Biednemu wiatr w oczy, mówi stare powiedzenie. Coś na pewno jest na rzeczy, bo nie od dziś wiadomo, że ludziom, którzy żyją od pierwszego do pierwszego i nie posiadają poduszki finansowej, często przydarzają się nieszczęścia, z których bardzo trudno im się wykaraskać. Czy w takim razie, tym nieco bardziej przewidującym, którzy mają oszczędności, nic złego się nie zdarza? Owszem, zdarza się, tylko bardzo łatwo rozwiązują oni swoje problemy. Dlaczego warto mieć środki będące kilkukrotnością miesięcznych wydatków na utrzymanie domu? Jak odłożyć te środki?
Poduszka finansowa – co to jest i dlaczego warto ją mieć?
Poduszka ma co do zasady sprawiać, że jest nam wygodnie i mięśnie naszej szyi czują się komfortowo. Mowa oczywiście o tych, które służą do spania, choć równie ważna dla naszego komfortu psychicznego jest poduszka finansowa, chroniąca nas pod względem finansowym. Podobnie, jak poduszka powietrzna w samochodzie, rezerwa na czarną godzinę jest zabezpieczeniem „zdrowia naszych finansów” w trakcie wypadku.
Poduszka bezpieczeństwa finansowego odgrywa tę samą rolę: gwarantuje spokój, sen bez koszmarów i stabilne spadanie na tzw. cztery łapy. Poduszka finansowa ma za zadanie zabezpieczyć nasze środki na życie w momencie, gdy:
- stracimy pracę,
- będziemy długo chorować,
- skończą się nasze oszczędności.
Ryzyko towarzyszy nam w każdej chwili naszego życia, a poduszka ma nas przed nim chronić. Nie dość na tym, rezerwa finansowa pozwala nam się rozwijać. Możemy zrezygnować z wygodnego, choć mało dochodowego etatu i zacząć własna działalność czy pozwolić sobie na zmianę pracodawcy i nawet czekanie przez jakiś czas na korzystniejszą ofertę.
Przeczytaj też: Pożyczka dla bezrobotnego – bez zaświadczeń o dochodzie – ranking ofert
Kto i ile powinien posiadać poduszkę bezpieczeństwa?
To banalne, ale rezerwę finansową, pozwalającą na przetrwanie kilku kluczowych tygodni lub miesięcy powinien posiadać każdy. Bo przecież każdemu zdarzają się mniejsze czy większe kłopoty. Pytaniem otwartym, pozostaje tylko, o jakich kwotach rozmawiamy.
Singiel, który ma wolny zawód i dużą zdolność przemieszczania się pomiędzy miastami, powinien zapewnić sobie środki, które pozwolą mu na spokojne przeżycie trzech miesięcy bez żadnego źródła dochodu.
Nieco inaczej wygląda sytuacja osoby, która ma zaciągnięty kredyt hipoteczny, a jej zobowiązania nie pozwalają na swobodę zmiany miejsca zamieszkania. Taki człowiek powinien mieć pieniądze, aby żyć przez przynajmniej pół roku, a jeszcze lepiej rok. To już naprawdę wystarczająco dużo czasu, aby znaleźć nową pracę czy inny pomysł na realizację zawodową. To samo dotyczy rodzin z dziećmi, zwłaszcza w rodzinach, w których to tylko 1 osoba pracuje, a druga zajmuje się domem.
Przeczytaj też: Budżet domowy – jak kontrolować wydatki i oszczędzać? Tabela, arkusz Excel, aplikacja
Jak zgromadzić pieniądze?
Przede wszystkim, warto zacząć odkładać jak najszybciej. Kiedy już wiemy, ile pieniędzy potrzebujemy na przeżycie na normalnym poziomie trzech miesięcy, po prostu ustalamy, że nszym celem jest uzbieranie tej kwoty przez dwa lata. Dzielimy pożądaną sumę pieniędzy przez dwadzieścia cztery miesiące i już wiemy, ile pieniędzy miesięcznie musimy odłożyć.
Cel powinien być ambitny, bo im szybciej zgromadzimy poduszkę, tym spokojniejsi będziemy. Najłatwiej będzie nam po prostu zaraz po tym, gdy otrzymamy wynagrodzenie, po prostu wpłacać tę kwotę na odrębne konto oszczędnościowe. Najlepiej żeby było to konto, którego nie widzimy dzięki czemu pieniądze nie będą nas kusiły.
Przeczytaj też: Kalkulator rat kredytowych – kredytu gotówkowego, hipotecznego, chwilówek
Nie zapominajmy, że na to konto powinny także trafiać wszelkie nadwyżki:
- to, co zarabiamy na zleceniach,
- premie i nagrody czy
- pieniądze, które otrzymujemy w prezencie.
Przekazywanie wszystkich ponadprogramowych środków przyspieszy oszczędzanie.
Przeczytaj też: Błędne przekonania Polaków nt. pieniędzy i finansów osobistych
Poduszka to sprawdzian
W pewnym sensie poduszka finansowa jest dla nas sprawdzianem naszej odpowiedzialności i systematyczności. Jeśli udało nam się zgromadzić poduszkę, znaczy to, że umiemy zarządzać swoim budżetem domowym, jesteśmy konsekwentni i potrafimy dbać o siebie i swoją rodzinę. To bardzo ważne, bo wiesz, że jesteś po prostu odpowiedzialnym człowiekiem.
Przeczytaj też: Karta kredytowa online od ręki – ranking – jak działa, czy warto?
Poduszka to nie są pieniądze na inwestycje
Zwykle jest tak, że oszczędności bardzo kuszą. Patrzymy na nie, sprawdzamy stan konta i denerwuje nas, że nasze pieniądze nie zarabiają na siebie. To faktycznie frustrujące, zwłaszcza dziś, gdy oprocentowanie jest tak niskie. Tylko, że pieniądze na poduszce nie służą do inwestowania.
Nie tylko narażamy się na ich stratę próbując pomnażać te środki, ale też istnieje obawa, że nie będzie ich można szybko wycofać z inwestycji. Może się po prostu okazać, że w razie nagłych kłopotów nie będziemy mieć funduszy dostępnych natychmiast. Dlatego pieniądze na poduszce bezpieczeństwa muszą być ulokowane np. na koncie oszczędnościowym, po to, by szybko po nie sięgnąć.
Przeczytaj też: Kapitał rodzinny – jak go zebrać i inwestować, by pomóc dziecku w starcie?
Zostaw komentarz