W dobie rosnących rachunków za energię elektryczną warto dokładniej przyjrzeć się poborowi mocy konkretnych urządzeń. Zdobycie tej wiedzy może pomóc w korzystniejszym gospodarowaniu zasobami domowymi i przełożyć się na zmniejszenie opłat. Poniżej omawiamy zużycie i prognozowany koszt dostarczenia prądu do konkretnych, nieodzownych nam w codziennym życiu maszyn – od komputera i telewizora po pralkę i lodówkę.

Zużycie energii elektrycznej w domu – które urządzenia pobierają jej najwięcej?

Warto wziąć pod uwagę, że domostwa gospodarcze w różnym stopniu korzystają z urządzeń domowych. Dla przykładu: wielodzietna rodzina częściej korzysta z pralki czy zmywarki niż bezdzietne małżeństwo. Poszczególne urządzenia również potrafią znacznie różnić się pomiędzy sobą, ale mimo wszystko możliwe jest uzyskanie uśrednionych wyników, które pomogą zmniejszyć opłaty za rachunki. Poniżej znajduje się lista sprzętów domowych zużywających największe ilości prądu.białe meble kuchenne - sprzęty domowe w kuchni - mikrofala, czajnik, płyta indukcyjna, zmywarka

Płyta indukcyjna a zużycie kWh

Obiady domowe gotuje znaczna część Polaków. Zakładając, że ciepłe posiłki przygotowywane są każdego dnia i wymagają użycia dwóch pól grzewczych, można śmiało stwierdzić, że to właśnie to urządzenie odpowiada za największą część rachunków za energię elektryczną. W takim ustawieniu dzienne zużycie energii elektrycznej wynosi około 2,05 kWh, co przekłada się na 1,41 zł w skali dnia oraz 516,29 zł w przeciągu roku.

Piekarnik

Codzienne używanie piekarnika przez 40 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza sprawia, że urządzenie pobiera około 1,36 kWh dziennie. W przeciągu dnia oznacza to wydatek rzędu 94 groszy i 343,10 zł w skali roku.

W rzeczywistości opłaty mogą być niższe, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że coraz mniej rodzin tak często korzysta z piekarnika.

Lodówka

To urządzenie działa aktywnie przez całą dobę i nie ma wyjątków od tej reguły. Chłodziarko-zamrażarka z kategorii energetycznej A zużywa średnio 0.74 kWh dziennie (0,51 zł), czyli 186,15 zł rocznie.

Czajnik elektryczny

Niepozorne urządzenie, na które rzadko spogląda się jak na powód podniesionych rachunków za prąd. Tymczasem czajnik elektryczny włączony jest średnio przez pół godziny dziennie, a jego moc to aż 2000 W. Oznacza to, że tak niewielkie i krótko działające w skali dnia urządzenie rocznie pobiera nawet 240 kWh co przekłada się na 164,25 zł.

Twisto banner 750x200px z brunetką- 45 dni na spłatę

Zmywarka

Zmywarka o klasie energetycznej A pracująca raz dziennie zużywa rocznie 237 kWh, co wiąże się z opłatami rzędu 164 zł. Chociaż pracuje dłużej i więcej niż czajnik, to koszt jest bardzo zbliżony. Dotyczy to jednak większych rodzin. Małżeństwa bezdzietne oraz posiadające jedno dziecko zazwyczaj uruchamiają zmywarkę co drugi dzień, a więc płacą za tę przyjemność około 80 zł rocznie.

Pralka a zużycie prądu

Kolejne niezbędne urządzenie domowe, które jest regularnie używane. Pralka z klasą energetyczną A nastawiana 5 dni w tygodniu zużywa około 0,55 kWh, czyli generuje roczny koszt w wysokości 98,80 zł.

Komputer stacjonarny

Komputery stacjonarne potrafią być w użyciu nawet 10 godzin dziennie, szczególnie w czasach, gdy praca zdalna zyskuje coraz więcej zwolenników. Komputer PC o średniej mocy 90 W zużywa w tym czasie około 1,08 kWh, co przekłada się na 270,10 zł w skali roku.

Laptop

Czyli popularne narzędzie, które wykorzystywane jest głównie do pracy. W związku z tym zazwyczaj włączony jest przez 8 godzin dziennie, a jego średnia moc to 48 W. W takiej konfiguracji dziennie zużycie energii elektrycznej osiąga 0,38 kWh, a roczny koszt użytkowania komputera (7 dni w tygodniu) wynosi 94,90 zł.

Wonga banner - 750

Odkurzacz

Średni czas użytkowania odkurzacza w skali tygodnia nie przekracza dwóch godzin. Mimo to rocznie zużywa nawet 156 kWh, czyli dodaje 107,64 zł do rachunku za prąd.

Telewizor

Standardowy telewizor o przekątnej 40 cali i mocy 70 W włączony przez 5 godzin dziennie będzie skutkował zużyciem prądu rzędu 128 kWh rocznie. Oznacza to opłatę w wysokości 87,60 zł.

Przeczytaj też: Mój Prąd 4.0 2023 – przedłużenie naboru – ile dofinansowania do fotowoltaiki? Wniosek pdf

Zużycie prądu w domu – które urządzenia zużywają najwięcej? Podsumowanie

Zużycie prądu przez poszczególne urządzenia domowe zależne jest od wielu czynników, takich jak częstotliwość ich użytkowania czy parametry wybranego modelu. Mimo to z pewnością można stwierdzić, że najwięcej energii pobierają urządzenia kuchenne, takie jak płyta indukcyjna czy piekarnik.

Istotne jest również, że wiele osób ma zwyczaj nie odłączania urządzeń od kontaktów. Zamiast tego pozostawione są w trybie czuwania, a to oznacza, że nieustannie pobierają ograniczoną ilość energii elektrycznej. Warto zastanowić się, które urządzenia można odłączać, gdy nie są używane.

W celu zmniejszenia rachunków za prąd dobrze jest przeanalizować swoje potrzeby i sytuację panującą w domu. Być może istnieje możliwość oszczędniejszego korzystania z płyty indukcyjnej lub piekarnika. Zrezygnowanie z częstego pieczenia ciast nie tylko pozytywnie wpłynie na rachunek, ale także na zdrowie domowników.

Ta sama zasada dotyczy komputerów stacjonarnych oraz telewizorów. Chociaż komputery PC często używane są do pracy i nie ma możliwości skrócenia czasu ich działania, to sytuacja wygląda inaczej w przypadku telewizorów. Ograniczenie się do jednego filmu dziennie (2 godziny) pozwoli zmniejszyć rachunek o około 45 zł rocznie. Być może nie wydaje się to dużą kwotą, ale po zsumowaniu oszczędności płynących z ograniczenia użytkowania komputerów, piekarnika, płyty indukcyjnej i telewizora, to roczna suma oszczędności zaczyna robić wrażenie.

4.3/5 - (11 votes)