BLIK to znany już od dawna system płatności — najpokorniejszy tuż po kartach płatniczych międzybankowy mechanizm do regulowania rachunków. Obecnie możemy zapłacić nim zarówno w sklepach stacjonarnych przez terminal lub kasę samoobsługową, jak i wypłacać gotówkę w bankomacie lub wysłać komuś przelew na telefon przy jego pomocy. Daje on też możliwość regulowania wielu innych rachunków wprost z naszego konta bankowego np. w sieci. Spora część osób nie wie jednak do końca czym jest BLIK. Choć mają go w swojej aplikacji bankowej na telefonie, obawiają się z niego korzystać. Poniżej przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące rozwiązania od Polski Standard Płatności Sp. z o. o.

O popularności płatności przez aplikacje bankowe przy użyciu BLIK-a świadczy ilość wykonanych transakcji. W roku 2020 było ich 424 miliony.

BLIK – czym jest i jak działa?

Logo systemu płatności BLIKBLIK to polski system płatności mobilnych — cyfrowych. Działa on tylko na terenie naszego kraju i jest rozszerzeniem instalowanym w aplikacjach bankowych na smartfony. Obecnie wszystkie największe banki na rynku oferują korzystanie z BLIK-a.

Jest to system płatności cyfrowych, który polega na wygenerowaniu szybkiego 6-cio cyfrowego kodu w aplikacji bankowej, a następnie przeniesieniu go w terminalu lub na stronie www i zapłaceniu nim za usługę.

Żeby skorzystać z funkcjonalności BLIK, potrzebny jest dostęp do internetu w postaci transmisji danych lub połączenia Wi-fi.

Przelewy BLIK na telefon

Cała transakcja jest darmowa i nie wymaga od nas wykonywania żadnych skomplikowanych czynności czy zamawiania karty płatniczej. Blik nie ma formy fizycznej i jest tylko krótkim kodem, przy pomocy którego możemy także przekazać pieniądze przelewem wprost z naszego konta bankowego do odbiorcy. Aby móc korzystać z BLIK-a należy pobrać aplikację banku na smartfona z system Android lub iOS oraz aktywować go.

Przeczytaj też: Blikomania 2021 – co to jest? Zasady, nagrody, czas trwania loterii, regulamin

Jak włączyć aplikację BLIK w telefonie?

Aby zainstalować i skorzystać z BLIK-a, należy pobrać aplikację bankową na swój telefon i zalogować się do niej. W dziale płatności kartami będziemy musieli aktywować BLIK-a jednym kliknięciem i uruchomić go. Jeśli sprawi nam to trudności lub nie będziemy wiedzieli gdzie znaleźć tą opcję, możemy poprosić o pomoc np. doradcę w banku.

Żeby rozpocząć korzystanie z tego systemu płatności, nie trzeba zakładać żadnego specjalnego konta BLIK.

Jak wygenerować kod i wykonać płatność BLIK-iem?

Transakcja z kodem BLIK - telefon

Transakcja z kodem BLIK w telefonie. Grafika: blik.com

Po aktywowaniu opcji, w naszym menu pojawi się odpowiednia zakładka BLIK. Od tej pory jeśli będziemy chcieli zapłacić BLIKiem, wystarczy wejść do zakładki, a następnie:

 1. wygenerować sześciocyfrowy kod. Będzie ważny on 120 sekund, czyli 2 minuty.
 2. W tym czasie wystarczy przepisać lub skopiować kod oraz wpisać go w odpowiednim miejscu np. na stronie www lub w terminalu.
 3. Po chwili będziemy musieli potwierdzić płatność na daną sumę PIN-em w aplikacji, a transakcja zostanie wykonana. Cale wykonanie płatności przeważnie zajmuje kilka — kilkanaście sekund.

Dodatkowe funkcje – czeki ważne 24 godziny

BLIK posiada też wiele innych opcji. Przy jego pomocy możemy wystawiać np. kody — czeki o określonym terminie ważności np. 24 godzin, które możemy przekazywać swoim bliskim i znajomym. Do czasu wykorzystania czeku dana suma zostanie zablokowane na naszym koncie.

Sam BLIK wydaje jedynie kwoty, które rzeczywiście znajdują się na naszym koncie i zostały wcześniej wpłacone. Przy jego pomocy nie możemy się zadłużać. Działanie BLIKa jest bardzo proste i właśnie dzięki swojej prostocie daje nam tak wiele plusów i korzyści.

W ten sposób płacić możemy w bardzo dużej ilości miejsc, a z BLIK-a korzystają już miliony Polaków. Do promocji rozwiązania przyczyniła się z pewnością ogólnoświatowa tendencja promocji płatności bezgotówkowych oraz 4 edycje Blikomanii, czyli loterii dla osób korzystających z rozszerzenia aplikacji.

Przeczytaj też: Wpłatomaty – jak działają i ile kosztują? Jak wpłacić pieniądze?

W jakich bankach skorzystamy z aplikacji?

System płatności telefonem obsługuje aż 15 banków działających w Polsce:

 • Alior Bank,
 • ING Bank Śląski,
 • Bank Millennium,
 • mBank,
 • Santander,
 • PKO Bank Polski,
 • Getin Bank,
 • Credit Agricole,
 • Noble Bank,
 • BNP Paribas,
 • PEKAO SA,
 • SGB Bank Spółdzielczy,
 • Bank BPS,
 • Nest Bank,
 • Bank Pocztowy.

Funkcjonalność działa w aplikacjach powyższych instytucji na telefony z systemami Android lub iOS.

Wonga banner - 750

Do jakiej kwoty można płacić lub wypłacać pieniądze? Jaki jest limit?

Limity ilościowe dotyczące płatności online, wypłaty za bankomatu czy przelewu za pomocą BLIK-u, każdy bank ustala samodzielnie. Np. w mBanku limit wynosi dziennie – 1000 złotych i nie da się go zmienić. Co ciekawe, osoby, które zainstalowały aplikację po 22.04.2020 r. mają już stały limit w wysokości 2000 zł. Można je jednak zmienić w serwisie transakcyjnym, na czacie lub podczas rozmowy z konsultantem mLinii.

Limit o zupełnie innych wartościach występuje domyślnie w Alior Banku. Pojedyncza transakcja może osiągnąć wartość 10000 zł, a dzienny limit to 20000 zł, miesięczny – 30000 zł.

Gdzie możemy płacić BLIK-iem?

BLIK-iem możemy płacić w wielu miejscach. Z pewnością są to już wszystkie najpopularniejsze systemy płatności internetowych np. w dużych sklepach internetowych czy na stronach, przez które zamawiamy jedzenie. Wystarczy w takiej sytuacji wybrać opcje płatności BLIK-iem i wpisać kod wyświetlony w aplikacji.

Drugim miejscem, gdzie możemy zapłacić przez aplikację, są:

 • sklepy stacjonarne (Lidl, Tesco, Biedronka, Media Expert, Orlen),
 • sklepy i usługi internetowe (Allegro, iTaxi, Pizzaportal),
 • restauracje (KFC, McDonald’s, Burger King) i
 • inne placówki naziemne (jak np. Multikino, Orlen, Rossmann).

Obecnie wiele terminali płatniczych akceptujących karty płatnicze ma i daje taką możliwość. BLIK-iem zapłacimy również w kasach samoobsługowych supermarketów, wybierając odpowiednią formę płatności. Paradoksalnie, nie we wszystkich kasach zapłacimy gotówką, a częściej będziemy mogli zrobić to właśnie modułem dostarczonym przez Polski Standard Płatności Sp. z o. o. Poprzez BLIK możemy również wypłacać środki z bankomatu. Wystarczy wpisać kod w bankomacie wygenerowany w aplikacji mobilnej oraz podać kwotę wypłaty i zatwierdzić wypłatę w aplikacji.

Jaki terminal do płatności?

Na stronie systemu możemy znaleźć informację, że funkcjonalność obsługują wszystkie najnowsze terminale płatnicze firm takich jak:

 • eService,
 • First Data,
 • Pay Tel,
 • Planet Cash,
 • Polskie ePłatności.

Jakie korzyści daje BLIK?

BLIK daje bardzo wiele korzyści i ma sporo zalet. Dzięki niemu nie musimy wyrabiać, posiadać czy przenosić karty płatniczej do konta. Przy pomocy BLIK-a będziemy mogli wypłacać też szybko pieniądze z banku, nie musząc udawać się do oddziału banku. BLIK to też idealny sposób na szybkie płatności internetowe, przy których nie musimy posiadać karty płatniczej, a jedynie telefon.

Zaletą tego sposobu płatności jest szybkość dokonywania transakcji. Są one wykonywane w czasie rzeczywistym i już po chwili realizujemy daną płatność. Uruchomienie i korzystanie z BLIK-a jest bardzo proste. Nie musimy zatem uczyć się skomplikowanych procedur, posiadać dodatkowych urządzeń czy wykonywać innych czynności. Z pewnością z jego obsługą poradzą sobie wszystkie osoby, które korzystają z aplikacji na telefonie. BLIK-a mamy też zawsze przy sobie, gdyż telefon to nasz podstawowy gadżet, bez którego zwykle nigdzie się nie ruszamy.

Wypłata z bankomatu – prowizja i opłaty ogólne

BLIK umożliwia również wypłatę pieniędzy z bankomatu tylko przy użyciu telefonu, bez konieczności posiadania karty debetowej. Wystarczy, że wygenerowany kod zostanie wpisany na klawiaturze automatu po wybraniu opcji „Wypłata na BLIK”. Opcja jest dostępna w punktach zarówno Euronet jak i Planet Cash oraz w bankomatach niektórych banków.

Prowizje za korzystanie z wypłat z bankomatów są umieszczone w Tabelach opłat i prowizji konkretnych banków. Np. wypłata pieniędzy poprzez BLIK w mBanku czy Aliorze jest darmowa.

Czy BLIK jest bezpieczny?

Bezpieczeństwo BLIKa to jedna z najważniejszych kwestii, o jakie pytają klienci polskich banków przed rozpoczęciem korzystania z niego. Ochrona stoi jednak w tym wypadku na bardzo wysokim poziomie — dużo wyższym niż w przypadku zarówno płatności gotówkowych czy kartami płatniczymi.

BLIK jest skonstruowany w ten sposób, iż jedyną możliwością kradzieży przez niego środków jest wyłudzenie kodu BLIK. Jeśli jednak będziemy przestrzegali jednej zasady i nie będziemy udostępniali go nikomu nigdy pod żadnym pozorem, możemy być bezpieczni o własne pieniądze.

BLIKa nie da się skopiować, ukraść czy zeskanować, jak ma to miejsce np. podczas płatności kartami płatniczymi. Sam Blik jest ważny jedynie 2 minuty, co znacznie ogranicza możliwości przestępstwa i praktycznie niweluje je do zera. Nawet w przypadku podejrzenia kodu, jego wykorzystanie w późniejszym czasie jest niemożliwe.

Nawet jeśli kod zostanie przechwycony w ciągu 2 minut, będziemy musieli potwierdzić na telefonie wysokość i nazwę płatności co również uniemożliwia praktycznie kradzież pieniędzy z konta. Tego typu rozwiązanie jest w pełni zgodne z unijną dyrektywą PSD2, która wymaga od dostawców systemów płatności i banków dwustopniowej weryfikacji użytkownika.

Sam BLIK znajduje się w aplikacji bankowej i jest chroniony ogólnym PIN-em do aplikacji, a jeśli przestępcy by się do niej dostali, to Blik nie będzie im potrzebny. A to z tego prostego powodu, że będą mogli przelać środki bezpośrednio z konta przelewem — co również jest ekstremalnie trudne, biorąc pod uwagę zabezpieczenie telefonu PIN-em i kolejnym szyfrem aplikacji bankowej. Jeśli będziemy kontynuować dobre praktyki posiadania różnych haseł i kodów, będziemy dobrze chronieni.

Przeczytaj też: Bankowość mobilna – czy aplikacje od banków są bezpieczne? Na co uważać?

Oszustwa na BLIK-a i wyłudzenia – wirus na facebooku

Wiadomość od oszusta wyłudzającego kod BLIK

Wiadomość od oszusta wyłudzającego kod BLIK.

Średnio co kwartał lub co pół roku słyszymy komunikaty od policji w telewizji lub innych mediach typu Niebezpiecznik.pl nt. oszustw na BLIK-a. Mechanizm stosowany przez przestępców zakłada przejęcie konta na facebook-u poprzez tzw. phishing. Jest to ofiara nr 1. Za jej pośrednictwem jest wyciągana gotówka od innych osób.

Ofiara nr 2 ma docelowo stracić pieniądze. To do niej za pośrednictwem konta na Messengerze ofiary nr 1 pisze oszust z prośbą o pożyczenie mniejszej lub większej sumy pieniędzy. Proponuje załatwienie przelewu drobnej pożyczki poprzez kod BLIK.

Ofiara nr 2 podaje 6-cyfrowy kod oszustowi, a gdy ten wpisze go w jakimś bankomacie, potwierdza chęć wypłaty gotówki. W tym momencie dochodzi do wyłudzenia pieniędzy. Następnie najczęściej okazuje się, że to nie jej znajomy do niej pisał, a ktoś zupełnie obcy.

Przeczytaj też: Oszustwo metodą „na Blika” – jak nie dać się oszukać złodziejom?

Reklamacja płatności BLIK-iem

Reklamacje i wszelkie problemy z działaniem aplikacji BLIK zgłaszamy do banku, w którym posiadamy konto bankowe. To odpowiedni dział tej instytucji odpowiada za wdrożenie aplikacji.

Przelew BLIK nie dotarł – co zrobić?

Częstym powodem wyszukiwania informacji na ten temat jest właśnie brak możliwości przyjmowania przelewów BLIK. Do osoby, która nie umożliwia wysłania jej pieniędzy na telefon, nie uda się zaadresować przelewu. W przypadku, gdy chodzi o inny

Przeczytaj też: Ranking rachunków bankowych dla par 2023

Zwrot chargeback

Zwrot zwany chargeback jest właściwy jedynie kartom kredytowym. W przypadku BLIK-u pozostaje standardowa reklamacja w banku jak w przypadku problemów z autoryzacją karty lub innych problemów w ramach świadczonych w rachunku osobistym usług.

Kontakt z BLIK – Polski Standard Płatności

Mimo że wszelkie reklamacje należy w pierwszej kolejności składać do swojego banku, istnieje możliwość skontaktowania się z dostawcą aplikacji poprzez formularz na stronie Blik.com. Jeżeli ktoś ma ochotę, może również wysłać tradycyjny list na adres:

Polski Standard Płatności Sp. z o. o.
ul. Czerniakowska 87A,
00-718 Warszawa

Przeczytaj też: Konta bankowe premium VIP – ranking 2023 – czym są rachunki private banking?

FAQ – płatności BLIK-iem – inne często zadawane pytania

Poniżej znajdą Państwo serię dodatkowych, często zadawanych pytań dot. BLIK-a, które nie zmieściły się powyżej.

Czy da się zapłacić za Netflix?

Serwis Netflix nie udostępnia opcji płatności BLIK-iem. Najpewniej dlatego, że kod BLIK musi być każdorazowo generowany do kolejnych transakcji. Wszelkie usługi abonamentowe przekonują nas do podpięcia karty kredytowej online lub debetowej do swojego profilu użytkownika. Mogą wtedy z nich pobierać ustalone sumy automatycznie.

BLIK za granicą – czy można płacić lub wypłacać gotówkę?

Wypłata gotówki poprzez BLIK za granicą lub też płacenie tym systemem jest niemożliwe. Systemy bankomatów poza Polską nie posiadają tej opcji. To samo dotyczy terminali płatniczych w krajach takich jak Niemcy, Czechy, Francja czy Holandia. To kolejny argument za tym, by brać ze sobą kartę debetową z polskiego banku na wakacje czy na dłuższy wyjazd za granicę.

Przeczytaj też: Budżet domowy – jak kontrolować wydatki i oszczędzać? Tabela, arkusz Excel, aplikacja

Czy istnieją promocje związane z płaceniem BLIK-iem?

Mimo wygaszenia wielkiej loterii o nazwie Blikomania, wciąż można usłyszeć o akcjach promocyjnych związanych z tym sposobem płatności. Więcej ich można znaleźć na stronie https://blik.com/news/aktualnosci. W marcu 2021 zostały ogłoszone chociażby promocje:

 • Odbierz 50 zł płacąc BLIK-iem w Orange Flex,
 • 20 zł na zakupy w eobuwie,
 • Kup bilet na pociąg z Koleo i odbieraj nagrody pieniężne.

Przeczytaj też: Przyszłość gotówki – czy dojdzie do likwidacji pieniądza? Gdzie nie zapłacimy kartą?

Jakie są opinie o BLIK-u i czym różni się od Google Pay lub Apple Pay?

Przede wszystkim BLIK jest systemem przeznaczonym na rynek polski. Został wypromowany o wiele wcześniej niż usługi Google Pay czy Apple Pay w naszym kraju. Z powodu implementacji przez najbardziej popularne banki oraz dzięki prostocie obsługi – zdobył sobie przychylność i pozytywne opinie użytkowników. System BLIK stanowi też odpowiedź na wyzwania dla szybkiego procesowania płatności na wymagania stawiane przez unijną dyrektywę PSD2.

4.2/5 - (11 votes)