BLIK stał się jedną z najpopularniejszych metod płacenia bezgotówkowego w Polsce. Łatwość obsługi, kompleksowość czy szybkość płatności sprawiają, że zyskuje on regularnie na popularności. Nie umknęło to również uwadze przestępców którzy coraz częściej wykorzystują go to okradania innych osób. Jeśli zatem płacimy BLIK-iem lub zamierzamy to robić, zdecydowanie, warto poznać metody oszustów i dowiedzieć się jak nie da się oszukać.

Oszustwa na BLIK-a – sprzedaż na OLX i płatność BLIK

Pierwszym i zdecydowanie najpopularniejszym oszustwem blik jest kupowanie przedmiotów na OLX. Jest to popularny portal ogłoszeniowy na którym znajdziemy sporą ilość ciekawych przedmiotów. Wśród nich znajdziemy również przestępców, że starają się wyłudzić od nas pieniądze poprzez ten system płatności. Na czym polega zagrożenie, gdy chcemy kupić daną rzecz na OLX?

płatność blik telefonem - znaczek łaczenia - wysyłane jednozłotówkiSchemat działania tego przestępstwa jest bardzo prosty. Po kontakcie z osobą która sprzedaje produkt w atrakcyjnej cenie, prosi nas o szybkie dokonanie płatności BLIK-iem bez oczekiwania na przelew. W tej opcji mamy podać danej osobie kod BLIK dzięki któremu wypłaci pieniądze z bankomatu i zaraz wyślę przesyłkę do nas. Po wygenerowaniu kodu blik w aplikacji mamy przekazać ten kod danej osobie, a następnie zaakceptować transakcję w aplikacji.

Przestępca pojawi się przy bankomacie, wypłaci pieniądze, a następnie nie wyślę do nas umówionej paczki. W takiej sytuacji dość trudno będzie namierzyć i złapać przestępcę, gdyż nie podał żadnych swoich danych ani nawet numeru konta bankowego utworzonego na “słupa”.

Jak chronić się przed takim oszustem? Przede wszystkim powinniśmy liczyć na nasz rozsądek. Nigdy nie powinniśmy zgadzać się na tego typu operacje, a całą transakcję warto rozliczyć osobiście lub oficjalnie. Nasze podejrzenie powinna wzbudzić flagowa historia przestępców, że nie mają oni czasu na czekanie, aż przelew dojdzie w ciągu kilku dni i potrzebują środków natychmiast, w zamian za to oferując szybką wysyłkę.

Odbieranie należności BLIK na OLX

Na podobnej zasadzie jednakże w drugą stronę działa przestępstwo podczas sprzedaży naszych przedmiotów na OLX. Przestępcy kontaktują się z nami, wyrażając zainteresowanie daną rzeczą. Następnie proponują nam szybką wpłatę na nasze konto poprzez BLIK-iem. Jest to jednak wypłata, a całe zamieszanie może spowodować, że zgodzimy się podać przestępcom kod BLIK i potwierdzić transakcję na wypłatę w konkretnej sumy pieniędzy w bankomacie.

Jest to dość niebezpieczny sposób wyłudzenia pieniędzy przez blik zwłaszcza dla osób, które nie znają się do końca na bankowości i mogą dokładnie nie sprawdzić tytułu operacji, którą będą potwierdzały na swoim telefonie. W tym momencie można jeszcze zapobiec wyłudzaniu i zorientować się, iż jest to wypłata z naszego konta, a nie wpłata.

Sprzedając na OLX, zawsze powinniśmy rozliczać się osobiście lub zaproponować zakup w oficjalnej aukcji Allegro. Nigdy nie powinniśmy godzić się na pozorne oszczędności czasowe czy na prowizji za wystawienie aukcji, gdyż może mieć to bardzo negatywny wpływ, zwłaszcza jeśli sprzedajemy wartościowe przedmioty i możemy je bezpowrotnie stracić.

 

 

Pewną odmianą tego typu wyłudzenia jest również zaproponowanie przez przestępców, iż pokryją koszty przesyłki, a dany towar wyślemy za pobraniem do paczkomatu. Mówią oni, że wygenerują etykietę firmy InPost, a następnie prześlą ją nam, a my jedynie naklejamy ją na paczkę i ją nadamy. Rzeczywiście, przy jej pomocy będziemy mogli nadać paczkę i wysłać do konkretnego paczkomatu w Polsce, ale etykieta jest podrobiona i widnieje na niej napis “pobranie”.

Przestępcy, mogą skusić nas, że pieniądze zostaną szybko przekazane poprzez kod BLIK, który wpiszemy w naszej aplikacji bankowej i otrzymamy pieniądze na konto. W rzeczywistości wysyłamy przestępcom dany sprzedawany towar, za który nigdy nie otrzymamy wynagrodzenia.

Phishing – czyli telefon od doradcy bankowego

Jednym z bardziej wyrafinowanych wyłudzeń poprzez kod BLIK jest phishing, czyli podszywanie się pod inne osoby w celu wyłudzenia pieniędzy z naszego konta bankowego. W tej wersji przestępstwa polega ono na tym, że przestępcy kontaktują się z nami i podają się za pracowników banku.

Ostrzegają nas, że na naszym koncie została wykryta nieprawidłowa transakcja lub nasze konto jest zagrożone, a przestępcy chcą wypłacić z niego nasze pieniądze. Oferują pomoc i wymagają podania przez nas kodu blik oraz potwierdzenia transakcji wypłaty środków i przekazania ich na konto techniczne banku. W rzeczywistości przestępcy wypłacają pieniądze i znikają, a my pozostajemy z wyczyszczonym kontem.

Przede wszystkim mówiąc o takim zagrożeniu, nigdy żaden bank nie dzwoni do swoich klientów i nie prosi ich o podanie jakichkolwiek informacji związanych z ich rachunkiem rozliczeniowym czy transakcjami. Już samo to powinno z góry wzbudzić u nas niepokój i spowodować wykonanie pewnych czynności. Co zatem powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim powinniśmy się rozłączyć, a następnie udać się do banku i zapytać o zaistniałą sytuację.

Dzięki temu bank dowie się o próbie wyłudzenia i będzie mógł zareagować. Nigdy również nie ma sytuacji, w których nasze konto może być zagrożone, a my musimy szybko przelać z niego nasze pieniądze. To właśnie pośpiech i zaniepokojenie przez przestępców sprawiają, że wiele osób chcąc ratować swoje oszczędności nie zastanawia się głębiej nad całą sytuacją, która jest sprowokowana i prowadzi do utraty pieniędzy.

Przeczytaj też: Pożyczki bez konta bankowego – na czek GIRO z odbiorem na poczcie

Oszustwa związane z BLIK-iem i wyłudzenia – phishing na Facebooku

Mniej więcej co trzy lub sześć miesięcy dowiadujemy się z telewizji, portali informacyjnych czy źródeł takich jak Niebezpiecznik.pl o kolejnych przypadkach oszustw z użyciem systemu BLIK. Sposób działania przestępców opiera się na zawładnięciu kontem na Facebooku za pomocą metody zwaną phishingiem. Osoba, której konto zostaje skompromitowane, staje się ofiarą nr 1. To właśnie przez nią przestępcy zamierzają wyłudzić środki finansowe od kolejnych osób.

Wiadomość od oszusta wyłudzającego kod BLIK

Ofiara nr 2, będąc celem oszustów, ma w rezultacie stracić swoje pieniądze. Oszust, wykorzystując nie zabezpieczone konto ofiary nr 1 na komunikatorze Messengerze/Facebooku, nawiązuje kontakt z ofiarą nr 2 z prośbą o udzielenie pożyczki o mniejszej lub większej wartości. Przestępca sugeruje przekazanie określonej sumy za pośrednictwem kodu BLIK.

Ofiara nr 2, nieświadoma zagrożenia, przekazuje oszustowi 6-cyfrowy kod. Gdy ten wprowadzi go w bankomacie, potwierdza chęć wypłaty gotówki. W ten sposób dochodzi do wyłudzenia środków finansowych. Następnie zwykle okazuje się, że osoba kontaktująca się z ofiarą nr 2 nie była jej znajomym, lecz kimś zupełnie obcym i nieznajomym.

Przeczytaj też: Karta kredytowa online ranking – jak działa, czy warto? Promocje

Instalacja zdalnego pulpitu

Nieco rzadziej wykorzystywanym sposobem wyłudzeń BLIK jest skłanianie ofiar do zainstalowania zdalnego pulpitu, czyli konkretnej aplikacji z taką funkcjonalnością. Przestępcy mogą nawiązywać współpracę w różnych branżach lub zaproponować grę na giełdzie. Następnie mogą po pewnym czasie proponować swoim ofiarom, że będą bardziej im pomagały, pokazując wszystko na ekranie ich smartfonów.

Przestępcy są niezwykle dobrymi manipulatorami i często udaje im się nakłonić do takiego ruchu swoje ofiary. Osoby te nie czują się zagrożone, gdyż znają przestępców dłuższy czas i współpracują z nimi, a nawet często otrzymują wynagrodzenie. Po zainstalowaniu aplikacji, które umożliwiają zdalne zarządzanie naszym smartfonem, przestępcy wykorzystują je do uruchomienia aplikacji bankowej lub proszę o to w celu przesłania wynagrodzenia.

Wonga banner - 750

Zabezpieczenie się przed próbą wyłudzenia kodu BLIK

Jeśli zatem proponowane są nam ogromne zyski, intratni współprace, a w tle otrzymujemy propozycję zainstalowania aplikacji, która będzie pomagała w tym zadaniu, powinniśmy od razu zerwać kontakt z takimi osobami. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, które mogą być zafascynowane nowymi technologiami i nie do końca zdawać sobie sprawę, jakie konsekwencje może nieść zainstalowanie aplikacji zdalnego pulpitu i przekazanie dostępu do naszego telefonu obcym osobom, których nie znamy.

Warto zwrócić uwagę na dwie kluczowe kwestie:

  1. Przestępcy są niezwykle przekonujący i mogą zdobyć nasze zaufanie
  2. Wysokie wynagrodzenie i perspektywa współpracy mogą sprawić, że będziemy bardziej podatni na manipulację.

Choć całe przestępstwo może wydawać się wręcz nieprawdopodobne, przestępcy działają niezwykle prężnie właśnie ze względu na małą znajomość tego procederu, a w sieci znajdziemy wiele świadectw osób, które zostały okradzione w ten sposób lub które próbowano okraść.

Przeczytaj też: Jak zabezpieczyć nowe konto bankowe przed hakerami? Zasady bezpiecznego korzystania

Przypadkowy przelew

Jednym z coraz popularniejszych przestępstw polegających na wyłudzeniu blik jest tzw. przypadkowy przelew. Powinniśmy szczególnie uważać na tę metodę wyłudzeń, gdyż opiera się ona o naszą uczciwość. Jakkolwiek absurdalnie by to nie zabrzmiało, jest tak w rzeczywistości. Na czym zatem polega metoda przypadkowego przelewu?

Przestępcy mając nasze dane, wysyłają na nasz rachunek bankowy przypadkowy przelew. Oczywiście po pewnym czasie orientujemy się, że jest to przelew, który nam się nie należy. Jako uczciwe osoby chcemy go zwrócić, a przestępcy, kontaktując się z nami, proszą o szybsze przesyłanie pieniędzy poprzez kod BLIK. Chcąc uczciwie zwrócić pieniądze, często możemy podać taki kod, który przestępcy wykorzystują niestety na naszą niekorzyść.

Przeczytaj też: Ranking rachunków bankowych dla par 2023

Jak uniknąć tego zagrożenia?

Ogólnie istnieją dwie metody, a także skuteczna porada, która pomaga uniknąć tego zagrożenia:

  1. Udać się do banku i poinformować, iż otrzymaliśmy przelew, który nie jest naszą własnością i chcemy go zwrócić. Bank najczęściej zajmie się wszystkimi formalnościami, a my nie będziemy musieli samodzielnie się z nimi borykać.
  2. Przelać kwotę w przelewie zwrotnym, ponawiając przelew w drugą stronę do nadawcy.
  3. Jeśli podamy już kod BLIK, aby ktoś mógł szybciej pobrać środki z naszego konta, powinniśmy zorientować się po kwocie na potwierdzeniu, kiedy będziemy autoryzować transakcję. Często nie zwracamy uwagi na tego typu komunikaty, a zawsze powinniśmy sprawdzić, czego dotyczą i o czym nas informują.

Twisto banner 750x200px z brunetką- 45 dni na spłatę

Przeczytaj też: Najlepsze aplikacje bankowe 2023 – czy i które są bezpieczne? Zagrożenia i funkcje

Co robić przy próbie wyłudzenia BLIK-u?

Przy próbie wyłudzenia kodu BLIK powinniśmy przede wszystkim zachować zimną krew i nie dać ponieść się emocjom. Jeśli cokolwiek wzbudzi nasze wątpliwości, zawsze powinniśmy porozmawiać o tym z innymi bliskimi osobami np. przyjaciółmi lub znajomymi, a nawet udać się do placówki bankowej i poprosić o pomoc doradcę klienta. Jeśli również mamy podejrzenie, iż może być to oszustwo, powinniśmy zawsze anulować wszystkie transakcje i nie dokonywać żadnych wypłat, generować kodów czy działać w jakikolwiek inny sposób.

Wszystkie nieudane i udane próby wyłudzenia blik powinniśmy zgłaszać do banku lub na policję. Dzięki temu możemy przyczynić się do złapania oszustów i pomóc innym osobom, które mogą nie być tak czujne jak my lub nie znać się w tak wysokim stopniu na nowych technologiach.

Przeczytaj też: Konta bankowe premium VIP – ranking 2023 – czym są rachunki private banking?

Należy również pamiętać, iż nikomu nie powinniśmy podawać sześciocyfrowego kodu BLIK służącego do płatności. Możemy wprowadzać go jedynie na stronach płatności, a także w bankomatach czy terminalach w sklepach. Jeśli chcemy przekazać komuś pieniądze w ten sposób, powinniśmy generować dłuższy kod czek BLIK wraz z kodem PIN i w takiej formie przekazywać konkretną sumę innym osobom. Powinniśmy robić to również tylko i wyłącznie osobom znajomym, aby nie stracić także tej kwoty.

4.3/5 - (6 votes)