Karta kredytowa to produkt niemalże idealny – płacisz odsetki tylko od kwoty wykorzystanej. Jeśli akurat nie potrzebujesz pożyczyć pieniędzy – nie płacisz nic jeśli chodzi o oprocentowanie. Pozostają jeszcze opłaty za prowadzenie karty, prowizje itd. Jednak czy da się tych wszystkich opłat uniknąć? Ile kosztuje karta kredytowa? Jakie są warunki darmowej karty kredytowej? Sprawdźmy!

Koszty korzystania z karty kredytowej – jak ich uniknąć?

Przyjrzyjmy się 5 podstawowym opłatom, które bezpośrednio wynikają z faktu, że korzystamy z kredytu na plastiku do płacenia. Czy i jak da się ich uniknąć?

Prowizja za udzielenie kredytu

Również przy otwieraniu karty kredytowej obecna jest prowizja. Dlatego też zakładając kartę warto jest skorzystać z ofert promocyjnych, których jest na rynku całe mnóstwo. Najgorsze co możesz zrobić, to zgłosić się do swojego banku i poprosić o kartę kredytową. Wtedy prawdopodobnie otrzymasz standardową, średnio opłacalną ofertę. Najlepsze zaś będzie skorzystanie z promocyjnej oferty dla nowych klientów (często musisz udać się do innego banku). Dlaczego? Po pierwsze otrzymasz kartę kredytową bez żadnej prowizji na atrakcyjnych warunkach, po drugie istnieje wiele promocji, w któych do zdobycia są spore premie i zamiast płacić prowizję za założenie karty kredytowej, zarobisz na tym!

płatność kartą kredytową - terminal płatniczy i polskie banknoty na ladzieWarunki do spełnienia w takich promocjach są banalne – wystarczy aktywnie korzystać z aplikacji banku i zapłacić w miesiącu określoną ilość razy kartą kredytową. Niektóre banki biorą udział również w promocjach z partnerami handlowymi, gdzie do zgarnięcia są tzw. moneybacki (np. 1% wartości zakupów). Dlatego przeanalizuj dobrze oferty karty kredytowej przed jej założeniem i wybierz najlepszą, na której sporo zarobisz!

Oprocentowanie kredytu konsumenckiego na karcie kredytowej

Również tej opłaty można uniknąć, o ile zmieścimy się w okresie bezodsetkowym. Dlatego tak ważne jest, by na etapie wyboru odpowiedniej dla siebie karty kredytowej, kierować się długością okresu bezodsetkowego. Co nam da okres bezodsetkowy 14-dniowy, jeśli konkurencja daje 60 dni? Im dłuższy okres, tym więcej masz czasu na spłatę zobowiązania bez ponoszenia jakichkolwiek opłat.

Pamiętaj, jeśli kończy się okres bezodsetkowy, znacznie lepiej jest spłacić zadłużenie i zaciągnąć je na nowo – wtedy okres bezodsetkowy rozpoczyna się od nowa. Wystarczy pożyczyć pieniądze na jeden dzień i je oddać – pamiętaj tylko, by nie wypłacać gotówki z bankomatu, gdyż są to transakcje z wysokimi prowizjami – o tym poniżej.

Prowizje za transakcje gotówkowe – jak bez prowizji zamienić pieniądze z karty kredytowej na gotówkę?

Korzystając z karty kredytowej musisz pamiętać, że jest to bezgotówkowy instrument finansowy. Każda wypłata gotówki czy przelew na konto są obarczone wysokimi prowizjami i są całkowicie nieopłacalne. Jednorazowa wypłata niskiej kwoty może nie spowoduje tragedii finansowej, jednak jeśli regularnie będziesz wypłacać pieniądze, to po czasie kiedy przeliczysz sumę prowizji – złapiesz się za głowę.

Prowizji za transakcje gotówkowe prawie nie da się ominąć, jedyną opcją, kiedy potrzebujesz gotówki z karty kredytowej jest lekkie kombinowanie – np. kiedy ktoś bliski kupuje sobie telewizor za 2000 złotych, poproś, czy możesz za to zapłacić kartą kredytową, a on Ci odda w gotówce te pieniądze, bo jesteś w potrzebie i chcesz wybrać pieniądze z karty kredytowej. Inną opcją jest zrobienie zakupów przy pomocy karty kredytowej i ich zwrot z prośbą o wypłatę gotówki,  jednak może być to trochę problematyczne – tu trzeba mieć stuprocentową pewność, że to zadziała, bo w polskim prawie nie ma czegoś takiego jak zwrot towaru. Chyba, że mowa o zakupie dokonanym zdalnie – np. przez Internet.

Możliwość zwrotu produktów (nawet nowych, nieodpakowanych) to tylko dobra wola sprzedawcy, zapoznaj się z regulaminem sklepu lub by mieć 100% pewności skorzystaj z zakupu internetowego – odstąpienie od umowy internetowej jest możliwe w ciągu 14 dni, wystarczy kupić sprzęt np. na mediaexpert.pl (płacąc kartą kredytową przez Internet) i zwrócić go do najbliższego sklepu. Otrzymasz wtedy gotówkę. Uważaj jednak, jeśli uszkodzić sprzęt, sklep ma prawo go nie przyjąć lub wysłać do ekspertyzy, dlatego też ten sposób jest nieco ryzykowny.

Twisto banner 750x200px z brunetką- 45 dni na spłatę

Przeczytaj też: Jak zarabiać dzięki karcie kredytowej? Bonusy za promocje i aktywne korzystanie

Opłata za korzystanie z karty kredytowej

Tej opłaty uniknąć jest najprościej. Każdy bank daje warunki do spełnienia, by karta była darmowa. Chodzi głównie o aktywność i zachęcenie do korzystania z karty. Zazwyczaj chodzi o sumę płatności lub ich liczbę w danym okresie rozliczeniowym. Jeśli wypełnisz wszystkie warunki, karta będzie darmowa.

Przeczytaj też: Bankomat połknął kartę – co w tej sytuacji zrobić? Rozwiązania

Prowizja za przedłużenie umowy

Data ważności karty nie jest datą końca umowy! Umowa o kartę kredytową jest najczęściej zawierana na rok. Jeśli nic z tym nie zrobisz, po roku dojdzie do automatycznego przedłużenia, za co bank weźmie prowizję (chyba, że umowa stanowi inaczej). Dlatego przed końcem umowy warto zadzwonić, skorzystać z aplikacji lub udać się do banku w celu zrezygnowania z karty kredytowej. W takim przypadku dział utrzymania klienta zaproponuje Ci darmowe przedłużenie, a jeśli nie to co Ci szkodzi założyć kartę kredytową w innym banku i skorzystać z innych promocji, dzięki którym możesz zdobyć łatwą gotówkę?

Przeczytaj też: Wady i zalety używania karty kredytowej – plusy i minusy

Opłaty karty kredytowej – jak ich uniknąć? Podsumowanie

Podsumowując, koszty karty kredytowej są, ale także istnieją łatwe sposoby, by ich uniknąć. Jedyne co jest potrzebne to pamięć o tych warunkach i aktywne użytkowanie karty. Jeśli dostosujesz się do tych pięciu powyższych rat i ani razu nie przekroczysz okresu bezodsetkowego – kartę kredytową będziesz miał całkowicie za darmo lub dzięki promocjom dla nowych klientów wyjdziesz na plus!

4.2/5 - (10 votes)