Temat obligacji interesuje nie tylko profesjonalnych inwestorów, ale także i zwykłych obywateli, którzy lokują w nich swoje środki. Nazywamy je także rynkiem długu. Obligacje mogą być rządowe (skarbowe) i korporacyjne – emitowane przez firmy. Czym dokładnie są obligacje? Jak i iluletnie warto kupić?

Obligacje – co to jest? Definicja

Obligacja jest papierem wartościowym, na podstawie którego powstaje zobowiązanie pomiędzy emitentem a obligatariuszem, czyli kupującym. Ten pierwszy potrzebując pieniędzy emituje obligacje, by pozyskać kapitał. Obiecuje go zwrócić kupującemu inwestorowi za rok, 2, 5 lub 10 lat (obligacje roczne, 2-letnie, 5-letnie i 10-letnie). Wynagrodzeniem za korzystanie z kapitału są dla inwestora regularnie wypłacane odsetki. Emitent jest w tym czasie dłużnikiem obligatariusza, co sprawia, że możemy sklasyfikować obligacje jako umowę pożyczki.

Rodzaje obligacji – państwowe i korporacyjne

obligacje na ekranie - 3-, 6-miesięczne i roczne - wartościJak wspomnieliśmy we wstępie na rynku długu występują 2 rodzaje obligacji:

  • państwowe – inaczej rządowe lub skarbowe lub w przypadku Polski – obligacje Skarbu Państwa,
  • korporacyjne – emitowane przez prywatne firmy, najczęściej duże przedsiębiorstwa takie jak banki, deweloperzy, fundusze emerytalne.

Istnieją obligacje krótkoterminowe – 3-, 6-, 12-miesięczne oraz długoterminowe 2-, 4-, 6-, 10-, a nawet 12-letnie. Inna typologia odnosi się do wartości ryzyka i wysokości oprocentowania – małe, średnie ryzyko oraz bardzo ryzykowne, określane obligacjami śmieciowymi – z wysokim ryzykiem.

Od czego zależy cena obligacji?

Zasada wyceny obligacji jest złożona z wielu czynników, a jednocześnie widać w niej pewne proste zależności. Podstawową jest wiarygodność danego państwa lub firmy. Im jest ona wyższa, tym wyższe są ceny.

Ostateczna cena obligacji zależy od:

  • inflacji i wysokości stóp procentowych,
  • sytuacji na rynku i polityki banków centralnych,
  • form zabezpieczenia obligacji,
  • tego, w jakiej walucie są denominowane – czy w twardych walutach tj. USD, euro czy może w złotówkach lub np. węgierskich forintach,
  • czasu wykupu,
  • ratingu emitenta – aaa, bbb/baa, ccc/caa itd.

Od czego zależy wysokość oprocentowania?

Wprost proporcjonalna do ceny obligacji jest wysokość oprocentowania. Podmioty cieszące się dużą wiarygodnością i o których myśli się, że nie zbankrutują, oferują niższe odsetki od emitowanych przez siebie papierów wartościowych.

Kryzys gospodarczy a wartość rynku długu

Sytuacja w gospodarce ma wpływ na rynek obligacji i vice versa. Gdy dochodzi do zapaści w ekonomii danego państwa, obligatariusze szybko uciekają z kapitałem z rynku długu. Mogą przestać kupować nowe obligacje, nawet jeżeli oferowane za nie odsetki są podwyższane. Wtedy równia pochyła staje się faktem.

Co ciekawe, w Polsce w roku 2020 sprzedano rekordową ilość obligacji mimo obniżki oprocentowania. Mowa o 28,39 mld złotych w porównaniu do 17,29 mld złotych w 2019, 12,71 mld zł w 2018, 6,86 mld zł w 2017 i jeszcze niższych wartości wcześniej. Paradoks ten nie bierze się znikąd. W otoczeniu dołujących stóp procentowych, obniżonych do rekordowo niskich wartości, nie ma sensu trzymać pieniędzy na lokatach. Jednocześnie obawiając się ryzykownych wahań kursów na giełdzie czy też w innych aktywach, wielu Polaków woli pożyczyć bardzo tanio pieniądze polskiemu państwu.

Banner Twisto - bonus 50 złotych na start

Jak kupić obligacje?

W Polsce – indeksowane inflacją 4-letnie i 10-letnie.

  • zakup bezpośredni,
  • zakup przez fundusze lub fundusze ETF.

Catalyst – rynek obligacji w Polsce

Obligacje skarbowe w Polsce – czy warto?

pozyczkaplus.pl 750x200 banner - zestaw walizek konkurs

Pełna lista dostępnych do zakupienia obligacji skarbowych w naszym kraju znajduje się na stronie www.obligacjeskarbowe.pl. A wśród nich możemy wymienić:

Rodzaj obligacji
Stopa oprocentowania
Rodzaj oprocentowania
3-miesięczne
0,50%
stałe
2-letnie
1,00%
stałe
3-letnie
1,10%
zmienne – według WIBOR-u 6M
4-letnie
1,30%
indeksowane inflacją
10-letnie
1,70%
indeksowane inflacją
6-letnie
1,50%
indeksowane inflacją
12-letnie
2,00%
indeksowane inflacją

 

4.2/5 - (4 votes)