W związku z nowymi dyrektywami dotyczącymi pakietu VAT e-commerce, w Ministerstwie Finansów od ubiegłego roku trwają prace nad wdrożeniem unijnych przepisów, uszczelniających wewnątrzwspólnotową wymianę towarów i usług. Zmiany dotkną przede wszystkim przedsiębiorców, sprzedających swoje produkty lub usługi za pośrednictwem Internetu, w tym na polskim Allegro. Nie ominą też kupujących. Z nową podatkową rzeczywistością muszą się zmierzyć wszystkie platformy sprzedażowe, portale aukcyjne i sklepy internetowe. Zatem zasady rozliczania VAT ze sprzedaży online diametralnie się zmienią, a my zapłacimy więcej za zakupy tam zrobione. Jak nowelizacje przekładają się na zmiany w regulaminie Allegro?

Nowy regulamin Allegro – co nowego w 2021/2022 roku?

Platforma sprzedażowa Allegro od stycznia 2021 roku zaczęła wprowadzać spore zmiany w regulaminie. Wzrost prowizji czy cen towarów to tylko niektóre ze zmian. W ubiegłym roku Allegro odnotowało sprzedaż o wartości 31 mld złotych, a od października 2020 roku akcje spółki notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Przyjrzyjmy się bliżej nowemu regulaminowi, który wchodzi w życie etapami.

Ceny towarów w górę – dopłaty do usług

Przedsiębiorca - planujący sprzedaż na portalu aukcyjnym Allegro - kartka, długopis, komputeryOd 20. stycznia w górę poszły prowizje płacone przez sprzedawców dla Allegro, a tym samym ceny produktów. Wzrost prowizji wyniósł od 0,5 do 6% dla prawie wszystkich kategorii. Są to m.in.: moda, dziecko, zdrowie, elektronika, motoryzacja, sztuka i dom. Za anulowaną przez kupującego transakcję, sprzedający otrzyma zwrot prowizji bez składania wniosku.

Zamawianie do paczkomatów InPost

Zmiana sposobu rozliczania przesyłek do paczkomatów InPost w ramach Smart. Allegro część kosztów sprzedającego weźmie na siebie. Mowa o kwotach:

  • 0,99 gr brutto przy zakupach poniżej 100 zł,
  • 1,99 zł brutto dla zamówień powyżej 100 zł.

Zatem usługa Paczkomat InPost została zastąpiona przez Allegro Paczkomat InPost. Platforma e-commerce weźmie na siebie większą część kosztu, jednak drugą dopłacić musi sprzedający.

Przeczytaj też: Karta kredytowa online od ręki – ranking 2022 – jak działa, czy warto?

Program Szybkich Dostaw sposobem na rabat dla sprzedawcy

Od stycznia ruszył tzw. Program Szybkich Dostaw w ramach Allegro Smart. Sprzedający otrzyma rabat za dostawy, jeśli zadeklaruje wysłanie towaru tego samego dnia lub do 24 godzin. Dodatkowo powinien mieć ustawioną godzinę szybkiej wysyłki dla przewoźnika.

Allegro oczekuje, że w ciągu ostatnich 30 dni, tego samego dnia powinno być wysłanych przynajmniej 95% zamówień. Dopiero spełnienie tych przesłanek uprawnia do rabatów. W ten sposób można uniknąć wspomnianej opłaty Allegro Paczkomat InPost. Jest to trudne zadanie, ponieważ jak pytają sprzedawcy – co z weekendami? Wtedy procentowy rezultat jest nierealny, a nawet w dni robocze nie zawsze jest to wykonalne. Dość karkołomny sposób na uzyskanie rabatu.

Kolejna zmiana weszła w życie 8. marca i dotyczy Allegro Smart. Przy wyborze opcji płatności przy dostawie, naliczona zostanie opłata 3,99 zł. Jest to zdecydowany minus, dotyczący opcji dostaw:

  • Allegro Kurier DPD pobranie,
  • Allegro Pocztex 48 pobranie oraz
  • Allegro Punkty Poczta Pobranie.

Opłatę tę poniesie kupujący i razem z kwotą za towar wróci ona do sprzedającego.

Przeczytaj teżGwarancja producenta – jak działa? Terminy, przepisy, co z rękojmią?

Zakupy tylko z kontem – Allegro Pay zwiększa dostępność

Natomiast od 19. kwietnia zakupy na platformie Allegro mogą robić wyłącznie osoby posiadające konto. Dodatkowo wprowadzono nową metodę rejestracji poprzez telefon, z wykorzystaniem kodu SMS.

Od lutego 2022 zaś bezpłatna dostawa Allegro Smart dostępna przy zakupach na kwotę 80 zł. Jest to zdecydowany plus, ponieważ wcześniej była to kwota 100 zł. Zwiększono zasięg Allegro Pay, bowiem obniżona została minimalna kwota zakupów, których spłatę rozłożyć można na raty (z 500 do 300 zł). Nowością jest, że wszyscy kupujący będą mogli podzielić kwotę na trzy spłaty (dotychczas opcja dostępna była tylko dla Allegro Smart).

Przeczytaj też: Praca w Amazon – jak wygląda? Zarobki, opinie – list czytelnika

Koniec ze sprzedażą dostępów do kont streamingowych

Wprowadzony został zakaz sprzedaży kodów dostępu do platform streamingowych z filmami, grami oraz muzyką (Spotify, Tidal, Games Store, uPlay, Netflix). Wykupione kody umożliwiały dostęp do konta nawet kilku osobom, co nie jest zgodne z licencjami platform gamingowych i powodowało straty w zysku. Zatem koniec z wyjątkowo tanimi ofertami i współdzielonymi kontami. Z opcji dostaw zniknął zaś kurier UPS i zastąpił go Allegro Kurier UPS. Usunięty został także Menadżer Sprzedaży.

allegro pay 750x200 banner

Przeczytaj też: Nierejestrowana działalność gospodarcza 2022 – dla kogo? Limit przychodu, wystawianie faktur, prawa klienta, PIT

Autorskie automaty do przesyłek od Allegro

Kartę płatniczą zapiszemy na koncie przed zakupami, a nie jak to było dotychczas, w trakcie. Docelowo Allegro planuje w połowie roku uruchomić sieć swoich automatów do odbierania i nadawania przesyłek. Własna sieć automatów ma na celu usprawnienie dostaw. Zmiana również w opłacie Allegro Punkty Poczta Pobranie poza Allegro Smart z 12,99 na 13,49 zł. To tylko część ze zmian, jakie wdrożyło lub wdroży Allegro.

Aktualny regulamin Allegro znajdziemy zawsze pod adresem: .

4.1/5 - (8 votes)