Pewność zawsze była fascynującym tematem, zwłaszcza w życiu przedsiębiorcy. W porównaniu z pracą na etacie, posiadanie własnej firmy wiąże się zwykle z wieloma bardziej nieprzewidywalnymi elementami. Głównym z nich jest oczywiście kwestia dochodów. Ale to niejedyny. Ten artykuł omawia również, jak radzić sobie z niepewnością poprzez zdobywanie dodatkowych informacji, wyobrażanie sobie możliwych scenariuszy zdarzeń w biznesie, podejmowanie działań zapobiegawczych oraz akceptację nieuchronnej nieprzewidywalności w biznesie.
Niepewność w życiu przedsiębiorcy w kontekście przyszłości – zagadnienie niewiadomych
Nikt nie zna przyszłości. Wiadomo, że są pewne rzeczy, które dzięki nauce udało się sprawdzić i teoretyzować, i pozwalają nam mieć pewne pewniki. Wiemy, że jutro będzie świtało. Jeśli rzucamy jakiś przedmiot, możemy przewidzieć jego upadek, bo znamy grawitację.
Ale kiedy próbujemy przewidzieć własną przyszłość lub konsekwencje podejmowanych przez nas działań, sprawa się komplikuje. Jest zbyt wiele czynników, zbyt wiele niewiadomych. Większość zdarzeń jest uzależniona od indywidualnych decyzji wielu osób. Nie mówiąc już o takich czynnikach jak pogoda, stan zdrowia i wiele innych.
Wszędobylska niepewność – część codzienności
Niepewność jest wszędzie wokół nas. Każdej nocy kładziemy się spać zakładając, że obudzimy się następnego dnia, ale tysiąc rzeczy może się zdarzyć, żeby tak się nie stało. To prawda, że wszystkie te rzeczy są wysoce nieprawdopodobne. Ale prawdopodobieństwo istnieje.
Przeczytaj też: Jak zwiększyć sprązedaż w firmie? Nowoczesne i proste metody na większe obroty
Pozory stabilności – niepewność w życiu zawodowym i prywatnym
Wiele osób pobierających pensję, które każdego dnia idą do pracy, robi to z przekonaniem, że ma bezpieczne miejsce pracy. Ale nawet najbardziej solidna firma może paść ofiarą:
- nagłej zmiany technologii lub
- złego zarządzania przez nieudolny zespół zarządzający.
A jeśli chodzi o relacje osobiste — istnieje tak wiele powodów, dla których dwie osoby, które myślały, że mają specjalne połączenie, mogą dryfować oddzielnie. Od nieporozumień po choroby czy wypadki, wiele rzeczy może się zdarzyć. Jako przedsiębiorcy musimy nauczyć się zarządzać niepewnością.
Niepewność jako nieodłączny element życia przedsiębiorcy
Przedsiębiorca żyje w ciągłym poczuciu niepewności. Aby założyć firmę i dalej ją prowadzić, trzeba mieć pewne predyspozycje do optymizmu. Ale nawet jeśli wierzysz, że możesz osiągnąć dobre wyniki, nadal masz duży brak wiedzy o tym, co może się wydarzyć. Głównym z nich jest kwestia dochodów.
O ile nie masz długoterminowych umów z klientami, codziennie praktycznie zaczynasz od zera. Nawet jeśli co miesiąc wystawiasz rachunek nieco wyższy niż miesiąc wcześniej, nie wiesz, czy tak już zostanie. Twoje obroty mogą nagle spaść z kilkunastu powodów. Na przykład, jeśli masz biznes internetowy, jest całkiem prawdopodobne, że jesteś zależny od czynników takich jak:
- algorytm Google,
- pojawienie się nowych konkurentów lub
- zmiana technologiczna.
Trzeba też radzić sobie ze wzrostem kosztów, od wpływu inflacji po zmiany podatkowe, takie jak system składek na ubezpieczenie społeczne. Jest wiele niewiadomych i warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.
Zarządzanie niepewnością – jak się go nauczyć? Wartość posiadania dodatkowych informacji
Uzyskaj dodatkowe informacji. Generalnie im więcej mamy informacji na jakiś temat, tym lepiej znamy szanse na to, że jedna lub druga rzecz się wydarzy. Niepewność jest ściśle związana z niewiedzą. Dlatego warto zebrać więcej informacji na te tematy, w przypadku których masz większe poczucie niepewności.
Oto klasyczny już przykład. Kiedy nie masz pojęcia o SEO, fakt, że jedna z Twoich stron dobrze plasuje się w Google wydaje Ci się zupełnie przypadkowy. Jednak poznając bliżej główne czynniki wpływające na ranking, można osiągnąć lepsze wyniki. Nie będziesz miał pewności, że osiągniesz swoje cele, ale Twoje szanse zdecydowanie wzrosną.
Scenariusze możliwych zdarzeń – strategia radzenia sobie z niepewnością w biznesie
Wyobraź sobie możliwe scenariusze. Wystarczy wykonać ćwiczenie polegające na zastanowieniu się, co może pójść nie tak i jakie mogą być tego konsekwencje. W wielu przypadkach zdasz sobie sprawę, że te sytuacje mogą być możliwe do rozwiązania. Wyobrażanie sobie możliwych scenariuszy pomaga uświadomić sobie, że niepewność nie powinna cię przerażać ani zbytnio martwić.
Załóżmy, że Twój biznes internetowy traci cały ruch i związaną z nim sprzedaż, ponieważ nagle przestajesz dobrze plasować się w rankingu dla strategicznego słowa kluczowego. Miałbyś kilka możliwości. Pracuj, aby odzyskać swój ranking z dużym wysiłkiem SEO, nawet polegając na wyspecjalizowanej agencji. Ale nawet gdyby nie udało się go odzyskać, to na pewno mielibyście albo alternatywne biznesy, albo możliwości pracy w innych rzeczach. Życie toczyłoby się dalej.
Przeczytaj też: Ranking kredytów dla nowej firmy na start – pożyczek na JDG
Środki zapobiegawcze: proaktywne podejście do zarządzania niepewnością rozwoju przedsiębiorstwa
Podjąć środki zapobiegawcze. Zarówno poszukiwanie dodatkowych informacji, jak i wyobrażanie sobie możliwych scenariuszy może pomóc w podjęciu działań. Konkretnie chodzi o podjęcie działań zapobiegawczych, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia, które uważasz za szkodliwe.
Wracając do przywołanego wyżej przykładu. Zamiast martwić się o utratę rankingu dla tego słowa kluczowego w pewnym momencie, możesz zrobić rzeczy teraz, aby go skonsolidować. Możesz też działać tak, aby umieścić więcej stron w czołowych wynikach Google dla różnych słów kluczowych. W ten sposób dywersyfikujesz swoje źródła dochodów, a Twój biznes będzie silniejszy.
Przeczytaj też: Kredyty obrotowe dla firm w rachunku bieżącym – czym są?
Akceptacja nieprzewidywalności – najważniejszy krok
Zaakceptuj, że nie możesz przewidzieć wszystkiego. Ta ostatnia wskazówka wydaje mi się kluczowa. Bez względu na to, jak bardzo się poinformujesz i postarasz się wziąć pod uwagę wszystkie możliwości, prawie zawsze będzie niemożliwe uniknięcie czegoś nieoczekiwanego. Świat jest zbyt złożony i nie da się przewidzieć każdej możliwości.
Dlatego po skupieniu się na przygotowaniu do najbardziej prawdopodobnych wydarzeń, po prostu zaakceptuj, że nie możesz kontrolować wszystkiego. To w znacznym stopniu pomoże Ci zrelaksować się w związku z niepewnością.
Zostaw komentarz