Jeśli z natury jesteś bardziej powściągliwy, samo wspomnienie terminu „networking” wystarczy, abyś wpadł w panikę. Nawiązywanie kontaktów nie musi jednak być czynnikiem blokującym Twoją pracę. Mając plan i znając podstawy, możesz pewnie wykrywać nowe możliwości poszerzania swojej sieci. Oto 19 wskazówek dotyczących networkingu, które pomogą Ci zaplanować wydarzenie, a także wskazówki, które należy stosować w trakcie i po wydarzeniu, aby jak najlepiej wykorzystać swoje zawodowe wyjścia.

Networking – co to jest? 19 porad jak rozwijać tę umiejętność

Networking polega na budowaniu relacji z innymi ludźmi w celu realizacji celów biznesowych. Networking to jeden z najlepszych sposobów na nawiązywanie nowych znajomości i kontaktów. W ten sposób nie poczujesz się jakbyś był sam w prowadzeniu biznesu. Regularne spotkania networkingowe są bardzo ważne, ponieważ pozytywne rezultaty przychodzą z czasem. Polegają one na cyklicznym lub spontanicznym zbieraniu się grup przedsiębiorców, freelancerów lub pracowników z tej samej lub różnych branż w celu wymiany informacji i kontaktów, które mogą owocować ciekawymi współpracami w przyszłości.

uśmiechnięci pracownicy podczas eventu networkingowegoJednym z największych promotorów networkingu w Polsce jest Grzegorz Turniak. Jest on autorem i współautorem kilku książek przeznaczonych zarówno dla przedsiębiorców jak i pracowników. Polecam zapoznać się z książką, która nosi tytuł „Praktyczny poradnik networkingu” lub „Nigdy nie stój sam”. Obie przeczytałem i śmiało mogę polecić.

Grzegorz Turniak (a w pierwszej z pozycji także Witold Antosiewicz) dzieli się ciekawymi radami dotyczącymi tego jak budować sieć trwałych kontaktów biznesowych oraz też jak wykorzystać networking podczas szukania pracy. Zaleca, by zamiast mówić o tym czego my potrzebujemy, starać się łączyć i kojarzyć ze sobą innych, a wtedy polecenia na pewno do nas wrócą.

Poniżej pragniemy podzielić się z Państwem naszymi autorskimi wskazówkami jak wzmocnić swój networking.

1. Zachęcanie do kontaktu na portalach społecznościowych

Rozwijaj swoją sieć kontaktów, zachęcaj do kontaktów na portalach społecznościowych. Sieci takie jak Twitter mogą być dobrą platformą do łączenia się z ludźmi, którzy są zainteresowani konferencjami i podobnymi wydarzeniami, a tym samym rozwijać swoją sieć kontaktów. Wyszukując po hashtagu lub słowach kluczowych związanych z wydarzeniem, możesz nawiązać kontakt z odpowiednimi osobami z prawdziwego zdarzenia.

2. Przygotowanie swoich pytań przed spotkaniem networkingowym

Przygotowanie pytań z wyprzedzeniem może pomóc Ci rozpocząć rozmowę i dowiedzieć się więcej o ludziach, z którymi się spotykasz, aby rozwinąć swój networking. Pomyśl o kwestiach, które pomogą Ci przełamać lody lub pytaniach, które po prostu chcesz zadać. Na przykład: „Jak długo jesteś w tym biznesie?”. Przygotuj również fragmenty odpowiedzi, które prawdopodobnie zostaną Ci zadane na Twój temat.

3. Zarządzanie swoimi oczekiwaniami

Bądź realistą co do swoich oczekiwań podczas spotkania networkingowego. Na przykład, jest mało prawdopodobne, że wyjedziesz z 10 lub 20 nowymi znajomymi. Wystarczy jednak jedna rozmowa na wysokim poziomie, aby coś zmienić. Żyj każdym wydarzeniem tak, jak je czujesz i bądź szczery wobec siebie i tego, co chcesz z niego wynieść.

4. Określenie celów przed pójściem na networking

Zanim wybierzesz się na imprezę, zastanów się co chcesz osiągnąć. Z kim chcesz rozmawiać, jakie firmy musisz zobaczyć, w jakich dyskusjach chcesz uczestniczyć? Takie przygotowanie pomoże Ci łatwiej osiągnąć cele networkingowe, lepiej zarządzać swoimi oczekiwaniami i skutecznie rozwijać networking.

5. Wyznaczenie sobie limitu czasowego

Nie zawsze musisz zostać do końca imprezy, aby z niej skorzystać. Wyznacz sobie limit czasowy, może to być godzina. Kiedy wiesz, że zamierzasz zostać na imprezie tylko przez określony czas, pomaga Ci to dobrze zorganizować czas zgodnie z Twoimi celami.

6. Wizytówki to podstawa do wymiany kontaktów

Przed wyjściem na imprezę warto sprawdzić czy mamy wystarczający zapas wizytówek i co najważniejsze, pamiętać o zabraniu ich ze sobą. Dzięki temu możesz je rozprowadzać wśród osób, którymi jesteś zainteresowany. Nie wahaj się uzupełniać zapasów po każdej imprezie.

7. Lepiej przyjechać wcześniej

Chodzenie po pokoju pełnym ludzi może być dla niektórych onieśmielające. Nadal może być trudno przejść do rozmów w grupie. Tak więc, jeśli przyjdziesz trochę wcześniej, zaoszczędzisz sobie wiele zakłopotania i będzie ci łatwiej nawiązać rozmowę z ludźmi, którzy właśnie przybyli i zmaksymalizować swoje szanse na rozwój sieci kontaktów.

8. Zachowanie prostoty

Kolejna rada dotycząca networkingu, którą warto zastosować w praktyce: nie bój się powiedzieć czegoś głupiego. Zawsze możesz też po prostu uśmiechnąć się i przedstawić. Pamiętaj, że rozmowa to ulica dwukierunkowa, nie zawsze to od Ciebie zależy czy rozmowa będzie się toczyć.

ViaSMS - 750x200 banner - pierwsza pożyczka gratis

Przeczytaj też: MLM – czym jest marketing wielopoziomowy? Piramida czy biznes – nasza opinia

9. Testowanie różnych sposób „networkowania”

Jeśli to możliwe, na początku uczęszczaj na mniejsze warsztaty lub spotkania, aby poczuć się komfortowo i znaleźć swój własny rodzaj sieci. Unikaj również udawania kogoś kim nie jesteś. Nie bój się uczestniczyć w tego typu wydarzeniach, nawet jeśli na początku mogą Cię one denerwować.

10. Zwracanie uwagi na swoją mowę ciała

Spróbuj stać się bardziej przystępny, ćwicząc otwarcie się i rozluźnienie języka ciała. Uśmiechanie się i zwracanie uwagi na swoją postawę to gesty, które sprawią, że staniesz się cieplejszy i bardziej przystępny.

Przeczytaj też: Rozmowa kwalifikacyjna – pytania i odpowiedzi – jak się przygotować? Poradnik i przykłady

11. Słuchanie – podstawowa zasada networkingu

Spontaniczne zadawanie pytań pokazuje, że jesteś dobrym słuchaczem. Na szczęście introwertycy mają tendencję do bycia naturalnymi słuchaczami, ponieważ wolą nie wchodzić w buty tych, którzy mówią, co sprzyja uczeniu się empatii.

12. Lepiej poznawać innych z kimś, nie samemu

Towarzyszenie współpracownikowi lub przyjacielowi podczas spotkania networkingowego może być mniej onieśmielające. Posiadanie kogoś u boku podczas lunchu lub podczas przemówienia jest z pewnością bardzo pocieszające.

Przeczytaj też: Jak szukać pracy? Sposoby i metody skutecznych poszukiwań

13. Pamiętaj o przerwach w minglowaniu się  z innymi

Jeśli na początku czujesz się przytłoczony, spróbuj zrelaksować się podczas wydarzenia, w którym bierzesz udział. Może to przybierać różne formy: poświęcenie czasu na wypicie kawy w samotności, spacer lub znalezienie cichego miejsca do siedzenia może pomóc w odreagowaniu i odzyskaniu sił do powrotu do formy.

Przeczytaj też: Nawyki pomagające lepiej zacząć tydzień w pracy i sprawniej zarządzać

Młody pracownik - mężczyzna w garniturze - zamyślony na dachu

14. Nie ma co się krępować podczas eventu networkingowego

Podobnie, jeśli czujesz się niezręcznie podczas rozmowy, nie krępuj się. Z uśmiechem na twarzy znajdź pretekst, by opuścić dyskusję. Możesz na przykład powiedzieć tej osobie, że miło Ci się z nią rozmawiało, ale musisz napić się wody lub pójść do łazienki. Pozwoli Ci to na odzyskanie spokoju i kontynuowanie dyskusji.

15. Zapoznanie się z pomieszczeniem

Nie wszystkie wydarzenia networkingowe mają taką samą atmosferę. Przyjęcie Bożonarodzeniowe może być znacznie bardziej swobodne niż inne. Zapoznanie się z salą i atmosferą może pomóc w ustaleniu, jak się zachowywać. W rzeczywistości, uczestnictwo w bardziej zrelaksowanym wydarzeniu z pewnością pozwoli Ci wrócić do domu z dodatkowymi nazwiskami na liście i lepiej rozwinąć swój networking.

Przeczytaj też: Stres w pracy – jak walczyć i radzić sobie z silnym stresem? Przyczyny, sposoby i metody na pozbycie się

16. Ograniczenie spożycia alkoholu

Podobnie jak w przypadku wielu imprez networkingowych, spożywanie alkoholu jest dozwolone, co może pomóc niektórym osobom poczuć się pewniej i pomóc im poczuć się komfortowo. Zaleca się jednak ograniczenie spożycia, aby nie poślizgnąć się i nie zapomnieć, po co się tam jest. Ciesz się więc z umiarem.

17. Pozostanie w kontakcie – zwłaszcza na LinkedIn

Dzięki ogromnej obecności sieci społecznościowych w naszym codziennym życiu, takich jak Linkedin, łatwiej jest pozostać w kontakcie z siecią. Nie zapomnij sprawdzić swoich zapisanych wizytówek, aby znaleźć szczegóły interesujących Cię kontaktów. Zapraszamy do dodania ich do swojego Linkedin lub śledzenia ich na Facebooku lub Twitterze.

Przeczytaj też: Profil na LinkedIn w 2022 – jak wzmocnić markę osobistą? Rekomendacje

18. Wysłanie wiadomości e-mail po spotkaniu

Podążanie za Twoimi kontaktami poprzez e-mail z podziękowaniem może być sprytnym sposobem na pozostanie w kontakcie. A im szybciej to zrobisz, tym lepiej! Wysyłanie maili w terminie 1 do 3 dni po wydarzeniu zwiększa szanse na uzyskanie przychylnych odpowiedzi i dalszy rozwój sieci kontaktów.

Przeczytaj też: Pożyczka bez udokumentowanych dochodów – dla bezrobotnych bez zarobków

19. Zniechęcenie wrogiem dobrego networkera

Jeśli nie udało Ci się uzyskać pozytywnego feedbacku z pierwszego wydarzenia, nie bierz tego do siebie. Nie wahaj się podążać za swoimi kontaktami, to może jeszcze zadziałać! Sprawdzaj regularnie swoje e-maile i portale społecznościowe! Zawsze pojawią się nowe możliwości do wykorzystania.

Skuteczni liderzy biznesu uczą się korzystać z okazji, kiedy się pojawiają, a nawiązywanie kontaktów jest dobrym nawykiem dla odnoszących sukcesy przedsiębiorców! Budując szeroką i zróżnicowaną sieć ludzi opartą na zaufaniu, możesz połączyć biznes z przyjemnością, nawiązując przyjazne relacje z klientami, partnerami, a nawet konkurencją.

3.6/5 - (11 votes)