Netflix jest największą platformą streamingową, która umożliwia użytkownikom oglądanie filmów lub seriali bez reklam online. Platforma oferująca programy telewizyjne online jest niewątpliwie idealnym wyborem dla tych, którzy nie mogą obejrzeć ulubionych filmów lub serialu ze względu na brak czasu lub braku dostępu do odpowiednich kanałów w telewizji. Netflix to nie tylko serwis streamingowy. Od kilku lat z sukcesem produktuje autorskie filmy i seriale, które zdobywały nawet Oscary. Ile kosztują pakiety Netflix? Czy da się go oglądać w ramach okresu próbnego za darmo w Polsce?

Netflix w pigułce – czym jest najpopularniejsza platforma streamingowa na świecie?

Netflix to najsłynniejsza platforma VOD na świecie i działa w podobny sposób jak serwisy na polskim rynku takie jak Ipla czy Player. Nasze rodzime serwisy nie są jednak konkurencją dla tej amerykańskiej korporacji, która w 2004 roku zaczynała jako wypożyczalnia płyt DVD. Firmami, które posiadają podobną ofertę jest HBO GO, Amazon Prime czy też platforma Disneya.

Blondynka przed TV z Netflixem Polska - pilot w rękuZa pośrednictwem Netflixa mamy dostęp do szerokiej gamy filmów dokumentalnych, fabularnych, kreskówek i seriali czy mini-seriali prezentowanych w konkretnym kraju, bo warto o tym wspomnieć ze względu na ograniczenia prawne i licencyjne, w Polsce Brakuje niektórych pozycji.

Netflix wyróżnia się na tle innych platform tym, że widzowie nie muszą czekać na kolejny odcinek podczas premiery serialu, ale mają natychmiastowy dostęp do całego sezonu.

Netflix jest platformą płatną, więc trzeba wykupić jeden z pakietów premium, by móc z niego korzystać. Poniżej przedstawiamy ich ceny.

Ile kosztuje Netflix? Cena 2022

Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest jednoznaczna, gdyż platforma oferuje nam trzy różne pakiety, które nie różnią się liczbą seriali i filmów dostępnych dla użytkownika na platformie, ale liczbą użytkowników, którzy mogą korzystać z konta oraz jakością wideo. W każdym z nich właściciel posiada możliwość pobrania filmów lub seriali, aby obejrzeć je w trybie offline.

Użytkownicy w 2022 roku mają do wyboru pakiety w cenach:

  • 29 zł miesięcznie – plan Podstawowy – rozdzielczość HD 720p – 1 użytkownik, tj. 1 ekran,
  • 43 zł miesięcznie – plan Standard – maksymalna rozdzielczość Film HD 1080p – 2 użytkowników, tj. 2 ekrany jednocześnie,
  • 60 zł miesięcznie – plan Premium – maksymalna rozdzielczość 2160p 4K (w tym HDR) – 4 użytkowników, tj. 4 ekrany jednocześnie.

UPC banner - internet, telewizja, netflix

Czy trzeba podpisać umowę na długotrwały abonament?

W przypadku Netflixa nie istnieje obowiązek podpisywania długoterminowej umowy. Nie trzeba podpisywać żadnych dokumentów, a okres wypowiedzenia. Wystarczy odłączyć kartę, a nie zostanie pobrana opłata za kolejny okres.

Data poboru płatności to dokładnie miesiąc od uruchomienia usługi. Przykładowo:

  • rozpoczęliśmy korzystanie z „Netfliksa” 3. stycznia, więc nasze konto zostanie obciążone po raz kolejny 3 lutego.

Konto na Netflixie - brak ustawień płatności w aplikacji

Jak zrezygnować z Netfliksa?

Żeby zrezygnować z subskrypcji, należy zalogować się do serwisu poprzez przeglądarkę w komputerze osobistym lub w telefonie. Nie można tego uczynić poprzez aplikację w telewizorze, telefonie, tablecie czy nawet w aplikacji na system Windows.

Darmowy 30-dniowy okres próbny w Polsce – czy istnieje?

W Polsce darmowy okres próbny ważny przez 30 dni został wyłączony ze względu na liczne nadużycia użytkowników w korzystaniu z tego dobrodziejstwa. Firma wyłączyła tę opcję już w roku 2019.

Obecnie według doniesień jej władze zastanawiają się nad tym, czy nie ograniczyć dostępności do poszczególnych kont do 1 lub 2 adresów IP, z powodu uzasadnionych obaw o to, że użytkownicy dzielą się kontami z osobami z innych gospodarstw domowych. Jednakże jeżeli korzysta się z Netflixa zarówno poprzez domową sieć Wi-fi oraz telefon, już ma się dodatkowy adres IP. Jeżeli każda z 4 osób wykorzystywałaby swój telefon do oglądania serialu na siłowni lub w autobusie, mielibyśmy już ponadprogramową liczbę punktów dostępowych.

Jakie są różnice pomiędzy pakietami dostępnymi na platformie?

Abonamenty, które oferuje platforma różnią zaledwie trzy cechy. Pierwszą z nich jest oczywiście cena. Dlaczego jest ona różna, pomimo że w każdym abonamencie jest taka sama ilość dostępnych programów? Otóż, właściciele Netflix’a postawili klienta na najwyższym szczeblu piramidy, ponieważ zrobili to w celu dopasowania pakietów do możliwości finansowych klientów i ich różnych oczekiwań. Więcej zapłacą osoby, których jest kilkoro w jednym lub kilku gospodarstwach domowych i korzystają z platformy razem z bliskimi.

Drugą różnicą jest jakość wideo. Platforma oferuje jakości od SD do 4K – warto wiedzieć, że w momencie wykupienia pakietu, który posiada wideo w 4K, posiadamy również HDR, czyli szeroki zakres dynamiki, a to powoduje że wideo na ekranie jest ostre i kontrastowe.

Trzecią różnicą jest liczba ekranów, na których można równocześnie oglądać filmy lub seriale. W przypadku podstawowego pakietu, oglądać może wyłącznie jedna osoba na jednym ekranie, w standardzie jest możliwość oglądania filmu czy serialu na telefonie, a równocześnie na telewizorze i nie koliduje to ze sobą. Konto premium posiada największe możliwości, gdyż pozwala na oglądanie programów na czterech ekranach równocześnie.

Jak zapłacić za Netflixa?

Za abonament w platformie Netflix płacić za pomocą różnych kart płatniczych. Tu wybór jest szeroki i obejmuje:

Ponadto, coraz więcej operatorów czy to komórkowych czy dostarczających usługi TV oferuje Netflix w swojej ofercie do opłacania na jednym rachunku wraz z telewizją. Należą do nich:

Przeczytaj też: Pozabankowa karta kredytowa online – ranking 2023

Netflix premium – czy się opłaca?

Konto premium jest najczęściej wybieranym abonamentem przez użytkowników. Osoby, które decydują się na niego, mogą oglądać filmy i seriale w jakości 4K (pod warunkiem, że są one dostępne w tej rozdzielczości), na czterech urządzeniach jednoczenie, oprócz tego, konto premium pozwala także na wybranie czterech urządzeń mobilnych, na które istnieje możliwość pobrania materiałów.

Choć konto premium wydaje się droższe w porównaniu do innych pakietów, jest z pewnością bardziej opłacalnę dla większej grupy użytkowników, gdyż koszty można znacznie obniżyć w ramach korzystania z konta premium na różnych urządzeniach w ramach jednego gospodarstwa domowego. To znaczy, cenę za konto premium można podzielić wtedy na cztery osoby z jednego gospodarstwa domowego, zatem cena dla jednej osoby wynosi 15 zł na miesiąc.

Konto premium jest opłacalne, ponieważ zamiast płacić 29 zł na pakiet podstawowy z gorszą jakością odtwarzanego wideo, możemy posiadać dostęp do konta premium w niższej cenie niż pakiet podstawowy, a dodatkowo odtwarzane wideo będzie w jakości 4K.

Przeczytaj też: Ranking abonamentów komórkowych 2022 – abonament bez telefonu

Konto premium – czy ma jakieś wady?

Największą wadą konta premium jest to, że odpowiedzialność za płatność ponosi jedna osoba, która podaje swoje dane do przelewu. Jest ona wtedy obarczona odpowiedzialnością płacenia co miesięcznej kwoty 60 zł za dostęp do oferty platformy, jednak zawsze znajdzie się ktoś kto ,,akurat nie ma przy sobie” lub ,,odda jutro”, lub ,,zapomniał” i zapomina ciągle.

Niestety, bez opłacenia rachunku konto Netfliks automatycznie się blokuje, przez co inni użytkownicy konta premium nie mogą oglądać programu. I to pomimo, że oni rozliczyli się z osobą odpowiedzialną za płatność. Wtedy zaczynają się bezsensowne problemy i konfliktowe sytuacje, gdyż człowiek nigdy nie ma ochoty prosić się i przypominać po kilka razy o daną kwotę bez skutku.

Netflix w telefonie - smartfonNastępną wadą Netflix’a jest to, że liczba możliwości zależy od lokalizacji. Powszechnie wiadomo, że na przykład w Stanach Zjednoczonych dostęp do filmów, seriali lub programów telewizyjnych jest większy i zarazem fantastyczny, natomiast w Polsce można się dość rozczarować, gdyż zawartość oferty różni się w zależności od regionu kraju zamieszkania.

Oczywistością jest, że w Polsce dostępność do oferty jest o wiele mniejsza, co wynika z wciąż istniejącego ograniczenia licencji na dane tytuły w krajach europejskich.

Przeczytaj też: Oszczędzanie na abonamentach i opłatach stałych – seria: inflacja vs portfel Polaka

Cena i pakiety Netflixa 2022 – podsumowanie

W porównaniu do różnych konkurentów Netflix’a, jest to opcja zdecydowanie droższa, jednak wraz z większą ceną posiadamy więcej funkcji, których brakuje u konkurencji, takich jak HBO GO. Przy wyborze platformy streamingowej warto zastanowić się czy uwzględnia ona nasze indywidualne wymagania dotyczące ilości programów lub oferowanej jakości odtwarzanego wideo. Jeśli Netflix spełnia wszystkie wymagania, naprawdę warto założyć konto (zrobisz to tutaj: https://www.netflix.com) i cieszyć się beztroskim oglądaniem ulubionych programów.

4.6/5 - (7 votes)