Na rynku możemy znaleźć ogromną ilość samochodów nie tylko tych, które wychodzą po zakupie prosto z salonu, ale nawet takie, z których już ktoś korzystał, czyli tak zwane samochody używane. Nie wszystkie jednak z nich nadają się do leasingu. Poniżej opisujemy wiek maszyn, czas trwania oraz inne zasady, które rządzą leasingiem dla starszych aut. Co lepiej wybrać – leasing operacyjny czy finansowy?
Spis treści
Umowa leasingowa a wiek samochodu używanego
Wiele firm, które oferują leasingową sprzedaż samochodu trzymają się zasady, że wiek samochodu, który jest sprzedawany, nie może wykraczać poza przedział 8-10 lat. Jednak zdarzają się wyjątki, gdzie auto w momencie, gdy jego wartość jest wysoka może mieć ponad 10 lat. Leasing takiego auta trwa wtedy najczęściej 2-3 lata.
Często także w takim przypadku wymagany jest większy wkład własny. Podobnie jest w przypadku wieku samochodów ciężarowych oraz ciągników siodłowych. Starsze roczniki akceptowane są dla samochodów specjalnych takich jak np. z HDS-em. Inna sytuacja ma miejsce w przypadku pożyczki leasingowej, gdzie możemy finansować nawet samochody mające 15-20 lat.
Stan techniczny pojazdu
W leasing zaliczą się jedynie pojazdy, które są sprawne technicznie. Jeśli więc myślimy o sfinansowaniu auta po wypadku to tylko wtedy, gdy zostanie one naprawione i będzie posiadać aktualne badanie techniczne. Coraz większą popularnością zaczynają się cieszyć samochody, które są sprowadzane z USA. Jednak tylko część z nich jest leasingowana. Większość firm oczekuje jednak na to jak taki pojazd zostanie zarejestrowany w Polsce.
Przeczytaj też: Leasing nieruchomości dla osób fizycznych i firm – co to jest? Kalkulator
Wybór leasingu w przypadku samochodu używanego – operacyjny czy finansowy?
Samochód używany w leasingu można sfinansować za pomocą leasingu operacyjnego lub finansowego i zależne jest to jednak od podatków oraz oczekiwań leasingobiorcy. W tym akapicie poznasz różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym.
Zakup samochodu używanego na fakturę VAT 23%
Do ceny za leasing doliczany jest tutaj podatek VAT w wysokości 23%. Finansowanie samochodu używanego będzie w tym przypadku opłacalne za pomocą metody leasingu operacyjnego. Będąc vatowcem w zależności od przeznaczenia samochodu, możemy odliczyć sobie 50% lub 100% VAT. Pozostałą kwotę do 150 tys. złotych zaliczamy w koszty. Jeśli jednak prowadzimy firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, warto wtedy rozważyć zakup pojazdu na osobę prywatną.
Przeczytaj też: Porównywarka ofert OC AC – kalkulator składek ubezpieczenia samochodu przez Internet
Zakup samochodu używanego na fakturę VAT marża lub VAT zw
Znacząca część samochodów trafia do sprzedaży na podstawie faktury VAT marża, czyli bez VAT i wtedy mamy do czynienia z leasingiem finansowym, a to wszystko dlatego, aby nie doliczać VAT do rat leasingu.
Przeczytaj też: Leasing konsumencki samochodu – czym jest i jak znaleźć najtańszy?
Czy z ceny na fakturze VAT marża da się zrobić cenę brutto z 23% VAT?
Teoretycznie tak dlatego, że możemy zakupić auto za kwotę np. 60 tys zł z fakturą VAT marża, a następnie sprzedać go za 60 tys zł brutto z 23% VAT wliczonym w tą cenę. Jednak w tym przypadku na wstępie należy uwzględnić kilka czynników. Jak uzasadnić zmianę przed urzędem skarbowym w razie jakiejkolwiek kontroli? To jak by wartość auta nagle spadła z dnia na dzień o równowartość podatku VAT.
Co w przypadku gdy cena tego typu pojazdu może być niższa od ceny rynkowej? Nie jest to możliwe, gdyż leasingodawca sam lub z rzeczoznawcą dokonuje wyceny używanego auta i kupuje je tylko wtedy, gdy cena zakupu jest równa wartości rynkowej.
Leasingodawca może nie zgodzić się na takie rozwiązanie w momencie, gdy i tak będziemy musieli okazać fakturę. Chyba, że zarejestrujemy auto na siebie i poczekamy na twardy dowód rejestracji i dopiero wtedy wystąpimy o leasing.
Przeczytaj też: Jak przygotować auto do zimy? 6 porad co zadbać jesienią w samochodzie
Zakup auta od osoby prywatnej przy zawarciu umowy kupna i sprzedaży
Mało która firma leasingowa zgodzi się na zakup auta bez faktury. Przerzucając w ten sposób 2 procent PPC na leasingobiorcę powiększając tym samym zwiększając kwotę zakupu o te 2%. Podobnie jak ma to miejsce przy fakturze VAT marża, auto nie zawiera VAT w cenie. Dlatego w takiej sytuacji opłacalny jest leasing finansowy.
Zostaw komentarz