Lombardy, czyli wszechobecne już miejsca, które możemy dostrzec na rogach polskich miast. Często widzimy ich reklamy w telewizji, Internecie, a także na billboardach. Jednak wiele osób nigdy nie korzystało z ich usług i nie do końca wie, czym tak właściwie są lombardy, jak funkcjonują i jak mogą nam służyć. W tym tekście przyglądamy się lombardom bardzo dokładnie i przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o nich.

Lombardy – czym są i jak działają? Definicja

Lombardy to miejsca, w których możemy handlować różnorodnymi przedmiotami, a także pozyskiwać gotówkę. Są one podobne do komiksów z tą różnicą, iż są stroną transakcji i to właśnie z lombardem możemy „dobijać targu”.

wycena kosztowności na wadze w lombardzieDziałanie lombardów opiera się głównie o trzy elementy. Jest to możliwość:

  • pozostawienia przedmiotów i pożyczki pieniędzy pod nie,
  • sprzedaży przedmiotów i pozyskania środków za nie, a także
  • zakupu wystawionych na sprzedaż przedmiotów.

Kto może być ich klientem?

Aby skorzystać z lombardów, nie musimy spełniać żadnych specjalnych wymogów. Jedynym wymogiem obowiązkowymi i bezwzględnie jest ukończenie 18 lat, gdyż jedynie osoby pełnoletnie mogą zawierać umowy kupna sprzedaży, a także pożyczek. Lombardy są w pełni legalnie działającymi firmami, które stosują się do wszystkich zasad prawa polskiego.

Przeczytaj też: Pożyczka lub kredyt pod zastaw auta – jakie formalności i dokumenty? Możliwość użytkowania

Zastawianie przedmiotów w lombardzie – na czym polega?

Zdecydowanie najpopularniejszą funkcją lombardów jest zastawienie przedmiotów. W ten sposób możemy uzyskać pożyczkę pod zastaw konkretnej rzeczy i jest to jeden z popularnych sposobów pozyskiwania funduszy.

Proces zastawienia przedmiotów jest bardzo prosty. Jeśli posiadamy daną rzecz i jesteśmy jej właścicielami, możemy zjawić się z nią w lombardzie. Następnie zostanie ona wyceniona, a lombard zaproponuje nam maksymalną sumę zastawną. Przeważnie jest to kwota ok. 50% realnej wartości rzeczy. Jeśli dana suma usatysfakcjonuje nas, podpisujemy umowę pożyczki pod zastaw danej rzeczy. Przeważnie jest ona podpisywana na 30 dni z możliwością przedłużenia. Umowa taka jest oprocentowana.

Po 30 dniach musimy zjawić się w lombardzie i wykupić daną rzecz za sumę, za jaką została zastawiona, a także dodatkowo zapłacić odsetki. Pewnego rodzaju rozwiązaniem jest również przedłużenie zastawu, płacąc same odsetkiem od pierwotnej umowy. Jeśli nie zdecydujemy się przedłużyć zastawu, a także wykupić rzeczy, przechodzi ona na własność lombardu z końcem umowy pożyczkowej.

Twisto banner 750x200px z brunetką- 45 dni na spłatę

Przeczytaj teżFirmy antywindykacyjne – oddłużeniowe – jak działają? Opinie

Sprzedaż rzeczy za niższą cenę metodą na zdobycie gotówki

W lombardach możemy również sprzedawać rzeczy bezpośrednio. Możemy zjawić się tam z dowolną rzeczą i sprzedać ją lombardowi od ręki. W takiej sytuacji pracownik lombardu sprawdzi dany sprzęt, a także zaproponuje konkretną cenę oraz podpisze z nami umowę sprzedaży. Cała transakcja przebiegnie bardzo szybko, a środki otrzymamy praktycznie do ręki.

W lombardzie możemy sprzedawać lub zastawiać najróżniejsze przedmioty:

  • od drobnego sprzętu AGD RTV,
  • poprzez dzieła sztuki na samochodach i
  • nawet nieruchomościach skończywszy.

Sumą, jaką najczęściej będziemy mogli uzyskać za sprzedaż naszego przedmiotu będzie kwota wahająca się w granicach 50% — 70% jej rzeczywistej wartości. Wartość danego przedmiotu zależy z kolei od jej stanu, popularności czy możliwości łatwej sprzedaży i przechowywania.

Przeczytaj też: Lombi.com – opinia – gotówka od ręki za przedmioty – lombard online?

Kupno w lombardzie przejętych przedmiotów

Trzecią funkcją lombardów jest kupowanie w nich rzeczy. Lombardy wystawiają na sprzedaż te przedmioty, które nie zostały odebrane i wykupione, a także te, które bezpośrednio kupiły od osób sprzedających. W miejscach takich będziemy mogli zatem kupić praktycznie wszystko bez względu na kategorię, stan czy cenę.

Mogą być to zarówno elementy wyposażenia mieszkania, sprzęt AGD RTV, rowery czy wszystkie inne akcesoria. Kupno w takim miejscu jest bardzo proste i przypomina zakupy w komisie lub zwykłym sklepie. Co ważne, rzeczy, które kupujemy są najczęściej używane, ale w dobrym stanie. Sam proces zakupu jest bardzo prosty i polega jedynie na zapłacie i otrzymaniu w zamian paragonu.

Wonga banner - 750

Przeczytaj też: Kredyt lombardowy – czym jest? Warunki do spełnienia i wysokość

Kiedy warto korzystać lombardów?

Z lombardów warto korzystać przede wszystkim wtedy, gdy potrzebujemy bardzo szybko otrzymać gotówkę do ręki. Posiadając wartościowe przedmioty, będziemy mogli praktycznie od razu otrzymać pożyczkę bez udawania się do banku i wypełnienia wniosków kredytowych, czy oczekiwania na decyzję i przelew. Jest to dobre rozwiązanie w kryzysowych sytuacjach, gdzie liczy się czas i bardzo szybko musimy uregulować pewne zobowiązania.

Do lombardu warto udawać się również, wtedy kiedy chcemy pożyczyć pieniądze, a nie posiadamy zdolności kredytowej. W takiej sytuacji nie otrzymamy pieniędzy w banku, ale możemy pożyczyć je w lombardzie pod zastaw konkretnych rzeczy. Aby to zrobić, musimy:

  • być ich właścicielami i
  • podpisać odpowiednie oświadczenie.

Nie musimy jednak ujawniać naszej sytuacji finansowej, przedstawiać zaświadczeń z pracy czy spełniać jakichkolwiek warunków. Jedynym obowiązkowym elementem jest pozostawienie w lombardzie rzeczy – zastawu o wartości przekraczającej pożyczkę. Korzystając zatem z lombardów nie musimy prosić się innych osób o pomoc finansową, a także być zdani na wysokie wymogi kredytorów bankowych.

Przeczytaj też: Pożyczki bez BIK i KRD, ERIF – chwilówka bez weryfikacji baz przez Internet – sierpień 2022

Zakupy rozpoczęte od Cene… lombardu!

Z lombardu warto również skorzystać, jeśli chcemy zakupić pewną rzecz. Przed przeglądnięciem portali ogłoszeniowych czy sklepów internetowych i sklepów tradycyjnych, warto również odwiedzić lokalne lombardy. Często może okazać się iż przedmiot, który chcemy zakupić znajduje się w lombardzie i jest wystawiony na sprzedaż po bardzo atrakcyjnej cenie.

Transakcje będziemy mogli wykonać bardzo prosto i szybko co przeciwieństwie do transakcji wysyłkowych i handlu na odległość jest niezmiernie dużym plusem. Kupowane przedmioty kupujemy również od konkretnego i znanego sprzedawcy, a więc nie musimy obawiać się anonimowych osób prywatnych, które mogą chcieć nas oszukać.

Na wypadek problemów z używanym sprzętem będziemy mogli również łatwiej dochodzić swoich praw, a wiele lombardów jest nastawionych pro kliencko i oferuje nawet gwarancję rozruchową na swoje produkty.

Przeczytaj też: Pożyczki z zabezpieczeniem spłaty – z poręczycielem – jaka umowa?

Lombard z funkcją pchlego targu

W lombardach możemy również sprzedawać rzeczy, których już nie potrzebujemy, a nie chcemy tracić czasu na wystawianie ich na sprzedaż w Internecie. W lombardzie zrobimy to od ręki i choć otrzymamy nieco niższą sumę, niż na wolnym rynku, gdy niezależny nam bezwzględnie na na cenie jest to dużo lepsze rozwiązanie od tracenia czasu przy prywatnej sprzedaży przedmiotów.

4.6/5 - (10 votes)