Cenisz sobie wygodę i prostotę? W takim razie idealnym produktem do oszczędzania może okazać się lokata mobilna od jednego z banków – PKO BP, Santander, Banku Millennnium, Getin Banku. Decydując się na nią, nie musimy udawać się do placówki banku, a nawet dzwonić na infolinię. To spore ułatwienie, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy tak zabiegani. Jedynie co będzie nam potrzebne do jej założenia to smartfon, dostęp do Internetu i bankowości mobilnej. Podstawą jest również ściągnięcie dedykowanej aplikacji banku, która jest podstawą do założenia owej lokaty.

Lokaty mobilne w bankach w Polsce

Nowe technologie nie omijają sektora bankowego. Wręcz przeciwnie! To one stały się katalizatorem zmian, z których obecnie korzysta wielu klientów banków na całym świecie. Jednym z takich produktów jest lokata mobilna, która w Polsce z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.

Jeśli jesteś zainteresowany tym produktem to warto byś zaznajomił się z poniższymi informacjami, dzięki którym dowiesz się czym jest lokata mobilna. Dodatkowo, poniżej znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania, a także poznasz wady i główne zalety zakładania lokat przez Internet.

Co to jest lokata mobilna?

Lokaty mobilne to tak naprawdę standardowe lokaty terminowe. Kluczową różnicą jest jednak sposób w jaki się je zakłada. By założyć lokatę mobilną potrzebujemy specjalnie zainstalowanej aplikacji danego banku na naszym smartfonie. Instalacja owej aplikacji jest w pełni darmowa i bezpieczna. Umożliwia nam ona także logowanie do bankowości mobilnej, a następnie zarządzanie w pełni z rachunku osobistego.

wybór lokat w aplikacji mobilnej banku PKO BP - jesień 2022

Od lokaty mobilnej lepsze oprocentowanie uzyskamy jedynie na lokacie na nowe środki, które są różnicą pomiędzy naszym saldem, dajmy na to 10.09.2022, a 28.09.2022 kiedy chcemy założyć lokatę. Dobrym pomysłem jest poszukanie lokaty na nowe środki w innym niż dotychczasowy bank.

Co ważne, lokaty mobilne nie są możliwe do otwarcia w placówce banku, a nawet za pośrednictwem bankowości internetowej. To produkt bankowy, który możliwy jest do założenia tylko i wyłącznie za pomocą aplikacji w smartfonie.

Lokata mobilna – kto może ją założyć?

Z uwagi na fakt, że lokaty mobilne oferują nam większe zyski od standardowej oferty (może poza tzw. lokatami na nowe środki), zastanawiamy się czy mamy możliwość jej założenia. Banki nie wymagają od nas spełnienia w tym przypadku nadzwyczajnych warunków. Podstawą jest jednak założenie konta bankowego w instytucji, w której interesuje nas dana lokata.

Jak już powyżej zostało wspomniane – równocześnie musimy zainstalować aplikację danego banku na naszym smartfonie. Dopiero wtedy mamy możliwość założenia lokaty mobilnej. A zatem:

 • konto bankowe,
 • aplikacja mobilna,
 • smartfon i
 • dostęp do Internetu

to jedyne rzeczy, które są nam potrzebne, by móc skorzystać z tego produktu bankowego.

Oprocentowanie lokaty mobilnej w Santander i PKO BP

Interesując się bezpiecznymi formami oszczędzania z pewnością naszą uwagę zwróci lokata mobilna. Dlaczego? Otóż niemalże zawsze jest ona nieco wyżej oprocentowana od standardowej lokaty, którą możemy założyć w placówce banku czy poprzez bankowość internetową.

Różnice te nie są zbyt duże, ale zawsze dają nam możliwość nieco większego zarobku. W obecnych czasach dla wielu osób może być to znaczące – w dobie coraz droższych produktów i usług, każda złotówka jest na wagę złota. W PKO BP możemy liczyć na 6,00% w skali roku – 3 miesiące oszczędzania – od 1000 do 50 000 złotych, natomiast w Santander jest to 6,25% – 4 miesiące oszczędzania – od 1000 do 100 000 złotych.

Bank/informacje nt. lokaty mobilnejPKO BPSantanderGetin Bank
Bank Millennium
oprocentowanie w skali roku6,00%6,25%6,5%5,0%
okres3 miesiące4 miesiące2 miesiące3 miesiące
kwota1000 – 50 000 zł1000 – 100 000 zł1000 – 50 000 zł500 – 25 000 zł

Informacje w tabeli mają charakter wyłącznie prezentacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 1964, poz. 16, nr 93 z póź. zm.). Mają one charakter prezentacyjny. Proszę mieć świadomość, że ostateczne warunki udzielenia kredytu zostaną przedstawione przez bank.

Lokata mobilna a maksymalna kwota wpłaty

Równie charakterystyczną cechą lokaty zakładanej w aplikacji mobilnej jest maksymalna kwota depozytu. Dlaczego? Otóż warto zauważyć, że nadal jest wielu Polaków, którzy nie posiadają konta w banku. Z kolei osoby, które posiadają rachunek osobisty nie zawsze są do końca przekonane do bankowości mobilnej. Głównym powodem jest bezpieczeństwo.

Czy jednak strach przed posiadaniem aplikacji mobilnej jest uzasadniony? Nie, ponieważ instytucje bankowe dbają o tego typu kwestie i nie pozwoliłyby swoim klientom na tak duże zagrożenie. To właśnie przez to banki są w stanie zaoferować nam lepsze warunki lokaty mobilnej, by przekonać nas do tego typu bankowości. Biorąc pod uwagę, że osób, które korzystają z aplikacji w smartfonie nadal jest niewiele, to banki są w stanie zaoferować tej wąskiej grupie odbiorców wyższe oprocentowanie lokaty.

By nie być jednak stratnym, owe instytucje wprowadzają dość surowe limity maksymalnych kwot takich depozytów. Zatem niech nie dziwi nas oferta, gdzie maksymalnie możemy wpłacić do 25000 – 50 000 złotych na lokatę mobilną. W przypadku promocyjnych propozycji kwota ta może wzrosnąć do 100 000 złotych. Dodatkowo warto sprawdzić, ile razy możemy skorzystać z takiej opcji. Niestety, zazwyczaj jest to jednorazowa alternatywa.

Przeczytaj też: Pożyczki przez telefon (mobilne) – czym są szybkie chwilówki z appki na smartfona?

Jak wybrać lokatę mobilną?

Tak jak w przypadku praktycznie każdego produktu bankowego i w tej sytuacji najlepiej skorzystać z darmowych narzędzi, które w kilka sekund ukażą nam najlepsze oferty. Porównywarka lokat daje nam możliwość znalezienia nie tylko najlepszej lokaty, którą możemy założyć w placówce banku czy przez bankowość internetową. To także okazja na znalezienie najlepszej lokaty mobilnej. Dzięki tabelom z zebranymi parametrami ofert wszystkie najważniejsze informacje dla klienta są już podsumowane i wyszczególnione.

Nie da się ukryć, że w przypadku lokat najważniejsze jest dla nas oprocentowanie. Warto jednak zwrócić uwagę na inne kwestie, które również mogą mieć wpływ na nasz zarobek.

Dlatego też przed wybraniem lokaty mobilnej porównujmy takie parametry jak:

 • dostępność lokaty dla nowych i obecnych klientów,
 • maksymalna kwota lokaty,
 • częstotliwość kapitalizacji odsetek – im częściej, tym lepiej,
 • warunki dla nowych i obecnych klientów,
 • czas trwania lokaty,
 • automatyczne odnawianie lokaty – w sytuacji, kiedy nie odznaczymy tej opcji musimy być świadomi tego, że może się ona automatycznie odnowić na taki sam okres, choć na gorszych warunkach.

Jak założyć lokatę mobilną w banku?

Z uwagi na fakt, że tego typu lokaty nie założymy w placówce banku, musimy sami poradzić sobie z tym procesem od początku do końca. Choć ta perspektywa może niejednego z nas przerazić, to tak naprawdę nie ma się czego obawiać. Założenie lokaty mobilnej jest proste. Przechodzenie z jednego etapu do kolejnego jest intuicyjne. By nieco zobrazować ten proces, poniżej przedstawiamy jak wygląda on krok po kroku:

 1. Pobieramy aplikację mobilną banku na smartfona.
 2. Logujemy się do aplikacji.
 3. Przechodzimy do oferty danego banku wybierając zakładkę z lokatami lub oszczędnościami.
 4. Wybieramy konkretną lokatę mobilną.
 5. Po wybraniu opcji depozytu, wpisujemy kwotę lokaty, a także okres jej trwania. W przypadku przelania pieniędzy musimy podać numer konta, z którego wpłyną środki na lokatę.
 6. Potwierdzamy otwarcie lokaty.

Założenie lokaty mobilnej nie jest trudne, to samo tyczy się ściągnięcia aplikacji na smartfona czy późniejszego logowania. Pamiętajmy, by wszystko robić wolno i spokojnie. Ostatnim krokiem jest potwierdzenie wszelkich danych, dlatego też nawet na tym etapie mamy jeszcze możliwość wprowadzenia zmian.

Uwaga! Pamiętajmy, że dokładne zapoznanie się z warunkami umowy o lokatę terminową jest równie ważne jak w przypadku zawierania umowy o kredyt konsumencki. Przeczytajmy dokładnie jej treść poszukując dokładnie tych aspektów jak częstotliwość kapitalizacji odsetek, wysokość oprocentowania, czas trwania ewentualnego oprocentowania promocyjnego, automatyczność odnowienia lokaty lub jej brak.

Lokata mobilna – zalety i wady

Lokaty mobilne kuszą oprocentowaniem nieco wyższym od standardowych opcji w banku. Mimo to, owy produkt bankowy posiada nie tylko plusy, ale również minusy. Co może nas zatem przekonać do jej założenia, a jakie argumenty mogą nas powstrzymać? Sprawdźmy!fotograf przed komputerem - serwis stockowy

Zalety lokat mobilnych:

 • lokata mobilna ma zawsze wyższe oprocentowanie od lokat zakładanych w placówkach banków lub za pośrednictwem bankowości internetowej (poza lokatami na nowe środki),
 • biorąc pod uwagę, że w obecnych czasach praktycznie każdy z nas posiada smartfona, dzięki aplikacji mobilnej możemy z łatwością zarządzać pieniędzmi. To z kolei sprawia, że założenie lokaty mobilnej jest niezwykle proste, szybkie i wygodne,
 • lokaty mobilne to idealne rozwiązanie dla osób, które na co dzień korzystają z nowych technologii.

Wady lokat mobilnych:

 • ograniczona maksymalna kwota lokaty,
 • są to zazwyczaj lokaty krótkoterminowe, których okres nie przekracza 3-4 miesięcy,
 • korzystne warunki lokaty mobilnej są ograniczone czasowo lub limitowane,
 • chcąc założyć lokatę poprzez aplikację na smartfona, musimy posiadać konto osobiste w danym banku, co niekiedy wymusza na nas jego otwarcie w danej instytucji.

Lokata mobilna w PKO BP – podsumowanie

Lokata mobilna to produkt bankowy, który przez wielu z nas nadal postrzegany jest jako stosunkowo nowy. Biorąc jednak pod uwagę, jak wiele osób posiada smartfona i tym samym przyzwyczaiło się do korzystania z nowych technologii, nie dziwi fakt, że banki również wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. To głównie dla nich skierowane są lokaty mobilne.

Ale tak naprawdę na otwarcie owej lokaty może zdecydować się każdy z nas. Jeśli tylko cenimy sobie szybki dostęp do własnych pieniędzy, to posiadanie aplikacji mobilnej danego banku powinno być dla nas podstawą. To właśnie dzięki niej otwierają się przed nami nowe, lepsze możliwości, które są dostępne z każdego miejsca na ziemi. Lokata mobilna to idealny przykład nowoczesności, a także oszczędzania na wyższym, niezależnym od doradców bankowych czy kolejek w oddziałach poziomie.

4.3/5 - (6 votes)