Tak jak w przypadku Curriculum Vitae – (jak napisać?), odpowiednio skonstruowany list motywacyjny jest niezbędny podczas aplikowania na nowe stanowisko. Wiele osób ma jednak problemy ze stworzeniem takiego dokumentu. Napisanie listu motywacyjnego może wydawać się skomplikowaną i żmudną pracą, ale jego brak lub nieodpowiednia treść może przekreślić nasze szanse na zatrudnienie. Warto więc zrobić to we właściwy sposób. W tym artykule podpowiadamy, jak napisać list motywacyjny, który przyciągnie uwagę potencjalnego pracodawcy. Na samym dole zamieszczamy wzór ogólny do edycji w formacie .doc.

List motywacyjny – co to jest?

list motywacyjny - ołówek z gumką i kartkaList motywacyjny to konieczny sposób przybliżenia swojej sylwetki rekruterom z firmy, u której ubiegamy się o pracę. To także szansa za wyjaśnienie im, dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem na dane stanowisko.

CV to krótki opis Twojego wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Z kolei list motywacyjny to bardziej szczegółowy opis Twoich umiejętności i cech, które wyróżniają Cię na tle innych kandydatów. Ważne jednak by był skonstruowany odpowiednio do stanowiska, o które się ubiegasz.

Powinieneś w nim uwzględnić, dlaczego chcesz pracować w danej firmie oraz które z wyznawanych przez markę wartości są Ci bliskie. W liście motywacyjnym warto podkreślić także co nowego wniesiesz do zespołu i jak pomoże to w dalszych sukcesach firmy.

Przeczytaj też: Candidate Experience – czym jest badanie satysfakcji kandydata z procesu rekrutacyjnego?

Jak napisać list motywacyjny?

Zanim zabierzesz się za pisanie, poszukaj informacji na temat firmy, do której aplikujesz i o stanowisku, o które się ubiegasz. Taki research przyda się także jeśli przejdziesz do kolejnego etapu rekrutacji i zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. W swoim liście zaznacz, że jesteś świadomy tego, co reprezentuje sobą dana firma. Wypisz swoje umiejętności i podkreśl, że dzięki nim będziesz wykonywać pracę, która pomoże Twojemu nowemu pracodawcy wyróżnić się na tle konkurencji.

Dowiedz się również kto w danej firmie odpowiada za rekrutowanie pracowników i zaadresuj do tej osoby swój list motywacyjny. Brak sprecyzowanego odbiorcy Twojego dokumentu to prosty sposób na to, by od razu trafił do kosza. Wprawdzie zachęcamy byś w liście motywacyjnym zaprezentował się od jak najlepszej strony, jednak postaraj się zbytnio nie rozwlekać. Zbyt długi dokument również może zniechęcić rekrutera przed zapoznaniem się z jego treścią. Jedna strona formatu A4 w zupełności wystarczy.

Przeczytaj też: Profil na LinkedIn w 2021- jak wzmocnić markę osobistą? Rekomendacje

Przykładowa struktura – jak zacząć list do pracy, na praktykę lub staż

Przed zaprezentowaniem szablonu listu motywacyjnego, skupmy się na tym, jak powinna wyglądać jego struktura:

  1. W pierwszym paragrafie napisz, dlaczego ubiegasz się o dane stanowisko. Uwzględnij także informację o tym, gdzie znalazłeś ogłoszenie o pracę. Jeśli ktoś z firmy powiedział Ci o wakacie, warto wspomnieć tę osobę w liście motywacyjnym.
  2. Paragraf drugi poświęć temu, by zaprezentować się od jak najlepszej strony. Opisz, dlaczego jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko. Krótko przedstaw swoje kwalifikacje i upewnij się, że odniesiesz się do każdej z umiejętności, której pracodawca wymaga od nowego pracownika.
  3. W paragrafie trzecim pochwal się swoimi dokonaniami w biznesie oraz tym, co wyróżnia Cię na tle innych kandydatów. Przedstaw swoje zawodowe cele i wyjaśnij jak dana firma może pomóc Ci je zrealizować. Dodaj także, że na realizacji Twoich celów skorzysta także pracodawca, ponieważ pomoże mu to prężnie się rozwijać.
  4. W ostatnim paragrafie podsumuj, dlaczego interesuje Cię dane stanowisko i dlaczego jesteś na nie odpowiedni. Możesz także wspomnieć, że z chęcią wyślesz rekruterom listę referencji, jeśli chcieliby dowiedzieć więcej na Twój temat. Pamiętaj również by zakończyć list motywacyjny wyrazami szacunku i by podpisać go Twoim pełnym imieniem i nazwiskiem. Zadbaj również o czytelną czcionkę i przejrzysty układ dokumentu.
  5. Na samym końcu tuż pod podpisem można sporządzić listę załączników, które postanowisz dołączyć do listu, tj. skan lub ksero dyplomów z uczelni, posiadanych certyfikatów, świadectwa ukończenia kursów, itd. Osoby wyjątkowo skrupulatne, mogą umieścić informację nt. innych wymaganych dokumentów – tj. kwestionariusza osobowego, pisemnej zgody na przetwarzanie danych osobowych. Te rzeczy jednak najczęściej dotyczą rekrutacji na stanowiska w administracji publicznej.

Przeczytaj też: Wieloetapowa rekrutacja – co to jest i dlaczego proces rekrutacji jest tak długi?

Wzór ogólny listu motywacyjnego na dowolne stanowisko – bez ogłoszenia – format DOC

Wzór listu motywacyjnego od DarmoPożyczka.pl - podglądWiele osób szuka gotowca, który mogłoby wykorzystać w 100% lub po dokonaniu niewielkich zmian. Zwłaszcza, że problem z napisaniem tego typu dokumentu mają najczęściej osoby bez doświadczenia. Postanowiliśmy umieścić taki dokument w naszym serwisie. Proszę się częstować:

doc ikona Wzór ogólny listu motywacyjnego – z i bez doświadczenia.doc

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okazały się dla Was pomocne. Odpowiednio skonstruowany list motywacyjny może zaważyć na tym, czy zdobędziemy pracę marzeń. Warto więc poświęcić czas na to, by napisać taki dokument, który potencjalny pracodawca przeczyta z zainteresowaniem.

Powyższy wzór okazał się pomocny? Podziel się nimi ze swoimi znajomymi – będziemy wdzięczni!

3.7/5 - (8 votes)