Marzysz o własnym M, a równocześnie nie chcesz zaciągać zobowiązania hipotecznego lub z jakichś innych powodów nie możesz liczyć na kredyt hipoteczny? Rozwiązaniem powszechnie znanego wszystkim problemu związanego z zakupem nieruchomości jest wzięcie mieszkania w leasing? Czy jesteś zainteresowany? Zostań na chwilę i przeczytaj poniżej zawarte informacje.

Nie chcę kredytu obciążającego, ale chce mieć własne M, co dalej? Jeżeli nie jesteś przekonany do kredytu z banku a jednocześnie nie chcesz wynajmować mieszkania, powinieneś rozważyć leasing nieruchomości dla osób fizycznych.

Przeczytaj teżPodatek katastralny w Polsce 2022 –  czy powstanie ustawa?

Leasing nieruchomości – na czym to polega?

Oferta jest skierowana nie tylko do  osób prowadzących własną działalność gospodarczą, młodych firm, ale i także dla osób fizycznych, czyli każdej  prywatnej nie prowadzącej na chwilę obecną żadnej działalności gospodarczej. Po pozytywnym rozpatrzeniu i weryfikacji podpisuje się dwustronną umowę z deweloperem na wynajem mieszkania z późniejszą możliwością jego wykupu na własność po zakończeniu umowy.

Stosowne zapisy umowne dają nam możliwość stopniowej spłaty mieszkania w systemie ratalnym. Można również dokonać spłaty pozostałych rat za jednym zamachem, czyli za pomocą pojedynczej większej transakcji finansowej.

Uwaga! O leasingu konsumenckim stanowi specjalna ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli oraz przedsiębiorców. Akt ten została uchwalony w 2011 roku.

Przeczytaj też: Marża kredytu hipotecznego 2022 – od czego zależy, ile wynosi i jak ją obliczyć?

Leasing na dom lub mieszkanie w praktyce

Leasing nieruchomości adresowany do osób fizycznych jest dobrą alternatywą dla kredytu hipotecznego. Musisz wiedzieć, że na naszym rodzimym rynku świadczony jest leasing konsumencki samochodu czy innych dóbr bez udziału w bazie: BIK i KRD, zarówno dla firm, jak i osób fizycznych.

Oznacza to, że bank, deweloper budowlany czy inna firma udzielająca nam wsparcia nie potrzebuje wyszukiwać i sprawdzać informacji o nas w Biurze Informacji Kredytowej ani w biurach informacji gospodarczej (jak KRD czy BIG ERIF), jak ma to miejsce podczas wnioskowania o przyznanie kredytu hipotecznego.

Leasing nieruchomości stanowi niemalże doskonałą, prawie że idealną alternatywę dla kredytu hipotecznego. Jego formalności papierowe są prostsze i szybsze do zrealizowania, co sprawa, że jest on bardziej przystępny.

Wonga banner - 750

Przeczytaj też: Nadpłata i wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – czy warto? Kalkulator online

Zalety leasingu – jakie są?

Wśród zalet leasingu mieszkania należy wymienić:

  • amortyzacja — to kwestia podatkowa, dzięki której w leasing nieruchomości będziemy mogli zaliczyć do kosztów większości ponoszonych wydatków. Są nimi: opłata początkowa (określana jako wstępna), raty leasingowe, koszty bieżącej eksploatacji budynku + odpisy amortyzacyjne razem z odsetkami pożyczki,
  • mniej czasochłonne formalności (mniej skomplikowane: kompletowanie i wypełnianie dokumentów, ale im wyższe kwoty zapisane na umowie, tym automatycznie wzrasta ilość obowiązkowych dokumentów do wypełnienia),
  • krótszy czas oczekiwania na decyzję ze strony leasingodawcy niż banku w przypadku zakupu mieszkania w oparciu o kredyt z hipoteką,
  • możliwość przeniesienia praw własności na członka najbliższej rodziny.
  • najważniejsze w tym wszystko jest to, że  leasing konsumencki pozwala firmie lub osobie fizycznej nie posiadającej odpowiednio dużych zasobów pieniężnych na wykup nieruchomości. W przypadku skorzystania z takiej formy leasingu, zamiast wkładu własnego jest pobierana opłata startowa, która odpowiada jego wysokości.

Pamiętajmy, że zawarta umowa leasingowa pomiędzy instytucją finansową a nami nie wpływa zbytnio na naszą końcową zdolność kredytową. Oznacza to, że zdolność i nasza historia kredytowa nie są decydujące podczas podejmowania decyzji. Ocenie podlega wtedy jedynie Twoja zdolność do bieżącego regulowania opłat ratalnych i utworzenia zabezpieczenia finansowego. W przypadku niedawno założonych, czyli młodych firm ma to najczęściej kluczowe znaczenie.

Niestety jak bywa ze wszystkim, też i taka forma finansowania nieruchomości ma pewne wady.

Przeczytaj też: Leasing samochodów używanych – czy warto? Operacyjny czy finansowy? Kalkulator

Wady leasingu nieruchomości  – na co należy zwrócić uwagę?

Istnieją 2 kluczowe wady pomysłu, jakim jest finansowanie zakupu nieruchomości poprzez leasing:

  • Leasingodawcy, którymi są banki, firmy deweloperskie lub inne firmy bardzo często nakładają na leasingobiorców limit kwotowy w postaci: minimalnej wartość nabywanego obiektu mieszkalnego, którego musisz osiągnąć, żebyś mógł przejąć go na własność.
  • Leasing konsumencki jako nabywanie nieruchomości krok po kroku nie oznacza wcale mniejszych kosztów. Pamiętajmy o tym, że im wyższe ryzyko dla leasingodawcy, czyli im wyższa wartość nieruchomości, tym więcej musimy spełnić formalności oraz wymogów w kierunku potwierdzenia naszej wiarygodności, ale także stabilności finansowej. Te ostatnie dwa czynniki mogą przełożyć się na większą ilość potrzebnej dokumentacji do przedłożenia leasingodawcy.

Przeczytaj też: Kupno czy wynajem mieszkania – na co się zdecydować? Za i przeciw

Leasing nieruchomości dla osób fizycznych – podsumowanie

Zdecydowanie opłaca korzystać się z możliwości finansowania inwestycji w zakup mieszkania przez jej leasing w porównaniu do obciążonej hipoteki i kredytu hipotecznego. Jest to dobra opcja dla osób, które mają stabilną pozycję finansową na rynku, a jednocześnie nie posiadają dużych własnych zasobów kapitału pozwalającego kupić mieszkanie od ręki.

Przeczytaj też: Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania – jak napisać? Rola zdjęć i opisu nieruchomości

4.4/5 - (9 votes)