Coraz częściej w obrocie gospodarczym spotykamy się z pojęciem leasingu konsumenckiego. Wiele firm szukając nowych rynków i kanałów zbytu dla swoich produktów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynkowym kierując swoją rozbudowaną ofertę wprost do konsumenta, przez co oferując mu niejednokrotnie swoje produkty powiązane wraz z usługami, które głównie są zarezerwowane są dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Zatem czym jest leasing konsumencki? Co powinieneś wiedzieć, jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu, maszyny czy innej rzeczy od leasingodawcy? Odpowiadamy na te pytania poniżej.

Leasing konsumencki samochodu – co to dokładnie jest?

Kluczyk w dłoni - samochód w leasinguW pierwszej kolejności źródłem prawa, w którym unormowano umowę leasingu jest kodeks cywilny, ale też co istotne – przepisy regulujące odnajdujemy także w ustawach podatkowych czy w ustawie o rachunkowości.

W przypadku leasingu konsumenckiego warto też do nich czasem zajrzeć, aby mieć świadomość czy nie przewidziano jakiejś ulgi podatkowej czy też zwolnienia skierowanego do konsumenta. Ewentualnie być może prowadzimy jakąś działalność gospodarczą i osiągamy przychody, wobec których nie musimy rejestrować działalności gospodarczej.

Zatem kodeks cywilny reguluje umowę leasingu jako umowę nazwaną w art. 709(1) – 709(18). Obok definicji umowy czy też formy w jakiej powinna być zawarta, odnajdujemy prawa i obowiązki stron.

Przeczytaj też: Samochód z silnikiem elektrycznym czy spalinowym – za i przeciw

mtu24.pl 750x200 banner OC AC

Umowa leasingu konsumenckiego samochodu

Stronami umowy leasingu konsumenckiego są:

  • finansujący, czyli podmiot gospodarczy, od którego nabywamy rzecz oraz
  • korzystający, w tym przypadku nasz konsument.

Dalej kodeks nam mówi o kosztach ubezpieczenia rzeczy, którą planujemy nabyć czy też co istotne – o wadach rzeczy i w tym przypadku trzeba mieć też świadomość normy wyrażonej a art. 709(17), zgodnie z którą:

„do odpowiedzialności finansującego za wady rzeczy powstałe na skutek okoliczności, za które finansujący ponosi odpowiedzialność, uprawnień i obowiązków stron w razie dochodzenia przez osobę trzecią przeciwko korzystającemu roszczeń dotyczących rzeczy, odpowiedzialności korzystającego i osoby trzeciej wobec finansującego w razie oddania rzeczy tej osobie przez korzystającego do używania, zabezpieczenia rat leasingu i świadczeń dodatkowych korzystającego, zwrotu rzeczy przez korzystającego po zakończeniu leasingu oraz do ulepszenia rzeczy przez korzystającego stosuje się odpowiednio przepisy o najmie, a do zapłaty przez korzystającego rat przed terminem płatności stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży na raty”.

carsmile 750x200 banner

Warto zatem wcześniej zanim przystąpimy do negocjacji z finansującym znać swoje podstawowe prawa i obowiązki, wiedzieć także o innych przepisach kodeksu regulujących odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady, przepisy o zwrocie rzeczy, odstąpieniu od umowy czy też wyżej przytoczone o sprzedaży na raty.

Wielu przedsiębiorców tak konstruuje umowy aby były one dla nich najkorzystniejsze. Czasem zdarzają się w nich klauzule abuzywne – inaczej rzecz ujmując – niedozwolone postanowienia umowne i one obowiązują strony dopóki nie podniesiemy zarzutu o ich niezgodności z prawem.

Zakup drogiego samochodu to też swoiste długotrwałe zobowiązanie, do którego należy podejść z zimną głową tak jak podchodzą przedsiębiorcy, warto także taką umowę leasingu konsumenckiego oddać do prawnika gdzie koszt jej weryfikacji stanowi ułamek procenta wartości rzeczy, którą chcesz nabyć.

Przeczytaj też: Leasing samochodów używanych – czy warto? Operacyjny czy finansowy? Kalkulator

Zalety finansowania poprzez leasing i 1 wada

Jeśli już przejdziemy przez aspekty prawne naszej umowy to w tym miejscu trzeba przytoczyć, że leasing jest sprawdzoną i doskonała formą zastępczą dla kredytu gotówkowego, najmu długoterminowego czy też kredytu samochodowego. Nie bez przyczyny tylu profesjonalnych przedsiębiorców z niego korzysta.

Internetowy Fundusz Leasingowy logo

Polecamy Internetowy Fundusz Leasingowy – zobacz! Bez sprawdzania BIK i KRD!

Ma to związek głównie z tym, że koszty leasingu mogą być zdecydowanie dużo niższe od kosztów kredytu samochodowego bądź też prowizji którą bank pobierze od indywidualnego klienta. W głównej mierze ma to związek z rozmiarem prowadzonej działalności firmy leasingowej, która de facto jest formalnym właścicielem rzeczy oraz dokonuje odpisów amortyzacyjnych przez co następuje ogólny spadek kosztów całego przedsięwzięcia, w którym uczestniczysz.

Leasing konsumencki wiąże się także z pewnymi ułatwieniami z jakimi wiąże się udzielenie kredytu przez bank, firma leasingowa nie do końca sprawdza tak wnikliwie naszą historię kredytową przez co można uzyskać samochód bardziej luksusowy. Zupełnie inaczej niż wskazywałyby wyliczenia kredytu przygotowane bank.

Leasing ma też pewien minus posiada tych mniej rat i są one wyższe, jednakże nie wiążemy się z bankiem na okres 8 czy 10 lat. W tej sytuacji możemy po zakończeniu leasingu sprzedać samochód, który wcześniej odkupimy za pewną rzeczywistą wartość.

credit agricole leasing samochody osobowe banner

Przeczytaj też: Porównywarka ofert OC AC – kalkulator składek ubezpieczenia samochodu przez Internet

Oferty leasingu na rynku – jak znaleźć kalkulator?

Na rynku leasing konsumencki głównie kojarzy się z kupnem nowego samochodu i wiele firm ma już go w swojej ofercie. Zasada z reguły u wszystkich jest taka sama wpłacamy z góry ustaloną wartość początkową samochodu, w niektórych przypadkach firmy odstępują od tej płatności, a następnie przez ustalony czas z reguły najczęściej 24 do 36 miesięcy płacisz raty leasingowe. Po okresie leasingu mamy do wyboru dwie opcje:

  • albo zapłacisz pozostałą cenę wykupu,
  • albo firma leasingowa przejmie nasz samochód, a my być może weźmiemy kolejny nowy.
Leasing transportu ciężkiego - PKO Leasing

Sprawdź opcje finansowania transportu ciężkiego w PKO Leasing – kliknij!

Czy warto zmieniać auto na nowe?

Jednak w tym miejscu należy się też zastanowić i jeśli widzimy, że być może warto kupić na własność, a potem sprzedać samochód we własnym zakresie i na nim zarobić, to można ten aspekt poddać pod uwagę. Z tym może wiązać się także możliwość zapłaty podatku jeśli samochód sprzedamy w terminie krótszym niż 6 miesięcy, ponieważ to firma leasingowa widnieje w dowodzie rejestracyjnym. Dopiero w dniu, w którym spłacimy wszystkie raty leasingowe oraz wykupimy pojazd na własność figurujemy w dowodzie my sami.

Z przepisów wynika wprost, że mamy pierwszeństwo do wykupu rzeczy, którą użytkujemy.

Przeczytaj też: Leasing nieruchomości dla osób fizycznych i firm – co to jest? Kalkulator

Wygaśnięcie umowy leasingu

Na koniec powiedzmy o wygaśnięciu umowy. Może ono nastąpić np. w przypadku kradzieży, uszkodzenia samochodu i wystąpienia szkody całkowitej. Leasingodawca o te aspekty zadba w umowie, a my zapłacimy za to ryzyko w ubezpieczeniu.

Przepisy traktują na temat wygaśnięcia umowy leasingu konsumenckiego. Warto przeczytać swoją umowę  i sprawdzić czy nie mamy w niej zapisów mówiących o rysach, uszkodzeniach samochodu w przypadku zakończenia umowy, bo to także wpływa na wszelakiego rodzaju dopłaty finansującemu.

Przeczytaj też: Zakup auta na firmę 2023 – jak go kupić? Leasing, gotówka czy może wynajem długoterminowy?

4.1/5 - (11 votes)