W Polsce ruszył program rządowy „Laptop dla ucznia”, który ma na celu poprawę warunków edukacyjnych i wyrównanie szans uczniów, do czego mamy się przybliżyć poprzez przyznanie bezpłatnych komputerów jednemu rocznikowi – tegorocznych czwartoklasistów. Program budzi kontrowersje w związku z wybraną grupą uczniów, którzy mają być beneficjentami czy chociażby warunkami umowy, którą będą musieli podpisać rodzice. Wciąż nie wiadomo, czy donacja rządu jest jednorazową akcją przedwyborczą, czy może obecni trzecioklasiści również mogą liczyć na wsparcie za rok. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania.

Laptop dla ucznia 2023 – na czym polega nowy program rządowy?

Darmowe laptopy w ramach programu są przeznaczone tylko dla uczniów klas IV szkół podstawowych. Około 370 tys. uczniów ma otrzymać sprzęt od obecnego roku szkolnego. Program ma na celu wyrównanie szans edukacyjnych i ułatwienie transformacji cyfrowej. Chodzi o to, aby każdy uczeń miał dostęp do narzędzi niezbędnych do nauki w dobie cyfrowej. Program ma również na celu przygotowanie młodego pokolenia do wyzwań związanych z cyfryzacją i technologią.czwartoklasista laptop dla ucznia program700

Co zawiera umowa o przekazaniu laptopa? 5-letni zakaz odsprzedaży

Umowa o przekazaniu laptopa zawiera klauzule dotyczące użytkowania sprzętu. Komputery przekazane na własność będą obwarowane 5-letnim zakazem sprzedaży, wynajmu i użyczenia innej osobie. Rodzice lub opiekunowie są formalnie właścicielami sprzętu i ponoszą za niego pełną odpowiedzialność.

Jakie są konsekwencje naruszenia umowy?

Naruszenie umowy, takie jak sprzedaż czy wynajem laptopa, może skutkować konsekwencjami prawnymi. Rodzice lub opiekunowie będą musieli zwrócić sprzęt i mogą być obciążeni kosztami. W skrajnych przypadkach może dojść do nałożenia grzywny lub innych sankcji prawnych.

Jak złożyć wniosek o laptop?

Ministerstwo Cyfryzacji podało szczegóły dotyczące sposobu przekazania laptopów uczniom.

Nie ma konieczności składania indywidualnego wniosku o laptop dla ucznia klasy czwartej</strong>. Dane potrzebne do realizacji programu będą automatycznie pobrane z Systemu Informacji Oświatowej prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Kluczowe  jest podpisanie umowy z lokalnym samorządem. To na jego podstawie odbędzie się przekazanie własności laptopa.

Dostępne modele laptopów dla czwartoklasistów – co można dostać?

Według informacji od ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego, do uczniów klas czwartych może trafić nawet 290 064 laptopów (tyle podpisano umów z dostawcami). Lista modeli jest różna w zależności od regionu. Spora część uczniów otrzyma model ASUS ExpertBook B1.

Cena laptopów waha się od 2 872 zł – 2 950 zł. Jest to istotna informacja dla tych, którzy chcieliby znać wartość otrzymanego sprzętu.

laptopy na ceneo.pl - banner - od 800 złotych

Jakie oprogramowanie będzie zainstalowane na laptopach?

Laptopy będą wyposażone w podstawowe oprogramowanie edukacyjne oraz system operacyjny. Dzięki temu uczniowie będą mogli od razu rozpocząć naukę i korzystanie ze sprzętu. Oprogramowanie będzie również zawierało narzędzia zabezpieczające, takie jak antywirusy i firewalle.

Przeczytaj też: Zakup laptopa do użytku domowego – na co zwrócić uwagę?

Czy laptopy są dostosowane do potrzeb edukacyjnych?

Tak, laptopy są dostosowane do potrzeb edukacyjnych. Zawierają one oprogramowanie i narzędzia, które ułatwiają naukę i komunikację online. Sprzęt jest również zaprojektowany tak, aby był ergonomiczny i komfortowy w użytkowaniu dla uczniów.

Czy program będzie kontynuowany w kolejnych latach?

Na chwilę obecną nie ma oficjalnych informacji na temat kontynuacji programu w kolejnych latach. Jednak ze względu na jego szczytny cel, jest duża szansa na jego dalszy rozwój. Rząd może rozważać rozszerzenie programu na inne grupy wiekowe lub nauczycieli w przyszłości.

Program rządowy „Laptop dla ucznia” – podsumowanie

Program „Laptop dla ucznia” to inicjatywa rządowa mająca na celu poprawę warunków edukacyjnych i wyrównanie szans uczniów. Skupia się głównie na uczniach klas IV i oferuje różne modele laptopów. Jest jednak kilka ograniczeń i warunków, które warto znać przed podpisaniem umowy na nieodpłatne przekazanie laptopa. Mimo zakazu sprzedaży i wykorzystania sprzętu niezgodnie z celami edukacyjnymi, oczywiście warto sięgnąć po darmowe wsparcie dla naszych pociech.

5/5 - (2 votes)