Wystarczy tylko opóźnienie w spłacie kredytu, które skutkuje wpisaniem do raportu BIK, by mieć problem z otrzymaniem kredytu bankowego. Niestety często okazuje się, że otrzymanie kredytu jest zupełnie niemożliwe, a na poprawienie sytuacji kredytowej trzeba czekać ponad rok. Co w takiej sytuacji zrobić? Otóż można zdecydować się na kredyt lub pożyczkę pod zastaw samochodu. Ale czy warto?
Pożyczki i kredyty pod zastaw samochodu – jak to wygląda?
Pożyczka pod zastaw auta jest dedykowana osobom, które pilnie potrzebują pieniędzy, ale ich zdolność kredytowa nie jest zbyt wysoka. W tym przypadku zabezpieczeniem kredytu czy pożyczki jest ruchomość, czyli samochód. Jeżeli dłużnik nie będzie spłacał kredytu w terminie, to wtedy automatycznie traci prawo do swojego pojazdu.
Trzeba też wiedzieć, że w przeciwieństwie do kredytów bankowych, te pod zastaw samochodu nie są obciążone wieloma formalnościami. Oznacza to, że wystarczy tylko minimum, by już otrzymać pozytywną decyzję.
W tym przypadku firma udzielająca pożyczek może, ale nie musi kierować się wyłącznie zdolnością kredytową potencjalnego pożyczkobiorcy, gdyż zabezpieczeniem jest właśnie samochód. Oczywiście pożyczkodawca musi mieć pewność, że kredytobiorca spłaci swój dług. Dlatego też stosuje zabezpieczenie, którym jest właśnie samochód.
Osoby zadłużone nie mają szans na otrzymanie kredytu bankowego, jednocześnie ich zdolność kredytowa może być niska na skutek małych zarobków. Wtedy też nawet firmy pożyczkowe nie chcą udzielać takim osobom pożyczek i jedynym rozwiązaniem w takim przypadku jest szukanie firmy finansowej, która udziela kredytów czy pożyczek pod zastaw samochodu.
Przeczytaj też: Pożyczki bez zdolności kredytowej online – czy i gdzie dostępne?
Autokapital – pieniądze pod zastaw auta
Firmą pożyczającą pod zastaw na pewno jest Autokapital, która już od kilku lat udziela pożyczek na jasnych warunkach. Swoją ofertę dedykuje zarówno osobom prywatnym, jak i przedsiębiorcom. Złożenie wniosku jest bardzo łatwe. Wystarczy tylko wypełnić formularz na stronie: autokapital.pl.
- Oczywiście należy zarejestrować się.
- Następnie zalogować i wypełnić formularz, w którym będzie konieczne podanie danych osobowych typu imię, nazwisko, adres, numer PESEL, ale też seria i numer dowodu osobistego, numer telefonu oraz numer konta bankowego.
- Konieczne będzie także wypełnienie formularza, w którym poda się dane dotyczące pojazdu, a więc markę i model, rocznik, numer tablicy rejestracyjnej oraz numer VIN.
- Później pozostaje czekać. Do 24 godzin otrzyma się wstępną decyzję kredytową.
Na okres od 12 do 24 miesięcy udzielane są pożyczki konsumentom, natomiast na 48 miesięcy mogą otrzymać pożyczki przedsiębiorcy. Pożyczki mogą dotyczyć kwoty do 100 tysięcy zł.
Kto może otrzymać pieniądze?
Pożyczki pod zastaw samochodu wyróżniają się bardzo prostymi formalnościami. Oczywiście kryteria zależą od danej firmy. Do podstawowych wymagań należy pełnoletniość, choć nie wystarczy 18 lat. Większość firm wymaga minimum wieku 21, a czasem nawet 24 lat. Dodatkowo, trzeba mieć pełną zdolność do czynności cywilno-prawnych, a także ważny dowód osobisty.
Najważniejszym elementem, który brany jest pod uwagę przy udzielaniu takiego kredytu jest wartość samochodu. Trzeba być jednocześnie jedynym właścicielem pojazdu. Firmy finansowe udzielają także pożyczki osobom zadłużonym, które jednocześnie mają niski scoring w BIK, a także niezapłacone zobowiązania, np. zaległości w rachunkach.
Jeżeli wartość pojazdu jest stosunkowo duża, to nawet osoby będące dłużnikami, a więc figurujące na tych listach mogą otrzymać pożyczkę. Dotyczy to zwłaszcza zastawu na nowym aucie o dużej wartości.
Przeczytaj też: Lombardy – czym są i jak działa zastaw przedmiotów? Czy warto kupować w lombardach?
Wniosek o pożyczkę pod zastaw auta – wymagane dokumenty
Tak naprawdę większość „kredytów” pod zastaw samochodu nie różni się niczym od popularnych chwilówek online, poza faktem że można często uzyskać wyższą kwotę, ale formalności jest naprawdę minimum.
Do umowy należy dołączyć dokument typu umowa przewłaszczenia samochodu, który stanowi, że od chwili podpisania umowy pożyczkodawca staje się w 51% właścicielem pojazdu. Oczywiście po spłaceniu zobowiązania pożyczkodawca przenosi pełną własność na pożyczkobiorcę. Następnym dokumentem, który należy dołączyć jest pełnomocnictwo. W tym przypadku upoważnia się firmę pozabankową do wpisania siebie jako współwłaściciela pojazdu.
Pożyczkę pod zastaw samochodu można uzyskać, jeżeli jest się właścicielem, a więc należy okazać dowód rejestracyjny, gdzie jest się wpisanym jako właściciel. Jeżeli została wydana karta pojazdu, to należy ją także dołączyć. Oczywiście warunki mogą różnić się w zależności od pożyczkodawcy. Na pewno każdy z nich będzie wymagał dokumentu potwierdzającego opłacenie składki za polisę OC, natomiast są też takie, które będą wymagały AC.
Potrzebne są informacje o samochodzie, zatem trzeba będzie podać:
- markę
- rodzaj samochodu,
- numer VIN,
- rocznik auta, a także
- numer tablicy rejestracyjnej.
Jednocześnie nie każdy samochód może stanowić dobre zabezpieczenie i tutaj wszystko zależy od konkretnej instytucji. Można znaleźć takie, które będą akceptowały nawet samochody 11-12-letnie, ale i takie, dla których samochód nie może mieć więcej niż 8 lat w chwili składania wniosku.
Samochód nie może być też obciążony żadnymi innymi zobowiązaniami, ani nie może stanowić innego zabezpieczenia czy być zajęty przez komornika sądowego. Pamiętajcie też, że zastaw rejestrowy jest konieczny, abyście otrzymali pożyczkę, jednak w okresie kredytowania jest możliwość korzystania z auta.
Przeczytaj też: Pożyczki z zabezpieczeniem spłaty – z poręczycielem – jaka umowa?
Plusy i minusy pożyczki pod zastaw auta
Pożyczka pod zastaw auta ma wiele plusów, ale też minusów. Do tych pierwszych można zaliczyć fakt, że wszystkie formalności można załatwić bez wychodzenia z domu i już po krótkim czasie otrzymuje się wstępną decyzję kredytową. Jednocześnie firmy pozabankowe nie wymagają przedstawienia dochodów, gdyż samochód stanowi tutaj zastaw. Także czas spłacania pożyczki jest stosunkowo długi. Do plusów należy też to, że można spłacać pożyczkę w ratach równych, a także w formie 25% wartości pożyczki. Następnie pozostałą część można spłacać w postaci jednorazowej raty balonowej.
Większość firm daje też możliwość spłaty całego zadłużenia w dowolnym momencie bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Jednak są też minusy. W tym przypadku największym jest to, że w razie opóźnienia w spłacie, samochód przechodzi na pełną własność pożyczkodawcy i tutaj wystarczy małe opóźnienie. Ponadto, należy zdawać sobie sprawę, że także same odsetki nie należą do najniższych.
Warto wiedzieć, że kredyt czy pożyczka pod zastaw samochodu może wynosić 60-80% wartości auta, co może być dla jednych plusem, a dla innych minusem. Zatem trudno jednoznacznie ocenić tę ofertę negatywnie lub pozytywnie, gdyż wszystko zależy od sytuacji osób zadłużonych.
Przeczytaj też: Porównywarka ofert OC AC – kalkulator składek ubezpieczenia samochodu przez Internet
Na co uważać czytając i podpisując umowę?
Jeżeli jesteście zainteresowani pożyczką czy nawet kredytem bankowym, musicie bardzo dokładnie sprawdzić warunki. Czasami może się okazać, że w umowach są tzw. kruczki prawne, przez co nawet krótkie opóźnienie w spłacie kredytu może skutkować snie tylko utratą samochodu, ale też nałożeniem na Was wysokiej kary finansowej, co sprawi, że bardzo łatwo wpadniecie w spiralę zadłużeniaspiralę zadłużenia. Jeżeli więc nie jesteście pewni oferty, to absolutnie nie podpisujcie umowy.
Przeczytaj też: Ogłoszenie o sprzedaży samochodu – jak je napisać i gdzie dodać? Kolejne kroki na Otomoto
Kredyt bankowy pod zastaw samochodu – dostępne opcje?
Pożyczek pod zastaw samochodu w większości udzielają firmy z sektora parabankowego. W przypadku banków taką ofertę ma:
- Santander Consumer Bank, a także
- BNP Paribas Bank Polska.
Jednak otrzymanie kredytu bankowego pod zastaw auta jest trudniejsze i oczywiście nie można być dłużnikiem. Warunki zależą od modelu pojazdu i jego wartości.
Pożyczki pozabankowe pod zastaw samochodu czasami są jedyną opcją dla osób, które szybko potrzebują gotówki, a mają niezbyt dobrą sytuację w BIK. Jednocześnie wiążą się z ryzykiem, że w razie problemu ze spłatą bardzo szybko mogą stracić swoją ruchomość.
Zostaw komentarz