Każdy internauta wnioskujący o pożyczkę przechodzi przez etap zwany weryfikacją tożsamości. W erze wczesnej digitalizacji usług finansowych odbywało się to przez przesłanie przelewu w wysokości 1 grosz. Jednak od paru już lat na rynku działają firmy, które przyspieszają ten proces poprzez odpowiednią aplikację. Jednym z dwóch najbardziej popularnych przedsiębiorstw tego typu na polskim rynku, jest firma Kontomatik. Jak działa usługa, jakie informacje zbiera i jak długo je przechowuje?

Kontomatik – co to jest? Działanie aplikacji i logowanie

Kontomatik - bannerKontomatik, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia automatyczną weryfikację rachunku osobistego w bankowości elektronicznej. Firma powstała w 2009 roku w Polsce i w roku 2020 obsługuje aż 100 instytucji finansowych w 10 krajach. Dzięki jej usługom firmy są w stanie wyeliminować oszustów podszywających się pod innych klientów, przyspieszyć proces procesowania wniosku i sprawdzić zdolność kredytową klientów bez konieczności proszenia o wyciąg z konta.

Firma działa w oparciu o licencję udzieloną o Centralny Bank Litwy, jednak jest ona honorowana w całej Unii Europejskiej. Jej partnerami są Związek Banków Polskich (ZBP) i Polski Związek Instytucji Pożyczkowych (PZIP).

Pożądaną cechą usług finansowych zamawianych drogą internetową jest szybkość. Jednocześnie, by zawrzeć umowę pożyczki, kredytu lub konta bankowego, potrzeba sprawdzić tożsamość wnioskującego. By uczynić to bezpiecznie, należy skorzystać ze specjalistycznego oprogramowania, które oferuje polska firma Kontomatik sp. z o. o. Aplikacja ta pozwala na udzielanie pożyczek bez przelewu weryfikacyjnego.

Proces weryfikacji użytkownika zakłada pobranie odpowiednich danych po zalogowaniu się przez klienta do własnego konta bankowego poprzez aplikację Kontomatik. Pożyczkodawca w pewnym momencie po wypełnieniu wniosku odsyła go do aplikacji. Dane są przetwarzane, a następnie usuwane.

Jakie dane klientów są sprawdzane?

Zadania, które posiada system są różne:

  • weryfikacja zgodności danych osobowych klienta (porównanie danych wprowadzonych w formularzu z danymi dostępnymi po zalogowaniu do banku – imię i nazwisko, data urodzenia, seria i numer dowodu osobistego, numer konta bankowego do przesłania pożyczki),
  • skanowanie jego transakcji bezgotówkowych (przychodów – np. wysokości i regularności wynagrodzenia, rozchodów – zakupów, wypłat z bankomatu),
  • sprawdzanie okoliczności spłaty innych zobowiązań,
  • badanie zdolności kredytowej poprzez analizę wszystkich tych czynników.

Musimy dodać pewną uwagę, która pomoże spojrzeć na sprawdzane dane z perspektywy pożyczkobiorcy, czyli naszych czytelników. Informacje, które są pobierane mogą różnić się w zależności od instytucji pożyczkowej. Zanim wyrażą Państwo zgodę na zalogowanie czy to na stronie pożyczkodawcy czy bezpośrednio po przekierowaniu na stronę Kontomatika

Klienci systemu automatycznego potwierdzania danych Kontomatik

Wśród klientów aplikacji są firmy oferujące pożyczki pozabankowe (PożyczkaPlus (oferta i opinie), SmartPożyczka – opinie, LewPożyczka, NiewielkaPożyczka, Creditstar czy Monedo). Są wśród nich także banki (BNP Paribas, Nest Bank, Alior Bank). Fakt, że tak poważne instytucje finansowe decydują się na wsparcie od tej firmy powinno świadczyć o jego bezpieczeństwie, ale i o skuteczności. Banki z Polski, Czech i Portugalii korzystają z Kontomatika do sprawdzania klientów wnioskujących o kredyty gotówkowe lub chcących założyć nowe konto bankowe właśnie u nich.

Z usług automatycznej weryfikacji klientów korzystają też firmy faktoringowe online, czyli finansujące faktury sprzedażowe dla firm. A wśród nich znajduje się między innymi SMEO.

Kontomatik według stanu na dzień 14.09.2020 r. wykonał już 10 milionów 14 tysięcy importów danych z kont bankowych klientów swoich klientów.

Bezpieczeństwo i wdrożenie Kontomatika

Kontomatik to bezpieczny system, którego marka jest firmowana przez banki i inne szanowane instytucje, które wyciek danych klientów mógłby dużo kosztować. Firma działa zgodnie z dyrektywą unijną PSD2, która reguluje normy dotyczące instytucji finansowych i okołofinansowych w całej Unii Europejskiej. Ponadto, Kontomatik spełnia standardy i posiada certyfikat międzynarodowej normy ISO 270001, która standaryzuje systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji. Wszystkie procesy są więc jednocześnie zgodne z RODO.

Instytucje pożyczkowe, banki też muszą posiadać zabezpieczenia na odpowiednim poziomie. A wśród nich chociażby certyfikat SSL, objawiający się kłódeczką w adresie i przedrostkiem https:// – zawsze sprawdźmy, czy przesyłane przez nas dane są chronione – nie tylko, gdy używamy Kontomatika.

Potwierdzenie certyfikatu SSL w przeglądarce - httpsSztuczna inteligencja, wykorzystująca machine learning, czyli naukę schematów zachowań klientów, pomaga przewidywać czy dana osoba spłaci zobowiązanie i czy można jej zaufać. Zebrane i pozostawione w systemie dane nie zawierają danych osobowych klienta, gdy nie są już potrzebne do obsłużenia danej transakcji.

Działanie systemu nie wymaga specjalnego wdrożenia i instalowania skryptu po stronie pożyczkodawcy lub innej instytucji. Wszystkie agregowane dane są przetwarzane przez zasoby Kontomatika i przez daną firmę usuwane. To, o co musi zadbać pożyczkodawca, to udzielenie zgody na przekazanie i przetwarzanie danych klienta poprzez podmiot trzeci, jakim jest Kontomatik. Usługi są oferowane w ramach modelu SaaS (software as a service). W dobie postępującej digitalizacji i rozwoju usług online poprzez różnorakie fintechy, możliwość szybkiej weryfikacji klientów będzie zyskiwać jedynie na znaczeniu. Poza Kontomatikiem, jedną z najprężniej funkcjonujących firm jest opisywany przez nas wcześniej Instantor AB.

3.8/5 - (10 votes)