Rachunki osobiste to oferta skierowana nie tylko do dorosłych. Ten produkt bankowy jest także oferowany dzieciom w wieku 13-18 lat oraz tym poniżej 13. roku życia już od 1. dnia życia. Czy warto pokusić się o takie rozwiązanie dla własnej pociechy? Tak! W końcu nie od dziś wiadomo jak ważna jest edukacja finansowa. Konto osobiste, najlepiej z możliwością oszczędzania, to idealny sposób na wprowadzenie dziecka w świat finansów, a także wstęp do nauki zarządzania własnym budżetem.
Rachunek osobisty dla dziecka poniżej 13 roku życia – argumenty za
Posiadanie przez dziecko rachunku w banku jest o wiele bardziej praktyczną formą zdobywania cennej wiedzy finansowej aniżeli zbieranie pieniędzy do skarbonki. Co więcej, taką edukację warto rozpocząć możliwie jak najszybciej. Niesie ona za sobą wiele zalet, również dla rodziców, którzy mogą mieć pełną kontrolę wydatków swojej pociechy.
Kiedy możemy otworzyć konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat? Tak naprawdę możemy to zrobić tuż po jego urodzeniu. Może ono stanowić ciekawą formę gromadzenia dodatkowych środków na jego przyszłość. W tym celu warto rozważyć zarówno typowy rachunek bankowy, a także konto oszczędnościowe (jest ono oprocentowane o wiele wyżej niżeli standardowe konto w banku).
Konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat – czym jest i jak działa?
Rachunki osobiste są niezwykle podobne w działaniu do standardowego konta osobistego, które posiada osoba pełnoletnia. Jednakże podczas zakładania konta dla dziecka konieczne jest osobiste zaangażowanie rodziców. Wynika to z faktu, iż dzieci do 13. roku życia nie posiadają nawet częściowej zdolności do czynności cywilno-prawnych. Stąd też w sytuacji podejmowania i dokonywania decyzji uprawniony jest tylko i wyłącznie ustawowy opiekun.
Jak już zostało powyżej wspomniane, konto bankowe dla dziecka można założyć tuż po jego narodzinach. Wtedy to najczęściej gromadzimy na nim środki. Owy rachunek pełni wtedy funkcję skarbonki. To zmienia się, kiedy nasza pociecha ma 7-8 lat – może ona zacząć praktyczną naukę zarządzania własnym budżetem.
Konto bankowe dla dziecka – od ilu lat może je posiadać?
Przeglądając oferty bankowe możemy jasno wywnioskować, że nie ma dolnego limitu wiekowego. Pierwszą propozycją z jaką się stykamy jest rachunek dla dzieci od momentu ich urodzenia do 13 roku życia. Kolejną jest konto dla nastolatków (od 13 do 18 roku życia).
Patrząc realnie, nasza pociecha może korzystać z konta bankowego mając 6-8 lat. Oczywiście wiele zależy od samych rodziców. Do tego momentu rachunek stanowi idealne miejsce do bezpiecznego oszczędzania pieniędzy. Za kilka lat dziecko może korzystać z zebranych tam środków za pomocą karty debetowej, która jest zawsze wydawana do konta.
Z pewnością wielu rodziców może przerazić ten fakt. Na szczęście, opiekunowie cały czas sprawują kontrolę wydatków. Mogą zatem wcześniej ustalić limity wypłat z bankomatu, a także maksymalną kwotę dziennych transakcji. Jednak na tym nie koniec, ponieważ każdy rodzic ma wgląd na konto dziecka niezależnie od dnia i godziny.
Dzięki bankowej aplikacji mobilnej czy bankowości elektronicznej można w każdej chwili sprawdzić historię transakcji. Sprawdzić ją może także dziecko. Wystarczy, że na swoim smartfonie zainstaluje aplikację danego banku. Tam również znajdzie materiały edukacyjne, które mają na celu pogłębianie wiedzy na temat zarządzania finansami.
Rodzaje kont bankowych dla dzieci do 13 roku życia
Będąc rodzicem dziecka, które nie ukończyło jeszcze 13 lat, nasz wybór może paść na rachunek bieżący lub konto oszczędnościowe. Obydwie opcje działają podobnie do kont dla dorosłych. To, które z nich zostanie otworzone zależy oczywiście od indywidualnych decyzji.
Mimo to, wydaje się dość oczywistym, że na początek, tuż po urodzeniu dziecka, korzystniejszym wyborem będzie rachunek oszczędnościowy. Niepotrzebne wydają się być wtedy limity wypłat czy posiadanie karty debetowej.
O wiele ważniejsze jest to, iż mamy tu do czynienia z wyższym oprocentowaniem (choć to też nie jest żelazną regułą) niż na standardowym koncie. Tego typu produkt bankowy idealnie sprawdza się jako skarbonka – możemy sami lub później razem dzieckiem wyznaczyć cel na jaki będą zbierane tam pieniądze. Mogą być to dodatkowe zajęcia czy też nowy zestaw Lego.
Starsze dzieci, w wieku 8-9 lat, mogą zacząć uczyć się zarządzania swoim budżetem. Już samo otrzymywanie kieszonkowego sprawia, że nasza pociecha może podejść do tego tematu praktycznie. Dlatego najlepszym wyborem będzie wtedy rachunek bieżący. Dodajmy, że tego typu produkt bankowy różni się od standardowego konta dla dorosłych tym, iż jest ono oprocentowane. Co prawda nie każdy bank daje taką możliwość, ale bez problemu znajdziemy oferty, w których jest to podstawą.
Czy dziecko może posiadać jednocześnie rachunek bieżący i oszczędnościowy?
Tak! Jest to nawet wskazane. Aktywne korzystanie z obydwu opcji pozwoli naszym pociechom zdobywanie praktycznej wiedzy na temat zarządzania swoimi finansami. Warto o tym pomyśleć, tym bardziej, że konto oszczędnościowe jest zwykle zakładane jako subkonto do podstawowego rachunku. Dodajmy, że zarówno założenie jak i prowadzenie tych dwóch kont jest zazwyczaj bezpłatne.
Jakie dokumenty są potrzebne do założenia konta 10- lub 12-latkowi?
Konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat założyć może tylko i wyłącznie rodzic lub opiekun prawny. Potrzebny jest wtedy dokument tożsamości zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. W przypadku osoby pełnoletniej jest to dowód osobisty. Aby potwierdzić tożsamość osoby niepełnoletniej potrzebny będzie jeden z poniższych dokumentów:
- legitymacja szkolna,
- akt urodzenia.
- paszport.
Jak je założyć?
Do wyboru mamy dwie opcje. Pierwszą z nich jest założenie konta przez Internet. Ta opcja jest dostępna najczęściej w sytuacji, kiedy rodzic posiada konto w danym banku. Wtedy to wystarczy zalogować się do bankowości elektronicznej. Po wyborze tego produktu bankowego należy krok po kroku przechodzić przez kolejne etapy wypełniając niezbędne dane czy też przesyłając potrzebne skany dokumentów.
Drugą opcją jest osobista wizyta w placówce banku. Niezależnie od tego czy posiadamy w danej instytucji rachunek czy też nie – w każdym przypadku możemy założyć konto dla dziecka. Jego obecność w większości przypadkach nie jest wymagana. Wystarczy, że będziemy posiadać przy sobie dokumenty potwierdzające jego tożsamość.
Przeczytaj też: Kieszonkowe dla dziecka – czy i ile dawać pieniędzy dzieciom? Za i przeciw
Rachunki osobiste dla dzieci poniżej 13 lat – podsumowanie
Większość banków oferuje konta bankowe dla dzieci. To propozycja skierowana do rodziców dzieci w wieku od 0 do ukończenia 13 lat. Do wyboru mamy typowy rachunek bieżący (wydawana jest karta debetowa), a także konto oszczędnościowe. Choć niektórym może wydawać się nieco dziwne, by 8-letnie dziecko aktywnie korzystało z karty i zarządzało swoimi pieniędzmi, to tak naprawdę jest to najlepsza nauka zarządzania finansami.
Jako rodzic, nie masz żadnych powodów do obaw – masz na bieżąco dostęp do konta dziecka i wcześniej możesz ustalić limity. Dzięki temu pociecha nie wyda wszystkich oszczędności. Biorąc pod uwagę, że w szkole dzieci nie mają możliwości zdobywania wiedzy finansowej, to założenie konta dla dziecka poniżej 13 roku życia wydaje się być jedną z najlepszych decyzji jaką może podjąć rodzic. Prędzej czy później każdy z nas musiał zetknąć się ze światem finansów, dlatego warto uczyć się jego podstaw od możliwie najmłodszych lat.
moje dziecko ma 8 lat i nie ma konta bankowego. i powiem szczerze że mnie to wkurza, że banki chcą już od takiego małego wieku zaczynać swoje praktyki. jak dla mnie to jest zbyt wcześnie. nie chcę żeby moje dziecko w takim młodym wieku miało do czynienia z bankami. po co mu konto bankowe? na lody? a potem co, kredyt na rower? przecież to są dzieci, one powinny się bawić a nie zastanawiać się nad stanem konta. nie podoba mi się ten trend, że banki chcą coraz wcześniej zaczynać swoje działania. dla mnie to jest za wcześnie. takie są moje myśli na ten temat