Wraz z dniem 1. stycznia 2021 roku przedsiębiorcy z branży gastronomicznej, a także branży zajmującej się sprzedażą węgla, brykietu, koksu i półkoksu z przeznaczeniem do celów opałowych oraz przedsiębiorcy z dziedziny krótkotrwałego zakwaterowania, muszą stosować kasy fiskalne online. Czym one są, jak działają i jak udostępniane będą dane w nich zebrane? Jak wybrać najlepsze urządzenie z Ceneo lub Allegro? Wszystkie odpowiedzi i oferty poniżej.
Kasa fiskalna online – co to jest?
Wirtualna kasa fiskalna to szczególny rodzaj kas, komunikujących się z Centralnym Rejestrem Kas, inaczej Repozytorium, prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Repozytorium gromadzi informacje i dane o paragonach fiskalnych, raportach dobowych, miesięcznych, dokumentach niefiskalnych oraz o przeglądach okresowych i innych zdarzeniach związanych ze sprzedażą. Zadaniem Repozytorium jest także nadanie unikatowego numeru ewidencyjnego kasie fiskalnej online w trakcie fiskalizacji.
Jak one działają i czy muszą być włączone cały czas?
Kasy fiskalne online łączą się co 2 godziny z Repozytorium. Harmonogram ten może ulec modyfikacjom, a właściciel urządzenia nie musi być poinformowany o tym fakcie. Każdy użytkownik kasy online musi zapewnić dostęp do Internetu, dzięki czemu możliwe jest połączenie się kasy z Repozytorium.
Przepisy ściśle określają, kto powinien korzystać z kasy fiskalnej online. Wraz z nastaniem nowego roku, obowiązek ten jest rozszerzany na nowe branże.
Przeczytaj też: Formy opodatkowania działalności gospodarczej 2022 – zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa
Kasa fiskalna online 2022 – dla kogo będzie jeszcze niezbędna?
O ile terminy nie ulegną zmianie, od lipca 2021 roku obowiązek posiadania kasy fiskalnej online będzie obejmował:
- fryzjerów,
- kosmetyczki,
- lekarzy,
- prawników,
- budowlańców,
- branżę fitness, w tym siłownie.
Rozporządzenie jest sposobem na uszczelnienie systemu podatkowego i ma służyć eliminacji nieprawidłowości w wykazywaniu obrotów przez podatników.
Przeczytaj też: Nierejestrowa działalność gospodarcza 2022 – dla kogo? Co z kasą fiskalną?
Ulga na zakup – kasa fiskalna online za darmo?
Kwestia tego, kto musi korzystać z kasy fiskalnej online i dotycząca zakupu takiej kasy, obejmuje też możliwość skorzystania z ulgi na zakup. Każdy przedsiębiorca, na którego nakłada się obowiązek posiadania kasy fiskalnej online może skorzystać z ulgi i nie musi przy tym zgłaszać kasy fiskalnej.
Jedynym warunkiem jest kupno kasy fiskalnej w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia prowadzenia ewidencji. Wynika to z art.1 pkt 3g ustawy z dn. 15.03.2019 o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach. W całym procesie nie wolno także zapominać o integracji urządzenia z drukarką online.
Przeczytaj też: Kredyty dla firm – od 1 dnia działalności – oferty
Udostępnianie danych z kas fiskalnych online
Szef Krajowej Administracji Skarbowej może udostępnić dane z kas Ministrowi Finansów, Izbie Administracji Skarbowej, urzędom skarbowym i urzędom celno-skarbowym.
Korzyści dla Skarbu Państwa
Nowelizacja ustawy budzi sporo obaw i wątpliwości u przedsiębiorców. Pamiętać należy, że głównym celem jej wprowadzenia jest poprawa kondycji finansowej państwa, wykrywanie i ograniczenie oszustw podatkowych. Istotne w całym przedsięwzięciu jest też wycofanie z obiegu przestarzałych urządzeń, które nie mogą być dostosowane do nowych wymagań, a co za tym idzie, ich kontrola jest utrudniona.
Przeczytaj też: Zmiany w przepisach 2022: dla firm, ruchu drogowego, w prawie budowlanym
Kasy fiskalne online na Ceneo – Elzab i Posnet – ceny

Przedsiębiorcy, których ma objąć obowiązek posiadania kasy fiskalnej podłączonej do internetu i wifi mogą poszukać odpowiedniego dla siebie sprzętu np. na Ceneo. Można tam znaleźć urządzenia spełniające warunki stawiane przez Krajową Administrację Skarbową. Warto pomyśleć o zmianie już dziś, a nie czekać na wzrost cen. Liczba komentarzy i opinii jest już dosyć znaczna dla produktów najbardziej popularnych marek takich jak Elzab czy Posnet.
Zostaw komentarz