Płatność bezgotówkowa w dzisiejszych czasach to normalność. Banki oferują coraz więcej korzyści dla nowych klientów, aby zachęcić ich do założenia konta. W ostatnim czasie na rynku brytyjskim powstała firma Revolut, która stała się konkurencją dla tradycyjnej bankowości. Co ciekawe, swoje usługi oferuje nie tylko osobom z UK, ale także z innym krajów (ponad 1 mln użytkowników w Polsce). Karta Revolut umożliwia wymianę walut online po korzystnym kursie międzynarodowym bez spreadu, płatności jednorazowymi kartami walutowymi. Jakie są koszty i prowizje, jak działa usługa, czy warto? Odpowiadamy na te pytania w poniższym tekście.

Revolut Bank w roku 2023 – co oferuje fintech?

Revolut logoRevolut to elektroniczna usługa finansowa mająca na celu zminimalizowanie kosztów wymiany walut. Firma posiada aplikację mobilną, która umożliwia zarządzanie wirtualną kartą wielowalutową. Posiada możliwość płacenia w ponad 150 walutach bez konieczności ponoszenia prowizji.

Ponadto klient w wygodny sposób może zapłacić za zakupy w sklepie internetowym. Jeszcze niedawno bardzo mała liczba osób słyszała o Revolucie, jednak rozwinęła się na taką skalę, że zrobiła niemałe zamieszanie w sferze bankowości.

Jak założyć konto w Revolut?

Otwarcie konta w Revolucie zajmuje kilka minut i wystarczy do tego telefon z aplikacją mobilną pobraną z Google Play bądź IOS. Będziemy poproszeni o podanie swoich danych osobowych i potwierdzenie tożsamości poprzez wysłanie zdjęcia dowodu osobistego lub paszportu.

Po zatwierdzeniu naszych danych musimy zasilić konto w Revolucie za min. 20 zł i dodać kartę wirtualną. Możemy zamówić także kartę, aby mieć ją zawsze przy sobie. I tym łatwym i szybkim sposobem możemy cieszyć się kontem w Revolut i zarządzać swoimi pieniędzmi.

Załóż konto i kartę w Revolut!

Wymiana walut – jak to działa?

Wyjeżdżając za granicę, najczęściej wymieniamy walutę w kantorze. Aplikacja Revolut pozwala nam na przewalutowanie pieniędzy na telefonie, nie wychodząc z domu. Całą kartą zarządzamy poprzez aplikację mobilną, niczym się to nie różni od standardowych aplikacji bankowych.

Karta Revolut działa jak każda inna karta płatnicza, możemy zapłacić zbliżeniowo czy też wkładając kartę do terminala. Wszystko polega na tym, że gdziekolwiek nie wyjedziemy, płacąc tą kartą ona sama wie w jakiej walucie zapłacić. Nie musimy się więc martwić wymianą waluty.

Warto dodać, że Revolut oferuje usługę wymiany kryptowalut już od 1 dolara w parę sekund. Zanim jednak dokona się tego typu transakcji, warto mieć na uwadze, że inwestowanie w Bitcoina, Ethereum czy inne litecoiny to sprawa zawsze ryzykowna.

Ile kosztuje karta Revolut?

Założenie konta Standard i powiązanego z nim rachunku bieżącego z Wielkiej Brytanii nic nie kosztuje. Revolut oferuje nam nabycie karty w wersji plastikowej za 25 złotych. Czasami bank oferuję promocje – możemy otrzymać kartę bezpłatnie. Utrzymywanie karty płatniczej nic nas nie kosztuje. Revolut oferuje nam konto Plus za 14,99 zł miesięcznie, konto Premium za 29,99 złotych miesięcznie oraz konto Metal za 49,99 złotych miesięcznie.

Konta te są zintegrowane z ubezpieczeniem od opóźnionych lotów, zgubionego bagażu, ale także służy za granicą jako ubezpieczenie medyczne. Będąc na wakacjach lub na wyjeździe biznesowym za granicą możemy za darmo z konta Revolut wypłacić 800 zł miesięcznie z zagranicznego bankomatu. Ponadto użytkownik może skorzystać z ubezpieczenia na czas podróży, który wynosi od 1 funta brytyjskiego dziennie.

Przelew środków na konto w polskim banku będzie wiązać się z opłatą prowizyjną 0,3% od kwoty przelewu (przy czym min. suma to 1,50 zł, a maksymalna 25 zł). Klienci planów Premium i Metal mogą cieszyć się odpowiednio 1 i 3 darmowymi przelewami w miesiącu. Za wszystkie inne zapłacą tak jak pozostali użytkownicy.

Wonga banner - 750

Rodzaje kart Revolut

Revolut oprócz Standardowej oferty ma jeszcze inne warianty dostosowane do potrzeb klientów.

Revolut Plus

Za opłatą miesięczną 14,99 zł otrzymujemy darmową dostawę fizycznej karty oraz ubezpieczenie polegające na ochronie zakupów przed uszkodzeniem bądź kradzieżą. Jest o to opcja szczególnie dla klientów, którzy lubią zakupy online. Dzięki Revolut Plus możemy dodatkowo otworzyć dwa konta Junior.

Revolut Junior

To konto jest przeznaczone dla najmłodszych użytkowników w wieku od 7 do 17 lat. Rodzic ma pełną kontrolę nad wydatkami swojego dziecka. Dzięki Revolut Junior dziecko nauczy się zdrowych nawyków finansowych i zarządzania pieniędzmi, co może zaowocować w przyszłości. Dodatkowo użytkownik może wybrać kolor karty, która będzie mu najbardziej odpowiadać. Miesięczny limit doładowań wynosi 160 zł. Obowiązuje też opłata za dostawę karty – do maksymalnie 24,99 zł.

Revolut Premium

revolut - aplikacja mobilna na telfeonie - karta banku i banknoty euro oraz dolary na stoleCzasami opcja Standard bądź Plus nie wystarczą i użytkownicy decydują się na ofertę Premium. Opłata za wszystkie funkcje w Revolut Premium wynosi 29,99 zł miesięcznie. Różnica między wersją Standard a Premium polega na tym, że limit wypłat z bankomatów zagranicznych z kwoty 200 euro zwiększa się do 400 euro. Użytkownika obowiązuje także miesięczny limit wypłat 5000 zł. Ponad to klienci, którzy zdecydowali się na wersję Premium mogą wybrać wizerunek i kolor swojej karty.

Revolut Metal

Ta opcja przedstawiona przez firmę Revolut jest najbardziej ekskluzywna. Już na wstępie może zadziwić nieprzeciętny wygląd karty, który wykonany jest z kawałka wzmocnionej stali w kolorze czarnym, złotym lub różowym. Posiada funkcję zbliżeniową i proponuje do 1% zwrotu za transakcje. Aby zostać posiadaczem takiej karty, miesięczna opłata wynosi 49,90 zł.

Przeczytaj też: Konta bankowe bez komornika i systemu Ognivo – komornik a Revolut

Koszty prowizji

Wszystkie usługi w zasadzie są bezpłatne, ale istnieją następujące wyjątki:

  • w przypadku transakcji w walutach niestabilnych, doliczany jest 1% prowizji,
  • w weekendy do wszystkich przewalutowań jest doliczane 0,5% lub 1% prowizji,
  • jeśli przewalutujemy powyżej limitu 20 000 zł miesięcznie, naliczany jest 0,5% prowizji,
  • w przypadku wypłat z bankomatów, w zależności od wybranego planu Revolut powyżej kwot 800, 1600, 2400 zł miesięcznie, naliczana jest prowizja 2%.

Przeczytaj teżPozabankowa karta kredytowa online – ranking

Revolut – czy warto? Opinie

Axi Card - bannerRevolut zyskał grono odbiorców i odbił się szerokim echem w sferze bankowości. Dzięki tej aplikacji oszczędzamy nie tylko nasz czas, ale również pieniądze. Banki i kantory często zawyżają swoje kursy, a tutaj możemy zyskać oszczędności od 5% do 10% z każdej transakcji. Kolejnym plusem jest fakt, że nikt nie lubi zalegających drobniaków w kieszeni, tym bardziej obcej waluty. Tutaj mamy idealne rozwiązanie posiadania wszystkiego w aplikacji na telefonie lub w wersji plastikowej. Wygoda i prostota aplikacji bije na głowę wiele rozwiązań klasycznej bankowości.

Uważamy, że Revolut to dobre rozwiązanie tylko do małych zakupów lub jako wygodna karta dla podróżujących. Lepiej nie trzymać w nim większych środków ani traktować konta jako lokaty. W Internecie można przeczytać opinie osób, które z powodu złamania regulaminu Revolut Payments, z różnych powodów, miały blokowane środki na koncie na co najmniej kilka dni.

Przeczytaj też: Darmowa karta kredytowa 2022 – ranking okresów bezodsetkowych

Problem może stanowić wypłata środków poprzez przelew na rachunek bankowy do polskiego banku. Będzie się on wtedy kwalifikował jako przelew międzynarodowy (Revolut posiada siedzibę i licencję bankową na Litwie) i wiązał z koniecznością zapłaty prowizji. Ponadto, jak pisaliśmy przedtem, w przypadku chęci wypłaty gotówki z bankomatu również obowiązują limity i należy liczyć się z koniecznością zapłaty prowizji w przypadku ich przekroczenia.

4.1/5 - (13 votes)