Karty przedpłacone pre-paid to na polskim rynku finansowym nadal niszowa wręcz dziedzina kart płatniczych. Plasuje się ona na 4. miejscu tuż za kartami debetowymi, kredytowymi i wirtualnymi. Karty te można kupić od ręki w niektórych bankach i używać zupełnie tak samo jak tych debetowych. Korzystają z nich zarówno konsumenci, jak i firmy udostępniające karty swym pracownikom. Jakie są ich zalety? W czym tkwi powód, dla którego nie podbiły rynku? Czy warto ich używać gdyż mają aż tyle zalet? Jak właściwie działają i jak mogą być nam pomocne podczas codziennego funkcjonowania? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej.

Karta przedpłacona Mastercard i Visa – co to jest?

Karta przedpłacona debetowa wykorzystywana w płatnościach onlineKarty przedpłacone typu pre-paid, czyli na doładowania, to niezobowiązujące karty płatnicze. Można kupić je od ręki w niektórych bankach i używać ich niezależnie od naszego rachunku bankowego.

Karty przedpłacone prepaid opierają się o doładowania. Są wielokrotnego użytku. Przy ich pomocy możemy zatem płacić jedynie do takiej sumy, jaką najpierw wpłaciliśmy na kartę. Od technicznej strony karty przedpłacone nie różnią się niczym szczególnym od tych debetowych i są najbliższe kartom debetowym — wydawanym do rachunku.

Karty pre-paid posiadają własne konto techniczne, na które wpłacać będziemy pieniądze. Posiadają też:

  • numer karty,
  • datę ważności i
  • kod CVV.

Jak ją kupić i ile kosztuje?

Początkowe ceny kart przedpłaconych zaczynają się już od ok. kilkunastu złotych i aby je kupić, wystarczy okazanie dowodu tożsamości. Karta płatnicza przedpłacona przypisywana jest od naszej osoby i możemy korzystać z niej zarówno w Polsce jak i za granicą. Ogólnie karty takie istnieją w złotówkach jak i innych walutach. Wydawcami kart przepłaconych są Visa czy MasterCard, a więc najpopularniejsi wydawcy kart na świecie.

Wonga banner - 750

Możemy przy ich pomocy:

  • wypłacać pieniądze z bankomatu,
  • płacić nimi w sklepach stacjonarnych czy w internecie.

Karty przedpłacone dostępne są na rynku od wielu lat. Nie podbiły one rynku jednak ze względu na brak plusów, których posiadają wiele, a z uwagi na większą promocję kont bankowych z kartami debetowymi i kart kredytowych, które są po prostu bardziej opłacalne dla banków.

Karta przedpłacona Mbank

Awers karty przedpłaconej mBanku - Visa Business Prepaid

Awers karty przedpłaconej mBanku – Visa Business Prepaid

Jednym z banków, który oferuje możliwość zakupu kart prepaid jest właśnie mBank. Można je nabyć w tej instytucji zarówno dla siebie, jak i dla swoich pracowników. Usługa mBank Companynet Karty umożliwia zarządzanie przez Internet 3 typami kart:

  • Visa Business Prepaid – przeznaczona dla pracowników firm i instytucji publicznych, którzy płacą za różnego rodzaju zakupy podczas podróży służbowych, za wypłaty zaliczek; wykorzystywane też jako karty flotowe – można na niej nadrukować nr rejestracyjny pojazdu,
  • Visa Bonus Prepaid – w zasadzie już wycofywane z obiegu z powodu niezgodności z dyrektywą unijną PSD2, która wymaga silnego uwierzytelnienia płatności (te posiadają tylko pasek magnetyczny); ale karty wydane wcześniej i posiadające termin ważności są nadal ważne,
  • Visa Profit Prepaid – przeznaczone do wypłacania jednorazowych świadczeń w postaci np. bonów na święta, nagród w konkursach; sprawdzają się nawet w instytucjach publicznych np. do wypłaty zasiłków, świadczeń lub stypendiów.

Z kart przedpłaconych mBanku korzysta firma Bocian Pożyczki (oferta i opinie). Wypłaca ona swoim klientom pożyczki w formie gotówki lub właśnie kart pre-paid.

Przeczytaj też: Cashback – co to jest i jak działa? Wypłata gotówki w sklepie a moneyback

Działanie kart przedpłaconych – doładowanie i uruchomienie

Działanie karty przedpłaconej jest bardzo proste. Po krótkiej wizycie w oddziale banku, gdzie otrzymamy kartę od ręki, musimy najpierw ją doładować. Możemy zrobić to w oddziale banku lub przelewem na podany rachunek techniczny karty.

Następnie, gdy środki znajdą się już na naszej karcie, możemy rozpocząć korzystanie z niej. Możemy płacić nimi w Polsce we wszystkich miejscach, gdzie akceptowana jest płatność kartą oraz za granicą. W tym wypadku nasze środki zostaną przewalutowane po kursie bankowym. Warto jednak dowiedzieć się szczegółów w tym zakresie, gdyż w niektórych przypadkach konieczny będzie wybór karty walutowej np. w euro.

Gdy po pewnym czasie wykorzystamy wszystkie środki z karty na koncie, będziemy musieli doładować ją po raz kolejny. Możemy zrobić to dowolnymi sumami. Sama karta przedpłacona jest ważna przez określony czas. Najczęściej jest to kilka lat, czyli typowa długość ważności kart płatniczych.

Twisto - banner

Zalety płatniczych kart pre-paid

Karty przedpłacone pre-paid mają bardzo wiele zalet, z których warto korzystać. Z pewnością pomagają one uporządkować nam nasze finanse. Mogąc rozdzielić środki z naszego konta bankowego, możemy łatwiej utrzymywać przejrzystą sytuację w domowym budżecie. Możemy w ten sposób rozdzielić pieniądze na życie czy kieszonkowe, nie obawiając się o nadmierne ich wydawanie.

Samą kartę przedpłaconą możemy kupić bardzo prosto i szybko w banku, bez spełnienia jakichkolwiek wymogów czy wykonywania jakichkolwiek czynności. Obsługa karty jest również bardzo prosta i nie sprawi ona trudności żadnej osobie korzystającej z bankowości.

Karta Mastercard i gotówka w portfelu w kieszeni spodniKarty przedpłacone mogą służyć nie tylko nam, ale i także naszym bliskim np. osobom starszym czy dzieciom. Doładowanie karty pomoże im komfortowo płacić nią płacić za zakupy czy własne wydatki. W razie kradzieży czy zagubienia nie poniesiemy z tego tytułu żadnych poważnych konsekwencji — np. takich jak przy utracie karty debetowej do otwartego rachunku bankowego. Karty przedpłacone możemy również użyć do edukacji finansowej dzieci i jako bezpiecznej formy płatności dla osób starszych.

Bardzo ważnym plusem karty przedpłaconej jest także jej niezależność i bezpieczeństwo płatności w sieci. Karty takiej możemy używać zarówno do płatności w świecie realnym jak i Internecie. Na wypadek kradzieży danych i pieniędzy z konta, bardzo prosto wymienimy ją na nową.

Nie będziemy musieli przechodzić żmudnego procesu zastrzegania karty czy wyrabiania nowej. W ten sposób kartami przedpłaconymi możemy płacić na mniej znanych stronach w sieci i traktować je jako ochronę naszej podstawowej karty debetowej wydanej do konta, na którym znajdują się nasze wszystkie oszczędności.

Karta przedpłacona posiada także wszystkie plusy typowych kart płatniczych. Dzięki niej możemy płacić w wielu miejscach oraz robić to szybki i wygodny sposób. Nie musimy przenosić ze sobą pieniędzy czy martwić się o wydanie reszty. W dobie koronawirusa karta przedpłacona może być także zabezpieczeniem, dzięki któremu nie będziemy musieli dotykać banknotów, a wszystkie transakcje będziemy mogli regulować bezdotykowo.

Przeczytaj też:

Kiedy warto z nich korzystać?

Z kart przedpłaconych warto korzystać w kilku przypadkach. Z pewnością jest to sytuacja, kiedy bardzo często płacimy kartami płatniczymi na co dzień i chcemy chronić nasze pieniądze. Będzie to też bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają duże środki na koncie bankowym lub duży limit na karcie kredytowej i obawiają się używać tych kart na co dzień.

Karta prepaid sprawdzi się również, gdy lubimy robić chętnie zakupy przez Internet. Dzięki temu będziemy mogli dokonywać płatności nawet na ryzykownych stronach bez obawy o nasze dane. Karty przedpłacone będą sprawdzały się u osób, które mają problemy z finansami. Wspomogą one ich prowadzenie i rozdzielenie pieniędzy na życie oraz dodatkowe rzeczy. Z pewnością ułatwi to rozdysponowanie budżetu, gdzie samodzielnie nie będziemy musieli liczyć wydawanych sum w kontekście kwoty, która ma pozostać na podstawowym koncie na inne cele.

3.8/5 - (13 votes)