Karty debetowe i karty kredytowe to dwa najpopularniejsze typy kart płatniczych. Oprócz tego, że możemy nimi płacić, różnią się od siebie pod wieloma względami i są dwoma innymi produktami bankowymi. W tym tekście prezentujemy oba typy kart oraz dokonujemy szczegółowego porównania. Podpowiadamy też, jak działa każdy z nich oraz jakie ma plusy i minusy korzystanie zarówno z karty kredytowej, jak i debetowej.
Karta debetowa – co to jest?
Karta debetowa to podstawowa karta płatnicza. Jest ona wydawana do rachunku bankowego, aby przy jej pomocy można było wydawać z niego pieniądze bezpośrednio w sklepie lub wypłacić je w bankomatach. Aby otrzymać tego typu kartę z banku, nie trzeba spełniać wymogów ani posiadać zdolności kredytowej.
Banki wydają ją do każdego konta w pakiecie z jego otwarciem. Sama karta debetowa ma tradycyjną plastikową formę. Znajdują się na niej następujące informacje:
- dane posiadacza – imię i nazwisko,
- numer karty,
- data ważności,
- kod bezpieczeństwa, tzw. CVV/CVC.
Kartą debetową możemy płacić w sklepach, punktach handlowo-usługowych czy wszędzie tam, gdzie są obsługiwane karty płatnicze. „Debetówką” zapłacimy także w internecie.
Jak działa karta debetowa/płatnicza? Koszty utrzymania
Karta debetowa umożliwia wydawanie pieniędzy z konta bankowego, ale tylko w takiej kwocie, jaka znajduje się na rachunku. Przy jej pomocy nie możemy zadłużać się czy wydawać środków na minus (do tego potrzebny byłby debet lub linia kredytowa na koncie). Karta zatem umożliwia wydanie tylko takiej sumy, jaką posiadamy.
Możemy nakładać również limity w funkcjonowaniu karty odnośnie do:
- dziennych wypłat,
- pojedynczej wypłaty czy
- miesięcznych wydatków.
Pomaga to kontrolować wydatki oraz utrzymywać dyscyplinę finansową. Może być to także zabezpieczenie przed kradzieżą i utratą wszystkich środków.
Karty debetowe wydawane do rachunków są przeważnie darmowe bezwarunkowo lub po spełnieniu pewnych warunków np. zapewnieniu wpływów na konto lub wydaniu określonej kwoty płacąc właśnie przy jej użyciu – np. 350 zł w mBanku.
Karty debetowe najczęściej wydawane są z chipem oraz modułem płatności zbliżeniowych. Nieco rzadziej spotkać możemy już karty z paskiem magnetycznym lub tymi trzema formami płatności. Karty debetowe wydawane są przez MasterCard, Visa czy American Express i są to najpopularniejsi ich wydawcy.
Obecnie, możemy płacić nimi zbliżeniowo bez podawania PIN-u do 100 zł, na PIN lub poprzez przeciągnięcie paskiem magnetycznym. Płatności przy pomocy karty debetowej w sieci polegają na przepisaniu numeru karty, daty ważności oraz kodu bezpieczeństwa na danej stronie. Należy jednak pamiętać, aby do płatności internetowych wykorzystywać karty debetowe tylko, gdy jesteśmy pewni co do danego e-sklepu lub bramki płatności. W każdym innym wypadku należy używać kart przedpłaconych PrePaid lub kart wirtualnych.
Karta kredytowa online – jak działa?
Karta kredytowa to drugi typ kart tuż po kartach debetowych. Są to niezależne produkty finansowe, które możemy otworzyć niezależnie od tego, czy jesteśmy klientami danego banku. Karta kredytowa w rzeczywistości to karta płatnicza wraz z limitem kredytowym. Jest to tzw. elastyczny kredyt, który możemy samodzielnie brać oraz spłacać w dogodnym dla nas momencie.
Sama karta kredytowa posiada standardową plastikową formę karty płatniczej. To, co odróżnia ją od kart debetowych to wypukły druk danych posiadacza. Na karcie znajdują się również:
- numer,
- data ważności
- czy kod bezpieczeństwa.
Kartami kredytowymi możemy płacić wszędzie tam, gdzie akceptowane są płatności kartami. Będą to sklepy stacjonarne, restauracje czy hotele. Możemy nimi dokonywać płatności również w internecie. To, co z kolei wyróżnia karty kredytowe od debetowych to fakt, że można płacić nimi w miejscach, gdzie wymagany jest zastaw – zablokowanie płatności np. w ekskluzywnych hotelach czy przy wypożyczaniu drogich samochodów. Świadczy to o statusie majątkowym klienta, a karta kredytowa jest niezbędna do skorzystania z takiej usługi.
Przeczytaj też: Jakie są wady i zalety posiadania karty kredytowej?
Na czym polega płatność kartą kredytową a debetową?
Obsługiwane karty kredytowej jest proste, choć może wydawać się na pozór trudne. Po złożeniu wniosku kredytowego w banku oraz przyznaniu nam limitu np. 2000 złotych, karta zostaje aktywowana i wydana. Od tej pory możemy zacząć z niej korzystać.
Karta kredytowa posiada swój 30-dniowy okres bezodsetkowy oraz ok. 25-dniowy okres na zwrot pieniędzy, które pożyczyliśmy. Sumując oba okresy, karta kredytowa posiadać może nawet blisko dwumiesięczny okres bezodsetkowy, w którego trakcie, jeśli zwrócimy wydane przez nią pieniądze, nie zapłacimy żadnego oprocentowania.
Przeczytaj też: Darmowa karta kredytowa 2022 – ranking banków i okresów bezodsetkowych
Jak spłacić kartę kredytową?
Płacąc kartą lub wypłacając z niej pieniądze w bankomacie na początku okresu rozliczeniowego np. 1. dnia miesiąca (każda karta ma inny okres rozliczeniowy) mamy zatem 55 dni na zwrot środków. Wypłacając pieniądze zaś pod koniec okresu, będzie to ok. miesiąca czasu. Pieniądze wypłacone z limitu karty np. na zakupy lub w bankomacie możemy zwrócić przelewem na rachunek karty lub osobiście wpłacić w banku. Po spłaceniu karty cały proces resetuje się, a my możemy zacząć go jeszcze raz.
Gdy nie zdecydujemy się spłacić zadłużenia w terminie, rozpocznie się naliczanie odsetek od wykorzystanej sumy. Jest to suma ok. 10% RRSO. Miesięcznie będziemy musieli też wpłacać na kartę kwotę minimalną spłaty. Jest to ok. kilkudziesięciu złotych i suma ta pokrywa bieżące odsetki. Całą kwotę lub jej części możemy wpłacać w każdym momencie spłacając kartę lub traktując ją jak elastyczny kredyt bankowy.
Przeczytaj też:
- Karta kredytowa online – ranking – jak działa, czy warto?
- Płacić kartą czy gotówką? Wady i zalety każdej formy
- Wirtualna karta płatnicza i kredytowa – co to jest i jak działa?
- Transakcja odrzucona – przyczyny odmowy płatności – autoryzacji karty
- Karty przedpłacone prepaid od mBanku – zasady działania
- Pozabankowa karta kredytowa online – ranking
- Dodatkowe i nietypowe funkcje kart płatniczych – 8 przykładów
- Zastrzeganie karty bankomatowej – jak to zrobić? Czym różni się od blokady?
Karta kredytowa a debetowa – różnice
Gdy wiemy już jak działają oba typy kart — kredytowa i debetowa, warto odpowiedzieć też na pytanie, którą kartę warto bardziej wybrać. W każdym innym wypadku, inna z kart będzie sprawdzała się lepiej. Karta debetowa spisze się idealnie, jeśli nie potrzebujemy kredytów i nie korzystamy z nich. Jest też dobrym wyborem, jeśli nie mamy zmysłu finansowego oraz nie potrafimy kontrolować swoich wydatków. Dzięki temu wydamy jedynie sumę, którą posiadamy nie zadłużając się. Karta debetowa będzie zatem dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na podstawowej bankowości i chcemy jedynie zapłacić za zakupy czy przy jej pomocy wypłacać środki w bankomacie unikając kolejek w placówkach bankowych.
Karta kredytowa będzie wskazanym rozwiązaniem, kiedy poza podstawowymi płatnościami zależy nam również na dodatkowych usługach związanych z kredytami. W takiej sytuacji przy pomocy jednej karty, możemy skorzystać z elastycznego kredytu bankowego oraz płacić kartą na co dzień. Karta kredytowa będzie też dobrym rozwiązaniem, gdy jedynie chcemy pozyskać pieniądze jednorazowo np. alternatywnie do kredytów bankowych ze sztywnym nowym harmonogramem spłaty.
Z tego co wiem, to także karty do kont firmowych też maja wypukłe litery. Czy może moja karta firmowa jest kredytową?
Ja korzystam tylko z karty debetowej. Lepiej wziąć jakiś limit w koncie niż pilnować terminów płacenia kartą