Rodzice, którzy wychowują przynajmniej troje dzieci, często mogą liczyć na wiele udogodnień i zniżek. Wszystko to oczywiście wynika z programu Karty Dużej Rodziny. Zniżki dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny występują w wielu sektorach, między innymi w branży rekreacyjnej, spożywczej czy nawet paliwowej bądź bankowej. Na czym dokładnie polega program Karty Dużej Rodziny, komu przysługuje, jakie płyną z niego korzyści i gdzie wyrobić KDR?
Karta Dużej Rodziny 2022 – czym jest i komu przysługuje?
Jako iż z posiadania Karty Dużej Rodziny płynie bardzo wiele korzyści, między innymi można uzyskać zniżki w niektórych sklepach, bądź też korzystać z różnego rodzaju usług płacąc niższe kwoty, zdecydowanie warto jest dowiedzieć się, kogo tak właściwie może obejmować ten program, komu przysługuje Karta Dużej Rodziny, a z kolei, kto raczej nie może się o nią ubiegać. Otóż, by uzyskać Kartę Dużej Rodziny należy być przede wszystkim rodzicem lub małżonkiem rodzica, mającym na swoim utrzymaniu przynajmniej trójkę dzieci.
Co więcej, taką osobą może być również osoba prowadząca rodzinny dom dziecka bądź także rodzic zastępczy.
Osoba, której przysługuje Karta Dużej Rodziny, będąca rodzicem lub inną osobą upoważnioną do objęcia jej programem, powinna również:
- posiadać obywatelstwo polskie i
- mieszkać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub być obywatelem któregoś z państw członkowskich Unii Europejskiej czy też któregoś z państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, zamieszkującym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
O KDR mogą wnosić ewentualnie cudzoziemcy, zamieszkujący terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, mający jednocześnie zezwolenie na pobyt stały bądź zezwolenie rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej. Warto również wiedzieć, że program Karty Dużej Rodziny obejmuje rodziny niezależnie od dochodów, jakie uzyskują rodzice, a co więcej można nawet uzyskać kartę dla rodziców dorosłych już dzieci.
Program Karty Dużej Rodziny obejmuje również dzieci (jeżeli w momencie składania wniosku rodzice bądź osoby upoważnione wychowują przynajmniej trójkę dzieci spełniających poniższe kryteria):
- do ukończenia 18. roku życia,
- do ukończenia 25. roku życia, jeżeli dziecko uczy się w szkole bądź w szkole wyższej,
- niezależnie od wieku, jeżeli dziecko legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym bądź znacznym.
Komu Karta Dużej Rodziny nie przysługuje?
Według zasad przyznawania Karta Dużej Rodziny nie przysługuje rodzicowi, któremu sąd odebrał bądź ograniczył władzę rodzicielską w stosunku do przynajmniej trójki dzieci poprzez umieszczenie dzieci w pieczy zastępczej. Co więcej, ustalenie to dotyczy również osób, które prowadzą rodzinny dom dziecka bądź są rodzicami zastępczymi, o ile sąd odebrał takim osobom dzieci ze względu na niewłaściwe sprawowanie pieczy zastępczej.
Lista zniżek i partnerów dla KDR
Karta Dużej Rodziny uprawnia rodziny do wielu różnych zniżek w partnerskich sklepach i u usługodawców z różnych branż, między innymi w zakresie turystyki, rekreacji czy nawet w branży paliwowej. Mowa m.in. o następujących podmiotach:
- Koleje PKP Intercity – zniżka wynosi 30% podczas podróży co najmniej 2 osób oraz uprawnia do darmowej podróży dzieci do 4. roku życia, lecz tylko przy przejazdach drugą klasą,
- Koleje PolRegio – zniżka wynosi 37% przy zakupach biletów jednorazowych, a także 49% przy zakupach biletów miesięcznych,
- Koleje Wielkopolskie – zniżka wynosi 37% przy zakupach biletów jednorazowych, a także 49% przy zakupach biletów miesięcznych, lecz obejmuje tylko przejazdy drugą klasą,
- Stacje paliw Orlen – zniżka wynosi 8 gr na paliwa standardowe i 10 gr dla VERVA,
- Stacje paliw Shell – zniżka wynosi 8 gr na paliwa standardowe i 10 gr na paliwa premium,
- Stacje paliw Lotos – zniżka wynosi 5 gr na paliwa: Lotos On, Lotos LPG, benzynę Lotos i 10 gr na Lotos Dynamic i Lotos Dynamic Diesel,
- Linie lotnicze LOT – zniżka wynosi 10%, lecz obowiązuje tylko wtedy, gdy podróżują minimum dwie osoby,
- Grupa Polskiego Holdingu Hotelowego – zniżka wynosi 15%, jeżeli chodzi o ceny noclegów oraz o ofertę gastronomiczną),
- Parki Narodowe – rodzina z KDR może wejść za darmo do wszystkich Parków Narodowych w Polsce,
- Kino Helios – zniżka obowiązuje tylko w wybranych kinach i wynosi 20%, jeżeli chodzi o ceny biletów oraz na wybrane produkty z oferty gastronomicznej,
- Kino Multikino – zniżka obejmuje rodziców, którzy po wyrobieniu dodatkowej karty oferowanej przez kino, mogą kupować bilety na seanse dla dzieci w cenie biletów ulgowych,
- Kino Cinema 3D – zniżka wynosi 2 zł od ceny biletu jednorazowo w ciągu każdego dnia.
Dodatkowe miejsca ze zniżkami – na prąd w Enei, PGNiG i artykuły sportowe
Dodatkowo rodziny z KDR mogą liczyć na zniżki w takich miejscach jak na przykład:
- Empik School,
- PZU,
- Link4,
- Credit Agricole,
- Bank Pekao SA,
- Świat Książki,
- Play – operator,
- Martes Sport,
- Enea,
- Rossmann,
- PGNiG.
Pełna lista miejsc partnerskich, w których rodziny z KDR mogą liczyć na zniżki, znajduje się na oficjalnej stronie www rządu pod poniższym adresem: https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr.
Przeczytaj też: Rodzina 500 plus – jak złożyć wniosek na pierwsze dziecko? Warunki
Zniżki w marketach spożywczych – Lidl, Carrefour aż po McDonald’s
Podobnie jak w innych branżach, również branża spożywcza oferuje bardzo wiele różnego rodzaju zniżek dla rodzin posiadających KDR. Są to takie sklepy jak chociażby:
- Carrefour – zniżka występuje w formie kuponu rabatowego na następne zakupy i wynosi 10% od kwoty na paragonie, jednak nie może ona przekraczać 30 zł,
- Lidl – zniżka wynosi 10% i obejmuje tylko produkty pierwszej potrzeby,
- Auchan – zniżka wynosi 5% na artykuły spożywcze i przemysłowe, przy skorzystaniu z programu lojalnościowego,
- Spar – zniżka wynosi 5% i nie obejmuje wszystkich produktów,
- Intermarche – zniżka wynosi 5% i nie obejmuje wszystkich produktów).
Dodatkowo rodziny posiadające KDR mogą spodziewać się zniżek w niektórych sieciach lokali typu fast-food, jak chociażby restauracje McDonald’s – choć nie w całym kraju.
Jak założyć kartę? Sposoby wnioskowania i dokumenty
Chcąc złożyć wniosek o Kartę Dużej Rodziny, powinno się wypełnić aż trzy formularze, które są dostępne na stronie internetowej rządu:
- wniosek o przyznanie KDR,
- oświadczenie o pełni praw obywatelskich,
- w przypadku dzieci, które ukończyły już 18. rok życia, oświadczenie o zaplanowanym terminie ukończenia nauki w szkole bądź na studiach.
Poza wypełnieniem powyżej wymienionych wniosków należy także złożyć je za pomocą państwowego portalu MRPiPS Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl), logując się do niego profilem zaufanym bądź podpisem elektronicznym lub osobiście w odpowiedniej instytucji w swojej gminie, potwierdzając przy tym za pomocą numeru PESEL, dowodu osobistego lub paszportu swoją tożsamość oraz tożsamości osób, które zostały ujęte we wnioskach.
Przeczytaj też: Pożyczki na 500 plus i alimenty -; ↑↓ najtańsze oferty na świadczenia
Mobilna Karta Dużej Rodziny
Istnieje również możliwość posiadania Mobilnej Karty Dużej Rodziny, poprzez założenie na swoim smartfonie aplikacji mKDR. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ rodzice mogą posiadać Karty swoich dzieci i małżonka na własnym smartfonie. Dodatkowo dzięki aplikacji z łatwością można wyszukać listę aktualnych partnerów – sklepów i usługodawców ze zniżkami oraz sprawdzić na mapie, w jakiej odległości od nas się znajdują.
Przeczytaj też: Alimenty 2022 – na dziecko, na żonę, na rodziców – jak napisać wniosek lub pozew o nie?
Karta Dużej Rodziny a lokalne inicjatywy wsparcia dla rodzin – podsumowanie
Warto również wiedzieć, iż KDR może być przyznawana wszystkim uprawnionym osobom, które mieszkają w Polsce, bez względu na dokładniejsze miejsce zamieszkania. Tak samo bez względu na dokładne miejsce zamieszkania, zniżki u partnerów i inne korzyści wynikające z KDR obejmują na terenie całego kraju, lecz mimo to posiadanie KDR może uprawniać rodziny do korzystania dodatkowych zniżek, które wynikają z programów samorządowych i obejmują tylko na wskazanym terenie.
Lokalne inicjatywy wsparcia dla rodzin posiadających KDR mogą obejmować na przykład:
- zniżki na miejscowy transport publiczny,
- zniżki na bilety w lokalnych muzeach, czy także
- zniżki u lokalnych przedsiębiorców, na przykład w mniejszych sklepikach.
Zostaw komentarz