Kapitał rodzinny to pieniądze, które rodzina decyduje się odkładać na przyszłość lub po prostu zabezpieczyć na poczet rodzinnych inwestycji i celów. Można go znaleźć w postaci oszczędności, majątku, spadku lub innych form inwestycji. Dlaczego kapitał rodzinny da dziecku znacznie lepszy start w dorosłość niż wyjazd na Oxford i elitarne wykształcenie? Czym jest fundusz rodzinny na rozwój i edukację dziecka?

Czym jest kapitał rodzinny i jak go zbudować?

Kapitał rodzinny, zgodnie z jego definicją, to oszczędności finansowe odkładane w celu stworzenia korzystnego poziomu życia dzieci w okresie dorastania. To nie tylko trend, ale poważna inwestycja, która nie przychodzi bez kalkulacji. Przyjrzyjmy się na przykładzie, jak buduje się kapitał rodzinny.

matka z córką dorzucające monety do czerwonej skarbonki - w mieszkaniuZałóżmy, że zarabiasz 5000 zł miesięcznie. Twoim celem jest osiągnięcie miesięcznego dochodu w wysokości 10000 zł dla rodziny. Kwota ta nie powinna zależeć od Twojego wysiłku fizycznego. Czyli możesz iść do pracy, jeśli chcesz, a możesz nie pracować, ale te pieniądze co miesiąc będą przychodzić na Twoje konto, kartę lub w inny wygodny dla Ciebie sposób.

Celem jest wygenerowanie takiego kapitału, który w przyszłości pozwoli na otrzymanie pasywnego dochodu w wysokości 10000 zł miesięcznie, co daje 120000 zł rocznie. Weźmy na przykład lokatę w banku na 10% w skali roku. Oznacza to, że musimy mieć na lokacie 1 480 000 zł. Ale to przy założeniu, że oprocentowanie lokaty w banku pozostaje bez zmian. Powyższe wyliczenie zawiera już odliczony tzw. podatek Belki – 19%.

W tym momencie wiele osób jest zdziwionych. „Skąd weźmiemy te miliony?”. Podstawowa zasada, którą kieruje się również jeden z największych inwestorów naszych czasów, miliarder Warren Buffett, brzmi:

oszczędzaj tak szybko, jak tylko otrzymasz pieniądze.

Na początek odkładaj część zarobionych pieniędzy na lokatę lub konto inwestycyjne. Możesz ustawić automatyczne spłacanie odsetek na karcie wynagrodzeń. Twoja zdeponowana kwota może nie być teraz tak wysoka, a cel może wydawać się odległy. Ale kapitał będzie rósł, a procent składany zrobi swoje.

Przeczytaj też: Budżet domowy – jak kontrolować wydatki i oszczędzać? Tabela, arkusz Excel, aplikacja

Odkładanie połowy nowych pieniędzy – zasada oszczędzania

Wraz ze wzrostem miesięcznych dochodów zaleca się odkładanie połowy „nowych pieniędzy”. Na przykład miałeś dochód 10000 zł miesięcznie, zaoszczędzisz 1000 zł lub 10%. Kiedy twój miesięczny dochód wzrośnie do 11000 zł, dalej oszczędzasz 1000 zł i dokładasz do nich 500 zł, co stanowi 50% Twojego przyrostu dochodów. Dlaczego połowa? Ponieważ te pieniądze są dla Ciebie nowe, wcześniej żyłeś za 9000 zł i jesteś do nich przystosowany. Twój kapitał będzie wtedy rósł znacznie szybciej.

Kolejny bardzo ważny moment psychologiczny: otwierasz lokatę i uświadamiasz sobie, że osiągnięcie celu przy obecnych dochodach zajmie Ci 20 lat. Wtedy zaczynasz myśleć i podejmować kroki prowadzące do zwiększenia swoich miesięcznych dochodów. Opcji jest wiele:

  • zmienić pracę,
  • znaleźć równoległy dochód,
  • zwiększyć wiedzę o finansach i innych instrumentach finansowych,
  • podnieść ceny swoich usług/towarów i tak dalej.

Wielu rodziców patrzy na składki do końca życia i planuje przekazać zgromadzoną kwotę swoim dzieciom. Niektórzy mają zastrzeżenia, że ich standard życia spadnie, gdy część ich dochodów trafi do kapitału. Ale na tym właśnie polega znajomość finansów. Jeśli oszczędzasz 10% swoich dochodów, to ta kwota jest mało znacząca i nie wpływa na jakość Twojego życia. Z mojego doświadczenia wynika, że umiejętność oszczędzania w żaden sposób nie przeszkadza w podróżowaniu, kupowaniu ładnych prezentów i inwestowaniu w edukację. Wręcz przeciwnie, wszystkie te rzeczy mam dzięki oszczędzaniu.

Przeczytaj też: Prezenty inwestycyjne – czym są? Rzeczy nie tracące na wartości dla bliskich

Kapitał i inwestycje jako zabezpieczenie przyszłości dziecka

Zajmowaliśmy się tworzeniem kapitału. Teraz oszczędzamy co miesiąc i zapominamy o tym. Żadnych wydatków i zakupów, bo te pieniądze trafiają do następnego pokolenia. Co robimy w razie nagłych wypadków? Utwórz z wyprzedzeniem fundusz awaryjny z kwotą równą trzem do pięciu miesięcznym wydatkom. Twoja rezerwa, swoista poduszka finansowa, powinna być przechowywana w dostępnym formacie, takim jak konto oszczędnościowe lub lokata z możliwością wypłaty.

Mamy nowe wyzwanie — jak gromadzić kapitał, gdy inflacja w Polsce go zżera. W ten sposób dochodzimy do inwestowania: w giełdy, papiery wartościowe i inne przedsiębiorstwa.

Wonga banner - 750

Czy powierzać innym nasze pieniądze w zarządzanie?

Doświadczeni inwestorzy zazwyczaj wybierają zdywersyfikowany portfel, który zawiera fundusze, akcje, obligacje i waluty. Aktywa o różnym poziomie ryzyka składają się na stabilny dochód. Można zarobić 20, 30, a nawet 50% w skali roku. W przypadku 50% w skali roku musisz zdawać sobie sprawę, że prawdopodobieństwo utraty pieniędzy jest znacznie wyższe.

Aby rozpocząć przygodę z inwestycjami, należy jak najbardziej zanurzyć się w tej dziedzinie lub powierzyć swoje pieniądze profesjonalistom. Jeśli zdecydujesz się na oddanie swojego kapitału w zarządzanie powiernicze, staniesz przed dwoma głównymi opcjami: prywatnym specjalistą lub funduszem. Zaleca się zacząć od niewielkiej inwestycji i przyjrzeć się, jak zarządzane są Twoje pieniądze.

Jak znaleźć specjalistę od inwestowania? Możesz skorzystać z referencji internetowych i rekomendacji osób, które znasz. Przeanalizuj, w co inwestują założyciele wybranego funduszu lub prywatni specjaliści, możliwe, że już na tym etapie Twoje poglądy mogą się różnić. Pamiętaj, że warto rozważyć możliwość skorzystania z usług doradcy finansowego, który musi spełniać wysokie standardy jakości analiz, a jego zawód jest licencjonowany.

Przeczytaj też: Bezpieczny portfel inwestycyjny – dywersyfikacja na kruszce, obligacje czy antyki?

Co kapitał rodzinny zapewni Twoim dzieciom?

Idealny proces budowy kapitału rodzinnego działa następująco: odkładamy co miesiąc pieniądze, inwestujemy je, zarabiamy np. 8% odsetek w skali roku i staramy się zwiększyć miesięczny dochód. Ale jak to ma pomóc dziecku?

Rodzina 2+2 - mama, tata i 2 chłopcówDzięki kapitałowi rodzinnemu i dochodowi pasywnemu dziecko nie będzie miało ochoty pracować tylko dla pieniędzy. Może bezpiecznie studiować, podnosić swoje kwalifikacje, zdobyć zagraniczne wykształcenie i stać się profesjonalistą w swojej dziedzinie. Gdy podstawowe potrzeby są zaspokojone, człowiek myśli o realizacji własnych pragnień.

Przeczytaj też: Pożyczki na 500 plus i alimenty – ↑↓ najtańsze oferty na świadczenia

Czy dzieci nie wydadzą dochodu pasywnego i pominiętych pieniędzy, zamiast zainwestować w edukację? To kwestia wychowania, zarówno rodzinnego i finansowego. Dzieci zawsze patrzą na przykład swoich rodziców, dlatego ważne jest, aby w rodzinie wykształcić właściwy stosunek do pieniędzy. Negatywne przykłady marnotrawstwa wśród dzieci i młodzieży nie są powodem do rezygnacji z kapitału rodzinnego. Ponadto nie mówimy tu o niekontrolowanym dostępie do kapitału rodzinnego, ale o możliwości pokrycia podstawowych potrzeb w zakresie wyżywienia, schronienia, edukacji itd.

Twoje dziecko również może pracować, ale nie będzie miało obaw, że zostanie bez pieniędzy. A strach, jak wiemy, zabiera energię i nie pozwala człowiekowi się rozwijać. Pozwól swoim dzieciom na szczęśliwą młodość, której nie spędzą w znienawidzonej pracy. Będzie to dla nich o wiele bardziej wartościowe niż dyplom z Oxfordu.

3.6/5 - (9 votes)