Jeżeli zastanawiamy się nad złożeniem wniosku w sprawie zobowiązania hipotecznego, dobrze byłoby, abyśmy przed pójściem do banku dokonali teoretycznego sprawdzenia. Kalkulacja odnosi się do posiadanej przez nas zdolności kredytowej, dzięki której mamy szanse na otrzymanie takiego kredytu. Z pomocą przychodzi nam tzw. kalkulator rat kredytowych. Sprawdźmy, czym jest proponowane rozwiązanie oraz jak ono działa w praktyce?

Kalkulator rat kredytowych – czym jest? Krótko i sensownie

faktoring - cicha cesjaKalkulatory kredytowe dostępne są na wielu stronach związanych z branżą bankową i pożyczkową, czyli właściwie na każdym szanującym się portalu o tematyce finansowej. Rozwiązanie to ma formę bezpłatnie udostępnionego wszystkim zainteresowanym osobom formularza, w roli specjalistycznego oprogramowania webowego umieszczonego w oknie przeglądarki internetowej.

Co oferują internetowe narzędzia bankowe do obliczania wysokości rat?

Istnieją co najmniej trzy typy kalkulatorów kredytowych (jednak niewykluczone, że może ich być więcej):

Kalkulator online jako internetowe bankowe narzędzie — w swoim graficznym interfejsie wyświetla informacje, które dotyczą:

 • okresu spłaty,
 • bieżącego oprocentowania kredytu oraz RRSO,
 • wyniku obliczeń odnoszących się do wysokości miesięcznej wpłaty kredytowej do banku.

Po podaniu indywidualnych danych, w formularzu aplikacji pokazuje się nam m.in.: poszczególna wartość pojedynczej raty kapitałowej, wysokość rat malejących, harmonogram spłat itd.

Uwaga! Kredyt w systemie rat malejących, jest to taki rodzaj zobowiązania, w którym raty w miarę postępującego uregulowania należności finansowych maleją. Dzieje się tak, ponieważ rata kapitałowa jest zawsze tej samej wysokości, a w miarę spłaty zobowiązania maleje wysokość odsetek. Jednak pierwsza rata jest zawsze największa, jeśli spojrzymy na wartość jej kwoty.

W jaki sposób należy korzystać z kalkulatora kredytu hipotecznego?

Obsługa kalkulatora dot. kredytu hipotecznego jest bardzo niesamowicie intuicyjna. Wystarczy wpisać podstawowe informacje tj.:

 • kwotę kredytu,
 • okres kredytowania liczony w latach lub miesiącach,
 • wartość nieruchomości,
 • zmienne w postaci produktów dodatkowych – wolę utrzymywania konta osobistego w danym banku z deklaracją comiesięcznych wpłat wynagrodzenia, decyzji o zamówieniu karty kredytowej,
 • wartości samego oprocentowania.

Sam kalkulator kredytowy zapewnia wykonywanie wszystkich obliczeń przy pomocy danych wprowadzanych z klawiatury komputerowej oraz po zatwierdzeniu przeprowadzanych czynności. Potwierdzenie ich odbywa się dosłownie za pomocą paru pojedynczych kliknięć przy użyciu myszy komputerowej.

Po podaniu informacji w oknie kalkulatora oraz po naciśnięciu przycisku „oblicz ratę” na końcu operacji, naszym oczom ukaże się lista najkorzystniejszych ofert. Oczywiście oferty związane z kredytami hipotetycznymi pochodzą z różnych banków. Najlepsze propozycje przeważnie pojawiają się na samej górze listy wyboru.

Przeczytaj też: Doradca kredytowy – kim jest? Ile kosztuje i ile zarabia? Jak nim zostać? Etyka zawodu

Zalety kalkulatorów kredytowych

Otrzymane indywidualnie wyniki możemy sobie posegregować według własnego uznania oraz z podziałem na interesujące nas kryteria kredytowe, np.: wartość oprocentowania, RRSO, prowizji itd. Miejmy na uwadze również to, że tego typu bankowe narzędzie pozwala na wyliczenie comiesięcznej wysokości raty, także w walucie innej niż polski złoty. W tego typu zobowiązaniu finansowym najczęściej składka, czyli wysokość pieniężnej transzy, miesiąc w miesiąc jest na stałym poziomie.

Kalkulator kredytowy to niezwykle praktyczne udogodnienie, które pozwala na sprawdzenie zdolności kredytowej w oparciu o szybką symulację. Pokazuje ona jak będzie wyglądała spłata zadłużenia podczas całego okresu kredytowania. Ponadto wiele dostępnych w Internecie kalkulatorów przedstawia harmonogram płatności danego zobowiązania pieniężnego.

Przeczytaj też: Pożyczka przez Internet na konto – chwilówka w 15 minut

Jak działa kalkulator rat kredytów konsumenckich?

Kalkulator kredytowy w wersji online funkcjonuje na podobnej zasadzie co tradycyjna porównywarka kredytów lub pożyczek za darmo. Korzystanie z niego pomaga w wyborze odpowiedniego kredytu konsumenckiego, który odpowiada naszym możliwościom finansowym jako kredytobiorcy.

Uwaga!Prezentowane wyniki na ekranie komputera dot. kredytów hipotecznych to najczęściej nie oferty w rozumieniu art. 66 §1 kodeksu cywilnego. oferty banków. Dzięki nim mamy możliwość zapoznania się z aktualną sytuacją oraz wymogami, jakie musimy spełnić, by móc w ogóle myśleć o pożyczeniu pieniędzy. Ostateczna oferta zostaje jednak przedstawiona na stronie banku lub pożyczkodawcy.

Przeczytaj też: Kapitalizacja odsetek – czym jest procent składany? Wzór i przełożenie na zysk

Pamiętajmy, iż przedstawione w artykule bankowe narzędzie pod postacią internetowego kalkulatora nie decyduje za pracowników banku czy kredyt zostanie nam przyznany lub, czy też tak się nie stanie. Przecież zawsze taka decyzja leży wyłącznie po stronie analityków kredytowych zatrudnianych przez daną instytucję. Zawód ten wykonują osoby po studiach ekonometrycznych i statystycznych.

Niemniej jednak przed pójściem do banku lub pożyczeniem online, możemy już teraz uzyskać ogólny pogląd na całą sytuację. Dzięki temu dowiemy się natychmiast, ile np. wynosi skala rocznego oprocentowania dla naszego kredytu.

Przeczytaj też: Limit w koncie osobistym – czym jest limit kredytowy, zwany debetem? Kredyt odnawialny

Kalkulatory rat kredytowych – podsumowanie

Na koniec jeszcze ważna rzecz. Otóż miejmy świadomość, że w trakcie składania przez nas wniosku o przyznanie kredytu, pracownicy banku biorą pod uwagę m.in.:

 • naszą zdolność kredytową,
 • historię kredytową, czyli spłacanie wcześniejszych należności finansowych,
 • ewentualne zadłużenie będące odnotowane w bazie BIK oraz
 • opóźnienia związane ze spłatą bieżącego kredytu.

Bank zawsze jako instytucja finansowa zabezpiecza się na wszelkie możliwe sposoby. Dlatego instytucja bankowa może również poprosić nas o okazanie dokumentów potwierdzających nasze zatrudnienie, np. umowę o pracę czy przedstawienie wysokości zarobków bądź innych rzeczy. Są to tzw. „czynniki decyzyjne”, które mogą przyspieszyć wydanie pozytywnej lub niestety negatywnej decyzji o udzieleniu kredytu na rzecz wnioskodawcy.

Przeczytaj też: Kredyt a pożyczka – czym się różnią według prawa? Kto udziela kredytu?

4.4/5 - (7 votes)