Rozmowy kwalifikacyjne mają dość utarty schemat. Zwykle rekruter zadaje Ci pytania, a Ty starasz się odpowiedzieć na nie najlepiej jak potrafisz. Pod koniec spotkania Twój rozmówca będzie chciał wiedzieć czy teraz z kolei Ty chciałbyś o coś zapytać. To świetna okazja byś pokazał, że jesteś poważnie zainteresowany danym stanowiskiem oraz by sprawdzić czy rzeczywiście jest to praca dla Ciebie. Jakie pytania zadać rekruterowi podczas rozmowy o pracę?
Poniższy tekst jest częścią cyklu #praca, w którym poruszamy tematy związane z przygotowaniem dokumentów rekrutacyjnych, przebiegu i zachowania się podczas rozmowy kwalifikacyjnej zarówno twarzą w twarz jak i online. Omawiamy w nim również aspekty prawne, takie jak różnica pomiędzy różnymi typami umów i zagadnienia dotyczące prawa pracy.
Spis treści
O co powinien zapytać kandydat podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Często nie wiemy jednak co powiedzieć w sytuacji, gdy podczas rozmowy kwalifikacyjnej jesteśmy pytani o to czy mamy jakieś wątpliwości lub pytania. Nie przychodzi nam do głowy żadne sensowne pytanie. Ważne byś opanował wtedy nerwy i uzyskał od rozmówcy istotne informacje. Poniżej zamieszczamy listę pięciu pytań, które powinieneś zadać rekruterowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Jak wygląda zwykły dzień pracy na tym stanowisku?
Dzięki temu pytaniu dowiesz się więcej na temat tego co dokładnie byś robił w tej firmie i za co byłbyś odpowiedzialny. Ogłoszenie o pracę zawiera listę wymagań na danym stanowisku, więc warto się do tego odnieść. Odpowiedź rekrutera pomoże Ci zorientować się za co byś odpowiadał, z kim na co dzień pracował i czy ta posada naprawdę Ci odpowiada.
Przeczytaj też: Jak napisać CV bez doświadczenia? 5 rad krok po kroku – wzór Word
Jakie cechy powinna posiadać osoba na tym stanowisku?
Tak jak w przypadku poprzedniego pytania, również to pomoże Ci zorientować się czy jesteś odpowiednim kandydatem. Dzięki niemu dowiesz się czym powinieneś się wyróżniać i jak zachowywać, by odnieść sukces na danym stanowisku. Da Ci to także ogląd na to, jakie cechy będą posiadać osoby w Twoim nowym zespole. Warto wtedy rozważyć czy taka atmosfera w pracy jest tym, czego szukasz.
Jakie wyzwania stoją przed osobą, która obejmie to stanowisko?
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej staraj się dowiedzieć z czym wiąże się dana praca. Wiadomo przecież, że w życiu zawodowym oprócz sukcesów zdarzają się też wyzwania. Warto zorientować się czy poradzisz sobie ze stopniem odpowiedzialności, jaki dana posada ze sobą niesie.
Przeczytaj też: List motywacyjny do pracy – jak go napisać? Wzór ogólny i szablon DOC
W jaki sposób w Państwa firmie mierzy się efektywność pracowników?
Dzięki temu pytaniu dowiesz się przed kim będziesz odpowiadał, a także w jaki sposób będziesz musiał raportować swoje wyniki w pracy. To da Ci spojrzenie na to, czy taki system Ci odpowiada oraz czy pozwoli Ci pracować efektywnie.
Jakie jest wynagrodzenie na tym stanowisku?
Wiele osób unika kwestii pieniędzy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a przecież zarobki to istotny powód, dla którego w ogóle chodzimy do pracy. Owszem, ważne jest by praca dostarczała nam satysfakcji, pozwalała na rozwój, a atmosfera była w niej życzliwa. Ważne jest również byśmy za swoją pracę otrzymywali godne wynagrodzenie.
Ogłoszenia o wakatach nie zawsze wspominają o zarobkach. Przed rozmową kwalifikacyjną dowiedz się jakie są średnie zarobki w danej branży i na stanowisku, o które się ubiegasz. Poruszanie kwestii pieniędzy na rozmowie o pracę wcale nie jest faux pas, a często okazuje się, że podczas omawiania tej kwestii Twoi rozmówcy są otwarci na negocjacje.
Przeczytaj też: Rozmowa kwalifikacyjna online – jak się przygotować i ubrać?
Pytania kandydata do rekrutera – podsumowanie
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogły Ci dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj, że takie spotkanie nie polega na tym, by rekruter Cię przesłuchiwał. Możesz, a nawet powinieneś czynnie uczestniczyć w rozmowie. Dzięki naszym radom poruszysz istotne kwestie i wyciągniesz wnioski na przyszłość nawet jeśli nie dostaniesz posady. Powodzenia!
Przeczytaj też: Candidate Experience – czym jest badanie satysfakcji kandydata z procesu rekrutacyjnego?
Mam wrażenie, że rozmowa kwalifikacyjna z rekruterem jest okazją do zadawania pytań, które pomogą nam lepiej zrozumieć wymagania i oczekiwania firmy. Cieszę się, że mogłem poruszyć wiele kwestii, które pomogły mi lepiej zrozumieć charakter pracy, a także perspektywy rozwoju w firmie. Warto zawsze zwracać uwagę na atmosferę w pracy i wiedzieć, czego można oczekiwać od zespołu, oraz jakie są cele firmy na przyszłość. W trakcie rozmowy starałem się również wykazać swoją wiedzę i umiejętności, które mogą być istotne dla wykonywania pracy na danym stanowisku