Kupno samochodu w dzisiejszych czasach wydaje się stosunkowo łatwym zadaniem, jednak okazuje się, że znalezienie tego konkretnego, niezawodnego auta może być nie lada wyzwaniem i to niezależnie od tego czy kupujemy samochód nowy z salonu, czy używany od prywatnego właściciela. O czym należy wiedzieć, wybierając każdą z opcji? Dlaczego warto rozważyć zakup nowego, nawet biorąc kredyt na zakup auta?
Jakie auto kupić w 2022 roku – nowe czy stare? Facelifting modeli
Producenci samochodów co chwilę wypuszczają na rynek nowe modele popularnych marek, które różnią się jedynie drobnymi szczegółami. Taką zmianę nazywana się wtedy faceliftingiem. Ciężko wtedy odróżnić stary model od nowszego, więcej zmian może też zachodzić w środku pojazdu, dodając wyposażenie lub wygląd kokpitu czy deski rozdzielczej. Najlepiej jeśli nowy model różni się od starego diametralnie. Wtedy nie trzeba się mocno przyglądać, od razu wiadomo, że to następca poprzedniego.
Samochody nowe czy używane, mają swoje wady i zalety, w jednym jak i drugim wypadku należy uzbroić się w cierpliwość i pod żadnym pozorem nie działać pod wpływem emocji.
Zakup nowego samochodu – jak to wygląda w praktyce?
Decydując się na zakup nowego auta – w bardzo dużym skrócie – jest to kwestia umówienia się w salonie konkretnej marki, wybraniaL
- koloru nadwozia,
- wyposażenia w środku,
- rodzaju silnika i jego mocy.
Brzmi bardzo prosto, jakby się kupowało stół i krzesła – mają być cztery nogi, blat, cztery krzesła, zapakować je i do widzenia.
W rzeczywistości, to troszkę bardziej złożony proces. Samochody w salonie nie stoją na półkach po kilka egzemplarzy, tak jak jest w przypadku towarów w supermarkecie. Nie wystarczy podejść, wybrać konkretny artykuł i udać się do kasy. Żeby kupić nowy samochód, musimy się umówić w salonie, chociażby po to, żeby obejrzeć interesujący nas pojazd.
Personalizacja modelu pojazdu – konfiguratory online
Każda marka posiada własną stronę internetową, gdzie prezentowane są auta dostępne w sprzedaży. Powinna być dostępna lista modeli w poszczególnych wariantach, każdy dokładnie opisany z odpowiednią ceną, jak również powinna być dostępna możliwość skonfigurowania poprzez dobranie odpowiedniego silnika, koloru nadwozia czy wyposażenia. Po wybraniu najbardziej odpowiadającej nam opcji, można umówić się na jazdę próbną, wypełniając w tym celu odpowiedni formularz na stronie internetowej.
Zapoznawanie się z opiniami kluczowe przed jazdą próbną
Przed wizytą na umówioną jazdę próbną, warto poczytać lub obejrzeć różnie opinie na temat danego auta, pozwala to dokładniej przyjrzeć się ewentualnym problemom, na które zwrócili uwagę inni użytkownicy.
Może się okazać, że wybrany dealer posiada w sprzedaży wybrany model, ale jest dostępny w kolorze, który się nam nie podoba. Warto wtedy zapytać u innych dealerów tej marki, być może, gdzie indziej będzie dostępne takie, jakie sobie wymarzyliśmy, a może nawet na wyprzedaży. Niektóre salony w ofercie posiadają jeszcze dodatkowy komplet opon, co pozwoli na oszczędność około 1500 złotych za komplet.
Zaliczka na poczet zakupu auta
Po wybraniu już tego jedynego, następuje finalizowanie zamówienia, oczywiście zanim się dostanie swoje auto, trzeba zapłacić zaliczkę (jest to najczęściej około 5% dla samochodów tańszych, 10% w wypadku samochodów droższych), po wpłacie zaliczki, dealer zamawia nasz samochód. Jeśli auto jest już wyprodukowane, czas oczekiwania będzie wynosić wtedy kilka tygodni, natomiast w wypadku auta, które trzeba wyprodukować, kilka miesięcy.
Przeczytaj też: Porównywarka ofert OC AC – kalkulator składek ubezpieczenia samochodu przez Internet
Samochody z drugiej ręki – o czym pamiętać?
Na polskich drogach jeździ bardzo dużo samochodów, które wyjechały z salonu przed kilku czy nawet kilkunastu laty. Zdarza się, że kierowcy wymieniają samochód już po 5 latach na całkiem nowy, ale są też tacy, którzy kupują jeden samochód na całe życie. Takie stosunkowo młode pojazdy można zostawić w rozliczeniu, trafia ono potem do komisu samochodów używanych. Po ewentualnym odświeżeniu, wystawiane jest na sprzedaż.
Samochody używane, w stosunku do nowych, nie tracą tak bardzo na wartości po zakupie. Liczą się cena za rocznik i oczywiście rodzaj komfortu i wyposażenia.
Brak gwarancji dla auta używanego lub 1-roczna od komisu
Nowe auta posiadają gwarancję, nikt przed zakupem ich nie używał, więc nie powinno się zdarzyć, że kupuje się samochód uszkodzony. Niestety, przy pojazdach używanych już takiej gwarancji nie ma. Oczywiście kupując auto w komisie, który skupuje auta od właścicieli, mają gwarancję najczęściej do 12 miesięcy. Ta gwarancja jest co prawda bardziej ograniczona w stosunku do tej dla aut nowych ale tak czy owak, gwarancja to gwarancja.
Samochody używane od właścicieli prywatnych, niestety już gwarancji nie mają, jedynie zapewnienie, że było ono na bieżąco serwisowane w ASO, natomiast takie zapewnienia opierają się przeważnie tylko na książce serwisowej, którą i tak dobrze jest posiadać. Zdarza się, że sprzedający przedstawi faktury za ewentualne naprawy eksploatacyjne, chyba że zdarzyły się inne, nieplanowane.
Przeczytaj też: Jak przygotować auto na zimę? 6 porad i wskazówek o co zadbać jesienią
Na co uważać w komisach i kupując auto od osoby prywatnej?
Niemniej jednak, szukając auta używanego, tak jak w wypadku zakupu aut nowych, należy uzbroić w cierpliwość, a dodatkowo także sporą dozę ograniczonego zaufania. Okazuje się, że nawet samochód z komisu, gdzie de facto jest sprawdzany pod kątem sprawności i jego zużycia, może posiadać wady, które mogą zagrażać przy codziennej jeździe. Dlatego, szukając auta z drugiej ręki, koniecznie trzeba mieć kogoś zaufanego, kto wie gdzie spojrzeć, gdzie puknąć i na co zwrócić uwagę przy oględzinach.
Jeśli można liczyć na taką pomoc, to już połowa sukcesu. Jeśli nie ma nikogo wśród znajomych, kto może pomóc, warto wynająć firmę, która wyśle swojego pracownika do takiego sprzedawcy, żeby taki samochód obejrzał, przebadał pod kątem ewentualnych stłuczek, silnik na pod względem parametrów, które mogą dużo powiedzieć na temat sprawności.
Przede wszystkim warto zainwestować kilkaset złotych przed zakupem, ponieważ potem może się okazać, że doprowadzenie złomu do kultury nie będzie opłacalne i najzwyczajniej damy się zrobić w balona. Oprócz tego, przed zakupem można zaproponować sprzedawcy wizytę w niezależnym warsztacie lub na stacji diagnostycznej, tam też pracownik warsztatu lub stacji powinien dużo zobaczyć.
Przeczytaj też: Pożyczka lub kredyt pod zastaw auta – jakie formalności i dokumenty? Możliwość użytkowania
Formalności po zakupie auta
Kupowanie samochodu, to oczywiście spore przedsięwzięcie, które wymaga cierpliwości i czasu, niestety nie wystarczy samo spisanie umowy kupna sprzedaży, zapłacenie sprzedawcy, by następnie cieszyć się już tylko samochodem. Czeka nas jeszcze wycieczka do urzędu komunikacji celem rejestracji pojazdu.
Dodatkowo, jeśli auto było kupione od osoby fizycznej, należy jeszcze zapłacić podatek PCC (podatek od czynność cywilnoprawnych), czyli tak zwany podatek od wzbogacenia. Wysokość tego podatku to 2% wartości pojazdu, przy czym nie warto spisywać umowy kupna/sprzedaży z zaniżoną wartością, ponieważ urząd i tak nalicza podatek według rocznika z tabeli.
Przeczytaj też: Jak sfinansować kupno samochodu? Kredyt gotówkowy czy samochodowy?
Czy trzeba wymieniać tablice po zakupie używanego auta?
Jeśli auto z rynku wtórnego było kupowane z innego powiatu, do niedawna trzeba było też zapłacić za wymianę tablicy rejestracyjnej. Jest to koszt około 100 zł. Natomiast od 4. września 2022 roku weszły w życie nowe przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, które znoszą obowiązek wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej na przednią szybę.
Od lutego 2022 roku wprowadzono również możliwość zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych, nawet jeśli pojazd jest zarejestrowany w innym mieście/powiecie. Oczywiście przy zakupie samochodu nowegoobowiązek rejestracji i poniesienia związanych z tym kosztów jest niestety obowiązkowy.
Przeczytaj też: Ogłoszenie o sprzedaży samochodu – jak je napisać i gdzie dodać? Kolejne kroki na Otomoto
Czy lepiej kupić samochód nowy czy stary w 2022 roku? Podsumowanie
Samochód w znaczny sposób ułatwia życie, pomaga pokonać wiele kilometrów, można nim przewieźć różne towary i przedmioty. Nowe pojazdy są bardziej niezawodne i komfortowe, używane jeszcze sporo pojeżdżą, pod warunkiem, że są zadbane i serwisowane na bieżąco. Jednak czy nowe, czy używane, należy do zakupu podejść z cierpliwością i najlepiej bez zbędnych emocji, dodatkowo przyda się odrobina wiedzy i pomocy specjalisty.
Zostaw komentarz