Chociaż utarło się powiedzenie, że dobre studia nie gwarantują znalezienia równie dobrze płatnej pracy, warto zastanowić się, jaki kierunek studiów wybrać, aby zapewnić sobie dostęp do niezłych zarobków. W momencie aktualizacji tego tekstu (luty 2023) jeszcze trwają rekrutacje na studia rozpoczynające się od semestru letniego. Zastanawiając się nad ciekawym kierunkiem od jesieni 2023, również wypadałoby zweryfikować wszystkie informacje nt. wymarzonego kierunku.

Zawody przyszłości w IT – jakie kierunek studiów wybrać w 2023 roku?

Branża IT jest w chwili obecnej najprężniej rozwijająca się gałęzią, dającą ogrom możliwości. Nowe technologie to nie tylko programowanie. Wśród zawodów najlepiej opłacanych poza programistami znajdziemy również analityka biznesowego. Analizuje on potrzeby klienta, tworzy plany projektów technologicznych. Jest pośrednikiem pomiędzy pracownikami technicznymi, menedżerami biznesowymi i użytkownikami końcowymi.

Najlepiej opłacane zawody z branży IT to też UX/UI designer. Osoba taka odpowiedzialna jest za projektowanie oprogramowania. Jego zadaniem jest poprawa funkcjonalności i użyteczności produktu. Musi on zadbać także o to, aby klient był zadowolony z produktu i z przyjemnością zeń korzystał.pracownik IT - serwerownia - check-in systemów

Użytkownik po skorzystaniu z oprogramowania projektu UX designera powinien być w pełni usatysfakcjonowany. UI designer odpowiada za przejrzysty i atrakcyjny wygląd w aplikacji lub na stronie www:

  • rozkładu treści,
  • menu,
  • szaty graficznej i galerii zdjęć.

Jeśli zastanawiamy się jaki kierunek studiów wybrać, możemy celować w zawód grafika. Pracuje on w chwili obecnej na programach, takich jak Adobe Photoshop, Adobe Illustrator lub InDesign. Może też tworzyć interfejsy graficzne dla całej aplikacji lub strony internetowej, która potem jest odtworzona przez programistę za pomocą kodu.

Project Manager w branży IT przewodzi projektom w ramach organizacji. Zarządza zakresem prac, deleguje zadania lub zajmuje się edukacją i szkoleniami pracowniczymi.

CTO (Chief Technical Officer) lub CIO (Chief Information Officer) zajmuje się kwestiami technologicznymi w firmie. Jest określany, jako kluczowy uczestnik w procesie ustalania celów strategicznych firmy lub organizacji. Bierze udział w działaniach związanych z rozwojem nowych narzędzi informatycznych.

Przedstawione powyżej opcje dają szerokie możliwości co do wyboru miejsca pracy, podnoszenia kwalifikacji i awansu. Branża IT jest jedną z najlepiej zarabiających na rynku. Mimo iż wszystkie powyższe profesje to zawody przyszłości, wymagają stałego dokształcania się i zaangażowania. Ten, kto osiada na laurach, odpada. Osoba pracująca nad swoimi umiejętnościami zdobywa najlepszą pozycję na rynku zatrudnienia i staje się pożądana w każdej firmie.

Przeczytaj też: MLM – czym jest marketing wielopoziomowy? Piramida czy biznes – nasza opinia

Medycyna i zawody medyczne inwestycją w pewną i dobrze płatną pracę

Szukając odpowiedzi na pytanie: „jaki kierunek studiów wybrać?”, mając świadomość istnienia swoich talentów i biorąc pod uwagę możliwości, możemy postawić na medycynę.

Najbardziej pożądanymi specjalizacjami obecnie i w nadchodzących latach będą:

  • geriatria,
  • medycyna estetyczna.

Studia medyczne są trudne i wymagające. Po zakończeniu tzw. interny możemy zrobić dowolną specjalizację. Geriatria jest gałęzią, w której zdecydowanie brakuje rąk do pracy. Pracę związaną z leczeniem osób starszych dostaniemy na terenie całej UE. Warto zwrócić szczególną uwagę na kraje takie, jak Luksemburg lub Szwajcaria (poza UE, utrzymuje stosunki bilateralne), gdzie wykształcenie medyczne da nam zarobki, o jakich polscy lekarze mogą pomarzyć.

Mimo to, na dzień dzisiejszy zarobki lekarza geriatry, opiekującego się osobami chorymi na Covid we wschodniej Polsce to około 10 tysięcy złotych za 5 dni pracy w wymiarze 6- godzinnym.

Przeczytaj teżPakiety medyczne dla firm, dla pracowników i indywidualne – ranking i opinie – oferty Luxmed

Modelling i praca w reklamie – wymarzona branża dla millennialsów i Zetek

Nie ma co się oszukiwać, ale zarobki w reklamie i modelingu idą w wielotysięczne kwoty. O ile w przypadku przygotowywania kampanii reklamowej pożądane jest kierunkowe wykształcenie i odrobina doświadczenia, o tyle początkująca modelka nie musi mieć wykształcenia wyższego. Osoba, która studiowała filologię polską i ukończyła ją z najlepszym wynikiem raczej nie osiągnie takich zarobków, jak modelka biorąca udział w sesjach do reklamy nawet o zasięgu ogólnopolskim. Trzeba być jednak silnym psychicznie i gotowym na traktowanie siebie, jako swego rodzaju produktu, służącego sprzedaży popularnych marek.

Nie bez powodu zaczęliśmy od modellingu. W dobie influencerów z Instagrama czy TikToka, którzy w spektakularny sposób dorabiają się setek tysięcy followersów, a co za tym idzie, także współpracy z markami, każdy chciałby dostać kawałek tortu również dla siebie. Zarobki za promowanie produktów lub usług w postach, popularnych relacjach lub rolkach są wyższe niż zarobki Youtuberów z samych reklam.

Przeczytaj też: Pożyczka bez udokumentowanych dochodów – dla bezrobotnych bez zarobków

Wonga banner - 750

Czym charakteryzują się dobrze płatne zawody?

Najlepiej opłacane zawody dają przede wszystkim wolność co do miejsca lub czasu wykonywania. Do lamusa odchodzą zawody, które można wykonywać w jednym miejscu na świecie, np. urzędnik państwowy w Polsce.

Kiedy taka osoba znajdzie się na wolnym rynku, zazwyczaj okazuje się mało konkurencyjna, pozbawiona umiejętności, które pracownicy, np. branży IT, nabyli w procesie przechodzenia przez kolejne szczeble w firmie lub podążając za trendami i ucząc się nowych rodzajów oprogramowania i technologii.

Przeczytaj też: Jak szukać pracy? Sposoby i metody skutecznych poszukiwań

Kierunki studiów dające wysokie zarobki – podsumowanie

Kierunek studiów jest istotny, ale w rzeczywistości tylko prestiżowe uczelnie o uznanej renomie dają realną szansę na sukces, jeśli mamy na myśli duże zarobki i pracę poza Polską, przynajmniej w UE. Oczywiście talent również może być gwarantem spełnienia zawodowego.

Pisarze, artyści, sportowcy czy piosenkarze o niezaprzeczalnym talencie nie muszą mieć ukończonych studiów. Zazwyczaj jednak ćwiczą oni swoje umiejętności od małego, hobbystycznie i z zapałem. Często też oddawali się w przeszłości wybranemu zajęciu przez długie godziny, nie odczuwając przy tym tak dużego zmęczenia i stając się przy okazji mistrzem – profesjonalistą w swojej dziedzinie.

4.3/5 - (9 votes)