Pierwsza praca to dla wielu osób duże wyzwanie i osiągnięcie życia za razem. Jest ono tym bardziej trudne, iż szukając pierwszej pracy, siłą rzeczy nie mamy doświadczenia, a pracodawcy przede wszystkim szukają takich osób. Problem ten dotyczy zarówno osób z wyższym wykształceniem i bardzo dobrze wykwalifikowanych teoretycznie jak i osób z wykształceniem średnim. Niezależnie od branży, poziomu wykształcenia czy rodzaju pracy w jakiej szukamy zatrudnienia, bez doświadczenia może być to trudne wyzwanie, ale nie należy się poddawać. Istnieje wiele sposobów na to, aby znacząco zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pierwszej pracy dość szybko. Poniżej prezentujemy wszystkie przydatne wskazówki.

Pierwsza praca bez doświadczenia  – jak ją znaleźć? Odpowiadanie na dużą ilość ogłoszeń podstawą

Pierwszą wskazówką, którą mogą wykorzystać osoby szukające pracy bez doświadczenia, jest dokładne przeglądanie wszystkich ofert o pracę i wysyłanie jak największej ilości aplikacji. W powiedzeniu — im więcej tym lepiej, kryje się bardzo cenna podpowiedź. Siłą rzeczy wysyłając więcej odpowiedzi na ogłoszenia mamy większą szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjna. Nie mając zatem doświadczenia, powinniśmy szukać pracy we wszystkich możliwych miejscach.

wirtualna asystentka przy laptopie podczas wykonywania zleceniaW samym Internecie istnieje ok. kilkudziesięciu portali z ogłoszeniami o pracy — zarówno tych ogólnopolski i lokalnych na które przeważnie nie zaglądamy, skupiając się na kilku najpopularniejszych. Warto też korzystać z aplikacji mobilnych tego typu oraz szukać pracy w social mediach.

Możemy również aplikować bezpośrednio do dużych firm i korporacji, zgłaszając się na ich stronie www oraz wykorzystywać tradycyjne ogłoszenia takie jak np. gazety.

Przeczytaj też: Ranking sieci afiliacyjnych i programów partnerskich 2022 – czy warto?

Stworzenie profesjonalnego CV przez studenta lub absolwenta

Bardzo ważnym elementem, o który musimy zadbać w szczególny sposób, nie mając doświadczenia i aby w ten sposób wyróżnić się na rynku pracy jest stworzenie profesjonalnego CV. Jego napisanie możemy zlecić w agencji pracy, gdzie specjaliści wykonają je dla nas lub stworzyć je samodzielnie np. w kreatorach CV. Są to darmowe lub płatne kreatory dostępne w sieci. Wyrabiamy w nich jedynie estetyczną wersją graficzną CV oraz uzupełniamy dane w formularzu, a następnie pobieramy jedynie plik PDF, który możemy wysyłać już pracodawcom.

Stworzenie CV jest niezwykle ważne, gdyż wśród wielu CV wykonanych w edytorach tekstów od razu zyskamy uznanie i sympatię rekrutera oraz będziemy mogli zbudować pozytywny wizerunek na długo przed spotkaniami. W CV nie może również być błędów, a dokument musi zawierać wszystkie istotne dane:

  • personalne,
  • odnośnie do wykształcenia,
  • umiejętności miękkich i twardych oraz
  • zainteresowań.

Przeczytaj też: Jak napisać CV bez doświadczenia? 5 rad krok po kroku – wzór Word

Próbowanie zdobycia doświadczenia w inny sposób

Jeśli szukamy swojej pierwszej pracy lub wiemy z wyprzedzaniem, że będziemy jej szukali, możemy zaradzić problemowi i go zminimalizować. Choć nigdy nie uzyskamy zawczasu pełnego doświadczenia, to możemy nabrać go w inny sposób. Nawet niepozorne prace czy prace niezwiązane z branżą, w której chcemy wypracować, mogą pomóc przekonać pracodawcę, że wiemy już co to praca i rzetelnie potrafimy ją wykonywać.

Możemy zatem korzystać z opcji wolontariatu lub zatrudnić się do mało wymagających prac. Może być to praca nawet na część etatu lub na umowę cywilnoprawną. Warto teraz wziąć pod uwagę bezpłatne lub nisko płatne staże czy praktyki w danej branży, które jednak będą inwestycją w przyszłą pełnopłatną pracę.

Przeczytaj teżNajpopularniejsze portale z ogłoszeniami o pracę i grupy na Facebooku

Informowanie pracodawcy o braku doświadczenia, ale podkreślanie swoich umiejętności

Jeśli szukamy naszej pierwszej pracy, warto informować o braku doświadczenia jasno i w konkretny sposób. Dzięki temu pracodawca nie poczuje się oszukany i nie będzie musiał wyszukiwać tych informacji na inne sposoby, irytując się przy tym. W samym CV możemy w sekcji doświadczenie napisać, iż nie posiadamy jeszcze doświadczenia zawodowego, ale chcemy wykorzystać całą naszą wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne do pracy na nowym stanowisku i że chcemy wiązać z nim swoją przyszłość.

Takie przedstawienie sprawy pozwoli w pozytywny sposób przekazać informacje o braku doświadczenia. Możemy również powiadomić przyszłego pracodawcę, iż posiadamy przydatne umiejętności, a zatrudnienie nas będzie dobrą inwestycją, gdyż zyska perspektywicznego pracownika.

Wonga banner - 750

Przeczytaj też: Kredyt dla studenta a kredyt studencki – różnice i konsekwencje

Gruntowne przygotowanie się do spotkania rekrutacyjnego

Gdy zostaniemy już zaproszeni na rozmowy kwalifikacyjne (jak się przygotować? Standardowe pytania), będziemy musieli zmierzyć się z jeszcze jednym trudnym zadaniem — spotkaniem z rekruterem. To właśnie od niej zależy czy otrzymamy daną pracę, a jeśli zostaliśmy już na nią zaproszeni, istnieje na to duża szansa. Przed rozmową, należy dowiedzieć się wszystkiego o danej firmie i poznać jej cele, misje czy historie. Należy również przygotować sobie odpowiedzi na pytania, które standardowo padają na takim spotkaniu np.:

  • dlaczego chcemy pracować w danej firmie,
  • gdzie widzimy się za kilka lat lub
  • te odnoszące się do braku doświadczenia.

Podczas rozmowy musimy zachowywać się kulturalnie oraz pewnie. Nie warto też na samym początku dopytywać się o zarobki, benefity czy możliwości urlopowe, gdyż nie zrobi to dobrego wrażenia na pracodawcy. Na samo spotkanie, należy ubrać się w odpowiedni sposób — adekwatny do stanowiska na, jakie aplikujemy i renomy firmy.

Przeczytaj też: Wirtualna asystentka – kim jest i czy wymaga kursu? Jak ją znaleźć?

Zaproponowanie wolontariatu lub darmowego okresu próbnego

Bardzo ciekawym i co najważniejsze skutecznym wybiegiem może być zaproponowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawcy wolontariatu lub darmowego okresu próbnego. Będzie to inwestycja w otrzymanie wymarzonej pracy i niewysoka cena, jaką zapłacimy za brak doświadczenia.

Tygodniowy darmowy okres próbny nie zrujnuje nas finansowo, a pracodawca będzie mógł bez zobowiązań finansowych sprawdzić naszą przydatność. W większości przypadków nie powinniśmy mieć problemu z otrzymaniem zgody, a wtedy sprytnym sposobem będziemy mogli w praktyce udowodnić pracodawcy, że będziemy wartościowym członkiem jego zespołu.

Przeczytaj też: Pożyczki bez zdolności kredytowej online – kredyty – czy i gdzie dostępne?

Praca taka musi być potwierdzona formalnie, byśmy nie pracowali na czarno. Propozycja taka z pewnością wyróżni nas na tle innych kandydatów, ukaże iż mamy inwencję oraz zależy nam na otrzymaniu tej pracy. W ten sposób zbudowany pozytywny wizerunek pomoże również przekonać nam pracodawcę, by zatrudnił nas na stałe, a on otrzymawszy miły bonus od nas na początku współpracy, będzie do tego dużo bardziej skłonny.

Przeczytaj też: Gdzie zdobyć dodatkowe pieniądze na święta? 5 sposobów na dodatkową gotówkę

3.8/5 - (5 votes)