Wiedza o finansach zdecydowanie przydaje się w życiu na każdym jego etapie. Wiele osób nie podnosi jednak jej poziomu i nie przeznacza czasu na dokształcanie się. Wiedza finansowa może jednak dawać wiele korzyści i ma wiele zalet. Jak zatem można poszerzyć swoją wiedzę o finansach? Przydatne porady poniżej.

Dlaczego warto dobrze znać finanse? Sposoby na podwyższenie swojego IQ

Wiedza finansowa to niezwykle ważna rzecz, którą powinien posiadać każdy dorosły człowiek. Finanse są jedną z kluczowych i newralgicznych części życia, które odpowiadają za jego powodzenie, a także za realizowanie wielu planów. Jeśli zatem znamy dobrze tematykę finansów, będziemy mogli nimi zarządzać skutecznie oraz efektywnie i realizować wszystkie nasze cele. Przy pomocy finansów możemy wykorzystać zatem potencjał naszego życia, a także odnosić sukcesy na polach zawodowych, zamożności czy rodziny.

elastyczny plan spłaty notes z długopisem i kalkulatoremDobra znajomość finansów zapobiegnie również wielu negatywnym sytuacjom, w jakie możemy wpaść z powodu braku wiedzy finansowej. Nie znając się na tym aspekcie życia, możemy wpaść w zadłużenie, a także niekorzystnie rozporządzać swoim majątkiem. Przez to możemy borykać się przez długi okres z negatywnymi konsekwencjami naszych czynów np. niekontrolowanym braniem pożyczek. Poznawanie finansów jest też bardzo łatwe i proste, a jedynie czego nam do tego potrzeba to odrobinę czasu i chęci.

Metody na zwiększanie wiedzy finansowej – kanały finansowe na YouTube

Pierwszym sposobem, w jaki możemy poznawać finanse i zwiększać naszą wiedzę finansową jest czerpanie darmowych informacji z YouTube. Jest to miejsce, w którym działa wiele kanałów tematycznych o finansach, gdzie w przystępny i różnorodny sposób tłumaczone są różne zagadnienia. Na YouTube znajdziemy filmiki zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych w tym temacie. Mogą one mieć również różną formę od oficjalnych wystąpień i prelekcji po rozmowy z użytkownikami biorącymi udział w transmisji live.

Wiedza na YouTube jest również prezentowana przez wiarygodne osoby, a także marki. Jest ona dostępna w różnych odcinkach, dzięki czemu możemy korzystać z niej w takim momencie, w jakim np. mamy czas. Plusem tego sposobu pozyskiwania wiedzy jest również możliwość słuchania audycji i odcinków podczas jazdy komunikacją czy na słuchawkach. Dla większości osób słowne i bezpośrednie przedstawienie danego zagadnienia będzie również dużo lepsze od innych form pozyskiwania wiedzy.

Ponadto, bezpłatny i szeroki dostęp do filmików oraz możliwość ich komentowania sprawia, że łatwo zweryfikować czy dany twórca lub „finansowy influencer” ma rację, a jego filmy cieszą się popularnością.

Wonga banner - 750

Artykuły tematyczne w sieci

Drugim bardzo ciekawym sposobem pozyskiwania wiedzy finansowej jest przeglądanie serwisów tematycznych i portali o finansach. W sieci jest to jedna z najpopularniejszych kategorii tematycznych, a więc znajdziemy z pewnością wiele serwisów tego typu.

Przeważnie możemy znaleźć na nich części z blogami, gdzie będziemy mogli skorzystać z dużej ilości artykułów tematycznych. Są one tworzone przez wiele lat, a przeważnie baza najpopularniejszych serwisów finansowych zawiera bardzo duże ilości artykułów. W tym miejscu możemy bardzo prosto wyszukiwać artykuły na konkretne tematy, których znajdziemy przeważnie bardzo dużą ilość.

Przeczytaj też: Rezygnacja z konta w banku? Jak usunąć swój rachunek?

Książki o tematyce finansowej

Kolejnym — najbardziej tradycyjnym sposobem pozyskiwania wiedzy finansowej są różnorodne książki tematyczne. Nie muszą one jednak kojarzyć się ze starymi pożółkłymi wydarzeniami lub specjalistycznymi grubymi księgami, których nie rozumiemy. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele nowych i atrakcyjnych książek przeznaczonych dla różnych grup wiekowych o różnej tematyce finansowej.

Możemy także korzystać z e-booków lub audiobooków bez wychodzenia z domu. Książki finansowe są pisane przede wszystkim przez wiarygodne osoby – najczęściej specjalistów, którzy dość dokładnie i rzetelnie opisują dane zagadnienie. Wiedza taka jest sprawdzana i przedstawiana w kompleksowy sposób. Książki są również zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby pozyskiwanie z nich informacji było komfortowe i przyjazne.

W sieci możemy również zakupić wiele różnych książek używanych poniżej cen nowych wydań. Warto zatem, aby w naszym domu na półce stała przynajmniej kilka książek o takiej tematyce.

Wizyta w banku i u doradcy finansowego

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które pomaga nam skutecznie podnosić poziom naszej wiedzy finansowej, jest skorzystanie z porady doradcy finansowego. Nie jest to tak szczególnie popularna i szeroko wykorzystywana usługa na rynku jak np. porada prawna, choć ma bardzo wiele zalet. Prywatne porady finansowe są udzielane przez prywatnych specjalistów lub doradców bankowych pracujących na co dzień w bankach.

Doradca kredytowy - podczas pracy z klientami - prezentacja ofertyPorada taka może być nieodpłatna lub odpłatna w zależności od tego, w jakim miejscu z niej skorzystamy. Przeważnie przypomina poradę lekarską lub prawną. Na rynku działa wiele prywatnych doradców finansowych, a także firm doradczych czy banków, do których można zwrócić się o pomoc.

Z pomocy doradców finansowych możemy skorzystać w kilku sytuacjach. Pierwszą z nich jest ta, kiedy poszukujemy konkretnego rozwiązania na rynku i chcemy dowiedzieć się wszystkiego na jego temat. Możemy również pozyskiwać informacje na dowolny temat a przy pomocy wiedzy doradców realnie zmieniać swoje życie.

Wiedzę związaną z kontami bankowymi, a także produktami bankowymi najlepiej jest uzyskiwać bezpośrednio w konkretnym banku u doradców. Dzięki temu będziemy mogli dość łatwo poznać działanie kart kredytowych czy innych produktów bankowych. Z kolei, gdy chcemy uzyskać ogólną wiedzę finansową na temat zarządzania naszymi pieniędzmi, inwestowania itd. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do doradcy prywatnego, który specjalizuje się w tym zagadnieniu i będzie mógł przedstawić nam dokładnie wiele różnych rozwiązań związanych z różnymi bankami.

Przeczytaj też: Doradca kredytowy – kim jest? Ile kosztuje i ile zarabia? Jak nim zostać? Etyka zawodu

Rozomwa lub porada u znajomych, rodziny czy przyjaciół

Bardzo dobrym jednym z najprostszych sposobów na pozyskiwanie wiedzy finansowej jest rozmowa z osobami bliskimi. Na tematy finansowe możemy rozmawiać z naszymi przyjaciółmi bądź rodziną. Dzięki temu uzyskamy informacje z pierwszej ręki, która będzie również aktualna. Rozmawiając z najbliższymi o finansach, możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, a także wymienić uwagi i przedyskutować pewne kwestie.

Wiele osób wbrew pozorom może posiadać sporą wiedzę finansową, a także będziemy mogli porównać ją z naszym zarządzaniem środkami, co często jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Ze znajomymi będziemy mogli wymienić też obiektywne opinie, i dowiedzieć się wielu ciekawe rzeczy o produktach finansowych, z których korzystają nasi najbliżsi.

3.9/5 - (8 votes)