Inwestowanie może być trudnym doświadczeniem dla początkującego inwestora. Przy tak wielu różnych źródłach informacji powstaje pytanie – od czego zacząć? Odpowiedź jest prosta – należy czerpać wiedzę o inwestowaniu z wiarygodnych źródeł. Istnieje wiele źródeł informacji, które mogą dostarczyć Ci wiedzy niezbędnej do podejmowania rozsądnych decyzji inwestycyjnych, od książek i czasopism po doradców finansowych i zasoby internetowe. Źródła te nie tylko dostarczą Ci informacji niezbędnych do podejmowania świadomych decyzji finansowych, ale także pomogą Ci lepiej zrozumieć rynki światowe i środowisko gospodarcze. Posiadając odpowiednią wiedzę na temat inwestowania, można podjąć pierwsze kroki w kierunku zostania odnoszącym sukcesy inwestorem.
Jak podejść do tematu inwestycji? Czym jest inwestowanie?
Inwestowanie odnosi się do aktu angażowania pieniędzy w aktywa z oczekiwaniem uzyskania zysku lub innego pozytywnego wyniku. Ludzie zazwyczaj inwestują w celu uzyskania zwrotu z ich pieniędzy. Osoba zainteresowana inwestycjami może wybierać z takich jak:
- inwestycja w akcje,
- obligacje skarbowe,
- inwestycja w ziemię i nieruchomości oraz
- srebro inwestycyjne,
- złoto inwestycyjne oraz inne metale szlachetne.
Podczas gdy każda z tych inwestycji ma potencjał do osiągnięcia zysku, wiąże się ona również z różnymi rodzajami ryzyka. Każdy inwestor ma swój własny, unikalny zestaw okoliczności, które określą, który rodzaj inwestycji jest dla niego najlepszy.
Ważne jest, aby zrozumieć każde z aktywów możliwie jak najlepiej, a przede wszystkim związane z nim ryzyko, aby nie mieć pretensji do nikogo, a zwłaszcza do siebie, gdy na dłuższą metę Twoja decyzja okaże się „niewypałem”.
Jakich informacji potrzebujesz, aby zacząć?
Chociaż każdy inwestor ma swój własny zestaw danych potrzebnych do podjęcia decyzji inwestycyjnej, mamy do dyspozycji pewne ogólne informacje przydatne przy rozpoczynaniu inwestycji. Oczywiście trzeba wiedzieć gdzie ich szukać, a obejmują one:
- zrozumienie danej branży,
- analizę trendów oraz ich korekt dla danego aktywa,
- wyciągnięcie wniosków ze współczynników dla spółek takich jak P/E, P/BV czy kapitalizacja spółki,
- analizę fundamentalną spółki,
- wiedzę nt. światowych rynków i globalnych tendencji.
To tylko przykładowe aspekty z absolutnych must have informacji, które pomogą Ci określić, która inwestycja jest dla Ciebie najlepsza, ale także zapewnią Ci podstawową wiedzę przed zaangażowaniem swoich środków.
Zrozumienie globalnych rynków i środowiska gospodarczego
Warunki rynkowe i środowisko ekonomiczne, w którym zdecydujesz się inwestować, będą miały znaczący wpływ na wyniki Twojego portfela inwestycyjnego. Zrozumienie obecnych tendencji i podłoża dla ewentualnych wzrostów czy spadków jest jedną z najważniejszych informacji dla każdego inwestora.
Zapoznanie się ze specyfików różnych regionów świata czy konkretnych państw może pomóc w określeniu jakie strategie inwestycyjne będą najbardziej opłacalne w nadchodzącym roku, a nawet latach.
Źródła rzetelnej wiedzy o inwestowaniu
Możesz uzyskać wiedzę o inwestowaniu z wielu różnych rodzajów źródeł, w tym z książek i czasopism, od doradców finansowych oraz ze źródeł internetowych typu serwisy giełdowe z wynikami i aktualnościami ze spółek czy też kanały na Youtube. Pomocne mogą okazać się również mniej lub bardziej ekskluzywne newslettery czy fora dyskusyjne.
Każde z powyższych źródeł ma sporo zalet jak i wad. Dzięki odpowiedniej ich kombinacji informacji, można uzyskać całą wiedzę potrzebną do zostania odnoszącym sukcesy inwestorem.
Książki i czasopisma
Istnieje wiele różnych rodzajów książek i magazynów, które mogą dostarczyć ci wiedzy potrzebnej do podejmowania świadomych decyzji inwestycyjnych. Istnieją książki i magazyny dostępne dla każdego rodzaju inwestycji, jak również publikacje o wynikach poszczególnych krajów lub też sektorów.
Czytanie książek i czasopism na temat różnych rodzajów inwestycji i aktualnych warunków rynkowych pomoże Ci uzyskać lepsze zrozumienie tych tematów. Czasopisma zawierają również treści wizualne i interaktywne, które mogą sprawić, że informacje zostaną lepiej zapamiętane i łatwiejsze do zrozumienia.
Doradcy finansowi/inwestycyjni
Doradcy finansowi to osoby, które są przeszkolone i doświadczone w udzielaniu porad inwestycyjnych i rekomendacji klientom. Mogą oni działać jako Twój doradca inwestycyjny (o ile mają odpowiednią licencję) i pomóc Ci wybrać odpowiednią strategię. Jeśli zdecydowałeś się na zatrudnienie doradcy inwestycyjnego, należy upewnić się, że posiada on odpowiednie przygotowanie oraz uprawnienia.
Istnieje wiele różnych rodzajów doradców finansowych, zarówno pracujących na zlecenie jak i tych, którzy pobierają miesięczną opłatę za swoje usługi. Nie bójmy się zadawać wielu pytań, na żywo czy też drogą mailową. Warto korzystać z usług doradcy jako świadomy klient, po tym jak dużo przeczytaliśmy. Można pójść do niego tuż przed dokonaniem inwestycji, ale z całym zestawem pytań dotyczących konkretnych aktywów, zwłaszcza tych, które nam są proponowane.
Przeczytaj też: Finax.eu – czym jest? Opinie o inwestowaniu z robodoradcą
Źródła internetowe – serwisy giełdowe, Youtube
Internet jest ogromnym i stale rosnącym źródłem informacji i jest świetnym miejscem, z którego można czerpać wiedzę o inwestowaniu. Istnieje wiele różnych rodzajów źródeł internetowych, które pomogą nam zdobyć wiedzę nt. inwestycji. Warto zacząć lekturę od śledzenia serwisów takich jak:
- Investing.com,
- stooq.pl,
- stockwatch.pl,
- comparic.pl (w tym ich forum),
- independenttrader.pl,
- GPW Catalyst,
- obligacje.pl,
- obserwatorfinansowy.pl,
- strona Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.
Powyżej podaliśmy jedynie ułamek serwisów www, do których warto zaglądać, by zwiększyć swoją wiedzę inwestycyjną. Internet jest podstawowym narzędziem dla chętnych do poszerzania horyzontów i chcących być na bieżąco z aktualnościami na rynkach.
Podejmowanie świadomych decyzji inwestycyjnych
Inwestowanie to decyzja, która będzie miała wpływ na Ciebie i Twoją rodzinę przez wiele lat. Dlatego tak ważne jest, abyś podejmował świadome decyzje inwestycyjne. Im więcej masz wiedzy na temat rynków, gospodarki i rodzajów aktywów, tym bardziej świadome będą twoje decyzje inwestycyjne. Podczas gdy zdobywanie wiedzy o inwestycjach z wiarygodnych źródeł jest ważne, ważne jest również, aby zrozumieć, jak wykorzystać te informacje.
Do zarządzania swoimi portfelami i uzyskania zysku z inwestycji można wykorzystać różniące się między sobą strategie. Nie ma jedynej słusznej drogi, którą wskaże nam guru lub inny mentor w postaci eksperta z Youtube czy nawet doradcy inwestycyjnego. Istotą jest świadome podejmowanie decyzji i maksymalizowanie potencjału swoich inwestycji.
Przeczytaj też: Słownik inwestora – podstawowe pojęcia giełdowe (slang) dla początkujących. Instrumenty pochodne – czym są?
Apetyt na ryzyko a realne szanse na zwrot
Inwestor, który posiada odpowiednią wiedzę na temat inwestycji jest w stanie podjąć najlepszą możliwą decyzję w odniesieniu do rodzajów inwestycji, które wybiera i ich profilu ryzyka. Nie jest najważniejsze to, by mieć chwilowe wzrosty rzędu 15-20% czy więcej procent. Ale by w dłuższej perspektywie, nasz zróżnicowany portfel dał nam stabilny zwrot z zainwestowanych środków.
Przeczytaj też: Zwiększanie dochodów firmy – jak uatrakcyjnić swój biznes? 9 praktycznych porad
Gdzie szukać wiedzy o inwestycjach i jak zacząć inwestować? Podsumowanie
W dzisiejszych czasach mamy dostęp do wiedzy inwestycyjnej z wielu różnych źródeł. Od czasopism, po internetowe wydania gazet, od książek po kanały na YouTube oraz mniej lub bardziej ekskluzywne (bo najczęściej płatne) listy mailingowe.
Uzyskując wiedzę na temat inwestycji z dostępnych źródeł, możesz przede wszystkim zdobyć wiedzę, bez której nie udałoby Ci się zacząć, ale także zachować odpowiedniego mindsetu podczas pomnażania gotówki. Każde aktywów rządzi się swoimi prawami, a każda inwestycja może wiązać się ze stratą. Istotne jest to zwłaszcza na giełdzie, na której mamy do czynienia z grą o sumie zerowej.
Przeczytaj też: Inwestowanie dywidendowe – czym jest dywidenda?
UWAGA!
Informacje zawarte w powyższym artykule nie stanowią analizy inwestycyjnej, analizy finansowej ani innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
Nie stanowią również rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Ani też nie stanowią “rekomendacji inwestycyjnych” ani “informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku).
Powyższy tekst zawiera linki afiliacyjne, tj. reklamowe do serwisów współpracujących.
Zostaw komentarz