Urlop to czas, który powinno się poświęcić dla siebie i swoich bliskich. Wspólny wyjazd, mały albo duży, czasem wspólna zabawa na działce lub w miejskim parku, a niekiedy izolacja od świata i pogrążenie się we własnym świecie. Niezależnie od tego jak lubisz spędzać wakacje, aby w pełni wypocząć – powinieneś zdystansować się od pracy i codziennych obowiązków. Wbrew pozorom może się to okazać bardzo trudne, szczególnie jeśli uchodzisz w firmie za osobę „niezastąpioną” i co chwilę ktoś do ciebie wydzwania tłumacząc się pilną sprawą.
Dystans od pracy podczas urlopu stanowi dla ciebie problem? Ten artykuł jest przeznaczony dla ciebie! Jest on kolejnym z serii poniedziałkowych spotkań z tematem #praca i kariera. Ponieważ sezon urlopowy wciąż dla niektórych trwa, dzielimy się z Państwem naszymi radami.
Właściwe nastawienie na urlopie – nie ma osób niezastąpionych
Bardzo dużym błędem osób angażujących się w pracę podczas urlopu jest myślenie, że bez nich dana sprawa nie zostanie doprowadzona do końca, nikt inny sobie z danym zadaniem nie poradzi lub nikt nie będzie rozumiał znanych im kontekstów. Otóż nie, myślenie w ten sposób sprawia, że nie możesz przestać myśleć o pracy i naprawdę się zrelaksować.
Pamiętaj że nikt nie jest niezastąpiony! Prawdopodobnie współpracownik, który zastępuje cię w tym czasie świetnie sobie poradzi. Żeby być tego pewnym poświęć przed urlopem trochę czasu, aby przekazać mu w sposób jasny i rzetelny swoje sprawy. Co do najważniejszych spraw i kontaktów możesz zrobić notatki lub rozpisać spotkania i wydarzenia w kalendarzu.
Przeczytaj też: Bon turystyczny – dla kogo 500+ na wakacje? Jak złożyć wniosek do ZUS
Konieczność odpowiadania na telefony lub gorzej – na maile
Jeśli twoja praca uniemożliwia ci przekazanie obowiązków innej osobie lub samodzielnie prowadzisz istotne projekty próba całkowitego wyeliminowania kontaktów od współpracowników i kontrahentów może okazać się niemożliwa. W tym przypadku pozwól sobie na chwilę niedostępności. O ile sprawa nie jest niezwykle pilna, każdy powinien zrozumieć, że masz urlop i potrzebujesz odpoczynku.
Jeśli masz taką możliwość, możesz ustawić w skrzynce pocztowej automatyczną odpowiedź na wiadomości, z informacją o twoich wakacjach i zapewnieniem o odpowiedzi tuż po powrocie do pracy. Jeśli jednak korespondencja wymaga regularnej odpowiedzi powinieneś/nnaś wyznaczyć sobie konkretny czas, w którym odpowiadasz na maile i używasz komórki. Może to być zarówno godzina, jak i kwadrans. Poza wyznaczonymi ramami czasowymi pozwól sobie na nieodbieranie telefonu.
Przeczytaj też: Pożyczka na wakacje – czy wziąć kredyt i wczasy na raty? Porady finansowe
Własna działalność gospodarcza a wakacyjny wyjazd
Wiele osób prowadzących własną działalność gospodarczą uważa, że nie może pozwolić sobie na wakacje, ponieważ brak ciągłego działania wpłynie negatywnie na firmę, chociażby w kwestii kontaktów z kontrahentami. Nic bardziej mylnego! Urlop jest rzeczą zupełnie normalną, dlatego twoi klienci z pewnością podejdą do twojej nieobecności z wyrozumiałością. Przed wakacjami upewnij się jednak, że wykonałeś rzeczy z poniższej listy:
- Jeśli zatrudniasz pracowników, powinieneś poinstruować ich jak mają wypełniać swoje obowiązki podczas twojej nieobecności, jakie zadania mają do wykonania oraz w jaki sposób mogą się z tobą skontaktować w sytuacjach awaryjnych. Warto wyznaczyć granice, takie jak wspomniane już godziny, podczas których będziemy mogli rozmawiać przez telefon.
- W sytuacjach, gdy utrzymujesz stały kontakt z kontrahentami, poinformuj ich o swoim wyjeździe. Przed urlopem sprawdź również, czy nie zaplanowałeś niechcący jakiegoś spotkania w tym czasie. W takiej sytuacji niezwłocznie przełóż je na inny termin.
- Informację o nieobecności i czasowej niedostępności twoich usług warto powiesić na drzwiach lokalu oraz opublikować w mediach, które prowadzisz – wszelkie fanpage, blogi i strony internetowe. Możesz również zachęcić klientów do kontaktu po twoim powrocie.
Przeczytaj też: Odprawa przy zwolnieniu z pracy – kiedy się należy? Zwolnienie grupowe a indywidualne – lata pracy
Oczywiście wybór działań zależy od twojej pracy lub prowadzonej działalności. Niezależnie od formy, pamiętaj że podstawa to życzliwość wobec współpracowników i kontrahentów. Staraj się zrozumieć ich chęć pilnego kontaktu, jednak nie daj sobie wejść na głowę. Baw się dobrze i pozwól sobie nie myśleć przez chwilę o obowiązkach. Spokojnego urlopu!
Zostaw komentarz