Urlop to czas, który powinno się poświęcić dla siebie i swoich bliskich. Wspólny wyjazd, mały albo duży, czasem wspólna zabawa na działce lub w miejskim parku, a niekiedy izolacja od świata i pogrążenie się we własnym świecie. Niezależnie od tego jak lubisz spędzać wakacje, aby w pełni wypocząć – powinieneś zdystansować się od pracy i codziennych obowiązków. Wbrew pozorom może się to okazać bardzo trudne, szczególnie jeśli uchodzisz w firmie za osobę „niezastąpioną” i co chwilę ktoś do ciebie wydzwania tłumacząc się pilną sprawą.

Dystans od pracy podczas urlopu stanowi dla ciebie problem? Ten artykuł jest przeznaczony dla ciebie! Jest on kolejnym z serii poniedziałkowych spotkań z tematem #praca i kariera. Ponieważ sezon urlopowy wciąż dla niektórych trwa, dzielimy się z Państwem naszymi radami.

Właściwe nastawienie na urlopie – nie ma osób niezastąpionych

Nieznośny szef nad wymęczonym pracownikiem - kościotrupem przy komputerzeBardzo dużym błędem osób angażujących się w pracę podczas urlopu jest myślenie, że bez nich dana sprawa nie zostanie doprowadzona do końca, nikt inny sobie z danym zadaniem nie poradzi lub nikt nie będzie rozumiał znanych im kontekstów. Otóż nie, myślenie w ten sposób sprawia, że nie możesz przestać myśleć o pracy i naprawdę się zrelaksować.

Pamiętaj że nikt nie jest niezastąpiony! Prawdopodobnie współpracownik, który zastępuje cię w tym czasie świetnie sobie poradzi. Żeby być tego pewnym poświęć przed urlopem trochę czasu, aby przekazać mu w sposób jasny i rzetelny swoje sprawy. Co do najważniejszych spraw i kontaktów możesz zrobić notatki lub rozpisać spotkania i wydarzenia w kalendarzu.

Przeczytaj też: Bon turystyczny – dla kogo 500+ na wakacje? Jak złożyć wniosek do ZUS

Konieczność odpowiadania na telefony lub gorzej – na maile

Jeśli twoja praca uniemożliwia ci przekazanie obowiązków innej osobie lub samodzielnie prowadzisz istotne projekty próba całkowitego wyeliminowania kontaktów od współpracowników i kontrahentów może okazać się niemożliwa. W tym przypadku pozwól sobie na chwilę niedostępności. O ile sprawa nie jest niezwykle pilna, każdy powinien zrozumieć, że masz urlop i potrzebujesz odpoczynku.

Wonga banner - 750

Jeśli masz taką możliwość, możesz ustawić w skrzynce pocztowej automatyczną odpowiedź na wiadomości, z informacją o twoich wakacjach i zapewnieniem o odpowiedzi tuż po powrocie do pracy. Jeśli jednak korespondencja wymaga regularnej odpowiedzi powinieneś/nnaś wyznaczyć sobie konkretny czas, w którym odpowiadasz na maile i używasz komórki. Może to być zarówno godzina, jak i kwadrans. Poza wyznaczonymi ramami czasowymi pozwól sobie na nieodbieranie telefonu.

Przeczytaj teżPożyczka na wakacje – czy wziąć kredyt i wczasy na raty? Porady finansowe

Własna działalność gospodarcza a wakacyjny wyjazd

Wiele osób prowadzących własną działalność gospodarczą uważa, że nie może pozwolić sobie na wakacje, ponieważ brak ciągłego działania wpłynie negatywnie na firmę, chociażby w kwestii kontaktów z kontrahentami. Nic bardziej mylnego! Urlop jest rzeczą zupełnie normalną, dlatego twoi klienci z pewnością podejdą do twojej nieobecności z wyrozumiałością. Przed wakacjami upewnij się jednak, że wykonałeś rzeczy z poniższej listy:

  1. Jeśli zatrudniasz pracowników, powinieneś poinstruować ich jak mają wypełniać swoje obowiązki podczas twojej nieobecności, jakie zadania mają do wykonania oraz w jaki sposób mogą się z tobą skontaktować w sytuacjach awaryjnych. Warto wyznaczyć granice, takie jak wspomniane już godziny, podczas których będziemy mogli rozmawiać przez telefon.
  2. W sytuacjach, gdy utrzymujesz stały kontakt z kontrahentami, poinformuj ich o swoim wyjeździe. Przed urlopem sprawdź również, czy nie zaplanowałeś niechcący jakiegoś spotkania w tym czasie. W takiej sytuacji niezwłocznie przełóż je na inny termin.
  3. Informację o nieobecności i czasowej niedostępności twoich usług warto powiesić na drzwiach lokalu oraz opublikować w mediach, które prowadzisz – wszelkie fanpage, blogi i strony internetowe. Możesz również zachęcić klientów do kontaktu po twoim powrocie.

Przeczytaj też: Odprawa przy zwolnieniu z pracy – kiedy się należy? Zwolnienie grupowe a indywidualne – lata pracy

smartpozyczka.pl 700x200 konkurs bon 2000 zł do Itaki banner

Oczywiście wybór działań zależy od twojej pracy lub prowadzonej działalności. Niezależnie od formy, pamiętaj że podstawa to życzliwość wobec współpracowników i kontrahentów. Staraj się zrozumieć ich chęć pilnego kontaktu, jednak nie daj sobie wejść na głowę. Baw się dobrze i pozwól sobie nie myśleć przez chwilę o obowiązkach. Spokojnego urlopu!

3.6/5 - (5 votes)