26. stycznia 2022 roku liczba dziennych pozytywnych testów Covid-19 w Polsce przekroczyła 50 tysięcy osób. Coraz częściej ludzie trafiają też na kwarantannę domową, w związku z chorobą domownika lub kontaktem z zakażonymi. Dla wielu jest to trudny czas, ze względu na brak możliwości spotkań ze znajomymi, wykonywania pracy i ulubionych zajęć poza domem. Mimo wszystko, ten okres spowolnienia w życiu może okazać się pod wieloma względami pozytywny. Mając więcej czasu dla siebie, możesz pozwolić sobie na zrobienie porządku w wielu sprawach oraz przeorganizowanie budżetu domowego. Jeśli jesteś właśnie na kwarantannie i potrzebujesz inspiracji do działania – koniecznie przeczytaj nasz artykuł i poznaj sposoby na porządki w budżecie domowym podczas kwarantanny!

Jak wykorzystać czas na kwarantannie? Plan wydatków i nawyków kupowania

Kwarantanna to doskonały czas na przyjrzenie się swoim wydatkom. Jeśli nigdy tego nie robiłeś, powinieneś spróbować określić swój comiesięczny budżet domowy oraz standardowe wydatki, takie jak

  • opłaty za mieszkanie,
  • media,
  • jedzenie,
  • chemię domową i
  • wszystkie zajęcia w których uczestniczysz.

Być może zauważysz, że poza nimi wydajesz mnóstwo pieniędzy na zbędne rzeczy. Wykorzystaj swój wolny czas, aby zastanowić się, w jaki sposób wyeliminować takie niepotrzebne wydatki.

Młoda kobieta na kwarantannie domowej - w maseczce na twarzy i w rękawicach - otwiera kurierowiMożesz zrobić listę nawyków i postanowień, które umożliwią ci oszczędzenie na niektórych rzeczach, na przykład noszenie ze sobą butelki wody zamiast kupowanie jej na mieście, gotowanie w domu zamiast jedzenia w drogim lokalu koło pracy lub ograniczenie kupowania nowych ubrań. Pomysłów jest wiele i na pewno sam dobrze będziesz wiedział, na co powinieneś zwrócić uwagę.

Przeczytaj też: Poduszka finansowa – dlaczego warto posiadać rezerwę i jak ją stworzyć?

Porządki w mieszkaniu – teraz bez wymówek!

W końcu masz czas na gruntowne porządki w mieszkaniu. Zamiast robić to pobieżnie, najlepiej opróżnij po kolei wszystkie szafki i szuflady, po czym określ, czy wszystkie rzeczy są ci naprawdę potrzebne. Posegreguj je na kilka kategorii: często używane, w ogóle nie używane i okazyjnie używane. Rzeczy z pierwszej grupy poukładaj tak, aby mieć do nich wygodny dostęp.

Druga sterta to przedmioty, których już nigdy nie będziesz potrzebował. Jeśli są stare i zepsute możesz je od razu wyrzucić, a jeśli wyglądają dobrze i mogą się jeszcze komuś przydać – zrób im ładne, wyraźne zdjęcia i umieść w Internecie ogłoszenia o sprzedaży. Dzięki temu zyskasz dodatkowe środki pieniężne, które zasilą twoje konto oszczędnościowe.

Pamiętaj jednak, aby przedmioty przekazywać nowym właścicielom dopiero po zakończeniu kwarantanny!

Rzeczy co do których nie masz pewności, odłóż do jednego pudełka, napisz na nich datę i schowaj w piwnicy lub na strychu. One też przejdą kwarantannę; jeśli nie sięgniesz do nich przez kolejne pół roku możesz je oddać bez mrugnięcia okiem. Takie porządki mają wiele korzyści. Zaoszczędzisz dużo czasu na sprzątaniu w potencjalnych łapaczy kurzu w przyszłości, a także na środkach do czyszczenia.

Przeczytaj teżDom na zgłoszenie bez pozwolenia do 70m2 – czy warto?

Porządek z jedzeniem podczas kwarantanny

Bardzo wiele osób posiada w domu niepotrzebne zapasy jedzenia, takie jak makarony i puszki kupione w promocji i trzymane na czarną godzinę. Jeśli jesteś w tej grupie, powinieneś rozważyć wykorzystanie ich właśnie w czasie kwarantanny. Przejrzyj wszystkie opakowania i wybierz te produkty, którym kończy się termin przydatności. Pamiętaj, że wiele z nich jest zdatnych do jedzenia nawet kilka miesięcy po upływie tego terminu.

Następnie pomyśl, co możesz ugotować z tych rzeczy. Podczas kwarantanny nie będziesz mógł opuszczać domu w celu zrobienia zakupów, dlatego to świetna okazja na wykorzystanie zalegających produktów. Zyskasz w ten sposób porządek na półkach, więcej miejsca oraz oszczędności związane z niewydawaniem pieniędzy na regularnie robione zakupy.

Wonga banner - 750

Rezygnacja z wydawania pieniędzy podczas przebywania w domu

Podczas kwarantanny musisz odpuścić sobie odwiedzanie sklepów i lokali usługowych. Wprawdzie strony internetowe pozwalają na dokonywanie zakupów w sieci, jednak spróbuj zrezygnować na kilka dni z tej wygody. Spróbuj poszukać sobie innego, kreatywnego zajęcia, takiego jak

  • wymyślanie nowych przepisów na potrawy z pochowanych w szafkach produktów,
  • przerabianie ubrań i łączenie ich w nowe stylizacje,
  • samodzielne tworzenie ozdób do mieszkania lub malowanie.

Jeśli mieszkasz z rodziną lub masz zwierzęta, postaw na spędzenie czasu i zabawę z bliskimi. Wszystkie te zajęcia są darmowe i bardzo relaksujące.

Po zastosowaniu naszych porad zauważysz, że w twoim portfelu zostało dużo więcej pieniędzy niż zazwyczaj. Być może nawyki, takie jak planowanie budżetu lub spędzanie czasu bez wydawania pieniędzy wejdą ci w krew. Ze swojej strony życzymy ci dużo kreatywności i zachowania dobrego zdrowia w tych trudnych czasach!

3.9/5 - (11 votes)