Złota biżuteria, monety bulionowe czy kolekcjonerskie, sztućce i inne ozdobne przedmioty wykonane z tego cennego kruszcu z czasem mogą ulec zabrudzeniu. Niestety zdarza się, że złoto brudzi się podczas użytkowania lub po prostu ciemnieje. Złoto jest bardzo trwałym i mało reaktywnym pierwiastkiem. Jednak już jego stopy używane podczas produkcji biżuterii i innych przedmiotów są bardziej podatne na działanie czynników zewnętrznych takich jak wilgoć, temperatura czy środki chemiczne.

Czyszczenie złota w domu samodzielnie – sposoby

Dobra wiadomość jest taka, że złote przedmioty można z łatwością wyczyścić prostymi domowymi sposobami. Są one bezpieczne, szybkie i niedrogie. Przy ich czyszczeniu trzeba się jednak wykazać precyzją i delikatnością. Poznaj skuteczne domowe sposoby czyszczenia złota.

Właściwości złota – dlaczego w ogóle złoto ciemnieje?

Złoto to bardzo kowalny i ciągliwy metal szlachetny. Jest ono od wieków wykorzystywane do wyrobu biżuterii, ale również do bicia monet (obecnie kolekcjonerskich), a także do pozłacania przedmiotów takich jak sztućce czy naczynia.

Czyszczenie złota szczoteczką i sodą oczyszczonąSamo złoto jest najmniej reaktywnym spośród pierwiastków chemicznych. Ma ono ogromną odporność korozyjną i chemiczną, a także nie utlenia się w wodzie ani powietrzu, a więc nie ciemnieje. Dlaczego więc nasze złote kosztowności z czasem tracą blask, a nawet zmieniają kolor na mało estetyczny i wymagają czyszczenia?

Dzieje się tak dlatego, że złoto jest używane w stopach z takimi metalami jak miedź, żelazo, glin lub srebro (cena 2022), które w znacznym stopniu wpływają na właściwości fizyczne i chemiczne stopu.

Niestety negatywny wpływ na wygląd naszej złotej biżuterii oraz innych wyrobów mogą mieć takie codzienne czynności jak choćby zmywanie, gotowanie, sprzątanie, pranie, kąpiel czy mycie rąk.

Stop złota z innym metalem poddany działaniu takich czynników jak:

  • detergenty,
  • chlor,
  • kosmetyki czy nawet
  • niekorzystne warunki środowiskowe w postaci wilgoci i promieniowania słonecznego

może ciemnieć i nieestetycznie zmieniać swój kolor.

Jak wyczyścić złoto?

Zarówno lekko zabrudzone złoto, jak i to mocno pociemniałe i pokryte warstwą zastarzałego kurzu i tłuszczu, możemy wyczyścić samodzielnie w domu. Pamiętajmy, że złoto jest metalem dosyć miękkim i podatnym na zarysowania, więc do jego czyszczenia nigdy nie powinniśmy używać żadnych ostrych i twardych myjek lub szczotek. Najlepiej sprawdzą się delikatne miękkie ściereczki na przykład z bawełny, lnu czy muślinowe, a także szczoteczka do zębów z bardzo miękkim włosiem.

Najskuteczniejsze domowe sposoby czyszczenia złota opisujemy poniżej.

Czyszczenie złota płynem do naczyń lub szarym mydłem

Metoda czyszczenia złota płynem do mycia naczyń lub szarym mydłem idealnie sprawdzi się w przypadku lekko i średnio zabrudzonych przedmiotów i biżuterii złotej. Do szklanki ciepłej wody wlewamy kilka kropli płynu do naczyń lub rozpuszczamy wiórki szarego mydła.

Wkładamy przedmioty przeznaczone do wyczyszczenia do takiego roztworu na 10 minut, a następnie wyciągamy i delikatnie czyścimy bardzo miękką szczoteczką do zębów. Na koniec dokładnie płuczemy wyczyszczoną biżuterię lub przedmioty w letniej wodzie.

Czyszczenie złota sodą oczyszczoną

Do szklanki ciepłej wody wsypujemy łyżkę stołową sody oczyszczonej. Do roztworu wkładamy złote przedmioty na 15-20 minut. Po upływie tego czasu wyjmujemy je i czyścimy miękką szczoteczką do zębów lub ściereczką. Soda sprawi, że nawet bardzo zabrudzone złoto odzyska dawny blask, stanie się jasne i błyszczące.

Przy bardzo silnych zabrudzeniach, możemy nałożyć na złoty przedmiot grubą warstwę papki z sody oczyszczonej i wody i pozostawić na 20 minut. Następnie czyścimy przedmiot podobnie jak po wyjęciu z wody z sodą.

ViaSMS - 750x200 banner - pierwsza pożyczka gratis

Czyszczenie złota spirytusem salicylowym

Jeśli na złotej biżuterii, pozłacanych sztućcach lub innych przedmiotach znajduje się gruba warstwa kurzu albo tłustego brudu, wówczas warto przetrzeć złoto ściereczką nasączoną w spirytusie salicylowym. Pamiętajmy, aby robić to delikatnie, aby nie uszkodzić kosztowności.

Ta metoda sprawdzi się w przypadku pierścionków, obrączek, większych wisiorków czy sztućców. Nie nadaje się ona jednak do czyszczenia bardzo delikatnych złotych łańcuszków z małych ogniw, ponieważ mogą one ulec uszkodzeniu podczas polerowania.

Przeczytaj też: Złoto – cena i kurs – ile kosztuje sztabka, uncja i gdzie kupić?

Czyszczenie złota sokiem z cytryny, cebuli lub octem

Zabrudzoną biżuterię możemy również zamoczyć na kilkanaście minut w świeżo wyciśniętym soku z cytryny, cebuli lub w occie spirytusowym czy jabłkowym. Ta metoda sprawdzi się świetnie w przypadku pociemniałych złotych przedmiotów.

Po zakończeniu czyszczącej kąpieli opłuczmy przedmiot w letniej wodzie. Jeśli użyliśmy soku z cebuli, warto także dokładnie umyć złote kosztowności płynem do naczyń lub szarym mydłem, aby pozbyć się specyficznego cebulowego zapachu.

Przeczytaj też: Czy warto inwestować w złoto i czy można je kupić anonimowo? 5 ważnych faktów

Czyszczenie złota denaturatem

sztabka złotaMetoda czyszczenia złota denaturatem będzie idealna w przypadku, gdy złota biżuteria ulegnie zatłuszczeniu i silnemu zabrudzeniu. Może się to przydarzyć na przykład podczas wymiany oleju w aucie z obrączką na palcu. Zawijamy ją wówczas w miękką ściereczkę nasączoną denaturatem na co najmniej 15 minut, a następnie polerujemy tą samą ściereczką. Nawet uporczywe zabrudzenia powinny zejść bez śladu.

Jak wyczyścić złoto? Podsumowanie

Pamiętajmy, aby nigdy nie czyścić złotych ani pozłacanych przedmiotów pastą do zębów. Może ona trwale zmatowić i uszkodzić ich powierzchnię. Jeśli nasze złoto jest wyjątkowo brudne i wszelkie domowe sposoby czyszczenia zawiodły lub po prostu nie chcemy ryzykować zniszczenia wyjątkowo cennej starej rodzinnej biżuterii, to skorzystajmy z profesjonalnej usługi czyszczenia złota dostępnej w zakładach jubilerskich.

pozyczkaplus 750x100 konkurs na 11 urodziny

Jeśli chcemy, aby po wyczyszczeniu nasza złota biżuteria i inne przedmioty były zawsze piękne, lśniące i w dobrym stanie, powinniśmy także zadbać o ich odpowiednie przechowywanie. Warto za każdym razem po zdjęciu złotej biżuterii przetrzeć jej powierzchnię delikatnie miękką ściereczką, a następnie schować do czy tego miękko wyściełanego pudełka lub do specjalnego woreczka do przechowywania biżuterii.

3.9/5 - (10 votes)