Podróżowanie to hobby wielu osób, które w ten sposób realizują swoje pasje i marzenia. Często jednak szukamy sposobu na tanie podróżowanie, aby zwiedzać zakątki Europy oraz światowe destynacje bez wydawania dużych są pieniędzy. Jest to dobre posunięcie, dzięki któremu możemy zaoszczędzić sporo środków lub podróżować więcej razy w ciągu roku. W tym tekście przygotowaliśmy kilka ciekawych podpowiedzi, które pozwalają maksymalnie obniżyć koszt podróży i cieszyć się nimi jeszcze częściej.

Jak tanio podróżować w 2023 roku? Promocje, okazje i bonusy

Pierwszym sposobem na tanie podróżowanie jest wyszukiwanie promocji, okazji czy bonusów. Promocje różnego rodzaju potrafią często znacząco zmienić koszt danej podróży, wycieczki lub projektu podróżniczego. Jeśli zatem mamy zamiar wybrać się na wakacje, wycieczkę lub podróż powinniśmy poznać wszystkie możliwe promocje, z jakich będziemy mogli skorzystać. Pomocne mogą okazać się serwisy typu Fly4free, Travelist.pl czy też zapisanie się do newsletterów tanich linii lotniczych.

Przede wszystkim dotyczy to podróżowania. Zwłaszcza w liniach kolejowych mamy do czynienia z nielimitowanymi biletami promocyjnymi, w których płacimy ryczałtowo konkretną cenę i przez konkretny czas możemy poruszać się dowolnie po terytorium całego kraju. Bilety takie znane są zwłaszcza w Czechach czy w Niemczech i są niezwykle atrakcyjne cenowo.

W Polsce również mamy oferty tego typu ofert. Warto również sprawdzić ofertę przewoźników lotniczych czy autobusowych, gdyż oni również mogą mieć ciekawe promocje.

Oprócz tych największych i stałych promocji mamy do czynienia również z wieloma innymi bonusami, kodami rabatowymi czy zniżkami. Są one dostępne szczególnie w mało popularnych terminach. Dotyczą nie tylko transportu, ale także:

  • noclegu,
  • biletów wstępu czy
  • zniżek w restauracji.

Jeśli zatem wybieramy się do konkretnego miejsca, powinniśmy sprawdzić czy na jakiejś płaszczyźnie naszej podróży nie możemy zaoszczędzić właśnie przez oferty promocyjne.

Przeczytaj też: Wakacje w Chorwacji 2023 – co zwiedzać, jak dojechać autem bez mandatów? Przepisy drogowe

Niższy standard transportu i noclegu

Kolejnym sposobem na obniżenie kosztów podróży jest obniżenie standardu transportu oraz noclegu. Wraz z wyżywieniem są to trzy najważniejsze elementy, które pochłaniają najwięcej naszego podróżniczego budżetu. Możemy jednak wykorzystywać transport niższej kategorii, a także hostele zamiast pokoi hotelowych.

Możemy również żywić się w supermarketach, a w trakcie podróży unikać drogich restauracji czy lokalnych atrakcji gastronomicznych.

Jeśli głównym celem naszej podróży jest sama podróż lub chcemy maksymalnie zaoszczędzić na takim wojażu, możemy obniżyć koszty więcej niż o połowę. Często do dyspozycji otrzymujemy bardzo elastyczne opcje pod względem finansowym, które znacząco różnią się od siebie. Bilet kolejowy czy koszt noclegu mogą różnić się w zależności od wyboru opcji nawet kilkukrotnie.

Wybór drugiej klasy w pociągu czy hostelu, pokoju wieloosobowego lub z łazienką dostępną na korytarzu, będzie dawało nam niższą jakość podróży, ale z drugiej strony pozwoli zaoszczędzić spore sumy pieniędzy. Zastanówmy się przed zaplanowaniem podróży czy czasem nasz wyjazd nie będzie polegał przede wszystkim na zwiedzaniu. Wtedy i tak spędzimy większość czasu poza hotelem, a więc nie koniecznie potrzebna nam będzie sauna i basen.

Na rynku istnieje wiele niskobudżetowych i tanich sposobów podróży, noclegów czy sposobów na wyżywienie się, a więc nie będziemy mieli problemu z ich znalezieniem.

Wonga banner - 750

Przeczytaj też: Boże Narodzenie poza domem w podróży – 10 miejsc gdzie spędzić święta i Sylwestra

Odpowiedni wybór lokalizacji wczasów

Kolejnym sposobem na obniżenie cen naszej podróży jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Często mamy do czynienia z tym, że niektóre państwa lub miasta oferują znacznie niższe ceny w konkretnym okresie roku np. w zimie lub na jesień. Również możemy mieć do czynienia z sezonowymi ofertami w danych kierunkach, na które istnieje mniejszy popyt lub po prostu promocjami w danej lokalizacji które ułożą się po naszej myśli. Również i w Polsce o wiele taniej pojechać w zimie lub na jesieni nad morze. Zwłaszcza w sezonie ferii, gdy królują góry.

plan podróży - szablon dokumentów googleJeśli zatem chcemy po prostu podróżować, a przede wszystkim liczy się dla nas cena, warto w pierwszej kolejności wybierać te lokalizacje, które będą wymagały od nas jak najmniejszej sumy pieniędzy. Możemy porównać zatem ceny transportu do danej lokalizacji, a także noclegu i wyżywienia oraz atrakcji na miejscu. W różnych porach roku, a nawet miesiąca ceny te mogą znacząco się od siebie różnić.

Przeczytaj też: Zakupy na raty przez Internet/w sklepie – przepisy, wymagania – czy warto?

Świadomy wybór odpowiednich lokalizacji na naszą podróż może sprawić, że za konkretny budżet będziemy mogli zwiedzić kilka miejsc, dbając jedynie o odpowiednią kolejność ich odwiedzenia.

Bardzo często nie ma sensu odwiedzania danego miejsca w szczycie sezonu, gdyż będziemy mieli do czynienia z bardzo wysokimi cenami, a także ściskiem i tłokiem. W wakacje lub ferie zimowe warto zatem wybierać mniej popularne destynacje, a te najciekawsze odwiedzać poza sezonem. W większości przypadków i tak trafimy na dobrą pogodę, a ceny mogą być nawet kilkukrotnie niższe.

Przeczytaj też: Dokumenty Google – galeria 24 szablonów ułatwiających pracę, planowanie podróży

Współdzielenie kosztów podróży – hotelsharing, carpooling

Sposobem na niższe koszty podróży jest również ich współdzielenie. Jeśli wybieramy się w jakąś podróż, możemy zabrać ze sobą znajomego lub przyjaciela. Możemy również poszukać innych osób w grupach na Facebooku czy portalach podróżniczych. Często zakupienie większej ilości jedzenia, noclegów czy biletów obniży ich koszty. Często też mamy do czynienia ze zniżkami na drugą lub kolejną sztukę usługi. Jeśli wybieramy się w podróż swoim samochodem, podzielimy również po połowie koszty paliwa.

Dzielenie się kosztami paliwa jest popularne wśród użytkowników takich serwisów jak Blablacar czy Carpooling. Wpisuje się w znany od ponad dekady trend zwany carsharingiem/economy sharingiem.

Aby nie płacić tak dużo za podróż jak samodzielnie, możemy również umówić się, że kupimy po połowie sprzętu potrzebnego w trakcie podróży, a będziemy korzystali z niego wspólnie. Podróżowanie również z kimś jest dużo bezpieczniejsze i wygodniejsze, chyba że jesteśmy introwertykami i cenimy przede wszystkim nasze własne towarzystwo.

Przeczytaj też: Pożyczka na wakacje – czy wziąć kredyt i wczasy na raty? Porady finansowe

Porównywarki cen lotów, wakacji i hoteli

Jednym z najlepszych sposobów na oszczędzanie podczas podróżowania są porównywarki cen. Są to różnego rodzaju portale w Internecie, które porównują produkty, towary czy usługi np. hotelowe. Dzięki nim możemy dużo taniej skompletować potrzebny ekwipunek do wypadu, a także odnaleźć najtańsze możliwe opcje podróżowania oraz noclegu. Dzięki porównywarkom tego typu będziemy mogli również znaleźć na miejscu najtańsze możliwe usługi lokalne, a w konsekwencji zaoszczędzić sporo pieniędzy.Booking.com

Przed wybraniem się w podróż, zdecydowanie warto skorzystać z różnorodnych porównywarek lotów czy noclegów jak chociażby Booking.com i sprawdzić jakie opcje, z których mamy zamiar korzystać, są najtańsze. Zajmie to nam tylko chwilę i nie będziemy musieli do niczego się zobowiązywać. Porównywarki cenowe mają jedynie charakter informacyjny i doskonale pełnią swoją rolę, o czym świadczy ich spora popularność wśród fanów podróży.

Przeczytaj też: Czym jest efekt Diderota? Inflacja kosztów życia – jak jej uniknąć?

4.1/5 - (9 votes)