Planujesz zakup swojego pierwszego samochodu lub wymianę starego na nowy model? Z pewnością zastanawiasz się jak sfinansować wydatek jakim są własne „4 kółka”. Jeśli własne środki nie są wystarczające, to do dyspozycji masz jeszcze dwie opcje – kredyt samochodowy lub pożyczkę gotówkową. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie pozwoli Ci urzeczywistnić marzenie o nowym aucie. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, warto byś dowiedział się nieco więcej o tych produktach bankowych. Co w Twojej sytuacji będzie bardziej korzystne?

Jak sfinansować zakup auta – kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Nie da się ukryć, iż planując zakup samochodu najczęściej decydujemy się skorzystać z własnych oszczędności. To potwierdzają badania, ale… Nie zawsze możemy w pełni pokryć wszelkie koszty. Na szczęście, do naszej dyspozycji są inne opcje finansowania. Najpopularniejszym wydaje się być wtedy kredyt samochodowy. Lecz są przypadki, w których bardziej opłacalny będzie dla nas kredyt gotówkowy. Te dwie opcje łączy jedno – kredytobiorcy są tak zadowoleni z tego typu pomocy, że ponowny zakup pojazdu sfinansowaliby w ten sam sposób.zabawkowy fiat 126p Maluch - na stosie monet na niebieskim tle

Kredyt samochodowy – na czym polega?

Decydując się na kredyt samochodowy musimy mieć świadomość, iż jest to zobowiązanie celowe. Jak to rozumieć? Otrzymane w ten sposób dodatkowe środki możemy przeznaczyć tylko i wyłącznie na zakup pojazdu. Stąd też często pieniądze nie są przekazywane nam na konto bankowe, a od razu na rachunek salonu czy komisu.

Przy tym dodajmy, że decydując się na tego typu produkt bankowy możemy nabyć nie tylko samochód osobowy, ale także:

 • przyczepy,
 • quady,
 • skutery,
 • motocykle,
 • samochody ciężarowe,
 • przyczepy kempingowe,
 • minibusy do 3,5 t DMC,
 • łodzie motorowerowe,
 • jachty.

Kredyt samochodowy na zakup używanego auta – czy to możliwe?

Czy mowa tu tylko o nowych nabytkach z salonu? Nie. Równie dobrze możemy kupić auto używane od osoby prywatnej czy z komisu, a także od dealera. Będąc na początku charakterystyki kredytu samochodowego można już wyszczególnić pierwszą znaczącą różnicę między tym produktem bankowym, a kredytem gotówkowym – to wskazanie konkretnego celu zakupu. W przypadku drugiego rozwiązania, pieniądze przelewane są na nasze konto w banku i możemy je wydać na dowolny cel, nie tłumacząc się z tego kredytodawcy.

mtu24.pl 750x200 banner OC AC

Kredyt samochodowy – zabezpieczenie podstawą

Chcąc uzyskać pozytywną decyzję kredytową będziemy musieli ustanowić zabezpieczenie dla banku na samochodzie, który chcemy nabyć. Owe zabezpieczenie jest najczęściej realizowane pod postacią:

 • zestawu rejestrowego,
 • depozytu karty pojazdu,
 • cesji praw z polisy AC,
 • przewłaszczenia na zabezpieczenie.

To kolejna różnica między kredytem samochodowym, a gotówkowym. Starając się o drugie zobowiązanie nie musimy wnosić o dodatkowe zabezpieczenie. Wtedy to dla banku najważniejsza jest nasza zdolność kredytowa, by na czas spłacić później całe zadłużenie.

credit agricole leasing samochody osobowe banner

Kredyt samochodowy – wady i zalety

Owy produkt bankowy jest szczególnie polecany osobom, które zamierzają kupić nowy pojazd w salonie samochodowym. Dlaczego? Przemawiają za tym takie zalety jak:

 • niższe oprocentowanie kredytu – zdarza się to właśnie w przypadku nowych samochodów,
 • formalności nie po naszej stronie – w większości przypadkach należy to do pracownika salonu czy też do podmiotu współpracującego,
 • akceptowane źródła dochodu – dla instytucji bankowych niezwykle ważną kwestią jest nasze źródło dochodu. Oczywiście musi być ono stałe i dość wysokie. W tej sytuacji ważne jest jednak to, że kredytodawcy akceptują różne źródła dochodu (w tym dochody pochodzące z zagranicy),
 • dodatkowe bonusy – starając się o kredyt samochodowy możemy liczyć np. na zniżkę na zakup ubezpieczenia.

Niestety, kredyt samochodowy nie jest pozbawiony wad. Do tych najważniejszych możemy zaliczyć:

 • wkład własny – nie liczmy na to, że bank w 100% pomoże nam sfinansować nowy pojazd. By starać się o tego typu pomoc będziemy musieli wnieść wkład własny,
 • dodatkowe zabezpieczenie kredytu – jest ono wymagane praktycznie zawsze,
 • wykupienie polisy AC – to kolejny wymóg, bez którego nie otrzymamy pozytywnej decyzji kredytowej,
 • uzyskane pieniądze w ramach kredytu samochodowego możemy wydać tylko i wyłącznie na zakup pojazdu,
 • bank w niektórych sytuacjach może domagać się wpisania go jako współwłaściciela pojazdu do momentu spłaty zobowiązania.

Kredyt gotówkowy – na dowolny cel

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej w ramach kredytu gotówkowego pieniądze możemy wydać na dowolny cel. Banki nie interesują się na co wydamy dodatkowe środki. Może być to zakup samochodu, ale równie dobrze możemy wyremontować sobie mieszkanie czy wyjechać na wymarzone wakacje (sprawdź oferty pożyczek na wakacje). Jest to zatem rozwiązanie bardziej elastyczne. W przypadku, jeśli faktycznie zamierzamy kupić samochód, nie ma znaczenia czy będzie on nowy, używany czy sprowadzony z zagranicy. To samo tyczy się zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Możemy ją podpisać z osobą fizyczną czy podmiotem, który profesjonalnie zajmuje się sprzedażą pojazdów.

To, co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym w sytuacji zakupu samochodu to fakt, że to w jaki sposób wykorzystamy pieniądze, nie ma wpływu na oprocentowanie tego zobowiązania. Naszym podstawowym obowiązkiem jest spłata zadłużenia w terminie w pełnej wysokości. By starać się o kredyt gotówkowy musimy posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Podstawą jest również posiadanie dowodu osobistego. Niezależnie od tego, w jakim banku będziemy ubiegać się o kredyt i w jakiej kwocie, kredytodawca może poprosić nas także o zaświadczenie o dochodach. Wyjątek mogą stanowić jedynie instytucja, w której już posiadamy rachunek osobisty, na który spływa nasze comiesięczne wynagrodzenie.

Jeśli posiadasz dostęp do bankowości elektronicznej, to już teraz możesz sprawdzić, ile Twój bank jest w stanie pożyczyć Ci pieniędzy w ramach kredytu gotówkowego. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto, a z pewnością ukażą się oferty, które stworzone są na podstawie Twoich wpływów i wydatków.

Twisto banner 750x200px z brunetką- 45 dni na spłatę

Jakie zalety posiadają kredyty gotówkowe? Odseparowanie auta od banku

Tak jak w przypadku kredytu samochodowego, kredyt gotówkowy posiada również swoje mocne jak i słabe strony. To jednak szybszy sposób na uzyskanie dodatkowych środków i to bez ograniczeń co do celu. Co dodatkowo działa na korzyść kredytu gotówkowego? Jego zalety to przede wszystkim:

 • możliwość ubiegania się o dodatkowe pieniądze przez Internet,
 • brak wkładu własnego – co prawda możemy posiadać własne oszczędności i nimi się wspomagać, ale bank nie będzie tego od nas wymagał,
 • minimum formalności – jedyne czego potrzebuje kredytodawca, to nasz aktualny dowód osobisty i zaświadczenie o dochodach lub wyciąg z konta. Starając się o pomoc finansową w banku, w którym mamy konto, te formalności najczęściej nie są wymagane – banki posiadają nasze dane i wgląd do wpływów i wydatków. Właśnie na podstawie tych informacji tworzą dla nas indywidualne oferty, do których mamy wgląd poprzez bankowość elektroniczną czy też mobilną,
 • nie mamy obowiązku zakupu polisy AC,
 • jesteśmy jedynymi właścicielami pojazdu – nie ma współwłasności z bankiem,
 • nie musimy ustanawiać dodatkowego zabezpieczenia na rzecz banku.

Przeczytaj też: Stare czy nowe auto – jaki samochód warto kupić i na co uważać?

Czy kredyt gotówkowy posiada jakieś wady?

Te zalety mogą znacząco przekonać nas do kredytu gotówkowego. Zanim jednak zaczniemy przeglądać oferty, warto poznać także wady tego rozwiązania. Wśród kluczowych można wymienić:

 • wyższe oprocentowanie w porównaniu do kredytu samochodowego,
 • załatwienie wszystkich formalności należy do kredytobiorcy – musimy poświęcić zatem sporo czasu i nerwów, by wszystkiego dopilnować na czas,
 • nie liczmy także na dodatkowe ulgi podczas zakupu ubezpieczenia OC i AC.

Przeczytaj też: Ile kosztuje prawo jazdy w 2023 roku? Różnice pomiędzy kategoriami A, B, C, D i E

Czy finansować auto kredytem samochodowym czy gotówkowym? Podsumowanie

Co wybrać – kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy? Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych preferencji. W każdej sytuacji odpowiedź może być inna. Dlatego tak ważne jest, by nasza ostateczna decyzja była poprzedzona analizą korzyści, jakie możemy uzyskać. Nie zapominajmy o darmowych narzędziach, które oferuje nam Internet – kalkulatory kredytowe czy porównywarka kredytów samochodowych pozwalają nam szybciej znaleźć najlepszą aktualnie na rynku ofertę.

Mimo to, kupując starszy samochód najlepszym wyborem najczęściej okazuje się kredyt gotówkowy. Jest on bardziej elastyczny. Dodatkowo nie musimy ustanawiać dodatkowych zabezpieczeń na rzecz banku. W przypadku nabycia nowego auta z salonu, lepszą alternatywą jest kredyt samochodowy. Jest on wygodniejszy, gdyż wszystkie formalności załatwia pracownik salonu.

4/5 - (1 vote)