Jeżeli rozważasz nabycie pojazdu firmowego, powinieneś zwrócić uwagę na to, aby zakup był dostosowany do potrzeb firmy oraz odpowiednio rozliczony pod kątem finansowym jak i podatkowym. Samochód jest sporym wydatkiem i wiąże się z opłatami takimi jak AC lub OC, ale niektóre koszty przy prowadzeniu firmy dotyczące eksploatacji auta nie będą Ciebie dotyczyły. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, co bardziej się opłaca – wynajem długoterminowy, zakup auta za gotówkę czy leasing oraz w jaki sposób odliczać VAT od aut firmowych.

Zakup samochodu na firmę – jaka umowa będzie konieczna?

Wpisując pojazd do majątku przedsiębiorstwa powinieneś uregulować stronę prawną umowy kupna-sprzedaży. W dokumencie muszą znaleźć się takie informacje jak:

 • przedmiot transakcji,
 • dokładne oznaczenie stron,
 • wartość przedmiotu umowy,
 • szczegółowe warunki dotyczące zmiany właściciela

samochód zbudowany z banknotu 100 zł i monetUmowa kupna-sprzedaży posłuży Ci do celów księgowych.

Zakup auta firmowego za gotówkę – dlaczego jest najbardziej opłacalny?

Mimo iż tradycyjny leasing, kredyt samochodowy lub najem długoterminowy cieszą się ogromną popularnością, to w perspektywie czasu najbardziej opłacalny jest zakup auta firmowego za gotówkę. Jeżeli zależy Ci na oszczędnościach, boisz się, że firma okaże się nierentowna lub od jakiegoś czasu zdecydowanie masz mniejsze przychody, zdecyduj się na auto używane w dobrym lub bardzo dobrym stanie.

Później będziesz mógł je sprzedać i odzyskać część pieniędzy zainwestowanych w pojazd: dotyczy to także sytuacji, gdy masz problemy z płynnością finansową. Auta w leasingu i na wynajem długoterminowy nie sprzedasz, a więc nie odzyskasz z tego tytułu żadnych pieniędzy. Z własnym firmowym autem możesz zrobić to, co uważasz za słuszne.

mtu24.pl 750x200 banner OC AC

Auto firmowe w leasingu – na co zwrócić szczególną uwagę?

Gdy zamierzasz zakupić auto w leasingu, wówczas skorzystaj z kalkulatora leasingu samochodu, dzięki któremu dokonasz szacunkowych obliczeń całego zobowiązania. Zwróć uwagę na to że są to symulowane wartości i mogą się one różnić od faktycznych propozycji. Konkretna oferta wychodzi zawsze od leasingodawcy dopiero po zapoznaniu się z konkretnym przypadkiem wniosku o leasing. Pamiętaj też, że polisę OC musi wykupić posiadacz auta, czyli leasingobiorca. Niezbędne będzie nabycie też polisę Autocasco oraz NNW.

Jak odliczyć 100% podatku VAT od zakupu samochodu firmowego?

Możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu samochodu na firmę jest uzależniona od tego, czy pojazd używany jest jedynie w celach firmowych, czy także prywatnie.

Możliwe jest odliczenia VAT-u w następujących wartościach:

 1. 50% VAT – jeżeli pojazd wykorzystywany jest w sposób mieszany można wówczas odliczyć.
 2. 100% VAT – jeśli natomiast służy on tylko i wyłącznie na potrzeby Twojej firmy wtedy odliczysz.

Wonga banner - 750

Przeczytaj też: Finansowanie zakupu auta – wybrać kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Amortyzacja pojazdu firmowego – jak działa i jakie są jej limity?

Przed rozpoczęciem odliczania kosztów samochodu, stajemy przed wyborem 2 rodzajów amortyzacji:

Stawka indywidualna:

 • wynosząca 40%,
 • stosowana przez 2,5 roku w przypadku samochodów używanych, które są minimum pół roku używane przed nabyciem

Stawka liniowa:

 • wynosi 20% dla aut osobowych, czyli w ciągu roku zliczysz do kosztów 20% wartości auta, w każdym miesiącu równą sumę,
 • okres odpisów amortyzacyjnych wynosi 60 miesięcy.

Na wartość początkową składa się kwota zakupu powiększona o opłaty dodatkowe poniesione do dnia wprowadzenia pojazdu do ewidencji środków trwałych, czyli:

 • opłata rejestracyjna,
 • koszty załadunku, wyładunku, przeładunku,
 • koszty wprowadzenia do obrotu,
 • koszty transportu,
 • ubezpieczenie w drodze.

Do rozliczeń w momencie, gdy pracownik korzysta z własnego pojazdu w celach firmowych wykorzystuje się przelicznik stawki za 1 km przebiegu pojazdu. Konieczne będzie prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, w którym powinny znaleźć się informacje o przebiegu tras. Działanie to pozwala na późniejsze odliczenie wydatków eksploatacyjnych 20% lub całego VAT-u.

Limity kwotowe w leasingu do 150 000 i 225 000 zł – co z amortyzacją?

W kosztach uzyskania przychodu można uwzględnić wyłącznie odpisy amortyzacyjne do kwoty 20 000 euro.
Jeżeli weźmiesz w leasing auto firmowe, które kosztuje poniżej 150 000 zł (spalinowy lub hybryda) lub 225 000 zł elektryczny to wówczas możesz odliczyć całość opłat związanych z leasingiem.

Gdy w leasing chcesz wziąć droższe auto niż przewiduje limit, wtedy kosztem uzyskania przychodu będzie ta część czynszu inicjalnego i każdej raty, która proporcjonalnie do ceny samochodu nie przekracza 150 000 zł i 225 000 zł dla aut elektrycznych.

Uwaga! Leasing i najem długoterminowy objęty jest wyłącznie limitem kwotowym i dotyczy on tych, którzy chcą sfinansować auta droższe niż 150 000 zł lub 225 000 zł dla pojazdów elektrycznych. Ustawa przewiduje też zasadę proporcjonalności, którą stosuje się do każdej kolejnej płatności związanej z umową leasingu lub najmu.

credit agricole leasing samochody osobowe banner

Przeczytaj też: Koszty uzyskania przychodu – które wydatki przedsiębiorca może zaliczyć do KUP?

Jak odliczyć VAT od zakupu auta firmowego w wysokim standardzie?

Gdy bierzesz w leasing auto droższe od limitu 150 000 lub 225 000 zł dla auta elektrycznego, to w koszty możesz zaliczyć tylko połowę kwoty wydanej na pierwszą wpłatę i połowę każdej kolejnej raty. Nie ma możliwości zatem wliczania w koszty pierwszej wpłaty i kolejnych rat w całości do osiągnięcia limitu 150 000 zł.

Limit 150 000 zł dotyczy części opłat stanowiącej spłatę wartości kapitałowej auta osobowego. Odsetki są natomiast kosztem uzyskania w całości niezależnie od wartości auta i nie są objęte limitem bez względu na to, jaką umowę leasingową wybierzesz.

Przeczytaj też: Jak przygotować auto na zimę? 6 porad i wskazówek o co zadbać jesienią

Kredyt na auto firmowe a wynajem długoterminowy

Wynajmując auto jesteś zobowiązany do opłaty stałej miesięcznej kwoty. Kiedy okres umowy się skończy, auto możesz wymienić na nowe. Wynajem długoterminowy samochodu firmowego funkcjonuje również pod pojęciem auta na abonament. Dzięki „zakupowi” auta w tej formie zyskujesz:

 • okresowe przeglądy,
 • serwisowanie,
 • sezonową wymianę opon i przechowywanie,
 • pomoc po szkodzie i pełen pakiet ubezpieczenia komunikacyjnego,
 • nadzór nad stanem technicznym pojazdu.

Wynajem długoterminowy auta firmowego pozwala Ci ściśle zapanować nad wydatkami dotyczącymi samochodu – od razu wiesz, ile zapłacisz za firmowy pojazd w skali całego roku i łatwo możesz obliczyć budżet. Aby starać się o wynajem długoterminowy potrzebujesz dostarczyć następujące dokumenty:

 • zaświadczenie o numerze REGON i NIP,
 • potwierdzenie rejestracji w urzędzie skarbowym,
 • wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Często też od Ciebie zależy wysokość opłaty na start, a jeśli chcesz, możesz z niej zrezygnować. Auta są dostępne od ręki, a wynajem nie obciąża Twojej zdolności kredytowej. Minusem może być fakt, że takie auto nigdy nie będzie Twoją własnością, ale jeśli dopiero rozwijasz swój biznes i musisz ściśle zmieścić się w budżecie, opcja ta jest jedną z najlepszych.

Jeżeli chcesz wziąć drogie auto na wynajem długoterminowy i masz zamiar ustawić opłaty tak, aby wykorzystać w całości limit 150 000 zł, a następnie pojazd zwrócić to wiedz, że nie ma takiej możliwości.

Przeczytaj też: Stary czy nowy samochód – jakie auto warto kupić i na co uważać?

Kredyt na samochód firmowy – zalety i wady

Kredyt na auto firmowe pozwala na rozłożenie płatności na raty, ponieważ okres kredytowania wynosi nawet 10 lat. Kredytem możesz sfinansować 100% ceny auta, a po wpłacie ostatniej raty stajesz się prawowitym właścicielem. Dopóki musisz spłacać raty, masz nad sobą zobowiązanie finansowe. Zastanów się, co się stanie w momencie, gdy nie będzie Cię stać na drogie raty. Na to, aby uzyskać kredyt na firmowy pojazd musisz przedstawić następujące dokumenty:

 • sprawozdania finansowe,
 • zaświadczenie z urzędu skarbowego o niezaleganiu z podatkami,
 • wypis z CEIDG lub KRS.

Pamiętaj też, że kredyt obciąża twoją zdolność kredytową i nie zawsze będziesz mógł zrobić przerwę w spłacie. Do wyboru masz dwa rodzaje kredytów na auto firmowe. Będzie to kredyt celowy, gdzie cel jest ściśle określony we wniosku kredytowym oraz w umowie podpisanej z bankiem lub też kredyt gotówkowy online, gdzie nie musisz określać na co wydasz pożyczone pieniądze.

Twisto banner 750x200px z brunetką- 45 dni na spłatę

Przeczytaj też: Ogłoszenie o sprzedaży samochodu – jak je napisać i gdzie dodać? Kolejne kroki na Otomoto

Jak kupić samochód firmowy? Odliczenie VAT, amortyzacja – podsumowanie

Zakup samochodu na firmę? W większości przypadków najkorzystniejszą opcją jest kupno używanego samochodu dla firmy za gotówkę. Kiedy nie dysponujesz potrzebną Ci kwotą, rozważ wynajem długoterminowy auta firmowego, który pozwoli Ci ściśle zapanować nad budżetem. Ta metoda nie obciąża Twojej historii kredytowej, choć jeśli masz zamiar budować pozytywny BIK, powinieneś rozważyć niewielki kredyt celowy lub gotówkowy.

Przy kredycie gotówkowym możesz oczywiście sfinansować 100% kosztów zakupu, ale jest to zła strategia. Obowiązkowe 20% wkładu własnego to absolutne minimum, aby kredyt nie był zbyt dużym obciążeniem dla Twojej firmy. Auto firmowe w leasingu bywa obecnie coraz mniej opłacalne między innymi ze względu na wysokie koszty ubezpieczenia.

Przeczytaj też: Zarządzanie niepewnością w życiu przedsiębiorcy – jak się nauczyć przewidywać możliwe scenariusze?

W poszukiwaniu rozwiązań, sprawdź jak z problemem zakupu aut firmowych poradziły sobie przedsiębiorstwa prowadzące zbliżoną działalność do Twojej i czy konkretna forma uzyskania aut firmowych zdała w ich przypadku egzamin.

4.5/5 - (2 votes)