Bitcoina można zakupić na kilka podstawowych sposobów. Najwięcej użytkowników nabywa go na dedykowanej giełdzie kryptowalut. Istnieje jednak także możliwość dokonania transakcji w kantorze bądź od osób prywatnych. Wiele osób, które dopiero zaczynają interesować się Bitcoinem, nawet nie ma pojęcia jak go nabyć. W dzisiejszym tekście postaramy się jak najbardziej przystępnie opisać podstawowe sposoby nabywania tej waluty.
Bitcoin bywa nazywany złotem naszych czasów. I jest w tym stwierdzeniu dużo prawdy. Dzięki odpowiednio szybkiej inwestycji w koparki wiele osób dosyć szybko wzbogaciło się na kryptowalutach. Jednocześnie jednak zakup tego typu elektronicznych pieniędzy jest o wiele mniej intuicyjny niż w wypadku kruszców.
Przeczytaj też: Słownik inwestora – podstawowe pojęcia giełdowe dla początkujących. Instrumenty pochodne – czym są?
Zakup Bitcoina od osoby prywatnej w 2023 roku
Bitcoin staje się coraz bardziej popularny, ale jednak ilość miejsc, w których możemy zapłacić za pomocą tej waluty, jest mocno ograniczona. Owszem, trafiają się sklepy i portale internetowe, które przyjmują elektroniczne pieniądze. Nie kupimy jednak za ich pomocą chleba w markecie pod blokiem (nawet nie wspominając o tym, że przy obecnym kursie Bitcoina taka transakcja byłaby co najmniej nieopłacalna). Na pewno możemy nim zapłacić za pizzę na Pizzaportal.pl czy Pyszne.pl. Oczywiście płacimy tutaj za zamówienie nie całym 1 BTC, a jego dziesięciotysięcznymi lub jeszcze mniejszymi częściami.
W wielu wypadkach, aby uzyskać bardziej realne zyski z kopania kryptowalut, ich posiadacze muszą je sprzedać. I tutaj pojawia się okazja dla osób, które chcą wejść w świat blockchain. Od osób prywatnych Bitcoiny możemy kupić nawet za gotówkę. Potencjalnych sprzedawców znajdziemy za pomocą dedykowanych stron internetowych.
Po nawiązaniu kontaktu, udajemy się do kontrahenta i w zamian za konwencjonalne pieniądze otrzymujemy kod. Po wpisaniu go na odpowiedniej stronie, będziemy mogli doładować nasz portfel kryptowalut Bitcoinami.
Przeczytaj też: Finax – działanie, koszty i opinie o inwestowaniu z robodoradcą – promocje
Ryzyko kupowania kryptowalut
Zakup jednego Bitcoina to obecnie bardzo wymagająca finansowo inwestycja. Kurs waluty jest chwiejny, ale od dłuższego czasu szybuje pod niebiosa.
Zakup kryptowalut za gotówkę może wydawać się najbardziej naturalną formą. Wiąże się jednak z pewnymi zagrożeniami. Mianowicie, bardzo ciężko na miejscu sprawdzić, czy wydrukowany na kawałku papieru kod naprawdę da nam upragnione jednostki.
Przeczytaj też: Fundusze ETF – co to jest? 8 zalet inwestowania w Exchange Traded Funds
Zakup kryptowalut na giełdzie
Dlatego właśnie większość użytkowników dokonuje zakupu elektronicznych pieniędzy na giełdzie. Obecnie aż 80% przeprowadzanych transakcji zachodzi za pomocą stron tego typu. I nie ma się co dziwić. Po pierwsze giełdy mogą pochwalić się wysokim stopniem szyfrowania, który znacząco zwiększa bezpieczeństwo. Ponadto tutaj często znajdziemy najbardziej korzystne ceny.
Za wiarygodnością giełd przemawia też fakt zaawansowanej weryfikacji konta. Aby zacząć handlować kryptowalutami, musimy przesłać skany dokumentów tożsamości. Niezbędne jest też oczywiście podanie prawdziwego imienia i nazwiska (wielu użytkowników może ulec swoim internetowym przyzwyczajeniom i podać fałszywe).
Portale zazwyczaj zapowiadają, że weryfikacja będzie trwała dwadzieścia cztery godziny. W wielu wypadkach jednak zakończy się już po kwadransie. Aby móc zacząć handlować, konto musimy też zasilić – za pomocą złotówek, euro, dolarów albo samych Bitcoinów.
Przeczytaj też: Zonda (dawny BitBay) – logowanie, rejestracja, działanie i opinie
Jak dokładnie przebiega zakup Bitcoina na giełdzie typu BitBay?
Sposób działania giełd kryptowalut tłumaczy, dlaczego to właśnie te miejsca kwalifikują się jako najbardziej opłacalne. Kupowanie e-pieniędzy wygląda tutaj następująco:
- Wybieramy jaką walutę chcemy kupić.
- Określamy, ile docelowo planujemy wydać w pieniądzach konwencjonalnych.
- Giełda skupuje daną walutę z najbardziej opłacalnych ofert, a następnie wysyła je na nasze konto.
Przeczytaj też: Waluta cyfrowa – co to jest technologia blockchain?
Kupno Bitcoina w kantorze
Tak, jak najbardziej. Bitcoina można kupić w kantorze. Jednak nie w każdym.W dużych miastach powstały wyspecjalizowane lokale, które zajmują się właśnie obrotem kryptowalutami. Możemy je odwiedzić i nabyć wirtualne pieniądze. Cała operacja zajmie nie więcej niż trzydzieści minut, a należność możemy uiścić przelewem, PayPalem lub za pomocą Blika.
W wypadku korzystania z kantoru kryptowalut, musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Te placówki prezentują tylko jedną ofertę – swoją. Działają z grubsza rzecz ujmując tak samo, jak konwencjonalne kantory. W tym wypadku do oficjalnego kursu Bitcoina jest również naliczana marża konkretnego przedsiębiorcy.
Krótko mówiąc, zakup Bitcoina w placówce handlującej e-walutami nie należy do najbardziej opłacalnych.
Przeczytaj też: Zagrożenia związane z kryptowalutami i Bitcoinem w roku 2022 – teoria dyfuzji technologii
Czy placówki sprzedające Bitcoina staną się normą?
Kantory kryptowalut na pewno będą pojawiały się coraz częściej i coraz bardziej licznie. Powinniśmy się więc do nich przyzwyczajać.
Wystarczy powiedzieć, że handlem nimi zajmują się już niektóre instytucje państwowe. Kryptowaluty nabędziemy między innymi na poczcie w stolicy Lichtensteinu.
Przeczytaj też: Karta Revolut – co to jest? Działanie, prowizje, logowanie, kontakt, opinie
UWAGA!
Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi rejestr ostrzeżeń publicznych, dostępny pod adresem: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne. W rubryce „Zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 150 i art. 151 ustawy o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego)” znajdują się ostrzeżenia na temat firm, które bezprawnie wydają pieniądz elektroniczny. Według stanu na dzień 2.01.2023 r. widnieje tam aż 49 firm.
Informacje zawarte w powyższym artykule nie stanowią analizy inwestycyjnej, analizy finansowej ani innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
Nie stanowią również rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Ani też nie stanowią “rekomendacji inwestycyjnych” ani “informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku).
Powyższy tekst zawiera linki afiliacyjne, tj. reklamowe do serwisów współpracujących.
Bitcoin mam do sprzedania. Gdzie mogą go sprzedać? Albo inaczej, gdzie opłaca się sprzedawać, a także, by to bezpiecznie zrobić. Też tylko giełda?
aby kupić bitcoina wystarczy złożyć zlecenie na giełdzie, trzeba zarejestrować się w jej systemie, wymagane będzie potwierdzenie tożsamości. Ma to związek z przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy, choć przepisy prawne i wymogi regulatorów mogą różnić się w tej kwestii w z. ależności od miejsca z którego dana giełda operuje.
też kupuję bitcoiny, ale korzystam z innej giełdy. Uważam, że to ważne, aby wybierać taką, która jest rzetelna i ma dobre opinie wśród użytkowników. Ja osobiście korzystam z giełdy Zonda, ponieważ uważam, że jest to solidna platforma, która oferuje konkurencyjne ceny i dobre warunki transakcji. W każdym razie, uważam, że kupowanie kryptowalut to dobry pomysł na inwestycję, ale trzeba pamiętać o ryzyku związanym z takim typem aktywów.