Jednym z aspektów, który sprawia problem osobom poszukującym pracy jest to, że nie wiedzą jak mogą pokazać swoje prawdziwe JA na rozmowie kwalifikacyjnej, która przebiega przecież według określonych reguł. Często zdarza się, że kandydaci czują presję, aby odegrać show i wymyślić doskonałe odpowiedzi, próbując przewidzieć, co chce usłyszeć osoba przeprowadzająca rozmowę. Jest to nie tylko daremne, ale także przeczy celowi rozmowy kwalifikacyjnej, czyli pokazaniu się od jak najlepszej i autentycznej strony.

Autentyczność na rozmowie kwalifikacyjnej

Kandydatka podczas spotkania rekrutacyjnego - uścisk przyszłego pracodawcyRekruter jest mniej zainteresowany tym, jak doskonała jest Twoja odpowiedź, a bardziej zainteresowany zrozumieniem trzech podstawowych aspektów:

  • czy spodoba im się praca z Tobą?
  • czy jesteś naprawdę podekscytowany możliwością zatrudnienia w jego firmie?
  • czy masz podstawowe kwalifikacje i zestaw cech, aby dobrze wykonywać tę pracę?

Najlepsze odpowiedzi na te pytania są szczere. Poniżej podpowiadamy jak być autentycznym i zaprezentować swoją osobowość w pełnej krasie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Przeczytaj też: Stres w pracy – jak walczyć i radzić sobie z silnym stresem? Przyczyny, sposoby i metody na pozbycie się

Wyraziste podkreślenie najbardziej interesujących momentów w pracy

Jednym z najczęstszych błędów, jakie kandydaci popełniają, odpowiadając na pytanie „Opowiedz mi o sobie”, jest to, że wymieniają swoje wcześniejsze role i osiągnięcia bez opisania tego, z czego są najbardziej dumni i co najbardziej lubili w swojej dotychczasowej pracy. Robiąc to, tracisz okazję, aby porozmawiać o tym, dlaczego skorzystałeś z pewnych możliwości, czy podjąłeś ryzykowną decyzję i co Cię ekscytuje, jeśli chodzi o ścieżkę zawodową.

Na przykład, marketingowiec wyjaśniający, że podobało mu się angażowanie klientów podczas tworzenia strategii kampanii będzie bardziej przekonujący niż ten, który po prostu powie, że pracował nad 10 kampaniami marketingowymi. Co więcej, rozmowa o aspektach pracy, którą lubisz, w naturalny sposób uwydatni Twój entuzjazm, wygeneruje uśmiech i pozytywną mowę ciała, co pomoże Ci zaprezentować się od jak najlepszej strony.

Przeczytaj też: Praca zdalna: 5 sposobów jak zaimponować szefowi podczas home office

Wonga banner - 750

Dokładny opis Twojego zainteresowania firmą i stanowiskiem, o które się ubiegasz

Jednym z najczęściej zadawanych kandydatom pytań na rozmowę kwalifikacyjną jest to, dlaczego są zainteresowani możliwością pracy w ich zespole. Często kandydaci odpowiadają chwaląc firmę w niejasny sposób. Na przykład, mówią coś w stylu: „myślę, że Państwa firma świetnie sobie radzi na rynku”. Taka nieprecyzyjna odpowiedź pokazuje rekruterowi, że nie przygotowałeś się należycie do spotkania. Może również odnieść wrażenie, że niewiele wiesz na temat ich firmy i stanowiska, o które się ubiegasz.

Zamiast tego lepiej jest podać konkretne powody, dla których jesteś zainteresowany daną pracą, pochwalić kulturę firmy i opowiedzieć o tym w jaki sposób to stanowisko pomoże Ci się rozwijać.

Unikanie fałszywej skromności i umniejszania swoich zasług

Poszukujący pracy często skupiają się na tym czego nie potrafią, zamiast na tym, co już osiągnęli. Dlatego umniejszają swoje zasługi lub pomijają swoje kluczowe osiągnięcia w procesie rekrutacyjnym. Jest też druga strona medalu. Są osoby, które doskonale zdają sobie sprawę z tego, jaką wartość wniosłyby do firmy, lecz nie chcą uchodzić na zbyt pewne siebie. Dlatego uciekają się do fałszywej skromności i zbywają swoje dotychczasowe sukcesy machnięciem ręki. Oba zachowania tworzą rozdźwięk między Twoją kandydaturą a argumentami popierającymi to, że jesteś odpowiednią osobą do objęcia wakatu.

Przeczytaj też: Candidate Experience – czym jest badanie satysfakcji kandydata z procesu rekrutacyjnego?

Precyzyjne określenie wartości, którą wnosisz do firmy

Schludnie ubrana brunetka na rozmowie o pracęOdwrotnie do powyższego punktu, niektórzy kandydaci odczuwają potrzebę wyolbrzymiania swoich osiągnięć. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że osiągnięcia każdego kandydata są kontekstualne w stosunku do jego wcześniejszej firmy i roli. Dlatego opowiadanie historii, która nie pasuje do tego kontekstu, przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.

Większość rekruterów odbierze takie wyliczanie zalet i osiągnięć jako puste przechwałki. Skup się raczej na podkreśleniu dlaczego byłbyś dobrym dodatkiem do zespołu, do którego masz nadzieję dołączyć.

Przeczytaj też: Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej (kandydat)? O co pytać rekrutera?

Świadomość umiejętności i rzeczy do poprawy

Jednym z najtrudniejszych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest „opowiedz mi o swoich słabych stronach”. Dwa największe błędy, jakie kandydaci popełniają w tym pytaniu, to odpowiadanie na nie żartobliwą odpowiedzią, np. „potrzebuję pięciu filiżanek kawy, zanim zacznę rano pracę” lub przedstawianie cechy, która ma potencjał pomóc Ci w dalszym rozwoju jako słabość.

Pracodawcy spodziewają się, że kandydaci będą mieli słabe strony i lepiej, jeśli odpowiesz szczerze na to pytanie. Szczera odpowiedź pokaże potencjalnemu pracodawcy Twoje nastawienie na rozwój oraz poczucie samoświadomości i uczciwości.

4.4/5 - (11 votes)