Drugie konto bankowe to dla wielu osób zbędny problem, czasem wydatek, a czasem zamieszanie. Często nie dostrzegamy zalet, jakie płyną z posiadania dwóch rachunków osobistych w dwóch różnych bankach, a czasem nawet i w jednym. W tym tekście postaramy się przybliżyć wszystkie zalety posiadania więcej niż jednego konta osobistego i podpowiadamy dlaczego, warto je mieć.

Drugie konto bankowe – pomocne przy awariach, pracach serwisowych i upadkach banków

Przede wszystkim dwa konta bankowe warto mieć na wypadek niedostępności jednego z nich. Jak wiemy, często w bankowości elektronicznej zdarzają się awarie, prace serwisowe, a nieco rzadziej upadki banków. Biorąc pod uwagę, że żyjemy w Polsce, która nie świadczy usług bankowych na najwyższym poziomie, awarie czy prace konserwacyjne mogą być przeprowadzane nawet często i w niezapowiedziany sposób. To wszystko dotyczy zarówno obsługi naziemnej, bankomatów i płatności kartą, jak i działalności bankowości internetowej. W takiej sytuacji jesteśmy czasowo pozbawieni dostępu do naszego konta bankowego, co może być groźne i niebezpieczne.

konto bankowe - dostęp online w aplikacji bankowej przez telefon w rękuPosiadanie dwóch rachunków daje nam zatem bezpieczeństwo finansowe. Jeśli w jednym banku zaistnieje nieprzewidziana negatywna sytuacja i nie będziemy mogli dostać się na nasze konto, w drugim banku zrealizujemy transakcję od ręki. Niektóre banki przeprowadzają również regularne prace serwisowe w nocy w konkretne dni tygodnia. To również wpływa na sytuację, że usługi bankowe nie są dostępne 24h/7.

Jeśli będziemy zatem posiadali dwa konta, będziemy pewni, że w każdej chwili wypłacimy pieniądze lub dokonamy transakcji. Przypadki, w których musimy dokonać transakcji, a nasze konto jest nieaktywne z jakichś względów, zdarzają się stosunkowo rzadko. Warto jednak wziąć je pod uwagę, gdyż zdarzają się na tyle często, że realnie, mogą zagrażać naszemu bezpieczeństwu finansowemu. Przez niemożliwość dokonania transakcji, możemy nie zrealizować korzystnej oferty lub ponieść stratę jeśli nie będziemy mogli wypłacić gotówki czy opłacić ważnego wydatku.

Rozdział pieniędzy na 2 lub więcej rachunków osobistych

Niezwykle ważnym plusem posiadania dwóch kont bankowych w Polsce jest możliwość rozdzielenia pieniędzy na dwa rachunki. W taki sposób możemy rozdzielić nasze prywatne wydatki z tymi domowymi lub opłaty i należności z pieniędzmi, które możemy wydać na życie. Dzięki posiadaniu dwóch kont w bankach możemy bardziej czytelnie i przejrzyście zarządzać naszymi pieniędzmi, co z pewnością będzie niezwykle pomocne i komfortowe.

Używając dwóch kart debetowych, dwóch kont i dwóch sposobów rozliczania się, znacznie łatwiej będziemy mogli zarządzać naszymi pieniędzmi. Przyjmując wszystkie przychody, a także płacąc należności z jednego konta, trudniej będzie nam w czasie rzeczywistym przeliczać, ile środków powinno pozostać na naszym rachunku i ile możemy jeszcze ich wydać.

Nieprzewidziane wydatki

Finanse są newralgiczną częścią naszego życia i to one zapewniają nam komfort, a także bezpieczeństwo. Powinniśmy zatem nasze pieniądze, zabezpieczać w jak największym zakresie. Posiadając dwa konta bankowe, minimalizujemy ryzyko utraty naszych oszczędności. Choć trudno wyobrazić sobie aż tak negatywne sytuacje, w obecnym świecie musimy liczyć się z:

  • upadkiem banku,
  • zablokowaniem naszych pieniędzy czy
  • pomyłkami sądowo-komorniczymi, gdzie nasze środki zostaną omyłkowo zajęte.

Musimy brać pod uwagę również kradzieże, a także przejmowanie dostępu do kont bankowych przez przestępców. Te wszystkie negatywne wydarzenia, mogą dotknąć również nas. Posiadając dwa konta bankowe, będziemy zatem chronieni przed całkowitą utratą majątku. Trudna sytuacja często może trwać bardzo długo, a my w tym czasie nie będziemy mieli dostępu do naszej gotówki.

Sytuacji tej możemy w ogóle nie wyjaśnić jeśli dojdzie do kradzieży lub bank nie będzie chciał pójść na rękę w sprawnym wyjaśnieniu zaistniałego problemu. Wtedy nadal będziemy mieli dostęp do części naszego majątku niezależnie od tego, co spowodowało utratę jego pierwszej części.

Przeczytaj też: Oszustwo na BLIK-a – jak nie dać się okraść? Metody złodziei – messenger, phishing

Upadek banku a Bankowy Fundusz Gwarancyjny 

Warty uwagi jest argument dotyczący upadku banku. W Polsce funkcjonują gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) dla depozytów o równowartości 100 tys. euro i ta właśnie suma na koncie zwykłego Kowalskiego podlega ochronie. Problem w tym, że nigdy nie doszło do sytuacji, w której należałoby wypłacać środki klientom upadłego banku. Mówi się, że BFG byłby w stanie pokryć od 1 do 3% wszystkich depozytów. A więc w sytuacji upadku większego banku, wielu klientów nie miałoby dostępu do swoich pieniędzy. Warto zatem pomyśleć o drugim rachunku osobistym choćby z tej prostej przyczyny, że jak głosi przysłowie, nie powinno się wkładać wszystkich jaj do jednego koszyka.

Twisto banner 750x200px z brunetką- 45 dni na spłatę

Przeczytaj też: Konto bez Granic (PKO BP) – jakie opinie, opłaty, karta? Aktualne promocje

Płatności zewnętrzne i bezpieczeństwo przy drugim koncie w banku

Bardzo ważnym powodem, dla którego warto posiadać dwa konta bankowe, jest bezpieczeństwo związane z płatnościami zewnętrznymi. Najczęściej jeśli jeśli posiadamy rachunek bankowy, wykorzystujemy go zarówno dla przechowywania naszych oszczędności jak i dokonywania z niego opłat — zarówno przelewem czy kartą płatniczą. Jest to bardzo nieroztropne rozwiązanie, gdyż płacąc kartami płatniczymi lub podając dane naszego konta na różnych stronach w Internecie, narażamy się na ataki na nas.

Próby przejęcia danych logowania do konta przez tzw. phishing są niestety już codziennością, a przestępcy coraz częściej i zuchwałej próbują nas oszukać i okraść. Jeśli będziemy posiadali dwa rachunki bankowe, na jednym z nich możemy przechowywać nasze pieniądze, oszczędności i sumę na czarną godzinę np. w postaci poduszki finansowej.

Przeczytaj też: Bankomat połknął kartę kredytową – co zrobić? Gdzie zadzwonić?

Nieeksponowanie drugiego rachunku zapasowego

Z drugiego konta możemy zaś dokonywać płatności i używać kart płatniczych czy wysyłać pieniądze do innych osób. Pierwsze konto nie będzie eksponowane, a w razie włamania się na drugie konto przez zeskanowanie karty debetowej, z drugiego konta nie stracimy wielu środków i naszych oszczędności, a tylko sumę, która jest zdeponowana na bieżące wydatki. Jest to bardzo ważny element ochrony naszych finansów osobistych, o którym często zapominamy.

Drugie zapasowe konto, na którym będziemy przechowywali nasze oszczędności, możemy dodatkowo zabezpieczyć i skonfigurować w taki sposób, aby nawet w trakcie włamania wypłaty nie były możliwe. Możemy zablokować możliwość wysyłania przelewów elektronicznych czy płatności kartami i określić jedynie możliwość wypłaty pieniędzy w okienku bankowym. Jest to bardzo dobre zabezpieczenie przed przestępcami, gdyż nie posiadają oni naszego dowodu osobistego, a także nie znają wzorów podpisu, nazwiska panieńskiego naszej matki czy innych danych weryfikacyjnych o, które jesteśmy proszeni, pojawiając się w oddziale banku.

Przeczytaj teżChwilówki na PESEL – czy pożyczki na dowód istnieją? Ranking

Łatwość założenia kolejnego rachunku ostatecznym argumentem za

Drugie konto bankowe możemy również posiadać, gdyż łatwo je założyć. Jest to bardzo prozaiczny powód dla którego, warto posiadać dwa rachunki w bankach. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie wyżej wymienione zalety takiego ruchu, nie powinniśmy się wahać. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych kont o różnych funkcjonalnościach, zarówno tych płatnych jak i darmowych.

Nie powinniśmy zatem zastanawiać się czy warto założyć drugie konto. Obecnie możemy zrobić to również szybko osobiście w oddziale banku lub nawet internetowo bez wychodzenia z domu potwierdzając swoją tożsamość przelewem z innego rachunku bankowego lub poprzez podpisanie fizycznych dokumentów przy kurierze, które nam dostarczy.

Przeczytaj teżKonta bankowe premium VIP – ranking 2023 – czym są rachunki private banking?

Komu nie polecamy zakładać kolejnego rachunku osobistego?

Oczywiście nie polecamy zakładać dodatkowego rachunku osobom zapominalskim, które będą miały problem z zapamiętaniem danych dostępowych do logowania online. Także mało aktywne korzystanie z drugiego rachunku może nie być opłacalne. Warto przy tym zaznaczyć, że już na wstępie powinniśmy zdecydować, czy chcemy otworzyć konto z kartą, czy bez niej. Wydaje się, że najtańszym rozwiązaniem będzie uruchomienie nowego rachunku bez karty płatniczej jako zapasowe konto lokacyjne.

Jednocześnie, do starego konta warto dodać wirtualną kartę płatniczą, by dokonywać nią płatności w sieci. Środki na tej często bezpłatnej karcie można zmieniać dowolnie w aplikacji mobilnej banku lub w przeglądarce.

Przeczytaj teżPortfele elektroniczne (wirtualne) – czym są, jakie mają zalety? Masterpass

Dwa konta bankowe w innych bankach – czy warto? Podsumowanie

Posiadanie drugiego konta osobistego może być korzystne na wiele sposobów, ale rozwiązanie to posiada też swoje wady. Na pewno otwarcie drugiego konta może pomóc w rozdziale dochodów i wydatków, co może ułatwić zarządzanie budżetem domowym. Osoby samozatrudnione jak i mające wiele źródeł dochodu mogą lepiej śledzić swoje wpływy i wydatki. Ponadto, największym plusem dodatkowego konta bankowego jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, ponieważ jesteśmy w stanie odseparować lwią część naszych funduszów od budżetu rozporządzalnego.

Z drugiej strony, należy pamiętać o negatywach drugiego konta bankowego. Najprawdopodobniej trzeba będzie liczyć się z opłatami wynikającymi z posiadania dwóch kont jednocześnie. Ponadto, jeśli ktoś nie zarządza obydwoma kontami w sposób właściwy i nie śledzi wszystkich transakcji pomiędzy nimi, to możliwe jest, że całe przedsięwzięcie nastręczy mu więcej trudności. Wreszcie, jeśli myślimy poważnie o oszczędzaniu, to posiadanie dwóch kont może w rzeczywistości prowadzić do wydawania więcej niż w przeciwnym razie z powodu zwykłego niedopatrzenia lub braku świadomości przy przenoszeniu środków między nimi.

Przeczytaj też: Kod i przelew BIC/SWIFT – co to jest za system? Gdzie go znaleźć dla mojego banku? Lista

Ostatecznie to czy warto zakładać drugi rachunek, zależy od indywidualnych potrzeb i celów finansowych. Ci, dla których ważne jest bezpieczeństwo ich zgromadzonego kapitału lub potrzebują rozdzielić swoje fundusze ze względów narzucenia sobie limitów w oszczędzaniu właśnie (jedno konto bez karty), z pewnością posiadają już drugi rachunek. Być może warto zastanowić się czy może nie założyć lokaty lub konta oszczędnościowego.

Przeczytaj też: Rodzaje kart płatniczych Visa i Mastercard – debetowe, kredytowe, wirtualne, prepaid

3.7/5 - (4 votes)