5 ton węgla – tyle przeciętnie potrzebuje Polak, aby w okresie jesienno-zimowym ogrzać swoje mieszkanie tym surowcem. Co roku Polska Grupa Górnicza prezentuje na swojej oficjalnej stronie internetowej raport z oferowaną sprzedażą węgla i ich ceną. Jeszcze rok temu za 5 ton węgla płacono 5 tys. złotych, aktualnie kwoty te sięgają nawet do 20 tys. złotych. Problemem w tym przypadku jest nie tylko cena, ale nieustanny brak dostępności tego surowca.

Rosnąca cena węgla – czy zamieni się w przekleństwo dla polskiej gospodarki?

W dzisiejszych czasach odchodzi się od palenia węglem z powodu złego wpływu jego dwutlenku na środkowisko naturalne. Węgiel, czyli duma narodowa Polski coraz częściej zastępowana jest energią odnawialną czy też biotworzywami.

Celem polityki Unii Europejskiej jest dążenie do pozyskiwania niskoemisyjnych źródeł energii, do których węgiel niestety się nie zalicza. Stawia to Polskę w trudnej sytuacji, bowiem połowa polskiego społeczeństwa, aby ogrzać swoje cztery ściany nadal korzysta z węgla kamiennego. Jak to się stało, że Polska ,,śpi na węglu”, a mimo tego go brakuje? Jaki jest powód rosnącej ceny węgla?

węgiel kamienny podczas zakupu na podwórkuZ opalania domów węglem korzysta ok. 3 milionów Polaków, zapotrzebowanie na węgiel sięga ok. 10 milionów ton węgla rocznie. Powodem, dla którego węgiel drożeje jest polityka Unii Europejskiej, która zaburza podaż na rynku światowym. Dąży się do odchodzenia od węgla i wygaszania polskich kopalni. Nie sprzyja to niestety podaży węgla, co przekłada się na ceny.

Przyczyny niedoborów węgla kamiennego

Wpływ na tę sytuację niewątpliwie mają skutki po pandemii COVID-19. Przez przerwę w łańcuchu dostaw dóbr i usług, rozrósł się problem z wydobyciem węgla. Producenci zahamowali produkcję, a konsumenci ciągle zgłaszają na surowiec zapotrzebowanie. Nasuwa się wniosek, że węgla brakuje nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Z tego powodu nie można nawet importować węgla do Polski, który mógłby stanowić lekarstwo na niedobór tego surowca w naszym kraju.

Drugim ważnym powodem narastającej ceny węgla jest sytuacja geopolityczna na świecie, w szczególności zakaz importu rosyjskiego węgla. Nagłe odcięcie Polski, jak i innych krajów od rosyjskiego paliwa kopalnego zwiększyło niedobór tego surowca. Polskie, nieliczne już kopalnie nie nadążają z wydobywaniem w celu zaspokojenia popytu na polskim rynku, dlatego łatały tę dziurę węglem importowanym, co w obecnym czasie zostało to mocno ograniczone.

Twisto banner 750x200px z brunetką- 45 dni na spłatę

Przeczytaj też: Wysoka podwyżka płacy minimalnej w 2023 roku oraz wzrost składki ZUS

Czy zabraknie węgla na polskim rynku?

Szacuje się, że w najbliższym sezonie grzewczym węgla może po prostu zabraknąć. Trudno dziwić się Polakom, którzy wykupują węgiel i robią zapasy w obawie przed kolejnymi wzrostami cenami tego surowca. Jeśli na rynku węgla nic się nie zmieni, to ceny będą ciągle rosnąć.

W tej sytuacji nie można obwiniać jedynie sytuacji geopolitycznej na świecie, ale po części i polskiego rządu, bowiem ceny węgla były wysokie już wcześniej. Przy braku zmian tej sytuacji, prognozuje się, że cena ekrogroszku może podskoczyć nawet do 5 tys zł. w sezonie grzewczym, a i tak ciężko go dostać. Niedobory niestety mogą być bardzo odczuwalne dla Polaków.

Przeczytaj teżInwestowanie dywidendowe – czym jest dywidenda?

Które paliwo jest bardziej wydajne – pellet czy węgiel kamienny?

Odpowiedzią na pytanie, które z paliw jest bardziej efektywne jest węgiel kamienny. Powodem tego jest to, że pellet jest produkowany z trocin i innych produktów, co oznacza, że mają mniejszą gęstość niż węgiel kamienny.

Pellet jest lepszy pod tym kątem, że podczas spalania wytwarza mniej sadzy i popiołu, co oznacza, że może pomóc w utrzymaniu domu w czystości. Wytwarza również mniej emisji C02 niż węgiel kamienny, dzięki czemu mogą również pomóc w utrzymaniu czystości powietrza.

Przeczytaj teżProblemy strefy euro i spadek polskiego złotego – naruszony parytet euro-dolar 1:1

4.7/5 - (6 votes)