Kiedy posiadamy długi i nie spłacamy ich na czas, komornika może zainteresować nasze konto bankowe, wynagrodzenie, emerytura, a nawet nieruchomość. Należy przy tym wiedzieć, że wbrew panującym powszechnie mitom, nie może on zabrać wszystkiego. To jaka część zarobków, a także środków zgromadzonych przez nas na kontach bankowych nie podlega postępowaniu egzekucyjnemu, wskazuje prawo. Stąd też warto wiedzieć jaka jest kwota wolna od zajęcia w 2022 roku, ile komornik może zabrać z pensji oraz jakie prawa ma osoba zadłużona.
Według danych z Krajowego Rejestru Długów zaległości Polaków wynoszą ok. 50 mld złotych. Niespełna 3 miliony osób żyje obecnie z zadłużeniem. Najczęściej nie jesteśmy w stanie na czas zapłacić za telefon, czynsz, Internet czy media. Równie problematyczne są dla nas raty kredytów hipotecznych czy gotówkowych. W sytuacji kiedy znacząco zwlekamy w spłacie naszych zobowiązań, wierzyciele przekazują takie sprawy komornikom sądowym. Ich obowiązkiem jest wyegzekwowanie długu. Będąc w takiej sytuacji z pewnością zastanawiasz się – ile może zabrać komornik sądowy? Sprawdźmy to!
Ile komornik może zabrać z wypłaty? Umowa o pracę, umowy zlecenie i o dzieło
Gdy mowa o tym ile komornik może zabrać z wynagrodzenia, idealną jest odpowiedź – to zależy. Jeśli zarabiamy więcej aniżeli obecna minimalna krajowa 2022, to musimy mieć świadomość, że komornik faktycznie może zablokować część naszych środków i przekazać je wierzycielowi. Kiedy sprawa:
- nie dotyczy alimentów, a my pracujemy na podstawie umowy o pracę
- i jednocześnie otrzymujemy wynagrodzenie wyższe niżeli minimalna krajowa,
to urzędnik może zająć do 50% pensji.
Umowy cywilno-prawne a zajęcie pensji
Kiedy nie jesteśmy zatrudnieni na pełen etat, to kwoty te zmniejszają się wprost proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.
W gorszej sytuacji są osoby, które zatrudnione są na umowę cywilnoprawną (umowa zlecenie lub umowa o dzieło). Nie są oni objęci taką ochroną jak pracownicy etatowi. W ich przypadku egzekucji podlega nawet cała wypłata.
Istnieje jednak wyjątek, w którym mogą być zastosowane kwoty wolne od zajęć komorniczych, jak było to wspomniane w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę. Otóż, jeśli dany etat jest stałym i jedynym źródłem dochodu, a my możemy to udokumentować, to możemy złożyć wniosek, dzięki któremu komornik będzie mógł zająć maksymalnie do 50% naszego wynagrodzenia.
Mimo to należy pamiętać, że każdy przypadek analizowany jest indywidualnie, a ostateczna decyzja zawsze należy do komornika. A jak wygląda to w przypadku dłużników alimentacyjnych? Tutaj prawo jest bardziej restrykcyjne i określa jasno, iż komornik może zająć do 60% wynagrodzenia.
Komornik a minimalna krajowa, czyli ile może zabrać komornik z pensji minimalnej?
Jest to uzależnione od tego, ile wynosi płaca minimalna w danym roku. Obecnie jest to 3.010 złotych brutto, czyli ok. 2.363 złotych netto. Będąc w takiej sytuacji możemy przysłowiowo „spać spokojnie”, gdyż komornik nie zabierze nam ani złotówki. Musi pozostawić ową kwotę do naszej dyspozycji, ponieważ są to środki niezbędne do przeżycia na każdy miesiąc.
Zatem jeśli mamy długi, ale jednocześnie zarabiamy najniższą krajową, to komornik nie ma prawa zabrać nam ani grosza. Wyjątkiem są tu długi alimentacyjne (zarówno zaległe, jak i bieżące).
Ile może zająć komornik emerytury lub renty?
Wszelkiego rodzaju świadczenia wypłacane z ZUS-u objęte są przepisami dotyczącymi kwot wolnych od potrąceń. A to oznacza, że otrzymując emeryturę, rentę, dodatek pielęgnacyjny, a nawet zasiłek pogrzebowy musimy być świadomi tego, że środki te podlegają zajęciu przez komornika.
Zatem ile komornik może zabrać z emerytury w 2022 roku?
Według aktualnych przepisów będzie to 25% najniższego świadczenia. A to oznacza, że do naszej dyspozycji będzie jedynie 75% najniższego świadczenia.
Ile komornik może zabrać z konta bankowego i czy robi to bez powiadomienia?
Wśród wielu narzędzi jakie posiada komornik, może dojść do zajęcia konta bankowego. Jest to niezwykle często stosowana metoda, stąd też warto wiedzieć jak wygląda ona w praktyce.
Aby cała procedura mogła ruszyć, komornik musi być w posiadaniu sądowego tytułu wykonawczego. Na jego podstawie przekazuje do banku zawiadomienie o zajęciu rachunków osoby zadłużonej. W tym przypadku egzekucji podlegają wszystkie środki zgromadzone na rachunkach i lokatach.
Kiedy owe zawiadomienie trafia do banku? Natychmiast. Równocześnie komornik musi powiadomić o tym także dłużnika. Niestety odbywa się to za pomocą listu wysłanego na poczcie. Jak nie trudno się domyśleć – zanim go otrzymamy, nasze konto bankowe z pewnością będzie już zablokowane.
Blokada konta bankowego i kwota wolna od zajęcia komorniczego
Podczas blokady rachunku w banku komornik musi pozostawić nam do dyspozycji tzw. kwotę wolną od zajęcia. Zawsze jest ona równa kwocie minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Biorąc pod uwagę, że w 2022 roku jest to 3.010 złotych brutto, czyli ok. 2.363 złotych netto, to właśnie tyle możemy wypłacić z konta bez żadnych przeszkód.
Co ważne – kwota wolna obejmuje wszystkie rachunki (prócz podstawowego konta są to również lokaty czy konta oszczędnościowe). Dodatkowo blokada może zostać nałożona na rachunek wspólny, którego osoba zadłużona jest współposiadaczem.
Posiadając długi alimentacyjne – kwota wolna od zajęcia rachunku bankowego nas nie dotyczy.
Czego nie może zająć komornik? Alimenty, 500 plus
Kodeks postępowania cywilnego jasno wskazuje jakich składników naszego majątku nie może zająć nam komornik. Według ustawy z 1964 roku nie mogą nam zostać zablokowane:
- alimenty 2022,
- sumy przyznawane przez Skarb Państwa na specjalne cele (głównie wsparcia i stypendia),
- świadczenia z pomocy społecznej (np. środki z programu Rodzina 500+, 14. czy 13. emerytura, zasiłek dla bezrobotnych),
- świadczenia integracyjne wypłacane osobom, które podlegają wykluczeniu społecznemu i nie są w stanie same się utrzymać,
- kwoty związane ze sprawami służbowymi – zarezerwowane na pokrycie wyjazdów i innych wydatków,
- wypłat pochodzących z programów finansowanych ze środków publicznych (np. z Unii Europejskiej).
Wśród ruchomości, które są niezbędne do życia dla każdego, których komornik nie ma prawa przejąć to:
- żywność i opał wystarczający na okres jednego miesiąca,
- bielizna, ubrania codzienne, pościel,
- leki i sprzęt rehabilitacyjny,
- dokumenty osobiste,
- ubrania, a także niezbędne narzędzia potrzebne do wykonywania pracy zawodowej na okres jednego tygodnia,
- przedmioty potrzebne do nauki, w tym także do wykonywania praktyk religijnych.
Przeczytaj też: Pożyczki dla zadłużonych z komornikiem – bez weryfikacji baz BIK, KRD
Co może zabrać komornik z domu?
Na początku warto zaznaczyć, że komornik nie może zajmować ruchomości i nieruchomości wedle własnego uznania. W tej kwestii wytyczne otrzymuje od sądu i wierzyciela. Jednocześnie należy dodać, iż kiedy osoba zadłużona posiada duże zaległości to podejmowane są coraz poważniejsze kroki.
Przechodząc do odpowiedzi na pytanie – komornik tak naprawdę może zająć wszystko. Wykluczając już ww. ruchomości, możemy stracić głównie sprzęt AGD i RTV. Mogą być to także komputery, meble czy pojazdy. Pod uwagę brane są wszystkie elementy wyposażenia mieszkania czy domu. I tu pojawia się ważna kwestia – komornik w trakcie zajęcia nie interesuje się czy dane przedmioty należą do osoby zadłużonej.
Jeśli tylko dłużnik z nich korzysta, to mogą być one mu zabrane. Co prawda mamy prawo do ich zwrotu, ale z musimy zwrócić się z tym już do sądu.
Czy komornik może zająć zwrot podatku i jak to sprawdzić?
Zgodnie z prawem komornik może zająć zwrot podatku z urzędu skarbowego. Obejmuje to również wpływy z tytułu ulgi na dziecko. W praktyce wygląda to tak, iż jeśli jeden z rodziców jest osobą zadłużoną, to fundusze mogą zostać przekazane na zaspokojenie roszczeń wierzyciela.
Ile może zabrać komornik ze zwrotu podatku? Jeśli został on zaksięgowany na naszym koncie bankowym, a my wykorzystaliśmy już kwotę wolną od zajęcia w bieżącym miesiącu, to całość tego wpływu przekazywana jest do komornika.
Przeczytaj też: Kiedy komornik wkracza i wchodzi na konto? Działania windykacyjne przed
Jak sprawdzić czy komornik zajął konto?
Podczas zajęcia konta bankowego przez komornika bardzo często zdarza się sytuacja, w której osoba zadłużona dowiaduje się o tym już po fakcie. Dlaczego się tak dzieje? Jak możemy sprawdzić czy komornik zajął nasz rachunek bankowy? Zacząć należy od tego, że komornik informuje bank drogą elektroniczną. Natomiast dłużnika poprzez pismo wysłane tradycyjną pocztą.
Jak nie trudno zauważyć – w drugim przypadku ten czas jest o wiele dłuższy. Zdarzają się również sytuacje, w których owy list trafia na nieaktualny już adres dłużnika. Nie ulega wątpliwości, że każdy z nas powinien znać swoją sytuację finansową. Powinniśmy być świadomi swoich zobowiązań, a zatem wiedzieć gdzie i jakie długi posiadamy. Są jednak sytuacje, w których powrócić mogą dawne zadłużenia jak np. niezapłacony mandat.
Załóżmy teraz, że nasze konto w banku zostało zajęte przez komornika. Jak sprawdzić za co zostało ono zablokowane? Możemy to zrobić samodzielnie – wystarczy, że sprawdzimy informację na swój temat w takich bazach jak KRD i BIK. To dzięki nim dowiemy się, jakie posiadamy długi i zobowiązania. Co nam to da? Przede wszystkim możliwość zapoznania się z tym, kto jest wierzycielem. W ten sposób będziemy mogli się z nim skontaktować.
Przeczytaj też: Konta bankowe bez komornika i systemu Ognivo – komornik a Revolut
Który komornik nas ściga? Jak się tego dowiedzieć?
A czy mamy możliwość sprawdzenia, który komornik prowadzi naszą sprawę? Tak. Jeśli jeszcze nie otrzymaliśmy żadnego pisma, to pomocy możemy szukać w banku, w którym posiadamy zablokowane konto. Wystarczy wystosować odpowiednią prośbę do doradcy, który może nam przekazać informację o organie egzekucyjnym czy sygnaturze sprawy. Dzięki temu będziemy w stanie bezpośrednio skontaktować się z komornikiem.
Przeczytaj też: Pętla chwilówek – jak z niej wyjść i spłacić dług? Chwilówki a windykacja i sąd
Jak długo trwa egzekucja komornicza?
Podczas egzekucji komorniczej zajmowany jest majątek osoby zadłużonej. Możemy stracić ruchomości i nieruchomości. Zajęte możemy mieć wynagrodzenie czy rachunki osobiste (w przypadku samozatrudnionych także ich rachunki firmowe). Nie dziwi zatem fakt, że interesuje nas odpowiedź na pytanie – jak długo komornik może prowadzić egzekucję? Nie ma tu jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Wiele zależy od komornika. Od tego jak szybko i skutecznie przeprowadzi on niezbędne działania.
Nie bez znaczenia jest kwota długu, ale również majątek dłużnika. Egzekucje komornicze mogą trwać kilka miesięcy. Równie dobrze mogą się przeciągnąć do nawet kilku lat. Zakończenie postępowania egzekucyjnego następuje w momencie kiedy roszczenia wobec wierzyciela zostają zaspokojone.
Przeczytaj też: Pożyczki bez BIK i KRD, ERIF – chwilówka bez weryfikacji baz przez Internet – kwiecień 2022
Czy można uniknąć komornika?
Kiedy komornik zaczyna całą procedurę, to zazwyczaj za późno jest już na dogadanie się z wierzycielami. Mimo wszystko warto działać. Jak? W tak zaawansowanej sytuacji należy współpracować już bezpośrednio z komornikiem i postarać się np. o rozłożenie długu na raty. Wbrew pozorom, jak daleko nie zaszłaby dana sytuacja, zawsze mamy wyjście. Podstawą jest to, aby dany organ widział chęć naszej współpracy.
By nie doszło do takich sytuacji, zawsze warto im zapobiegać. Tu rozwiązanie jest równie proste. Jeśli doskonale zdajemy sobie sprawę z własnych zobowiązań i nie spłacamy na czas rat kredytów w banku, to warto pomyśleć o ich konsolidacji. Ten prosty trik sprawi, że naszą sytuacją nie zainteresuje się komornik.
Kredyt konsolidacyjny oferuje wiele banków. Nie powinniśmy mieć większych problemów z jego uzyskaniem. Dzięki temu kilka zobowiązań zamienimy w jedną, niższą ratę. My nie będziemy wpadać w jeszcze większą pętle długów, a widmo egzekucji komorniczej znacząco się oddali.
Przeczytaj też: Konsekwencje opóźnienia w spłacie pożyczki lub karty kredytowej
Skarga na czynności komornika
Czy dłużnik może złożyć skargę na pracę komornika? Tak. Jeśli uznamy, że doszło do naruszenia przepisów prawa, to możemy złożyć stosowne pismo w formie pisemnej, a następnie doręczyć je do sądu rejonowego, przy którym pracuje komornik. Pamiętajmy, że mamy 7 dni na złożenie takiej skargi od podjęcia lub niepodjęcia działań przez owego urzędnika.
Przeczytaj też: Darmowa karta kredytowa 2022 – ranking okresów bezodsetkowych
Zajęcia komornicze 2022 – ile może zabrać komornik? Podsumowanie
Posiadając zobowiązania niespłacone na czas, najgorsze co możemy zrobić to zostawić je samym sobie. Takim zachowaniem możemy jedynie pogorszyć sytuację. Dlatego warto działać – im szybciej, tym lepiej. Nie zapominajmy, że wierzyciel czy komornik to także człowiek. Dlatego też, jeśli już dziś wydzwania do nas bank lub operator komórkowy i przypomina nam o zaległych płatnościach, to nie ignorujmy tych sygnałów. Podejmujmy rozmowy i szukajmy rozwiązań.
Z pewnością istnieją sposoby na to, aby już na tym etapie poradzić sobie z długami. Nie należy „chować głowy w piasek” także w sytuacji, kiedy naszą sprawą zajmie się komornik. Wtedy również powinniśmy zastosować taki plan działania. W końcu wcześniej czy później będziemy musieli zmierzyć się ze swoimi problemami finansowymi.
Zostaw komentarz