Sprzedaż mieszkania lub domu to zawsze stresujący moment. Szczególnie gdy zależy nam na czasie, a przez dłuższy okres nie udaje nam się sfinalizować transakcji. W handlu ogromne znaczenie ma pierwsze wrażenie. Dlatego, wystawiając ogłoszenie o sprzedaży mieszkania, powinniśmy zastanowić się czy zrobiliśmy wszystko, by nasze mieszkanie prezentowało się jak najlepiej i zachęcało do zakupu. Na rozważenie zasługuje także skorzystanie z home stagingu. Nie jest to usługa bardzo popularna w Polsce, ale może nie tylko pomóc nam w szybszym sprzedaniu nieruchomości, lecz także w zwiększeniu zysku. Dlatego, jeśli planujesz sprzedaż mieszkania czy domu, przeczytaj ten artykuł!

Homestaging – czym jest? Definicja

Home staging to fachowe przygotowanie nieruchomości do wystawienia na sprzedaż bądź wynajem. Korzenie usługi sięgają lat 70. XX wieku, kiedy to Barbara Schwarz, właścicielka firmy zajmującej się projektowaniem wnętrz, bazując na własnym doświadczeniu, zorientowała się, jak ważna w procesie sprzedaży jest odpowiednia prezentacja mieszkania.

Home stagerka w mieszkaniu - z ołówkiem w ręku i głową pełną pomysłówPierwsze wrażenie, jakie zrobi na klientach, może nie tylko sprawić, że szybciej podpiszemy umowę, lecz także może pozwolić nam na uzyskanie wyższej kwoty. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat home staging zyskał na zachodzie mocno ugruntowaną pozycję i dziś jest niemal w każdym przypadku stałym etapem poprzedzającym wystawienie nieruchomości na sprzedaż. Od jakiegoś czasu rozwija się także w Polsce. Choć nie cieszy się jeszcze tak dużą popularnością, warto docenić płynące z niego możliwości.

Podstawą usługi home stagingu jest zaaranżowanie wystroju wnętrza tak, by możliwie jak najbardziej podkreślić jego potencjał. Osoby świadczące takie usługi orientują się w najnowszych trendach i wykorzystują je, by stworzyć uniwersalne wnętrze o neutralnym charakterze. Często określa się ten efekt jako „hotelowy”:

  • Podkreślone zostają komfort i funkcjonalność przestrzeni, ale brak w niej osobistych dodatków.
  • Dzięki temu nie tylko mieszkanie będzie mogło wywrzeć dobre wrażenie na potencjalnych klientach, lecz także pozwoli na wyobrażenie w nim siebie i życia własnej rodziny.

Home staging obejmuje także nieskomplikowane naprawy. Zaliczyć można do nich odświeżenie ścian czy wymianę listew przypodłogowych lub karniszy. Nie jest to czas na gruntowne remonty. Jeśli nasze mieszkanie lub dom potrzebują bardziej zaawansowanych prac, powinniśmy zaplanować je wcześniej tak, by home stager mógł dopracować jego końcowy wygląd.

Jak wygląda usługa home stagingu?

Usługę home stagingu można podzielić na trzy podstawowe etapy. Choć zakres prac w każdym mieszkaniu może być nieco inny, to najczęściej przebiegają właśnie według nich.

  1. Etap pierwszy: Home stager poznaje wnętrze i dokonuje dokładnych oględzin, a często także wykonuje zdjęcia. Na tym etapie powinniśmy poinformować go o wszystkich usterkach czy niedociągnięciach, a także o tym, co dotychczas nie pozwalało na doprowadzenie do podpisania umowy, jeżeli nieruchomość znajduje się na rynku już jakiś czas.
    Jeśli mieszkanie jest w bardzo dobrym stanie, a wprowadzane poprawki będą kosmetyczne, często home stager od razu może przedstawić nam swoje sugestie i plan wprowadzenia ich w życie. Jeśli praca nad wystrojem będzie wymagała większego zaangażowania, może być to już osobny etap.
  2. Etap drugi: W tym momencie home stager przedstawia nam raport z oględzin mieszkania, w którym znajdziemy dostrzeżone przez niego problemy oraz proponowane rozwiązania. Na tym etapie ustalimy także budżet, jaki możemy przeznaczyć na aranżację wnętrza i szczegóły planowanych zmian.
  3. Etap trzeci: Ostatni etap to realizacja wszystkich planów. Jeśli zdecydujemy się na pełną usługę home stagingu, zajmująca się nim osoba doprowadzi wszystkie prace do końca. Zajmie się doborem materiałów i fachowców, którzy naprawią drobne usterki, a także ostatecznie dopracuje aranżacje. Jeśli jednak nie stać nas na skorzystanie z kompleksowej usługi, a prace nie będą skomplikowane, ostatni etap możemy wziąć we własne ręce, kierując się uzyskanymi wcześniej wskazówkami.

Wielu home stagerów w swojej ofercie proponuje także profesjonalną sesję fotograficzną, dzięki czemu zdjęcia, jakie załączymy do oferty, wyróżnią się na tle wielu innych ogłoszeń i zachęcą potencjalnych klientów do obejrzenia nieruchomości.

Niekiedy można także skorzystać z pomocy w dopracowaniu treści ogłoszenia o sprzedaży mieszkania. Home stager nie tylko poznał naszą nieruchomość i wie, na co powinniśmy zwrócić uwagę, lecz także orientuje się na rynku nieruchomości i w najczęstszych oczekiwaniach nabywców.

Czy naprawdę warto zdecydować się na home staging?

Home staging jako nadal niezbyt popularna usługa może wydawać się wielu osobom niepotrzebnym wydatkiem. Tymczasem badania przeprowadzone na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych wykazały, że usługa ta może przyspieszyć transakcję o 40% oraz podnieść cenę nawet o 10%.

Home stager nie tylko zna trendy w wystroju, lecz także orientuje się w potrzebach potencjalnych nabywców i wie, na co zwracają uwagę. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, a czujemy, że nasze mieszkanie lub dom kryje w sobie potencjał, którego samodzielnie nie jesteśmy w stanie uwydatnić, warto byśmy skorzystali z pomocy fachowca.

Szczególnie jednak powinny wziąć to pod uwagę osoby, którym zależy na szybkiej sprzedaży nieruchomości lub wystawiły ogłoszenie już jakiś czas temu, lecz nie wzbudziło ono dużego zainteresowania bądź przyciągnęło oglądających, ale nie doprowadziło do podpisania umowy. Ostatni przypadek może sugerować nam, że oferta jest atrakcyjna, jednak na ostatnim etapie coś zawodzi i zniechęca klientów.

Twisto banner 750x200px z brunetką- 45 dni na spłatę

Ile kosztuje home staging?

Kwota, jaką zapłacimy za usługę home stagingu, uzależniona jest od:

  • wielkości mieszkania,
  • zakresu zmian, jakie trzeba wprowadzić, a także
  • od lokalizacji.

W dużych miastach powinniśmy liczyć się ze znacznie wyższymi cenami.

Najczęściej pierwsza konsultacja i przygotowanie propozycji zmian to koszt od 100 zł do 300-400 zł. Z kolei cena realizacji wszystkich prac może wahać się od 1 tysiąca zł do nawet kilkunastu tysięcy. Niekiedy można się także spotkać z wyceną przeprowadzenia zmian w aranżacji mieszkania na 1-3% od ostatecznej ceny nieruchomości.

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, sami musimy zdecydować czy skorzystamy z pełnej usługi. Obecnie wiele agencji nieruchomości może udzielić nam pomocy z zakresu home stagingu, traktując ją jako marketingową część obsługi transakcji.

Podstawowe zasady home stagingu – jak samodzielnie przygotować mieszkanie?

Jeśli nie możemy sobie pozwolić na skorzystanie z profesjonalnej usługi lub ostatnim etapem, po otrzymaniu wskazówek od home stagera chcemy zająć się osobiście, warto byśmy poznali kilka podstawowych zasad. Pozwolą nam one przygotować mieszkanie tak, by przypadło do gustu jak największej liczbie osób, a przy tym będziemy mogli uniknąć negocjacji czy konieczności obniżania ceny.

Porządek to podstawa

Kubki na tacce, poduszki, posłana pościel - po profesjonalnym home staginguZanim przejdziemy do dekorowania mieszkania czy wyboru najkorzystniejszego ustawienia mebli, powinniśmy je dokładnie wysprzątać. Porządek powinien być podstawową rzeczą, o jaką zadbamy zarówno przed zrobieniem zdjęć do ogłoszenia, jak i przed przyjęciem potencjalnych kupców.

Wysprzątajmy dokładnie wszystkie pomieszczenia, szczególną uwagę przykładając do kuchni i łazienki, ponieważ to właśnie tam najłatwiej o zabrudzenia. Bardzo ważne są powierzchnie szklane i metalowe, na których widać każdą smugę, a przy tym może się w nich odbijać pozostała część pomieszczenia.

Jeśli decydujemy się na sprzedaż nieruchomości wraz z meblami, powinniśmy zrobić porządek również we wszystkich szafkach. Dobrym trikiem jest usunięcie z nich części rzeczy, dzięki czemu będą wydawały się przestronniejsze.

Odświeżenie wszystkich pomieszczeń

W przypadku gdy ściany malowaliśmy kilka lat temu i widać na nich ślady czasu, lub zostały porysowane przez dzieci czy zdecydowaliśmy się na ciemniejsze bądź oryginalne kolory, powinniśmy wziąć pod uwagę ich przemalowanie. Ceny farb nie są bardzo wysokie, a świeżo malowane ściany mogą zupełnie odmienić pomieszczenia. Przygotowując mieszkanie do sprzedaży, najlepiej jest wybrać neutralne i jasne kolory, które dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń.

Pod tym kątem powinniśmy także spojrzeć na podłogę. Obszerny dywan może przytłaczać pomieszczenie i je pomniejszać. W takim przypadku lub gdy jest już nieco zużyty, warto go usunąć. Może się jednak okazać, że podłoga pod spodem nie jest w najlepszym stanie. Wówczas kolejną inwestycją może być położenie paneli. Jasnobrązowe odcienie również powiększą pomieszczenie oraz nadadzą mu ciepła i przytulności.

Usunięcie usterek

W wielu przypadkach przyzwyczajamy się do drobnych usterek jak poluzowana klamka, przeciekający kran w łazience czy uszkodzona listwa przypodłogowa. Na co dzień nie zwracamy już na nie uwagi, jednak osoba, która po raz pierwszy odwiedza nasze mieszkanie, a przy tym ogląda je, rozważając kupno, bez wątpienia je zauważy. Ich naprawa nie będzie dla nas ani czasochłonna, ani nie pochłonie większej sumy, a może nam naprawdę ułatwić sprzedaż.

Usunięcie nadmiaru wyposażenia

Na co dzień w naszych mieszkaniach znajduje się wiele mebli, a przede wszystkim gromadzimy wiele gadżetów czy elementów dekoracji. Przygotowując mieszkanie do sprzedaży, powinniśmy zdecydowanie zmniejszyć ich ilość tak, by niepotrzebnie nie zabierały przestrzeni lub nie tworzyły chaosu na pólkach. W pomieszczeniach niech zostaną najpotrzebniejsze elementy tworzące neutralną i funkcjonalną przestrzeń.

Zadbajmy o to, by z kuchennych blatów zniknęły różne pojemniki czy takie sprzęty jak czajnik elektryczny bądź toster, a z łazienki kosmetyki i środki czystości. Pościelmy starannie łóżka, przykrywając je dekoracyjną narzutą i układając kilka poduszek. Posprzątajmy dziecięce zabawki i przerzedźmy nieco książki na półkach, by nadać regałom lekkości.

Wonga banner - 750

Usunięcie prywatnych rzeczy

Usunięcie z przestrzeni nadmiaru rzeczy jest bardzo ważne, ale jeszcze większą uwagę powinniśmy zwrócić na prywatne elementy jak zdjęcia czy dyplomy. Ich obecność sprawi, że odwiedzającym będzie trudno wyobrazić sobie siebie w nowym mieszkaniu.

Przeczytaj też: Inwestycja w ziemię w Polsce 2023 – wady i zalety – czy warto kupować działki? Prognozy cen

Dopracowanie dekoracji

Dobierając dodatki do mieszkania wystawianego na sprzedaż, nie warto dążyć do oryginalności. Powinno wyróżniać się dobrym stanem, a nie wyszukanym stylem. Home stagerzy pracując nad aranżacją, kierują się najnowszymi trendami, a przy tym ich celem jest uzyskania efektu, który spodoba jak największej liczbie osób.

Dlatego starajmy się, by wszystkie elementy, jak na przykład ozdobne poduszki, tworzyły spójną kolorystycznie całość. Bardzo dobrze sprawdzają się ustawione na stole świeże kwiaty. W kąciku wypoczynkowych możemy stworzyć atmosferę relaksu, stawiając na stoliku filiżankę, a obok kładąc książkę.

Przeczytaj też: Jak kupić mieszkanie lub dom, nie tracąc pieniędzy? Co wziąć pod uwagę?

Zadbanie o świeży zapach w mieszkaniu

Przed przyjęciem potencjalnych kupców dokładnie przewietrz mieszkanie. Jeżeli to możliwe, zaplanuj ten dzień tak, by nie przygotowywać obiadu przed ich przyjściem. Zapach, tak jak wygląd mieszkania, powinien być świeży i neutralny. Niektórzy polecają użycie świecy zapachowej o delikatnym aromacie, ale może być to pewne ryzyko. W końcu każdy z nas ma inne upodobania i możemy osiągnąć efekt odmienny od zamierzonego.

Przeczytaj też: Program Pierwsze Mieszkanie 2023 – kto może skorzystać? Banki, zasady dla konta mieszkaniowego i kredytu 2%

Zadbanie nie tylko o wnętrze – również o klatkę schodową lub ogród

Jeśli sprzedajemy mieszkanie, niewiele w wyglądzie klatki schodowej zależy od nas, ale jeśli tylko mamy na coś wpływ, powinniśmy zadbać o prezentację tego elementu. Natomiast jeśli wystawiamy na sprzedaż dom, powinniśmy w ogrodzie powtórzyć proces, jaki przeprowadziliśmy we wnętrzach. Posprzątajmy suche liście, przytnijmy rośliny i zadbajmy o aranżację tarasu czy altany.

Przeczytaj teżPodatek katastralny w Polsce 2023? Czy zostanie przegłosowany?

Home staging – założenia – podsumowanie

Home staging dopiero pojawia się w świadomości Polaków, ale bez wątpienia będzie z czasem zyskiwał coraz lepszą pozycję na rynku usługowym. Już dziś warto byśmy rozważali skorzystanie z niego przy sprzedaży mieszkania. Cały proces nie będzie od nas wymagał dużego zaangażowania, a przeprowadzony przez fachowca może dać nam wymierne korzyści.

3.6/5 - (18 votes)