Nie sądziliśmy, że co miesiąc trzeba pisać artykuł na temat podwyżek stóp procentowych. Dnia 8. grudnia 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej (organ NBP) po raz trzeci w ciągu 2 miesięcy podwyższyła wartości stóp procentowych. Z czym to się wiąże, o ile wzrosną raty kredytów hipotecznych? Jaki jest wpływ stóp na inflację i polskiego złotego? Zapraszamy do lektury.
Trzecia, grudniowa podwyżka stóp procentowych – najwyższe od 2015 roku
Miesiąc temu nie pisaliśmy na temat rezultatu obrad RPP, ponieważ każdy spodziewał się kolejnej podwyżki podczas grudniowej, ostatniej już sesji w tym roku. Dzisiaj jednak stopy procentowe, w tym referencyjna, przybrały najwyższą od 2015 roku wartość (w latach 2014-2015 stopa referencyjna wynosiła 2,0%). Od dzisiaj kształtować się będą następująco:
- stopa referencyjna – z 1,25% wzrost do 1,75%,
- stopa lombardowa – z 1,75% wzrost do 2,25%,
- stopa depozytowa – z 0,75% wzrost do 1,25%,
- stopa redyskontowa weksli – z 1,30% wzrost do 1,80%,
- stopa dyskontowa weksli – z 1,35% wzrost do 1,85%.
Obniżka stóp procentowych w 2020 rokumiała miejsce dwukrotnie – za pierwszym razem, w 04.2020 roku stopę referencyjną obniżono z 1,5% w skali roku aż o 3 razy – do 0,5%. Następnie, w maju sprowadzono ją praktycznie do zera, bo do 0,1%. Przez to zmalały kosztu kredytów.
Stopy procentowe a koszty kredytów
Większość osób chce mieć własne mieszkanie, samochód i urządzenia ułatwiające codzienne życie. Dlatego decydują się oni na kredyty. Stopy procentowe i wszystko, co wiąże się z finansami jest z kolei zależne od Rady Polityki Pieniężnej.
Według oficjalnych danych, na rynku istnieje oczekiwanie, że stopy procentowe w Polsce regularnie podwyższane, a o tym jak będzie decyduje właśnie RPP. Wskaźniki WIBOR 3M i 6M znacząco odbiegają od stóp procentowych i z dnia na dzień przez ostatnie 2 miesiące rosły, a ten pierwszy powinien odzwierciedlać mniej więcej stopę referencyjną.
Temat ten jest gorący, ponieważ stopy procentowe i zmiany w nich zachodzące mają istotny wpływ nie tylko na wysokość rat kredytów hipotecznych, ale także na inflację.
Stopy procentowe a inflacja
Zbyt niskie stopy procentowe zniechęcają ludzi do oszczędzania, a tani kredyt powoduje zwiększenie waluty w obiegu. W połączeniu z innymi czynnikami i trendem długoterminowym, prowadzi to do spadku wartości pieniądza.
Minister finansów podkreśla jednak, że inflacja zależy głównie od zagranicznych czynników takich jak ceny ropy, energii. Oczywiście sytuacja finansowa w kraju zależy również od działań krajowych. Jednak krajowe zarządzanie finansami jest widoczne dopiero po kilku miesiącach. To zagraniczni gracze lub warunki mogą uderzyć w gospodarkę i ekonomię danego kraju zupełnie niespodziewanie.
Stopy procentowe wyznaczają pewną granicę dla funduszy obywateli i całego kraju. Dlatego Rada Polityki Pieniężnej musi z dużą wnikliwością śledzić losy własnej waluty i tego co dzieje się na rynku zagranicznym. Inflacja zależy nie tylko od zagranicznych cen ropy czy energii, ale również od krajowych działań ekonomicznych.
Sytuacja polskiego złotego
Ekonomiści od zawsze prowadzą dziennik aktualności w wartości złotówki. Do ustalania dbani o jej wartość i podawania jej dziennego kursu zobowiązany jest Narodowy Bank Polski. Zmienna wartość kursu naszej waluty nie wzbudza już w nikim zdziwienia. Z roku na rok PLN zmienia się i pozwala na mniejsze lub większe zakupy za granicą.
Przeczytaj też: Decyzja RPP z 8. marca 2022 – stopy procentowe znowu w górę
Jak ma się złoty w 2021 roku w stosunku do poprzednich lat?
Ile będzie trzeba zapłacić aby uzyskać euro? Twarde waluty takie jak euro czy frank szwajcarski miażdżą wartość polskiego złotego. Media donoszą, że polski złoty jest najsłabszy od dwunastu lat. Co to oznacza? Polski złoty umożliwia mniejsze zakupy za granicą kraju.
W dobie inflacji do budżetu państwa wpływa coraz więcej pieniędzy w złotówkach. Jednak sprawia to, że euro jest coraz mocniejsze w stosunku do złotego. Ekonomiści obawiają się, że euro będzie kosztowało pięć polskich złotych. Obecnie euro kosztuje 4,70 zł, a frank szwajcarski 4,40zł.
Przeczytaj też: Osłabienie złotówki wobec innych walut – euro i dolar z rekordami – co to oznacza? Co kupować?
Finansiści podają, że z tygodnia na tydzień znaczenie złotego maleje średnio o dziesięć groszy. Na szczęście ich prognozy nie do końca zdają się sprawdzać.
Finanse Skarbu Państwa są ważne. Ich umiejętne rozporządzanie to podstawa do sukcesu całego kraju. Obecnie w 2021 roku ekonomiści obawiają się ciągłego spadku wartości złotego w stosunku do najbardziej liczących się walut na świecie. Czy Polska umocni swoją walutę na rynku światowym?
Zostaw komentarz