Pomimo skutków wywołanych pandemią, rynek fotowoltaiczny był większy niż oczekiwano w zeszłym roku. W szczególności w październiku doszło do gwałtownego wzrostu instalacji w Chinach, co spowodowało wzrost globalnego popytu. Globalne zapotrzebowanie na moduły w 2020 roku sięgnęło 120 GW. W 2020 roku łączna ilość mocy wszystkich instalacji na świecie wyniosła 773 GW. Szacuje się, że w 2022 osiągnie wartość 1 TW.
Niedobór i podwyżki na rynku szkła fotowoltaicznego
Niedobór szkła fotowoltaicznego, który utrzymywał się przez ostatni kwartał 2020 r., spowodował wzrost cen modułów, zmuszając deweloperów do powolnego wyczerpywania zapasów. Producenci modułów zostali zmuszeni do renegocjacji kontraktów podpisanych po niższych cenach lub odroczenia dostaw do tego roku z powodu podwyżek cen szkła.
Wraz z nadejściem 2022 roku znaczna część świata wciąż będzie walczyć o powstrzymanie pandemii Covid-19. Chociaż wśród producentów fotowoltaiki ponownie narastają obawy związane z kryzysem, oczekuje się, że globalny popyt na fotowoltaikę będzie jaśniejszy w świecie po pandemii. Globalny popyt na moduły osiągnie w tym roku 155 GW, co oznacza wzrost o 10% od 2020 roku.
Przeczytaj też: Fotowoltaika – co to jest? Cena instalacji, opinie, dofinansowanie, korzyści
Zwiększony popyt na fotowoltaikę w Chinach i USA
Silny wzrost można przypisać projektom opóźnionym przez pandemię lub wzrost cen. Inne czynniki przyczyniające się do tego to silniejszy popyt oczekiwany na tradycyjnych rynkach fotowoltaicznych na całym świecie. Chiny, Stany Zjednoczone, Europa i Indie zdominują ponad 80% rynku. W tym roku rozpocznie się czternasty chiński plan pięcioletni, w ramach którego niesubsydiowane projekty staną się głównym motorem napędowym rynku. Złagodzone przepisy dotyczące stosunku PV do falownika spowodują wzrost zapotrzebowania na moduły w Chinach wynoszący 51 GW.
Napędzany odroczonymi projektami komercyjnymi/rozproszonej generacji, popyt na fotowoltaikę w USA prawdopodobnie będzie rósł powoli, a dzięki objęciu urzędu przez prezydenta Joe Bidena i rozszerzeniem ITC energii słonecznej, długoterminowe perspektywy dla rynku amerykańskiego są optymistyczne, z prawdopodobnym popytem mogą osiągnąć w tym roku 21 GW. Podczas gdy odrodzenie się Covid-19 nadal szaleje w całej Europie, wydaje się, że silny popyt na fotowoltaikę na kontynencie utrzyma się w tym roku dzięki ciągłemu wsparciu rządów. Przewiduje się, że Europa odnotuje 24 GW zapotrzebowania.
Przeczytaj też: Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – ulgi dla rolników, OZE na wsi – zamów bezpłatną wycenę!
Fotowoltaika sposobem na wyjście z kryzysu w Indiach, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej
Oczekuje się, że Indie wyjdą z kryzysu pandemicznego, konfliktów z Chinami i podwyżek cen. W związku z trwającymi aukcjami dla fotowoltaiki na skalę przemysłową, oblicza się 7 GW zapotrzebowania dla kraju. Warto zwrócić uwagę na rynki wschodzące, w tym na Bliski Wschód i Amerykę Łacińską.
Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie w tym roku prawdopodobnie zostaną oddane do użytku projekty na skalę użyteczności publicznej w Dubaju, odnotują wzrost popytu. Napędzany przez nich projekty, popyt w Brazylii i Chile będzie nadal rósł. Z kolei rynek wietnamski spowolni z powodu braku zachęt, po tym, jak w zeszłym roku doświadczył boomu popytowego.
Przeczytaj też: Program “Czyste Powietrze” 2022 – warunki dofinansowania, wniosek PDF
Przeczytaj też: Oszczędzanie prądu, wody i energii cieplnej – seria: inflacja vs portfel Polaka
Spadek cen instalacji fotowoltaicznych w 2022 roku
Ponieważ producenci zaopatrują się w materiały przed Nowym Rokiem w lutym, w styczniu ceny materiałów utrzymywały się na stałym poziomie. W konsekwencji ceny modułów również pozostały wyższe na początku roku. Podczas gdy nowe moce produkcyjne szkła fotowoltaicznego zostaną uruchomione po Nowym Roku, łagodząc niedobory, producenci modułów nie obniżą cen po tym, jak wyższe koszty obniżą swoje zyski. W rezultacie ceny modułów pozostaną wysokie do lutego.
Popyt będzie rósł w drugim kwartale, kiedy rynek chiński rozpocznie gorączkowo instalacje, a inne rynki przyłączą odroczone projekty do sieci. Ponieważ jednak dolar amerykański spada w stosunku do juana, stawki frachtu morskiego rosną od końca 2020 r., liczba nowych zamówień jest niewielka. Co więcej, ceny ogniw zaczęły spadać w styczniu. W tym kontekście oczekuje się, że ceny modułów powrócą do trendu spadkowego.
Przeczytaj też: Kredyt na instalację fotowoltaiczną 2022 – pożyczka na fotowoltaikę i OZE – oferta i zalety
Chiny oficjalnie wejdą w erę parytetu sieci po połowie roku gorączki instalacyjnej. Tradycyjny szczyt sezonu powróci do Europy i Stanów Zjednoczonych, a Indie odbiją się po rozpoczęciu roku podatkowego. W sumie, druga połowa 2021 roku już przyniosła większy popyt niż pierwsza.
Przeczytaj też: Rosnąca cena węgla (ekogroszku) – ile zapłacimy za tonę w 2022/2023 roku?
Zostaw komentarz