Od kiedy tylko świat usłyszał o Bitcoinie i o związanych z nim możliwościach zarobkowych, zainteresowanie giełdami kryptowalut staje się coraz większe. Zanim jednak ktokolwiek zacznie się tym zajmować, powinien zapoznać się nie tylko z zasadami ich funkcjonowania, ale również i rankingami, ukazującymi, które z nich dają najwięcej możliwości. Czym kierować się przy wyborze giełdy, na którą wpłacą Państwo środki? Co powinni Państwo wiedzieć o zmianie kursów walut takich jak Bitcoin czy Ethereum lub Litecoin?

Giełdy kryptowalut – zasady działania i bezpieczeństwo handlu Bitcoinami

Kryptowaluty Ethereum, Litecoin i BitcoinUżytkownicy giełdy kryptowalut mają prawo zarówno do zakupu, jak i sprzedaży tak popularnych w ostatnich latach Bitocoinów. Od tych tradycyjnych, giełdy kryptowalut różnią się przede wszystkim brakiem centralizacji, bowiem istnieją jedynie w formie wirtualnej, nie posiadając żadnego fizycznego odpowiednika. W związku z tym wszystkie przebiegające w jej obrębie transakcje, prowadzone są poprzez drogę sieciową. Giełdy kryptowalut zaliczane do tych najlepszych mają swoje własne systemy zabezpieczeń, dzięki czemu wszelkie przeprowadzane operacje są w pełni bezpieczne.

Biorąc pod uwagę funkcje, jakie pełnią śmiało, można powiedzieć, że giełdy są pośrednikami pomiędzy kupującymi a sprzedającymi waluty kryptograficzne. Korzystać z kryptowalut może tak naprawdę każdy, jednak aby zacząć, wymagana jest choćby minimalna wiedza dotycząca zasad jej funkcjonowania.

Przeczytaj też: Cena Bitcoina 2023 – prognozy, kurs, wykres – 1 Bitcoin to PLN

Jak zacząć przygodę z kryptowalutami?

Zaczynając swoją przygodę z giełdą kryptowalut warto przede wszystkim zapoznać się z najważniejszymi pojęciami oraz zasadami funkcjonowania. Dopiero mając nieco teoretycznej wiedzy, można przejść do zdobywania praktyki. Zawsze przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu na giełdzie należy dokonać oceny projektów planowanych inwestycji.

Podejmując decyzje zakupowe, należy bardzo starannie przemyśleć każdy z aspektów, kierując się wiedzą i własnymi przekonaniami, niekoniecznie natomiast opiniami innych osób czy tymi powszechnie dostępnymi w mediach. Dla początkującego na rynku kryptowalut bardzo ważną umiejętnością jest analiza wykresów kryptowalut. Oczywiście nie jest tu wymagana specjalistyczna wiedza, jednak absolutne podstawy powinny być. Wykresy mają takie same układy, jednak różnią się pomiędzy sobą często wieloma szczegółami, na które w analizie w szczególności należy zwracać uwagę.

Przeczytaj też: Upadek giełdy FTX – co się do niego przyczyniło?

Giełda kryptowalut a weryfikacja danych – przykład BitBay

W przypadku zdecydowanej większości działających na świecie giełd kryptowalut, poza samą rejestracją niezbędne jest także poddanie weryfikacji pewnych danych przekazanych przez użytkownika. Dlaczego weryfikacja jest tak ważna? Otóż bez jej dokonania nie będzie możliwości dokonania wypłaty zgromadzonych w ramach inwestycji środków. Oczywiście są też platformy, które nie wymagają weryfikacji, jednak z tego wynikają pewne ograniczenia i problemy, często w takich przypadkach mogą pojawiać się między innymi blokady wypłat.

Przykładem platformy, która weryfikuje wszystkich swoich użytkowników jest Zonda – trzeba tego dokonać poprzez 2 czynności:

  • wysłanie dowodu osobistego lub paszportu,
  • przedstawienie dokumentu potwierdzającego Państwa adres zamieszkania.

Zonda giełda kryptowalut bannerWeryfikując konto, należy zaznaczyć, czy jest to konto prywatne, czy firmowe. Proces weryfikacji często polega na wpisaniu specjalnego kodu, który został wysłany na numer telefonu podany przez użytkownika. Kolejny etap weryfikacji (jeśli giełda tego wymaga) jest przesłanie skanu dokumentów, które zawierają potwierdzenie danych osobowych użytkownika. Warto przy tym pamiętać o zgodności danych podawanych przy rejestracji z tymi pochodzącymi z rachunku bankowego, na który będą trafiały wpłaty.

Przeczytaj też: Jak kupić Bitcoina? Anonimowo, od osób prywatnych, w bitomacie?

Czym się kierować wybierając giełdę kryptowalut?

Obecnie na całym świecie funkcjonuje nawet kilkaset giełd kryptowalut, przez co wybór tej najlepszej może być nieco utrudniony, Warto mieć w tym przypadku na względzie to, że według wielu specjalistów najlepsza giełda to giełda zdecentralizowana. Dodatkowo warto także jasno określić grupę pożądanych usług, dzięki czemu zakres do wyboru nieco się uszczupli, ukazując jedynie propozycje dopasowane do indywidualnego zapotrzebowania.

Wybierając giełdę kryptowalut nie sposób nie zapoznać się ze stosowanymi przez nią zabezpieczeniami. Warto zwracać uwagę na to, kto się tym zajmuje, czy giełda nie znajduje się w tak zwanych rajach podatkowych (które niestety dają dość duże pole do popisu dla oszustów) i czy gdy zajdzie taka potrzeba, można bez problemu skontaktować się z przedstawicielami spółki ją prowadzącej, licząc na odpowiedź kompetentnego człowieka, a nie bota.

Przeczytaj też: Finax – działanie, koszty i opinie o inwestowaniu z robodoradcą – promocje

Nie bez znaczenia jest także to, czy giełda w sposób płynny i niczym niezakłócony jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi obsługiwanymi transakcjami. Dodatkowym atutem będzie również przejrzysty i czytelny interfejs.

Niektóre giełdy zajmujące się krypto walutami pobierają od każdej przeprowadzanej transakcji prowizje w określonej wysokości – niekiedy może być ona dość wysoka. Dlatego też przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy sprawdzić, czy i w jakiej wysokości w przypadku danej giełdy są pobierane dodatkowe opłaty.

Przeczytaj też: Zagrożenia związane z kryptowalutami i Bitcoinem w roku 2023 – teoria dyfuzji technologii

UWAGA!

Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi rejestr ostrzeżeń publicznych, dostępny pod adresem: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne. W rubryce „Zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 150 i art. 151 ustawy o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego)” znajdują się ostrzeżenia na temat firm, które bezprawnie wydają pieniądz elektroniczny. Według stanu na dzień 2.01.2023 r. widnieje tam aż 49 firm.

Informacje zawarte w powyższym artykule nie stanowią analizy inwestycyjnej, analizy finansowej ani innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Nie stanowią również rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Ani też nie stanowią “rekomendacji inwestycyjnych” ani “informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku).

Powyższy tekst zawiera linki afiliacyjne, tj. reklamowe do serwisów współpracujących.

Przeczytaj też: Zonda (dawny BitBay) – logowanie, rejestracja, działanie i opinie

Co warto wiedzieć o kursach wymiany kryptowalut?

Decydując się na wejście na giełdę kryptowalut należy mieć świadomość tego, że wartość waluty w takim przypadku może się bardzo szybko zmieniać, zarówno jeśli chodzi o wzrost, jak i spadek. Dlatego też decydując się na tego rodzaju inwestycje, należy na bieżąco śledzić wszelkiego rodzaju notowania. W przypadku wyceny i rynkowej kapitalizacji, podawanie ich wartości jest planowane na konkretny moment, dzięki czemu będą uważnym graczem, nie sposób takich wieści przegapić.

W przypadku kryptowalut podobnie jak ma to miejsce w przypadku różnego rodzaju towarów, na cenę niezmienny wpływ ma zależność popytu od podaży. Im większa ekspozycja kryptowaluty w mediach, tym jej cena w dość krótkim czasie staje się coraz większa.

Przeczytaj też: Kopanie kryptowalut (Bitcoina) – na czym polega? Ile trwa i czy jest legalne?

4.8/5 - (5 votes)