Chęć kupna smartfona towarzyszy nam przeważnie co 2-3 lata gdy stary telefon nie spełnia już naszych oczekiwań, a my chcemy skorzystać z najnowszych technologii. W takim momencie bardzo częstym pytaniem jest: jak kupić smartfon? Istnieje kilka sposobów na to, a każdy z nich różni się od siebie i ma swoje plusy oraz minusy. Wybór taki daje wiele możliwości i dzięki temu możemy kupić smartfon w różnej cenie czy formie. Poniżej prezentujemy trzy najpopularniejsze sposoby kupowania smartfona oraz podpowiadamy kiedy warto wybrać dany sposób.

Jak najlepiej kupić smartfona? Zakup za gotówkę w sklepie

Pierwszym rozwiązaniem gdy chcemy kupić nowy smartfon, jest kupienie go za gotówkę w sklepie. Możemy zrobić to w dużych sieciach agd/rtv online, jak:

czy chociażby niezależnie u operatorów telekomunikacyjnych czy w tradycyjnych sklepach elektronicznych. Rozwiązanie to jest najbardziej elastyczne ze wszystkich trzech przedstawionych w tym zestawieniu.

Z pewnością możemy samodzielnie zobaczyć smartfon i wziąć go do ręki przed decyzją zakupową. Często wpłynie to na komfort użytkowania. Mamy też pewność kupienia czegoś konkretnego — namacalnego i nie musimy ryzykować zakupu w nieznanym sklepie internetowym. Smartfon otrzymamy też od ręki bez konieczności czekania na przesyłkę czy oczekiwań na dostarczenie wybranego modelu do danego salonu operatora — co czasem ma miejsce.

Ludzie z komórkami w dłoniach - abonament z i bez telefonuSklepy stacjonarne oferujące zakup smartfonów mają też największy wybór telefonów, które możemy zobaczyć osobiście. Przeważnie operatorzy w salonie prezentują jedynie kilkanaście — kilkadziesiąt najpopularniejszych modeli. W sklepach stacjonarnych dużych sieci jest to często nawet kilkaset.

Korzystając z salonów i sklepów naziemnych, możemy też uzyskać poradę sprzedawcy, który może wskazać nam interesujące dla nas modele. Kupując smartfon za gotówkę, nie musimy również pamiętać o ratach czy zobowiązywać się długą umową z operatorem, co będzie z kolei bardzo dużym plusem dla osób ceniących sobie niezależność.

Przeczytaj też: Ranking abonamentów komórkowych 2023 – abonament bez telefonu

Smartfon w abonamencie u operatora

Zakup smartfona u operatora w abonamencie polega na podpisaniu umowy abonamentowej z operatorem i otrzymaniu wraz z nią smartfona. Rozwiązanie to jest połączone z usługami telekomunikacyjnymi i numerem telefonu. Jest to nieco inne wyjście niż niezależne kupowanie smartfona, które również ma swoje plusy. W praktyce podpisujemy z operatorem umowę abonamentową — najczęściej na 2 lub 3 lata na określoną sumę a w zamian otrzymujemy zarówno kartę z pakietem telekomunikacyjnym jak i urządzenie.

Pierwszą korzyścią takiego rozwiązania jest możliwość otrzymania smartfona po dużo niższej cenie przy zakupie, aniżeli jest on warty. Często zapłacić będziemy musieli jedynie kilkadziesiąt złotych za smartfon średniej klasy albo tylko kilkaset za smartfon z wysokiej półki. Operatorzy resztę ceny rozkładają na raty abonamentowe, które będziemy płacili w trakcie trwania umowy.

Dzięki temu nie posiadając środków na zakup smartfonu, możemy kupić go w ogóle np. za 1 zł lub posiadając niewiele środków kupić smartfon dobrej klasy, który będzie służyć nam przez dłuższy czas. W porównaniu z zakupem smartfona niskiej jakości, który będzie niekomfortowy w używaniu, jest to spora korzyść.

Przeczytaj też: Oszczędzanie na abonamentach i opłatach stałych – seria: inflacja vs portfel Polaka

banner ze smartfonami - Ceneo.pl

Drugim plusem jest otrzymanie usług abonamentowych wraz z ze smartfonem. Często możemy otrzymać je na preferencyjnych warunkach — znacznie lepszych niż przy zakupie karty pre-paid. Przełoży się to na większe pakiety Internetu, nielimitowane rozmowy czy SMS-y i inne usługi w bogatszej np. dostępnej tylko w abonamencie wersji. Często operatorzy oferują też bardzo wiele różnego rodzaju promocji.

Możemy dzięki temu np. przez pół roku nie płacić abonamentu lub otrzymać zniżkę na smartfona czy kolejny abonament za połowę ceny. Jest to niezwykle korzystne rozwiązanie np. przy przenoszeniu numeru czy skorzystaniu w większym zakresie usług danego operatora. Pozwala zaoszczędzić to często sporo środków np. przy zakupie usług dla całej rodziny.

Wonga banner - 750

Przeczytaj też: Netflix – cennik 2023 – co z okresem próbnym za darmo? Logowanie

Zakup smartfona w Internecie – zalety wyboru telefonu online

Alternatywnym rozwiązaniem dla zakupu smartfona w sklepach stacjonarnych i u operatora jest zakup smartfona w Internecie. Jest to coraz popularniejszy sposób nawet pomimo tego, iż smartfony są przeważnie drogimi gadżetami. Wiele osób jednak zauważa plusy tego rozwiązania i decyduje się kupić smartfona w sieci. Kupowanie smartfonów Internecie to zakup w sklepach internetowych danych marek — producentów lub w sklepach internetowych zajmujących się sprzedażą telefonów.

Pierwszym plusem tego rozwiązania jest maksymalnie szeroki wybór. W sieci znajdziemy e-sklepy wszystkich marek telefonów, jakie znajdują się na rynku. Są to zarówno marki wiodące jak i te mniej popularne lub nawet dostępne jedynie w Chinach. Daje to bardzo wiele możliwości.

Przeczytaj też: Jak płacić mniej za telefon komórkowy? 4 sposoby na obniżenie rachunku za abonament

Oglądanie telefonu w sklepie i kupno w sieci

Często korzystając ze sklepów internetowych, możemy zakupić smartfony marek mniej znanych, które nie są oficjalnie lub szeroko dystrybuowane u operatorów czy w punktach stacjonarnych. Popularną praktyką Polaków jest oglądanie sprzętu w sklepie i kupno w sklepie internetowym smartfona zgodnego z pożądaną specyfikacją. Możemy wybrać:

  • ulubiony kolor,
  • pojemność liczoną w GB,
  • przekątną ekranu.

Oferty dostępne w sieci są bardzo ciekawe pod względem cenowym czy funkcjonalnym. Nie wszystkie modele i warianty każdego telefonu są szeroko dystrybuowane naziemnie z uwagi na brak miejsca w salonach. Dlatego już w latach 2010-2020 obowiązkiem każdego marketu rtv/agd było założenie własnego sklepu internetowego. Niektóre większe markety jak np. RTV Euro AGD postawiły na założenie osobnej marki z maksymalnie niskimi cenami, vide: OleOle.pl.

Przeczytaj też: Pożyczki przez telefon (mobilne) – czym są szybkie chwilówki z appki?

1/3 sprzedaży smartfonów poprzez e-commerce

brunet w sklepie z telefonami - wybór smartfonaDuża część marek zyskujących na popularności produkuje bardzo dobre jakościowo czy funkcjonalnie smartfony. Możemy zatem zakupić telefon mniej popularny i trudno dostępny w świecie realnym wybierając spośród tysięcy modeli. Nawet określając konkretne parametry, nadal do wyboru będziemy mieli wiele modeli, a nie kilka — kilkanaście dostępnych u operatora czy w sklepach naziemnych.

Dużym plusem zakupu smartfonów w sieci jest ich cena. Niezależnie od tego czy smartfon kupować będziemy w e-sklepie dużej sieci agd, w elektronicznym e-sklepie czy na stronie producenta, możemy liczyć na najatrakcyjniejsze ceny. W sieci panuje bardzo duża konkurencja, dlatego możemy znaleźć wiele promocji czy preferencyjne warunki zakupu np. różniące się od tych ze sklepu stacjonarnego. Zdecydowanie warto wykorzystać tę sytuację np. jeśli chcemy kupić konkretny smartfon, a jest on tańszy w sklepie internetowym. Osobiście korzystam z porównywarki Ceneo.pl, by zobaczyć w którym renomowanym sklepie mogę dokonać zakupu telefonu najtaniej.

Przeczytaj też: Jak wybrać najlepszą sieć komórkową dla siebie i z jakiej wziąć numer?

Sporym plusem kupowania smartfonu online jest wygoda. Obecnie smartfon możemy zamówić i opłacić w ciągu kilku minut — bez wychodzenia z domu. Możemy wybrać też wiele rodzajów dostawy i oczekiwać jedynie na jego dostarczenie do domu lub paczkomatu. Jest to spory plus szczególnie dla osób, które pracują lub nie mają zbyt wiele czasu na wyprawy do galerii handlowych czy operatorów, aby załatwić tam wszystkie formalności związane z zakupem.

Przeczytaj też: Jaki laptop kupić – na co zwrócić uwagę w 2022? Parametry i przeznaczenie

4.4/5 - (7 votes)