Podczas rozwijania firmy i rozbudowywania jakiegokolwiek przedsiębiorstwa zawsze dochodzi do znacznego podwyższenia zużycia energii elektrycznej. Nie inaczej jest w przypadku gospodarstwa wiejskiego. Rozwijając także swoje gospodarstwo rolne, musimy spodziewać się wyższych rachunków za prąd. Jednakże zarówno w firmach nienastawionych na sektor rolniczy, jak i w takich nastawionych na produkcję związaną ze wsią, inwestycja w instalację fotowoltaiczną może takie rachunki znacznie obniżyć.
Jakie korzyści może mieć rolnik z fotowoltaiki?
Elektrownia fotowoltaiczna jest dla rolnika opłacalna z wielu powodów. Najważniejszym z nich i najbardziej oczywistym jest możliwość znacznego nawet zmniejszenia wysokości opłat za prąd – co przy inwestycji w panele fotowoltaiczne jest całkowicie realne.
Sama idea fotowoltaiki (co to jest?) jest wykorzystywaniem darmowej, a przy tym niewyczerpywalnej energii ze słońca. Inwestor OZE może po wybudowaniu własnej mikro elektrowni słonecznej uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii. Ponadto prąd na własne potrzeby produkuje samodzielnie i nie ponosi praktycznie żadnych dodatkowych kosztów oprócz tych związanych z samym zakupem i montażem instalacji.
Darmowe źródło energii i niższe rachunki za prąd
Obecny wzrost cen energii elektrycznej nie jest trendem krótkotrwałym, ale nasilającym się już od dłuższego czasu, a w perspektywie tzw. Zielonego Ładu, można spodziewać się wzrostów wręcz niebotycznych. Ceny prądu stale wzrastają, a przy postawieniu przez właściciela gospodarstwa rolnego na rozwój będzie też wzrastało zużycie tego prądu.
W zależności od rozmachu inwestycji może nawet dojść do sytuacji, w której obciążenia tytułem rachunków za prąd staną się tak duże, że zaczną hamować planowane inwestycje, a nawet je stopować. Fotowoltaika w tym wypadku może być rozwiązaniem, które pozwoli na ograniczenie, a nawet na zatrzymanie narastających wydatków na energię.
Przykładowa farma fotowoltaiczna – 61m2 – do 10 000 kWh/rok
Jak pokazują niektóre wyliczenia, zamontowanie w gospodarstwie instalacji fotowoltaicznej o przykładowej mocy 9.9 kWp może przynieść roczne oszczędności w rachunkach za prąd w wysokości nawet 7 tysięcy złotych. Taka przykładowa mikro elektrownia będzie się składała z ok. 36 modułów o łącznej powierzchni ok. 61 m² i w korzystnych warunkach wyprodukuje rocznie niemal 10 000 kWh. Czy nie brzmi to zachęcająco? Owszem, ale można mieć co do tego wątpliwości, ponieważ taki wynik dotyczy optymalnych warunków pogodowych dla naszej szerokości geograficznej. Można zatem nie dowierzać takim prognozom, ale czy to oznacza, że inwestycja w fotowoltaikę jest nieopłacalna?
Oczywiście powierzchnia kilkudziesięciu metrów kwadratowych nie jest obszarem, który może być dostępny dla każdego. Żeby zamontować panele na takiej powierzchni, trzeba dysponować dużym domem z rozległym dachem, ale… Tutaj omawiamy szczególny obszar, a mianowicie tereny wiejskie, a w obejściu rolnika nie ma mowy o dachu jedynie na budynku mieszkalnym, ale przynajmniej jeszcze na kilku innych.
Gdzie zamontować instalację fotowoltaiczną?
Tutaj ujawnia się ogromny walor i szerokie pole do inwestycji fotowoltaicznych. Zajmując się uprawą ziemi albo hodowlą zwierząt rolnik musi posiadać oprócz domu także budynki gospodarcze. Bardzo często są to budynki o prostej konstrukcji i z reguły również o odpowiednio nachylonej konstrukcji dachu. Mowa również sporej powierzchni, która aż prosi się, żeby ją wykorzystać do celów energetycznych. Panele fotowoltaiczne można zamontować na:
- garażu,
- magazynie,
- stodole,
- oborze,
- owczarni,
- a także na stajni,
- czy na dużym kurniku.
Połączona zaś moc wszystkich instalacji może zapewnić naprawdę wysoką i opłacalną wydajność.
Przy tego rodzaju inwestycjach najwięcej wątpliwości budzi właśnie wydajność instalacji fotowoltaicznej. Podana powyżej przykładowa roczna produkcja energii elektrycznej na poziomie 9900 kWh wcale nie oznacza, że poziom produkcji zostanie równomiernie rozłożony na wszystkie miesiące roku.
Rolnik jako prosument
Jak pokazuje praktyka, w okresie letnim bywa generowane sześć razy więcej energii aniżeli w okresie zimowym. Czy jednak to oznacza, że w grudniu albo w styczniu nie będzie można liczyć na energię z instalacji fotowoltaicznej? Odpowiedź brzmi – tak źle to nie wygląda.
Wypracowane rozwiązania prawne umożliwiają bezproblemowe podłączenie instalacji fotowoltaicznej do lokalnej seci energetycznej, co oznacza efektywne zmagazynowanie energii elektrycznej wygenerowanej latem, a którą można odbierać w okresach uboższego nasłonecznienia. Jest to tzw. pakiet prosumencki wraz z systemem opustów. Ponadto w sytuacji braku nadwyżek nie ma obaw o to, że w gospodarstwie rolnym zabraknie prądu, ponieważ zwyczajowo zostanie on dostarczony odpłatnie z sieci.
Do czego w gospodarstwie rolnym może być wykorzystany prąd z fotowoltaiki?
Gospodarstwo rolne najczęściej zawiera w sobie zarówno część gospodarczą, jak i mieszkalną, a więc prąd z instalacji fotowoltaicznej może być w nim wykorzystywany na potrzeby produkcyjne i domowe. Na co konkretnie można używać prądu z fotowoltaiki?

Instalacja fotowoltaiczna na pochyłym terenie
W wypadku domu będą to oczywiście wszelkie urządzenia elektryczne – oświetlenie, sprzęty AGD i RTV, ewentualnie bojler, ogrzewanie elektryczne, czy klimatyzator, a można do tego również dorzucić coraz częściej pojawiające się samochody elektryczne lub hybrydowe.
Gospodarstwo rolne natomiast to wszystkie urządzenia elektryczne niezbędne w danej produkcji rolnej, czyli np. dojarki, ale także ogrzewanie i oświetlanie pomieszczeń. Prądu z fotowoltaiki można używać także do ogrzewania szklarni albo do zasilania sztucznych kwok, pozwoli również na ładowanie akumulatorów do wszystkich maszyn rolniczych.
Oszczędności w rachunkach na prąd – możliwość dodatkowych inwestycji
Oszczędności na rachunkach za prąd mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych rocznie i są to środki, które pozostają w portfelu, czyli do dyspozycji rolnika. Chociaż z pozoru nie jest to wiele dla producenta i przedsiębiorcy, to jednak nie jest to nic.
Za kilka tysięcy złotych rocznie można przeprowadzić jakiś niewielki remont, dokupić nowocześniejsze sprzęty, czy wreszcie mieć znaczącą kwotę do opłacania np. leasingu za jakąś maszynę rolniczą.
Za te pieniądze można zakupić materiał siewny, czy nowe pokolenie zwierząt hodowlanych. W ciągu zaś lat kwota ta, odłożona do banku może ukazać całkiem realny zysk.
Przeczytaj też: Pożyczka na instalację fotowoltaiczną – kredyt na fotowoltaikę i OZE – oferta i zalety
Bycie proekologicznym przedsiębiorcą rolniczym
Właściciele gospodarstw rolnych coraz częściej zostają również lokalnymi biznesmenami, a obecnie coraz większą wagę przypisuje się sposobom, w jaki prowadzona jest produkcja rolna. Jakość produktów będzie miała nadal wysokie znaczenie, ale fakt przynależności do producentów proekologicznych nabiera coraz większego znaczenia również. Nie bez znaczenia dla odbiorców produktów rolnych z danego gospodarstwa może być fakt, że ich wytwórca stara się o ochronę środowiska naturalnego.
Fotowoltaika może więc być nie tylko sposobem na oszczędności, ale i sporym plusem dla wizerunku. Ukazywanie się w oczach innych jako przedsiębiorca nowoczesny, który produkuje najwyższej jakości wyrób, a przy tym ma na uwadze proces jego wytwarzania przyjazny w jak najwyższym stopniu środowisku naturalnemu sprzyja docenieniu przez klientów takiego podejścia do biznesu. Niezależnie od wielkości gospodarstwa i prowadzonego biznesu, fotowoltaika i każde inne działanie proekologiczne podnosi rangę przedsiębiorcy i u klientów i u ewentualnych kontrahentów.
Przeczytaj też: Program “Czyste Powietrze” 2022 – warunki dofinansowania, wniosek PDF
Fotowoltaika dla rolników – rentowność i ulgi od podatku rolnego
Kwestię opłacalności fotowoltaiki można odnieść wyłącznie do zmniejszonych rachunków za prąd, ale nie weźmiemy wówczas pod uwagę całokształtu zagadnienia. Chodzi bowiem o to, że czas działania instalacji fotowoltaicznej wraz z kosztami jej montażu nie są wszystkim, co można wziąć pod uwagę.
Czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę można skracać, korzystając ze wsparcia do inwestycji OZE, a które są oferowane zarówno przez instytucje rządowe, jak i przez samorządy. W odniesieniu do fotowoltaiki dla rolników będzie to między innymi ulga inwestycyjna polegająca na możliwości odliczenia do 25% kosztów instalacji fotowoltaicznej od podatku rolnego.
Przeczytaj też: Kredyt pomostowy – co to jest? Dla kogo pomoc przy dotacji?
Programy Czyste Powietrze, Mój prąd, Agroenergia i ulga termomodernizacyjna dla rolnika
Ponadto istnieją jeszcze dodatkowe wsparcia oferowane w ramach programów dofinansowań. Korzystając z uczestnictwa w programie „Czyste Powietrze” albo korzystając z dofinansowania w ramach ulgi termomodernizacyjnej, można budżet przeznaczony na inwestycję zmniejszyć, a przez to i skrócić czas zwrotu inwestycji.
Wielu rolników skorzystało m.in. z programów „Mój Prąd 4.0” oraz „Agroenergia”, a wszystko wskazuje na to, że pieniądze na wsparcie dla inwestycji w OZE będą dostępne jeszcze przez długi czas.
Przeczytaj też: Historia fotowoltaiki i ciekawostki – mało znane fakty nt. energii słonecznej i produkty
Mikro elektrownia fotowoltaiczna w gospodarstwie rolnym – o czym pamiętać?
Fotowoltaika na wsi daje znacznie więcej możliwości aniżeli fotowoltaika w mieście. Przede wszystkim większe powierzchnie do zagospodarowania oraz znacznie lepsze warunki lokalizacyjne pod względem ewentualnych zacienień sprawiają, że wydajność instalacji na wsi jest na znacznie wyższym opłacalnie poziomie. Przy tym trzeba pamiętać, aby nie powierzać pracy projektowych ani instalacyjnych pierwszej z brzegu firmie, ale postawić na fachowców.
Odpowiednia firma instalacyjna nie tylko zaprojektuje optymalną instalację i wybierze najlepsze lokalizacje, a również będzie służyła doradztwem w kwestiach technicznych (np. wybór falownika), a także zapewni profesjonalny serwis już w okresie pracy mikro elektrowni słonecznej.
Fotowoltaika może dać właścicielowi poczucie stabilności, ponieważ energia słoneczna jest źródłem, które może świecić czasami nieco słabiej, ale w okresie żywotności paneli obecnym zawsze.
Zostaw komentarz